Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

A w Dubaju jajka sadzimy tak

0:28

www.demotywatory.pl
+
162 178
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar rafik54321
-4 / 6

Pachnie niezłym fejkiem. W Top Gear, Clarckson sobie zamontował blachę na swoim aucie (gdy przemierzali bliski wschód) i też był przekonany że usmaży na tym jajko - nic z tego :P .

Tutaj możliwe że sprytnie ukryto sprzęt indukcyjny i tyle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
+4 / 4

@rafik54321 Białko jajka ścina się już w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Żółtko w okolicach 80. Tymczasem w słoneczny, ciepły dzień (ciemna) blacha na dachu może się nagrzać nawet do 85-90 stopni Celsjusza. W Polsce.

Poza tym, kiedy jeszcze jakiś czas temu regularnie oglądałem w domu rodzinnym wiadomości, to latem zawsze przy okazji kolejnych fal upałów w reportażach dla zobrazowania tego, z jakimi temperaturami mamy do czynienia, prezentowany był motyw ze smażeniem jajek na rozgrzanym betonie. Może dlatego nie robi to na mniej jakiegokolwiek wrażenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-2 / 2

@Eaunanisme Jakbyś chciał wiedzieć, to stek da się zrobić w temperaturze, w której zamoczysz dłoń...

Za to w termosferze, temperatura dobija do 1500 stopni (na wysokości 800km). To znacznie więcej niż potrzeba by topić stal, czy plastiki. Więc jakim cudem, tesla Muska się nie stopiła?
Odpowiedź jest prosta - pomimo że temperatura tam jest wysoka, to gęstość tak mała, że zgromadzona w formie ciepła, energia jest stosunkowo niewielka.
Tak samo mamy tutaj. Patelnia jest stosunkowo cienka i metalowa. Oznacza to że bardzo skutecznie oddaje ciepło, ale sama, nie ma dużej objętości.
Pamiętaj że to jajko, będzie zimne i błyskawicznie, ta temperatura patelni spadnie z tych 80 stopni, spadnie w okolice 30 stopni.
Podajesz blachę auta? Super. Wylej na nią kilka kropel wody i będziesz już mógł dotknąć blachy XD... Wystarczy minimalna warstwa. Woda ma dużą pojemność cieplną, przyjmie sporo energii cieplnej nie podnosząc znacząco swojej własnej temperatury.

Jeszcze prościej? Proszę bardzo - wejdź do sauny o temperaturze 80 stopni. Gorąco, ale da się żyć. A teraz wskocz do wanny wody o temperaturze 80 stopni XD. Zaliczysz ciężkie, bardzo możliwe że śmiertelne, poparzenie.

Z goła inaczej sprawa wygląda na gotowaniu na betonie, czy dużym kamieniu.
Takie materiały dość powoli przekazują ciepło, więc nie wychładzają się natychmiast, a gabaryt takich elementów, zapewnia odpowiednio dużą energię przez dłuższy czas. Tak samo działały piece kaflowe.

A tu, wspominany wyczyn pana Clarksona
https://youtu.be/yKRgUEg9F9U?t=19

Dlatego prawdopodobnie, patelnia na nagraniu, została ściągnięta prosto z kuchenki, na której została nagrzana do np 200-220 stopni. Tyle wystarczy aby usmażyć jedno jajko poza kuchenką :) .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B biuro74
-1 / 1

@rafik54321 Naucz się stawiać przecinki, to przynajmniej forma dogoni treść.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+1 / 1

@Eaunanisme po pierwsze widać jak woda wrze, więc temperatura na patelni> 100C. Po drugie gdyby liczył tylko na słońce zajęłoby to przynajmniej kilkadziesiąt minut, a nie kilkadziesiąt sekund.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Eaunanisme
0 / 0

@5g3g A po trzecie mamy miejsce z filmikiem typu tik-tok, który ma generować wyświetlenia, a nie być kulinarnym dokumentem ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
-2 / 2

Ściema

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+2 / 2

Cwany jestes, bekon tak usmaz :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+1 / 3

Na tej wysokości jest niższe ciśnienie i jajka się sadzą w niższej temperaturze. Poza trym Dubai jest bliżej równika gdzie Ziemia jest grubsza a więc bliżej słońca.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
-2 / 2

@koszmarek66 ale co ma do rzeczy niższa temperatura wrzenia wody względem ciśnienia?
Do tego jaka jest różnica? Kilka stopni maksymalnie.

Jajka się sadzi nie dlatego że woda wrze, ale dlatego że dochodzi do ścięcia białek. Tu problemem też zasadniczo nie jest nawet temperatura, ale to jak szybko i jak dużo energii jesteś w stanie przetransferować z patelni do jajka. Patelnia jest ze stosunkowo cienkiej blachy, która jest metalem który łatwo oddaje ciepło. Więc szybko się wystudzi.

Opcje są 2, albo koleś świeżo ściągnął patelnię z palnika (i patelnia już jest gorąca), albo sprytnie ukryto sprzęt indykcyjny.
We wnętrzu auta temperatura potrafi dochodzić do powyżej 40 stopni, jakim cudem plastiki w aucie się nie topią? XD. Właśnie dlatego że temperatura to jedno, ale dostarczona energia to drugie.

W wysokich partiach atmosfery, temperatura potrafi osiągać setki stopni, ale nie oznacza że jest tam gorąco.
Jak wejdziesz do sauny gdzie jest 80 stopni, to możesz dość długo wytrzymać. A potem wylej sobie na rękę wodę o temp 80 stopni, to zaliczysz niezłe poparzenia :P .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+2 / 2

@rafik54321 Ty tak serio potraktowałeś mój komentarz? Bo ja tak nie za bardzo...

Miałem nadzieję, że ta "gruba Ziemia" dostatecznie rozwieje wątpliwości. :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S siewypowiem
0 / 0

Na oleju? Fu! Jajka tylko na maśle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem