Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
793 961
-

Zobacz także:


C Czy
+8 / 16

Język polski, lekcja 2

Wata, tak jak woda, mleko, herbata, benzyna, ..., jest niepoliczalna. Poprawnym opisem zdjęcia po lewej stronie byłoby "10 opakowań z watą". Chęć edukowania społeczeństwa w zakresie poprawnej polszczyzny jest oczywiście cenna i szlachetna, jednak nie jest to pisane każdemu ;) Ale nie poddawaj się, w końcu uczymy się na własnych błędach, także językowych ;)

Odpowiedz
~gekon51
+9 / 11

Sądzę, że chodziło o pokazanie w prosty, przerysowany sposób faktu, że w naszym kraju ludzie nie potrafią odmieniać jednostek. Gdyby podejść do sprawy bardzo gramatycznie (jeżeli chodzi o watę) to nic by z tego żartu nie wyszło. Poza tym zapewne słyszałeś o skrótach myślowych - idąc do apteki mogę poprosić o "10 wat" mając myśli "10 opakowań waty". Co do niepoliczalności herbaty, też zapewne robisz gościom wykład gdy poproszą o 3 herbaty ("moi drodzy, herbata jest niepoliczalna, nie możecie tak prosić - powinniście powiedzieć, żebym zaparzył herbatę i napar rozlał do 3 kubków"). Żart z watą traktuję jako żart, natomiast wymądrzanie się traktuję jako przejaw bufonady. :/

C Czy
0 / 2

A ja myślę, że jak ktoś poprawia błędy innych to powinien to robić bez popełniania kolejnych. Nie wiem jaki miałoby to sens w przeciwnym razie. To zapewne miłe dla twórcy rzeczonego zdjęcia, że go bronisz pisząc, że to żart, jednak jestem przekonana, że autor po prostu nie ma za wiele pojęcia o poprawnej polszczyźnie i stąd wyszła taka gramatyczna kupa. Co do moich gości, to niestety nie ma to tutaj nic do rzeczy, jak długo ktoś nie poprawia innych jednocześnie waląc inne gafy. Ciekawe jest także mniemanie, że ja rzekomo się wymądrzam, ale już autor zdjęcia to żartuje. To z kolei dla mnie bufonada.

S szuff
+1 / 1

Czy uważasz stwierdzenie "kupiłem dwie wody mineralne" za błędne? Otóż przyjęło się mówić "butelka wody mineralnej" lub po prostu "woda mineralna", w domyśle mając 1,5-litrowe opakowanie. Podobnie z mlekiem: "poproszę dwa mleka" w sklepie jeszcze nigdy nie spotkało się z protestem sprzedawczyni ani oburzonego językoznawcy. Idąc tym torem, mąż żonie z reguły nie powie "kupiłem ci w końcu to opakowanie z watą", tylko "kupiłem ci watę" - i będzie to poprawne. Podobnie zresztą, jak i wiele innych zwyczajowych form z początku uważanych za niepoprawne.

R ratdemot
+1 / 1

@Czy: ja mam ewidentne skojarzenia z watą gdy ktoś przy mnie mówi, że np. głośnik ma "100 wat". Lepsze takie skojarzenie, niż wstawienie kolejnego pretensjonalnego zdjęcia opatrzonego "super" emo-komentarzem. Oczywiście, że Ty się wymądrzasz a autor zdjęcia żartuje - mogę to stuprocentowo stwierdzić po braku chociażby delikatnego uśmiechu po przeczytaniu Twojego komentarza, który jest jak tłumaczenie komuś sensu dowcipu - samo w sobie nieśmieszne a dodatkowo psujące efekt samego dowcipu. Ale - to przecież demotywatory.

B Brule
0 / 2

Oczywiście, stwierdzenie ,,kupiłem dwie wody mineralne" jest błędne- powinno być ,,kupiłem wodę mineralną" albo ,,dwie butelki wody". ,,Kupiłem Ci watę"- jak najbardziej poprawne; ,,dwa mleka'' NA PEWNO wywołałyby protest oburzonego językoznawcy, gdyby miał okazję usłyszeć i ucierpieć. ; ) Powszechny błąd językowy nadal jest błędem. ; )

C Czy
0 / 0

@szuff : niestety nie czytasz ze zrozumieniem, ale może komentarz @Brule przybliży Ci nieco rozważane tutaj kwestie. Myślę, że powinieneś przemyśleć to, że dla Ciebie wyznacznikiem, czy coś jest błędem językowym, jest oburzenie sklepikarki lub jego brak. Oczywiście z całym szacunkiem dla sklepikarki, w żaden sposób nie miałam na myśli jej ubliżać.

~wszedzie_idioci
+2 / 2

Tak? To do sklepu idziesz przez 300 metr czy przez 300 METRÓW? W języku polskim wszystko się odmienia.

K kapuhy
+3 / 3

Achaaaa... Czyli Statua Wolności ma 93 metr wysokości i waży 229 tona? Dzięki za uświadomienie, ale mnie w podstawówce oszukali!

~as
0 / 2

Czyli co, poprawnie w języku polskim będzie "10 litr"? Ehh

~rqqgar
0 / 2

To Cię wyedukowali w tym przedszkolu. :) Jak rozumiem zdanie "moc liczymy w watach" jest niepoprawne i powinno być "moc liczymy w wat"? A głośnik nie jest "stuwatowy" tylko "stuwat". Kiedyś można było nie wiedzieć, bo się nie chciało kupować słownika, ale teraz? Jest Google, wystarczy wejść na jakiś słownik online i poczytać o odmianie jednostek.

Qrvishon
-3 / 3

Tylko że ta jednostka to jest Watt (od nazwiska wynalazcy). Więc należy pisać 10 WATT i w każdym języku będzie poprawnie.

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 25 March 2013 2013 20:03

G gangsta84
+3 / 3

failzone24, to dopiero faila strzeliłeś, bo jak najbardziej mówi się 10 amperów, 2 ampery... HAHAHA

R ratdemot
+2 / 2

@failzone24: "Zwyczajowo" niektórzy mówią "poszłem", podobnie jak niektórzy, również "zwyczajowo" mówią "50 wat", "20 wolt", "100 gram" itd. To jest po prostu zły "zwyczaj", zwany inaczej błędem (albo, gorzej, uporczywym nieuctwem, skoro w parę sekund można znaleźć zasady mówiące o odmianie jednostek). Na szczęście nie czyjeś złe zwyczaje określają co jest poprawne ale zasady języka polskiego.

Jeżeli ktoś uważa, że się jakichś jednostek nie odmienia, to niech od dzisiaj mówi: "napięcie mierzymy w volt", "moc mierzymy w wat" itd. Skoro się nie odmienia, to trzeba być konsekwentnym.

Najzabawniejsze jest to, że żyjemy w czasach gdy informacje są na wyciągnięcie ręki a i tak każdy woli "wiedzieć swoje" zamiast sprawdzić poprawną formę. Czyżby ktoś się bał, że przez x lat mówił "100 wat" a teraz nagle się dowie, że robił błąd? Lepiej późno niż wcale.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 26 March 2013 2013 0:21

F fragles94
0 / 0

czy mi się wydaje czy to bardziej pasuje do faktopedii niż do demotywatorów?

Odpowiedz
~Splendidss
-4 / 4

Co do zdjęcia po prawej to poprawnie było by 10 WAT :)
Co do pierwszego to już kto inny napisał, dwa błędy i chce uczyć polskiego :) polonista się znalazł.

Odpowiedz
R ratdemot
+1 / 1

Mylisz się.

http://pl.wiktionary.org/wiki/wat

Co do pierwszego to też już było napisane - to raczej żart z tą watą. Natomiast jednostki się odmienia (albo jest się ignorantem lub po prostu leniem, któremu nie chce się w internecie sprawdzić wiedzy).

S szuff
+4 / 4

Jak ktoś myśli, że jednostka mocy to "Watt" to niech czyta "łot". Albo niech zajrzy choćby na Wikipedię. Jednostką mocy jest wat. Gdy żarówka zasilana jest z 12 woltów, pobiera 5 amperów prądu, to jest to żarówka o mocy 60 watów. Jednostki mają polskie nazwy, a język polski jest językiem fleksyjnym. Tłucze to większość profesorów na "elektronikach" itp. kierunkach, ale studenci, a później inżynierowie dalej swoje.
To, czy ktoś odmienia te jednostki, nader często już na starcie pokazuje jego ograniczoną orientację w temacie.

Odpowiedz
~dariush84
-3 / 3

myślę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - jeśli mówimy o mocy żarówki czy innego sprzętu (nie zaglądając do wiki) może i można odmieniać ale jednostka Watt pochodzi od nazwiska tak samo jak Volt czy wujek Amper - chyba nikt by nie chciał żeby jego nazwisko było odmieniane przy wielokrotności własnego wynalazku, bo przecież by to było już inne nazwisko....

Odpowiedz
R ratdemot
+2 / 2

Niezła bzdura. Sporo komentarzy było, ludzie tłumaczyli, ja dałem linki odnośnie odmiany itd. a niektórzy nadal uparcie nie chcą poczytać i się pouczyć zanim napiszą kolejną bzdurę o "Watt" i "Volt". Jeżeli już chodzi o nazwiska, to w języku polskim się je odmienia, nawet zagraniczne (o ile to możliwe) - w końcu idziesz na film z Arnoldem Schwarzeneggerem a nie z Arnoldem Schwarzenegger. I żadne "chcenie" szanownego pana nie zmienia tego - chociaż owszem, są ludzie, którzy uparcie twierdzą, że "ich nazwisko się nie odmienia" (albo, jeszcze lepiej, że oni są "z tych nieodmiennych") - tak, jakby to właściciel nazwiska decydował a nie zasady języka polskiego. Dariush84 - ja bym chciał, żeby moje nazwisko było odmieniane, ponieważ jest to w języku polskim naturalne i wkurza mnie gdy ktoś dzwoni i prosi o rozmowę ze mną nie odmieniając mojego nazwiska (a taka teraz panuje moda wśród matołków). I na koniec - to, że jednostka pochodzi od nazwiska nic nie zmienia - jednostki w języku polskim się odmienia i to jest zasada, od której nie ma wyjątków!

http://lukaszrokicki.pl/2011/09/22/pisownia-nazw-jednostek-miary-wagi-i-wielkosci-fizycznych/
Tu dosyć ciekawie jest to opisane.