Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
172 189
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A adamIM
+7 / 19

zapomniało się że w raju Adam i Ewa byli nadzy? :) :) :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Barelik
+4 / 6

@adamIM tak, dopóki nie zerwali "jabłka" - bo wtedy zaczęli odczuwać wstyd i zaczęli się ubierać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+2 / 4

@Barelik
a dusza wędrująca do nieba to w co jest ubrana? tak z ciekawości bo kolega pyta :) :) :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Barelik
+3 / 5

@adamIM wydaje się, że dusza jest niematerialna, więc trudno mówić o ubraniu :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kris1985aa
+4 / 6

@adamIM
Dusza wędrująca do nieba ubrana jest w swoje dobre i złe czyny. To znaczy w białe lub poplamione prześcieradło, bo w to zazwyczaj ubierają się duchy. ;-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+2 / 2

@Kris1985aa
a te plamy to mają jakieś kolory co by dało się poznać jakie to złe czyny delikwent popełnił? :) :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kris1985aa
+4 / 4

@adamIM
Nie wiem, zapytaj ducha z Canterville. Albo raczej dzieciaki, które go prześladowały.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O O2tociec
-1 / 5

@adamIM A czy my jesteśmy w raju? Tak? A racja, tak łatwo zapomnieć.

...

Skoro nie jesteśmy w raju, tylko w Polsce i to "współcześnie" to może żyjmy wedle Polskich współczesnych zasad?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ata11
+1 / 13

Braki w wykształceniu. Może i religijna, ale niedouczona. Średniowiecze jako wzór moralności...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O O2tociec
+2 / 6

@Ata11 Chyba ty masz braki w kulturze i wykształceniu. Ok, zgadzam się, że cały wpis nie jest w najlepszym stylu. Sam do tego wcześniej się przyczepiłem. Ale czym innym jest religijność, a czym innym kultura, przyzwoitość itd. i nie wykształcenie nie ma tu nic do tego, poza tym, że człowiek inteligentny potrafi uszanować miejsce i do pewnych miejsc nie wypada wpierd... się na chama w gumiakach obklejonych pozostałościami po wizycie w chlewie. Do takich miejsc zaliczają się np. muzea, kościoły itd., gdzie wypada się jakoś ubrać. Nie trzeba marynarki ale no wypada jakoś kulturalne się ubrać. I pod tym względem się zgadzam z tamtą "karyną" (choć faktycznie gówn.... to ujęła). I średniowiecze nie ma nic tu do rzeczy, i jedyne Ty pokazałeś swoje niedouczenie w tym momencie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ata11
0 / 0

@O2tociec
Masz problem z czytaniem ze rozmienieniem? Nie czepiłam się religijności, bo uważam, że nie jest to temat do dyskusji na demotach. To jest prywatna sprawa, dopóki nie jest narzucana innym.

Czepiam się braku znajomości życia w średniowieczu., czyli braku znajomości historii. A to już jest wykształcenie.

Może najpierw poczytaj o moralności w średniowieczu w poszczególnych klasach społecznych, a dopiero potem pisz kocopały. Tu brakuje wiadomości o życiu w średniowieczu, a nie kultury, przyzwoitości itd.
Średniowiecze znane z filmów i powieści to bajka. Życie w średniowieczu, to INNA bajka...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 maja 2024 o 10:34

B beeveer
0 / 12

a co ma większą moc, tabernakulum księdza czy miraculum biedronki?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O O2tociec
+1 / 7

@beeveer Czy niedo...zwój autora?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ala_nina
-3 / 13

Taki elaborat, a ja nadal nie wiem o co chodzi. Odsłonięte plecy i krótkie sukienki. Może to oznaczać różne rzeczy. Wygląda na to, że to autor posta ma problem ze sobą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Alexa2025
+16 / 22

@Ala_nina ogole, dlugie. Tak. Ale widuje sie kobiety (nie tylko w kosciele) ktore albo nie maja gustu, albo kuktury i mysla, ze jak wywala biust na wierzch czy ida z pol odslonietym tylkiem to sa eleganckie i seksowne. Nie sa. Sa prostackie. Bo cialo trzeba umiec pokazac - i ubrac sie stosownie czy to do biura, na spacer czy spotkanie ze znajomymi. I nie chodzi o noszenie burki. Absolutnie. A tak poza tym, to zapomnij ze wejdziesz pol gola do kosciola we Wloszech czy jakiegos monastyru (tam nawet chusty na glowe rozdaja, a w niektorych nawet chusty,zeby owinac sie jak masz szorty.). O meczecie juz nie wspomne. Nie chodzi o gnebienie kobiet, tylko zwyklu szacunek/ uszanowaniw tego co dla dane grupy spolecznej jest wazne (i swiete). Do babci na herbatke tez nie idziesz z gola du..pa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wlacha
-2 / 10

@Alexa2025 bdb przyklad Wloch i religijnego zaklamania. Moze i w kosciele pilnuja ubioru, ale nijak sie to ma do codziennego traktowania kobiet, ich zdradzania czy przemocowego tlumaczenia swoich racji. A bunga bunga bylego, jakze katolickiego premiera, chyba nie warto wspominac? Czasy sie zmieniaja, a wydawac by sie moglo, ze bogu, jezeli nawet istnieje, to chyba wszystko jedno jak sie kto ubiera, tylko jak sie zachowuje wobec siebie i bliznich?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Alexa2025
+9 / 9

@wlacha napisalam,ze nie chodzi tylko o kosciol
Ale wszedzie. Urząd, uica, spotkanie rodzinny, wesele czy pogrzeb. Przyjete sa pewne normy spoleczne i wypada sie odpowiednio ubrac.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawvel
+3 / 3

@Alexa2025 Chciałem coś w podobnym tonie napisać. Za granicą albo na wejściu założysz chustę, żeby przykryć, głowę, ramiona czy nogi albo nie wchodzisz. Wszyscy muszą się dostosować i to bez względu czy wchodzisz do kościoła, meczetu czy synagogi. Tam nikt z tym problemu nie robi, że trzeba się osłonić i wszyscy potrafią się dostosować. A u nas w Polsce tylko poruszysz temat niestosownego ubioru w kościele, to wszyscy się obruszają jakim prawem się wtrącasz. Pomijając już fakt czy koś jest wierzący czy niewierzący, i tak jak w wielu miejscach tak i w tym obowiązuje etykieta ubioru i już.
Ubolewam nad tym, że księża nie mają w Polsce na tyle odwagi, żeby zwrócić uwagę takim osobom i ich po prostu nie wpuszczać do kościoła, trudno nie umiesz się stosownie ubrać to nie wchodzisz. Niestety u nas zamiast tego dla księży nadal bardziej liczy się to czy dostaną kopertę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O O2tociec
+1 / 5

@Ala_nina Jedyna osoba z problemem to Ty. Dobrze, "ktoś się czepia", bo do pewnych miejsc nie wypada ubierać się byle jak, tylko adekwatnie. I jeśli ktoś jak ty tego nie rozumie, to tylko ta bezrozumna osoba ma problem a nie autor.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rererre
+2 / 20

Zaraz zlecą się lewaki i będą pouczać jak się powinno ubierać idąc do kościoła. Że według nich to można do kościoła chodzić nawet na golasa i nic nikomu do tego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wlacha
+2 / 12

@rererre na golasa to chyba jak bog stworzyl? Bo wg legend chrzescijanskich to zakrywanie nagosci zwiazane jest z grzechem, wiec upraszczajac to ubiór jest wymyslem szatana :) a na pewno idea wywodzi sie z grzechu... Jahwe na pewno bardzo przezywa spodniczki w swiatyniach, a nic sie nie przejmuje gwalconymi ministrantami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CuthbertBeckett
-5 / 7

A ja na to, że Hashem stworzył mnie nagiego i z cipy mojej Matuli wyszedłem nago, moja Luba z cipy swojej matuli (niech teściową pchły oblezą, bo zęby już jej dwa zostały, tak jak być powinno), wyszła nago. W ogóle jak coś takiego jak moja teściowa może po świecie chodzić, komu to potrzebne? Ale nie o tym miało być. Bóg nas stworzył nago, przed Bogiem Król Dawid stawał nago w Namiocie Spotkań, gdzie była Arka Przymierza i tańczył przed nim, starym Semickim zwyczajem mającym na celu oddanie hołdu królowi zwycięskiemu, przez króla pokonanego. Niemniej faktycznie hipergamia i luxuria u kobiet sięgneły zenitu i jest coraz gorzej, to należy ukrócić, bo i choroby weneryczne będą się szerzyć, niemniej samo ludzkie ciało jest piękne i dziwię się kobietom, które chcą należeć do Kościoła, który nie szanuje ich jako kobiet i nie nadaje im praw ludzkich, widać kobiety serio lubią być upokarzane. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 17 maja 2024 o 5:41

A adamis62
-1 / 1

@CuthbertBeckett, ogólnie strasz e głupoty piszesz, ale z tym nagim Dawidem toś przekroczył nie tylko granicę głupoty ale i niewiedzy.
Żenada i obciach rzadko spotykany nawet tutaj.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
0 / 0

@CuthbertBeckett, był ubrany w lniany efod. To luźna tunika, kiedy więc podskakiwał i tańczył to i owo mogło się odsłonić, a że Mikhal go nie lubiła, to wyolbrzymiła co nieco.
Poza tym w tamtych czasach nie noszono bielizny, więc takie sytuacje nie były czymś nadzwyczajnym.

A co do mojej pisowni, wskaż mi te błędy. Chętnie przyjmę uwagi, bom prosty, nieuczony człek i głodny nauki. Byle merytorycznej a nie wydumanej.
Napisałeś, że stawał nago przed Bogiem w przenośnej świątyni. I po co wymyślać takie bzdury?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CuthbertBeckett
-2 / 2

@adamis62
Primo: zdanie zaczynamy wielką literą, nick interlokutora nie jest częścią zdania, więc skoro kolejny akapit w drugim komentarzu napisałeś poprawnie, suponuję, że o to Ci chodziło i przepraszam, że źle zrozumiałem Twoje intencje, jednak nikt nie powiedział, że jesteś nieuczonym prostakiem, sam doszedłeś do tego wniosku ja natomiast jedynie odpowiedziałem kontratakiem na atak personalny (a przynajmniej tak zrozumiałem to w jaki sposób rozpocząłeś poprzednią wypowiedź i trudno byłoby zrozumieć to inaczej zarzucając mi głupotę, nie uważam, że się mylę, ale niezależnie od tego czy rozmówca ma rację czy się myli, należy zachować wzajemny szacunek i takt, więc oczekuję także od Ciebie przeprosin).

Secundo: Być może to literówka, aczkolwiek nie znam przyczyny dlaczego napisałeś "strasz e" zamiast "straszne", być może próbując opublikować swój komentarz się przekonam, ale nie wydaje mi się, aby system forum wyłapał ten wyraz jako niezgodny.

Tertio: Wróćmy do meritum. W istocie, w tamtych czasach nie było to niczym nadzwyczajnym i faktycznie masz rację, że był ubrany w przepaskę, ale nie w Efod, Efod był i jest zarezerwowany dla Cohenów, potomków Aarona z plemienia Leviego, Dawid był z plemienia Judy, jako Król Izraela miał swoje przywileje, ale nie był Kapłanem. Niemniej stawał nago lub w przepasce, jako, że taniec o jakim mówimy był nie tylko formą hołdu, ale formą upokorzenia się przed Zwycięzcą i chcąc Bogu okazać szacunek, wykonywał to tak, jak podbici wykonywali przed nim.

Świątyni wówczas nie było, Świątynie wybudował dopiero syn Dawida- Salomon, wcześniej korzystano z Namiotu Spotkań i tenże Namiot był również wewnątrz Świątyni po jej wybudowaniu i tam przechowywano Arkę Przymierza.

Poza tym nie chcę wchodzić w polemiki stricte religijne, uważam natomiast, że ludzkie ciało jest piękne, należy zachować takt a ubiór powinien być w wielu sprawach adekwatny, natomiast w upalny dzień nie nakazywałbym kobietom okrywać każdego calu swojego ciała, tylko dlatego, że wchodzą do kościoła a i sam jako mężczyzna również wolałbym móc ubrać do kościoła to, czego aktualnie wymaga ode mnie pogoda, idę się tam modlić, medytować i kontemplować tudzież wziąć udział w nabożeństwie, to samo moja Żona, a jeśli mężczyzna nie jest w stanie kontrolować swoich żądz, to moim zdaniem powinien poważnie pomyśleć nad usunięciem sobie gonadów, gdyż być może kiedyś zrobi komuś krzywdę. Jako dzieciak byłem ministrantem i pamiętam fragment modlitwy "...a moje oczy zwrócone na Ołtarz a serce oddane tylko Tobie...", jeśli oczy mężczyzn tudzież kobiet, w Świątyni błądzą bo dekoltach i rozporkach innych osób, to te osoby poważnie powinny wziąć się za pracę nad sobą i samodoskonalenie własnej samokontroli, oczywiście wiadomym jest, że przychodzenie do Kościoła nago jest nie na miejscu, tak samo w strojach erotycznych, które zarezerwowane być powinny dla alkowy między dwojgiem kochających się ludzi, niemniej ubierać należy to, czego aktualnie wymaga od nas pogoda, można do kościoła założyć bardziej odświętny strój, jeśli kogoś stać, to nawet jest to wskazane, choć nie powinno być wymagane, ale jego odkrycie lub zakrycie, powinno zależeć od pogody i temperatury, Katolicy odrzucili niestety Torah Be Ape, ale Bóg mówi "Wybierz Życie, abyś mógł żyć" Ubiór adekwatny do pogody wynika z Pikuach Nefesh, ale jako Katolik nie wiesz tego, zresztą nie będę kłamał, Żydzi często nieświadomie nie przestrzegają Pikuach Nefesh chodząc zakryci od stóp do głów nawet, kiedy jest gorąco a Pikuach Nefesh nie odnosi się tylko od ratowania życia w bezpośrednim jego zagrożeniu, ale także prewencja, aby nie doszło do sytuacji w której trzeba byłoby ratować życie. Dlatego wybacz, ale jeśli społeczność jakiejś religii, wymaga na mnie działań autodekstrukcyjnych, chociaż Pan Architekt Wszechświata stworzył mnie nagiego a na pierwszych ludzi zezłościł się, kiedy zasłaniali piękno jego stworzenia, to wolałbym do takiej społeczności nie należeć i unikać jej jak ognia, co nie świadc

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 21 maja 2024 o 5:12

M MIKKOP
+11 / 11

Trochę to bełkotliwie napisane, ale zgadzam sie w 100%.
Jeśli idziesz do kościoła to przestrzegaj zasad. Nie patrz na innych tylko sam sobą pokaż.

Z tego co pamiętam ramiona i kolana mają byc zasłonięte. Takie są zasady nawet dla zwiedzających.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Hakon148
-3 / 3

@MIKKOP ale przez kogo te zasady są ustalone??

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
+2 / 2

@Hakon148, zawsze się znajdzie jakiś "mądry", który wyjedzie z taki tekstem.
Nie wiesz kto i jakim prawem ustala zasady? To naprawdę takie trudne do ogarnięcia.
Chyba tak, więc ci podpowiem. Zasady ustala każdy, kto jest np. właścicielem mieszkania, domu, firmy, terenu, gospodarzem, organizatorem, itp. Każdy NOMALNY i KULTURALNY człowiek szanuje takie decyzje i ustalenia.
Tylko ludzie psychicznie chorzy i chamy czują się zwolnieni z przestrzegania ustalonych przez kogoś norm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MIKKOP
+1 / 1

@Hakon148 To bez znaczenia w tej dyskusji.
Są miejsca gdzie się ściąga buty, są takie gdzie się ubiera buty, są takie gdzie się zdejmuje czapki, a są takie gdzie się zakrywa głowy, są też takie gdzie wypada zakryć ramiona.
Czasem kto kwestia regulaminu, a czasem manier.
Nie ma znaczenia kto wymyślił te zasady.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar U99
+7 / 7

Najprościej jak można. Ubiera się stosownie do okoliczności. Nie idzie się w stroju kąpielowym na bal, w sukni balowej na plażę. Człowiek kulturalny wie i potrafi zastosować w praktyce, zasady ubioru w zależności od okazji. Tylko tyle i aż tyle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O O2tociec
+7 / 11

O ile faktycznie tekst może i ciut wadliwy (chociażby przez nie dokońca dobre przemyślenia). Ale generalnie tak, należy odpowiednio się ubierać. Na ślub cywilny też nie wypada iść w gumiakach i stroju w którym kury się maca (czy jaj nie zniosły)..., więc nie wszystko wszędzie pasuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adam1111
+7 / 7

Jestem niewierzący, a się zgadzam. Do kościoła człowiek idzie się modlić, medytować, rozmyślać, a nie gapić na gołe dupy. To zwyczajnie rozprasza. Niestosowny ubiór jest lekceważeniem innych. Podobnie jest zresztą np. z gadaniem w bibliotece.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dorrok
+1 / 3

@adam1111 Jak człowiek idzie się szczerze modlić, to nie ogląda się za gołymi d**ami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pirogron
0 / 0

@dorrok Czyli co, wszystko wolno?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tomek59
+6 / 6

A ja na to, że do teatru też się nie chodzi w kąpiówkach. Jak Ci nie pasują reguły na które ludzie w danym miejscu się umówili, to nie chodź tam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
+4 / 4

Do teatru/opery raczej człowiek nie założy kostiumu kąpielowego. Idąc na wesele też raczej nikt nie zakłada powyciąganego dresu. Często w pracy jest dokładnie określone jaki ubiór obowiązuje. Ale oczywiście skoro padło słowo "kościół" to już trzeba się wypowiedzieć jaki to kościół niedobry bo określa jak się trzeba ubrać.

Niedawno byłam na ślubie kuzyna w kościele i świadkowa miała wycięcie na plecach prawie do pasa a sukienka kończyła jej się ledwo za pośladkami. Raczej do kościoła to nieodpowiednie ubranie. Co do wyciętych pleców itp: wystarczy przecież zarzucić na plecy i ramiona cienki szal albo chustkę (o żakiecie nie wspominając) i już jest ok. Znajoma Ukrainka opowiadała jakie są zasady ubioru w prawosławiu: kobieta MUSI mieć spódnicę/sukienkę do ziemi, żadne spodnie nie wchodzą w grę. W którymś Kościele kobieta musi mieć zakryte włosy. KK i tak zostawia dowolność w pewnych ramach (spodnie/sukienka itp)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Deithwen_PL
-2 / 4

I co Bóg na to?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
+1 / 1

@Deithwen_PL, po co pytasz jak cię to i tak nie interesuje?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Deithwen_PL
-1 / 1

@adamis62 Interesuje mnie czy odpowie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I iiizusiekkk09
0 / 0

Przede wszystkim chrześcijanie nie mają nic wspólnego z kościolem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem