Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
K Ktostamskadstam
+13 / 13

Też jestem za tym. To jedyna droga do oczyszczenia koscioła z szubrawców i karierowiczów. Skończy się państwowa kasa to skończy się blichtr i łatwe życie a zacznie ciężka praca.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar AleksandraCz
+4 / 6

on był dwa razy w zakonie. zakonnik i ksiądz to nie jest to samo, ale zakonnik może być księdzem.
niemniej jednak ma rację

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 24 listopada 2023 o 13:04

avatar Grzegorzkonopacki1
+10 / 12

Już widzę jak chytry dziad i baba,biegną opłacić podatek kościelny. Wiary się wyrzekną a grosza nie dadzą tacy to katolicy są.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 10

Mam jeszcze lepszy pomysł. Niech księża sami pracują na swoje utrzymanie. Niech parafie będą utrzymywane z pensji które zarobią księża. Niech idą pracować np w biedrze na kasie, albo jako sprzątacze itd...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sw3
0 / 10

@rafik54321 Niech lekarze sami pracują na swoje utrzymanie. Niech szpitale będą utrzymywane z pensji które zarobią lekarze. Niech idą pracować np w biedrze na kasie, albo jako sprzątacze itd...
Rozumiesz już jaką głupotę wymyśliłeś?

Pracą księdza jest praca jako ksiądz. Nie jest to typowa praca usługowa - dlatego nie trzeba kupować biletów na mszę - ale nie znaczy to, że nie jest warta zapłaty. Oczywiście płacić powinien ten kto korzysta i komu zależy na tej pracy. I tak w większości jest - księży utrzymuje parafia (czyli parafianie). Głównym wyjątkiem jest płaca za lekcje religii w szkołach. I tu się zgadzam, że nauka religii powinna być organizowana i opłacana przez Kościół a nie przez państwo. Kościół zyskałby niezależność, a rodzice poczucie odpowiedzialności za zapewnienie finansowania.

Swoją drogą skoro każesz księżom pracować w różnych zawodach, to takiego jednego, który założył radio a potem telewizję, szkołę itp. to pewnie pochwalisz, prawda?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-3 / 9

@sw3 Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że szpital faktycznie pracuje na swoje utrzymanie? I zatrudnia pracowników, tu lekarzy, którym płaci pensje?

Kościół to jak klub dobrej książki. Musi się utrzymać we własnym zakresie. Nikt nie może być zmuszany w żaden sposób do finansowania takich organizacji.

Większość ludzi ma rodzinę i pracuje na jej utrzymanie. Ksiądz ma celibat, rodziny własnej mieć nie może, więc jego "rodziną" jest parafia na której utrzymanie powinien łożyć.

Nie. Bycie księdzem to nie zawód. To hobby.

Od kiedy posługa kapłańska jest płatna? Albo coś jest płatne, albo nie jest. Jak nie jest, to nie mogą oczekiwać finansowania z podatków. Jak jest płatna - proszę fakturkę.
Nie. Od utrzymywania parafii jest kuria.
Czy Jezus albo jego apostołowie, brali pieniądze? Nie.
Dlaczego księża w parafiach czy klasztorach nie mogliby stworzyć manufaktur, w których produkowaliby jakieś produkty? Np piwo. Bo czemu nie? Cyk 20 zdrowasiek nad kadzią i jedziemy dalej :P ...

Przez wieki klasztory się tak utrzymywały.

"Swoją drogą skoro każesz księżom pracować w różnych zawodach, to takiego jednego, który założył radio a potem telewizję, szkołę itp. to pewnie pochwalisz, prawda?" - potępię go, ale nie za to... To różnica.
Ma radio, telewizję itd - jego sprawa. Potępić go mogę za oszustwa podatkowe...

Czemu księża powinni pracować? A dlaczego za modlenie się, ktoś ma płacić księżom, a kiedy to samo robią zwykli ludzie to już im nie będą płacić?
Mało tego. Inne wyznania nie mogą się poszczycić takimi przywilejami jak KK.

Jakbym ja założył "kościół motocyklistów" to za bycie "kapłanem motorowym" to bym też hajsiki mógł od państwa wyciągać? Czy raczej każdy (słusznie) kazałby mi spadać na bambus? XD...
Odrzuć błędne myślenie wobec KK, że jest katolicki. TO musisz pominąć by być sprawiedliwy.
I czym to jest? W zasadzie to prywatna organizacja, należąca do Watykanu, finansowana z budżetu Polski. PATOLOGIA.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 24 listopada 2023 o 17:32

avatar refael72
-4 / 4

@rafik54321 Apostołowie brali. A jak ktoś przystępował do sekty, a nie oddał całego majątku przywódcom sekty to był zabijany. (Dzieje Apostolskie - historia Ananiasza i Zafiry. )

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
+6 / 6

Ma rację.
Ponadto po co od nowa "wymyślać koło" skoro można skopiować system który od dekad sprawdza się n.p. w Niemczech. Nazywa się to podatek kościelny. Płacisz - to masz "usługi" kościoła (chrzest, ślub, pogrzeb etc.) w promocyjnych cenach; nie płacisz podatku - to za usługi płacisz wielokrotnie więcej.

...ale tam jest jeszcze jeden myk: parafia za każdą "cołaskę" wystawia paragony fiskalne i faktury VAT.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 24 listopada 2023 o 13:34

W wzt377
+5 / 5

@BrickOfTheWall Popieram Skoncza się wydumane z sufitu "Co łaska ale nie mniej niż....."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AngryBoar
+5 / 5

Jestem za ale mocnego nie dam bo by to było rozdawnictwo. xD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N ninja1975
+2 / 6

Dodam, że właścicielami kościołów powinny być wspólnoty parafialne a nie KK i to wspólnota zatrudniała by duchownych na własnych warunkach finansowych. Wówczas wierni mieliby realny wpływ na jakość posługi. KK nie powinien być właścicielem w Polsce, a najemcą i dostarczycielem usługi (posługi). Dzięki temu zerwany zostałby sojusz tronu z ołtarzem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar refael72
-2 / 4

@ninja1975 Tak jest u luteranów. Księdza proboszcza zatrudnia parafia. Jak się nie sprawdza wylatuje z posady. A biskup diecezji jest informowany, że dany proboszcz wyleciał z posady i za co.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K karolina1128
+2 / 2

Zależy od czego ten odpis. Jeżeli parafie pojawiłyby się na obecnych listach organizacji pozarządowych, którym można przekazać swoje 1,5% podatku to ok. Jeśli to byłoby dodatkowe odliczenie, to nie ma to sensu, bo pozostali ludzie składaliby się na dobra ogólnodostępne większym procentem niż katolicy. Najlepiej wprowadzić nowy dodatkowy podatek równy dla każdej religii i tyle. Jak chcesz przynależeć, to płać i płacz. Tak działają wszystkie normalnie działające stowarzyszenia - utrzymują się ze składek członków, a że kościoły są po prostu dużymi stowarzyszeniami, to można temat załatwić odgórnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 4

@karolina1128 Da się to rozwiązać jeszcze prościej. Nie finansować KK wcale, w żaden sposób.

Kto się poczuwa lub ma chęć coś klerowi przekazać - jego sprawa. Żadnych obowiązkowych podatków, żadnych odliczeń, doliczeń itd. Kto chce, wpłaca, kto nie chce - nie wpłaca. Proste i skuteczne.
A to że najpewniej kler zdechłby z głodu w tydzień, trudno XD...

I tak działają stowarzyszenia, z dobrowolnych wpłat ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar SzamanSlonca
0 / 2

Tak powinno być
Zaraz jednak by się zmienił światopogląd kościoła katolickiego na sprawę rozwodników, homoseksualizmu i związków partnerskich.
Wszyscy by byli mili panu...jak w średniowieczu nieważne ile razy łamał boskie prawa ,ile miał żon o kochanek ważne że fundował kościoły i klasztory

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kudlata111
+2 / 2

A czy przypadkiem tak nie jest w Niemczech? I okazało się że zamykają przybytki kultu katolickiego bo kasa się nie zgadza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
0 / 0

I to by bylo super! Meczy mnie robienie na nie swoje dzieci i wyznania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem