Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
830 843
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar lolo7
+21 / 39

Jak najbardziej. Bilans zysków w stosunku do strat jest miażdżący. Samo umocnienie Polski na arenie międzynarodowej, wiążące się z wejściem do UE automatyczne przystąpienie do strefy Schengen, europejska strefa bezcłowa. Bez UE Polska byłaby rozwinięta na poziomie współczesnej Ukrainy (Tej przed wojną oczywiście).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+12 / 16

@lolo7 przypominam, ze w latach 90, jak juz Ukraina istniala, to miala wieksze PKB niz Polska

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Bimbol
+4 / 10

@Xar
Był taki okres gdy gospodarka UE była porównywalna z gospodarką USA.
PKB UE był na poziomie około 90% PKB USA.
Dziś jest to już tylko 65% i różnica będzie się jeszcze pogłębiać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J joseluisdiez
+6 / 8

@Bimbol
Bo to już nie ta sama unia co 20 lat temu. Teraz UE to klub egoistów i hipokrytów. W UE nie potrafi się już patrzeć długoterminowo. Podejmowane są decyzje, które nawet jeżeli mają słuszne założenia, to w praktyce ich efekty są fatalne np. polityka migracyjna, klimatyczna, przenoszenie produkcji poza UE, uzależnianie się od importowanych surowców, czy zbyt łagodna polityka wobec Rosji. W współczesnej UE zbyt często interesy poszczególnych krajów, partii, czy osób przeważają nad interesem ogólnym wspólnoty, UE skutecznie hamuje swój rozwój - zwłaszcza największych gospodarek - Niemiec, czy Francji - kraje te rozwijały się ~~3 razy wolniej niż Polska, Gospodarka Włoch, Grecji, Hiszpanii, czy Portugalii balansuje na krawędzi kryzysu, a jeden z najbogatszych krajów Europy - Wielka Brytania - w skutek błędnej polityki i poparcia populistów, wystąpił z UE.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 1 maja 2024 o 21:21

J joseluisdiez
+5 / 7

@Xar
Polska w 1991 roku była na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, czy cywilizacyjnego, jak Ukraina. A wręcz to Ukraina miała lepsze perspektywy - prawie 2 razy większe terytorium, 14 mln więcej ludności, lepsze położenie geograficzne, lepsze warunki dla rozwoju rolnictwa - czarnoziemy i cieplejszy klimat, bogatsze złoża surowców mineralnych, lepiej rozwinięty przemysł ciężki i zbrojeniowy, lepszy profil energetyczny - duży udział energetyki atomowej i wodnej w produkcji energii elektrycznej. Nawet perspektywy do rozwoju turystyki były lepsze - Krym i wybrzeża Morza Czarnego. Do tego Ukraina miała 2 największą armię w Europie, dysponującą bronią atomową i strategicznymi środkami jej przenoszenia.
Liczne błędne decyzje polityków Ukrainy, brak jasno sprecyzowanego kierunku rozwoju, brak wielu kluczowych reform, duże nierówności społeczne, wysoka emigracja, niski przyrost naturalny, gigantyczna korupcja, nepotyzm, panoszenie się oligarchów, lawirowanie między Rosją, a UE - to wszystko doprowadziło do sytuacji, gdzie Ukraina praktycznie się nie rozwijała, a wręcz zwijała w wielu kluczowych sferach, a efektem tego była utrata kilkunastu % powierzchni i ~~12 mln ludności jeszcze przed wojną.
Możemy się wkurzać na naszych polityków, nienawidzić, wyzywać ich od różnych. Wiele rzeczy nie wyszło jak trzeba, wiele można by było zrobić lepiej, a wiele reform było bardzo bolesnych, ale historia najnowsza pokazuje, że droga jaką obrała Polska po 1989 roku była słuszna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mafouta
-1 / 1

@Xar Dla Ciebie to PKB ma aż tak istotne znaczenie? Dlaczego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+11 / 23

Wiele osob nie zdaje sobie sprawy jak wiele daje Unia Europejska, chociazby pewne normy, ktore sprawiaja, ze kupujac towar muszacy je spelnic niezaleznie od tego, czy wyprodukowany we Wloszek, w Czechacz czy w Grecji, jest on standaryzowany i jest mozliwy do stosowania zamiennie. Dodatkowo, nie ma cel wewnatrz Unii(chociaz do Wspolnego Rynku naleza tez kraje spoza Unii ale one za to dodatkowo placa),czyli jest mniej pieniedzy do przewalenia przez socjalistow. Mozemy tez negocjowac pewne tematy wspolnie, jak zakupy kluczowych produktow. Trzeba sobie zdac sprawe z jednej rzeczy:
Polska okolo 37milionow ludzi,
Chiny ponad 1 MILIARD ludzi,
Indie ponad 1 MILIARD ludzi,
USA ponad 0,3 MILIARDA ludzi,
Brazylia ponad 0,2 MILIARDA ludzi
Aby konkurowac z nimi, musimy miec jak najbardziej wspolpracujace gospodarki i wiele zakupow dokonywac razem. Dlatego min. Rosji zalezy na podzieleniu Unii, bo podzielona Unia to slaba Unia, bo to prawie 0,5 MILIARDA ludzi.
Inaczej takie zrzeszenia jak BRICS (ang. Brazil, Russia, India, China, South Africa) zjedza nas, po prostu - oni wspolpracujac sprawia, ze Polska bedzie nie wartym wspolpracy partnerem. Dlatego Unia musi byc silna i wspolpracujaca, bo osobno nas rozpykaja jak beda chcieli
Oczywiscie aby Unia byla silna, nie moze sobie rzucac klod pod nogi np. FIT for 55 albo innym debilnym Zielonym Ladem ktory tylko powoduje wzrost kosztow produkcji. Obecne trendy jak lazy girl job pokazuja jak bardzo Zachodnia cywilizacja jest w d*pie wzgledem cywilizacji na dorobku jak Chiny, gdzie ludzie zapindalaja mega ostro zeby sie wyrwac z biedy. Dopoki Europa bedzie nastawiona na konsumpcjonizm a nie rozwoj, dopoty bedziemy w d*pie....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CzlowiekZkamienia
+1 / 3

@Xar Europa jest nastawiona na konsumpcjonizm, a Chiny na rozwój, bo im mniej masz pieniędzy, tym więcej dają szczęścia. Przykładowo, jeśli Chińczyk 30 lat temu pracował za miskę ryżu, a teraz może kupić najtańsze auto, to jego poziom szczęścia mocno wzrósł. Jak za kolejne 30 będzie mógł kupić dobre auto, to jego szczęście też wzrośnie, ale znacznie mniej. Natomiast jeśli Europejczyk 30 lat temu mógł kupić dobre auto, to jeśli za 30 lat będzie mógł kupić jeszcze lepsze, to jego szczęście prawie nie wzrośnie, bo jak ktoś nie jest maniakiem motoryzacji, to najlepsze auto nie jest mu do niczego potrzebne. A skoro tak, to nie opłaca się harować jak wół, żeby przekroczyć poziom, który i tak wystarczający.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar MEATLOAF
-3 / 33

Kiedys tak bo wstępowaliśmy do innej unii byly inne poglady ideały

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
+3 / 7

@MEATLOAF
W polityce międzynarodowej ideały mają znaczenie, jeśli się pokrywają z interesami. Jeśli nie, schodzą na dalszy plan.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koniku
+11 / 35

Najlepsza w historii tego zacofanego kraju

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Eylen12
+4 / 6

w 1990 nawet Trinidad i Tobago miały większe PKB niż Polska...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O O2tociec
-4 / 36

nie. może przez pierwsze 10 lat ale teraz nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pierdzideuko
+6 / 20

@O2tociec właśnie teraz jest najlepiej, nawet pis nie był w stanie tego spitolić mimo usilnych starań

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O O2tociec
+1 / 13

@Pierdzideuko Ty masz swoje zdanie, ja swoje...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pierdzideuko
-1 / 3

@O2tociec no pewnie, ale chętnie poznam twoje zdanie. Sprawdź sobie najpierw poziom życia przed wystąpieniem do uni a potem po, możesz go porównać do Niemców, Białorusinów i Serbów w tym samych widełkach czasowych zobaczysz co się stało w naszym pięknym kraju, a co nie zaszło w krajach poza Unią to jest siła systemu unijnego prawa i otwartej gospodarki. Nie było lepszej drogi dla Polski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Bimbol
-3 / 11

Są plusy dodatnie i plusy ujemne. Bilans do tej pory był może nawet lekko na plus. Ale to się skończyło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A abaddon81
+8 / 10

Decyzja dobra.
Wykonanie średnie.
UE jest potrzebna by konkurować z USA chinami czy globalnym południem( całe szczęście tam jest większy burdel niż w UE).
Taki cytacik:
"Polska otrzymuje fundusze z UE, ale nie jako jałmużnę, tylko jako rekompensatę za dostęp do polskiego rynku. Jak wchodziliśmy do UE, to było wiadomo, że Polska, która podczas wojny na skutek niemieckiej grabieży, straciła 40% swoich zasobów, a później była okradana przez 50 lat w czasach komunizmu - nie będzie w stanie rywalizować z firmami zachodnimi. Kiedy kraje europejskie były finansowane z funduszy płynących z „Planu Marshalla”, to Polskę „wspierano” książkami Lenina. Dlatego, było oczywiste, że polskie firmy nie mają żadnych szans w rywalizacji, na wspólnym rynku, z firmami zachodnimi i, że te właśnie zachodnie przedsiębiorstwa, od samego początku podporządkują sobie naszą gospodarkę.
W ramach rekompensaty za dominację w wielu sektorach polskiej gospodarki, Polska otrzymała fundusze europejskie. Do dziś wpłynęła netto kwota - ok. 593 mld zł. Firmy starej UE przelały natomiast z Polski prawie 1 bln zł (saldo - 981 mld- wliczając w to również dochody polskich firm na zachodzie.) Do tego trzeba dodać jeszcze eksport na wspólny rynek polskich firm, który jest dla nas korzystny. Jednak nie wlicza się w to całego modelu w cyklu produkcji w jakim obsadzono Polskę. Jak pokazał raport, ogromna część tego eksportu polega na tym, że przedsiębiorstwo z Niemiec, tworzy w Polsce spółkę „córkę” i sprowadza do niej produkty z Chin. Te są u nas składne i wysyłane z powrotem do Niemiec, które sprzedają gotowy produkt z wysoką marżą. Na konferencji pokazano raport Banku Światowego, z którego wynika, że Polska jest jednym z najbardziej „wyciskanych” państw w UE poprzez narzucanie wysokich marż. W ten sposób, z Polski do firm UE, wypłynęło prawie 294 mld zł.
Profesor Krysiak z ostrożnością szacuje, że połowa tej kwoty czyli 147 mld, stanowi stratę dla polskiej gospodarki, gdyż cześć z tego cyklu produkcji może być objęta np. patentami.
️Jednak nawet ostrożnie licząc wszystkie te części składowe: fundusze, przepływy zysków i dywidendy, eksport i import oraz traktowanie Polski często, jako miejsca, gdzie montuje się chińskie produkty dla Niemiec, wniosek jest jasny. To zachodnie firmy znacznie bardziej korzystają na członkostwie Polski w UE i to one czerpią z naszego państwa ogromne zyski. Co więcej, taki niezrównoważony model gospodarek, gdzie jedne państwa dominują, a drugie służą do składania półproduktów i wyciskania z nich wysokich marż, szkodzi całej gospodarce UE, która staje się coraz mniej konkurencyjna. Oczywiście, w uczciwym bilansie trzeba jeszcze uwzględnić to, że Polska w 1989 r. nie posiadała dużego kapitału. Jednak, jak państwo widzicie, trudno powiedzieć, aby te inwestycje zachodnim firmom się nie opłacały czy nie zwróciły.
Podsumowując: politycy UE często oczerniają nasz kraj mówiąc, że traktujemy UE jak bankomat. Tymczasem prawda jest inna. To państwa zachodnie czerpią największe korzyści z obecności Polski w UE. Czujemy to na każdym kroku robiąc zakupy w niemieckim LIDU, francuskim Auchan czy portugalskiej Biedronce. Najwyższy czas, abyśmy zaczęli bronić dobrego imienia Polski, która nie jest brzydką panną bez posagu."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 maja 2024 o 12:08

avatar Nidwer
+4 / 22

Polska nic lepszego nie zrobiła od 1410 roku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dell_e5500
+1 / 5

@Nidwer
Sugeruję, że nawet od 995 roku. W 996 popełniony został błąd ;o)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wojtek1415
+4 / 12

@Cammax problem w tym że większość dobrych pomysłów miała kiedyś a teraz coraz więcej ma tych złych, miejmy nadzieję że się ogarną

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar d4rek
0 / 16

Wtedy tak. To byłą inna unia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rademenes_82
-5 / 27

W mojej opinii wejście do UE było najgorszą decyzją w całej historii powojennej Polski. Ale szanuję wybór większości, na tym polega demokracja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+9 / 15

Dla osób twierdzących, że płacimy składkę i ją wykorzystujemy. Każdy projekt dofinansowany przez UE jest następnie trzepany, kontrolowany i sprawdzany, czy, jak i na co te środki zostały wydane. Gdybyśmy nie należeli do UE i nie płacili tej składki, zgadnijcie, gdzie i na co poszłyby te pieniądze, na drogi, projekty, na rozwój?
P.S. I kto kontrolowałby na co tak naprawdę zostały wydane.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 maja 2024 o 15:05

avatar Pierdzideuko
+9 / 15

To była fantastyczna decyzja. Szkoda że tak wiele osób nie docenia lub nie zdaje sobie sprawy z tego jak fajna jest Polska współcześnie pomimo słabego systemu politycznego. Duża część tego sukcesu polegała na tym że ludzie na różnych poziomach etycznie poczuli się zachodem i uczciwie i zapałem ciężko pracowali na swój sukces. Mam nadzieję że system polityczny i demografię również uda się naprawić ale najpierw te patologiczne dziadersy z łbami w dupie pełnej PRL-owskego myślenia muszą niestety trafić do piachu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 1 maja 2024 o 15:35

avatar Ammann_Heavy
+4 / 14

Oczywiście. Unia Europejska to:
1. Wolny rynek - z czego Polska korzysta na gigantyczną skalę, eksportujemy tam ok 3/4 wytworzonej u nas żywności za grube miliardy zł.
2. Wzajemne uznanie dokumentów sanitarno-weterynaryjnych.
3. Brak ceł.
4. Dopłaty: ile dostali rolnicy? Są to dziesiątki miliardów euro.
Bilans zysków do strat jest ogromny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wbq3510
-1 / 7

Do pewnego momentu tak ale nic nie trwa wiecznie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar MalaZlaCzarownica
+2 / 6

Wtedy tak, najlepsza i jedyna możliwa. Tylko i wyłącznie dzięki unii nie jesteśmy dziś mentalną i gospodarczą Ukrainą, wytępiono większość korupcji, wprowadzono cywilizowane standardy infrastrukturalne.

Natomiast to jednak była zupełnie inna Unia, działająca na innych zasadach. To, w jakim kierunku je w przeciągu tych 20 lat zmieniono jest niezbyt zachęcające, bo moim zdaniem współpraca nie polega na nakładaniu na samych siebie coraz większej ilości kar za coraz więcej rzeczy — a do tego sprowadzają się te wszystkie ETSy i przymusy posiadania coraz większej liczby certyfikatów wszystkiego, od domu poczynając a na przydomowych kurach kończąc.

Tym niemniej, nadal idea jest dobra, o ile się ograniczy ten nadmiar kontroli, bo osobiście nie po to wykopałam pis za włażenie pod kołdrę, żeby teraz unia wchodziła mi do kuchni, łazienki, garderoby, kotłowni, garażu i kurnika.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H hubertnnn
+1 / 3

Trudno powiedzieć, unia wprowadziła wiele dobrych rzeczy ale znacznie więcej złych.
Z drugiej strony gdyby nie unia to Polska mogłaby nie przetrwać ostatnich rządów pisu.
Powiedziałbym że 50/50.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lolo7
-1 / 1

@hubertnnn
Co złego wprowadziła Unia?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dell_e5500
-1 / 3

@lolo7
Wzór na krzywiznę banana ;o)
Żaden przeciwnik UE, żaden, nie ma merytorycznego argumentu, za naszym niebyciem w Unii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
0 / 0

@dell_e5500
Z osławioną "krzywizną banana" był to element wojny celnej prowadzonej przez UE.
Tak się składało, że, dziwnym trafem, odpowiednią krzywiznę miały owoce wyłącznie z plantacji należących do firm z UE a pozostałe firmy zostały wykopane z europejskiego rynku.

Z twierdzeniem, że "ślimak to ryba" sprawa była bardziej trywialna. Aby nie wymyślać od nowa koła, wpisano w dyrektywę coś w rodzaju: "dla ślimaków mają zastosowanie normy przechowywania, pakowania i transportu takie same jak dla ryb słodkowodnych" - no, a "dziennikarze" zrobili z tego to co zrobili.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 maja 2024 o 20:45

H hubertnnn
0 / 0

@lolo7 Na szybko wszystkiego ci nie wymienię bo masę rzeczy mi mówili ludzie z różnych branż, ale mogę podać ci dwa przykłady z mojej branzy:
1. "Czy akceptujesz pliki cookies" - pytanie które musi się obowiązkowo znaleźć na każdej stronie i nie robi absolutnie nic bo i tak musisz odpowiedzieć twierdząco by używać strony.
2. RODO - ustawa która miała chronić dane osobowe, a w praktyce jest największą dziurą bezpieczeństwa w historii. Po wprowadzeniu RODO firmy specjalizujące się w bezpiecznym przechowywaniu danych przeniosły serwery poza Europę. Nawet Rosja była bezpieczniejszym miejscem.

Wszystko przez to że w unii nie konsultuja ustaw że specjalistami z danej dziedziny (swoją drogą podobnie jak w naszym rządzie).
Przykładu nie trzeba daleko szukać :"zielony ład".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rdaneel
+4 / 6

My weszliśmy do EU. Ukraina się wahała.

Wnioski wyciągnijcie sami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Suchar24
+2 / 4

Świetna. Dzięki temu mamy ułatwione podróże oraz tranaport towarów, większe bezpieczeństwo żywnościowe niezależnie od jego pochodzenia(w unii), silniejsze partnerstwo, a także wspsrcie finansowe. Bez tego ostatniego dalej jeździlibyśmy w mieście rozklekotanymi Jelczami, a na kolei moglibyśmy pomarzyć o obecnym standardzie wagonów, nie mówiąc już o prędkościach rzędu 200 km/h.
Unia ma oczywiście swoje wady, jak czasem zbyt ekologiczne wyskoki, ale przecież w związku też nie zawsze jest pięknie i kolorowo. Warto pamiętać, że jako członek Unii mamy w niej prawo głosu, mówię ro w kontekście nadchodzących wyborów do Europarlamentu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goka7
+2 / 8

@Lady_Apocalypse nigdy w życiu. Póki co nie ma widoków na opuszczenie UE bo większość, na szczęście, tego nie chce, a po odsunieciu - oby na zawsze - PISu od władzy raczej nas nie wywalą. Wszyscy, którym tak źle w UE muszą sobie zatem zrobić własny exit. Jest cała masa państw, które do UE nie należą więc nie widzę problemu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lolo7
0 / 4

@Lady_Apocalypse
I co Ci da to wyjście z UE?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dell_e5500
-2 / 2

@Lady_Apocalypse
Na szczęście jesteś marginesem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Madrian_PL
+1 / 7

Genialna decyzja. Nie dość, że nam dają, to jeszcze mamy na kogo narzekać. ;)
Czy może być coś milszego sercu "Prawdziwego Polaka"?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jurek80
-3 / 3

Nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar prsphon
0 / 0

Najlepsza!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I iiizusiekkk09
0 / 2

Lepszej decyzji być nie mogło

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
-2 / 2

ABSOLUTNIE NIE ! - powinniśmy pójść drogą Białorusi i Ukrainy - wtedy byłoby nam super.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
+1 / 1

@BrickOfTheWall Weź pisz wyraźnie, że to sarkazm, bo ludzie nie łapią...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
0 / 0

@Myslaca_istota
...zapomniałem na jakim poziomie poprzeczka wisi :-(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem