Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
457 467
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
P Przytomny
+28 / 32

Jestem zachwycony tym pomysłem! Moje miasto (w Polsce nie w Holandii niestety...) tego lata terroryzuje banda idiotów, którzy w ciepłe noce, nawet grubo po północy, organizują sobie rajdy miastem na szlifierkach, które na pewno przekraczają wszelkie możliwe do wyobrażenia normy. Niestety, spać się nie da. A rano - trzeba do pracy (w odróżnieniu od bananowych motocyklistów, którzy w dzień pewnie odsypiają do południa).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 22 sierpnia 2023 o 17:21

avatar DonSalieri
+5 / 5

A na darcie ryja też działa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rubberduck13
+4 / 6

Grupka Polaków pod urządzeniem: przytrzymajcie nam kocioł z grochówką...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sw3
-1 / 9

Czy autor wie co to jest radar?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pokos
+2 / 6

A co @sw3 powie na to, że urządzenia mierzące prędkość pojazdów przy pomocy lasera nazywa się (foto)radarami?
A co powie na to że adidasami nazywa się również buty sportowe wyprodukowane przez firmy inne niż Adidas?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanuszTorun
-2 / 6

@pokos -- Urządzenie nazywane fotoradarem nazywa się tak nie dlatego, że mierzy prędkość aparatem fotograficznym, lecz dlatego, że rejestruje fotografię pojazdu, który daną prędkość przekroczył.
A to, że wiele osób wszelkie buty sportowe nazywa adidasami,
to jest absolutnie błędne.
I to, że wiele osób popełnia ten sam błąd,
to nie sprawia, że przestaje to być błędem.
Tak samo jak nazywanie CPN każdej stacji paliw / zwłaszcza, że dawno już nie istnieje firma pod nazwą CPN.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 23 sierpnia 2023 o 17:06

avatar pokos
+2 / 4

@JanuszTorun . W słowie "fotoradar" jest cząstka "radar" która odnosi się do metody pomiaru prędkości wykorzystującej technikę stosowaną w radarach czyli fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Po zmianie tej metody z radarowej na laserową nazwa pozostała niezmieniona.
Nazywanie butów sportowych adidasami NIE jest błędne. Podobne zjawisko występowało już w innych przypadkach gdy marka jakiegoś produktu (zazwyczaj pierwszego w danej dziedzinie lub najbardziej popularnego) stała się synonimem całej kategorii produktów. I tak starsi ludzie do dzisiaj elektroluksem nazywają odkurzacz dowolnej marki (tę definicję znajdziesz w słowiku Doroszewskiego), myjka ciśnieniowa jest powszechnie nazywana "kerszerem" niezależnie czy to Karcher czy nie, a szlifierka kątowa to "boszka" choć nie każda to Bosch.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
0 / 2

@pokos, ten "kerszer" wybitnie mnie irytuje. Niemcy mówią "kercher".
Podobnie jest z "orędż", a przecież to fracuska firma i powinno się mówić "oranż". Ale co tu wymagać, skoro sami pracownicy tej firmy dzwoniąc do klientów mówią "orędż".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanuszTorun
0 / 0

@pokos -- 1. Wiązka laserowa również jest falą elektromagnetyczną.
2. To, że uogólnienie nazwy jednej firmy jako nazwa dla wszystkich produktów w danej dziedzinie bywa często stosowane i że bywa stosowane w różnych dziedzinach, to nie powoduje, że przestaje to być błędne. Co z tego, że dany błąd jest popełniany również w przypadku innych dziedzin? Nadal jest to błąd.
Czy może Twoim zdaniem nadal wszyscy tankujemy w CPNie,
chociaż CPN nie ma już od 24 lat?
-- EDIT --
Co do pkt.1 to masz rację. Przegapiłem to, że nie powołujesz się na fale elektromagnetyczne, lecz fale radiowe. A to rzeczywiście jest inna "bajka" niż wiązka laserowa.
Co do pkt.2 to już mi się nie chce tego drążyć...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 28 sierpnia 2023 o 9:23

avatar pokos
0 / 0

@JanuszTorun .
1. Z jakiegoś powodu w fizycy i inżynierowie jako odrębne działy traktują optykę i radiotechnikę. Ale nie mają racji, ty wiesz lepiej.
2. Myślałem że powołaniem się na Doroszewskiego zakończę temat, ale jak widzę trafiłem na lepszego specjalistę także od tej dziedziny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
+5 / 5

@mikeyxx Jak wiadomo, obywatelem jest się wtedy, kiedy robi się, co się chce, bez patrzenia na innych, bo jak komuś coś, co robi obywatel, przeszkadza, to znaczy, że nie jest obywatelem, tylko konfidentem i gnębi bogu ducha winnych swoimi wymaganiami z dupy, typu "cisza" i "spokój". A w ogóle to jak chce ciszę w mieście, to niech się wyprowadzi na wieś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pokos
+4 / 4

@pan_grajek92 . W democie nie opisano procedury karania. Być może zidentyfikowani kierowcy zostaną wezwani na przegląd i dopiero wówczas zostanie nałożona kara.
I nie chodzi o szukanie pesos tylko o zwalczanie chuliganów hałasujących ponad miarę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pan_grajek92
0 / 0

@pokos Wezwanie na przegląd mija się z celem. Na szybko można założyć tzw. dB killer lub przywrócić układ wydechowy do oryginalnego stanu. Bardziej sensownym była by nagonka przez patrole policji w godzinach nocnych i łapanie na gorącym uczynku. Sam lubię umiarkowanie głośny wydech, natomiast jadąc w nocy przez miasto nie wyobrażam sobie by otworzyć przepustnicę. Myślę że wszystko ma swój umiar. Pozdrawiam!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O ozeo
-2 / 4

Partia, która to wprowadzi bez względu na wszystko inne ma mój głos.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dragoo
-1 / 1

Czyli kolejna walka z motoryzacją ładnie ubrana. Dziś to jest 90 dB (gdzie sporo pojazdów ma taki poziom hałasu) jutro będzie 60 dB, a pojutrze będą strefy ciszy gdzie nie wjedzie żaden pojazd z silnikiem spalinowym. Zaraz ktoś powie że jestem spiskowcem, szurem itd. ale po prostu w ostatnich latach było tyle teorii spiskowych, które stały się rzeczywistością ze nie mam złudzeń co do tego pomysłu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem