Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
165 192
-

Zobacz także:


bp2345
+14 / 14

A człowiek jest w stanie utrzymać ciśnienie powietrza które pozostanie w płucach?

Odpowiedz
~Bruk
+5 / 5

@bp2345 Zdaje się, że nie. O ile mi wiadomo wstrzymanie powietrza w tym konkretnym przypadku znacznie pogorszy sprawę i może doprowadzić do śmierci natychmiast.

survive
-1 / 1

@bp2345 jak zatkasz nos i usta to pewnie tak, ale sam je wypuścisz próbując wziąć oddech.

Kaizenpol
+2 / 4

Coś mi tu nie pasuje. Jaka jest temperatura wrzenia wody w próżni? Nawet, jeżeli przyjąć, że układ krwionośny utrzyma krew pod ciśnieniem, to natychmiast odparuje woda z powierzchni ciała. Do tego ciśnienie rozerwie płuca. Nawet jak zdążymy zrobić wydech, to w płucach popękają naczynia od gazów znajdujących się w krwi które zechcą się rozszerzyć. Wystarczy popatrzeć jaką objętość ma balon z helem na powierzchni Ziemi, a jaką na granicy stratosfery żeby mieć wyobrażenie, jak rozszerzą się gazy w płucach, krwi i komórkach. A wszędzie mamy tlen i dwutlenek węgla. I jaki zapas musiałyby mieć komórki, żeby to przetrwać bez rozsadzenia (albo jak pancerne błony - a tego nie mają).

Odpowiedz
~Chrabąszcz4
+2 / 2

@Kaizenpol ale praktyka temu zaprzecza - w czasie testów w komorze próżniowej parę razy kosmonauci NASA przeżyli awarie skafandra, i organizm był wystawiony wtedy na stan próżni na parenaście sekund. Wszyscy przeżyli, wszyscy czuli uczucie gotowania w gardle i pod językiem, straszne pieczenie oczu, ale nic takiego co by spowodowało trwałe urazy czy uszkodzenie nawet gałki ocznej.

chamzewsi
-2 / 2

@Kaizenpol dokładnie, ciśnienie wewnątrz człowieka w próżni rozrywa go jak małpa gazete i jakoś nie wierzę, żeby mogło to trwać aż 2 minuty, to na pewno kwestia sekund

Azon
0 / 2

@Kaizenpol @chamzewsi Dlaczego miało by rozerwać? Próżnia to nie żadna siła starająca się roznieść każdą materię na kawałki ale brak oporu dla sił napierających. Ciśnienie w płucach na wydechu jest tak małe, że nie dojdzie do żadnej gwałtownej reakcji. Nawet na pełnym wdechu możemy się jedynie spodziewać "wyrwania" powietrza z płuc co zapewne nie będzie najprzyjemniejsze. Krew krąży w zamkniętym obiegu więc tak łatwo przez ścianki naczyń się nie wydostanie (przynajmniej nie w pierwszej minucie). Największym problemem jest temperatura i puchnące narządy - to zabija szybciej niż brak tlenu czy krwi.

Kaizenpol
0 / 0

@Azon
To czemu tylu nurków zginęło gdy za szybko zmniejszyło się ciśnienie działające na ich organizmy?
Jak bardzo rozszerzy się każdy gaz w organizmie, gdy z zewnątrz nie będzie działało ciśnienie atmosferyczne?
Próżnia to nie siła - ciśnienie to siła. I u człowieka ciśnienie wewnątrz komórek, poszczególnych organów i całego organizmu równoważy ciśnienie atmosferyczne. Brak ciśnienia atmosferycznego powinien spowodować rozsadzenie barier komórkowych, błon, opon itd. Zwłaszcza, że te "opakowania" nie mają takiej wytrzymałości, żeby zrównoważyć ciśnienie naturalne + parujące wszystkie płyny.
@bp2345
Ładny wykres. Tylko raczej nie interesuje nas w tym temacie jaki stan skupienia może przyjąć woda w martwym organizmie. Więc dla życia istotny jest tylko zakres, gdy woda jest w stanie gazowym.
@~Chrabąszcz4 Gdzie można poczytać o tych wypadkach?

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 2 September 2015 2015 9:33

Azon
0 / 0

@Kaizenpol Oh, oczywiście, że masz rację. Różnica ciśnienia miedzy organizmem a przestrzenią zabije, ale po pierwsze nie jest to największy problem przebywania w próżni a po drugie nie doprowadzi to do żadnego spektakularnego wybuchu.

krzepki_alojz
+10 / 10

Jak polecę w kosmos bez skafandra, będę miał to na uwadze.

Odpowiedz
~Alojzy_Gilejza
+9 / 11

nie pasuje to się zgłoś w ich zastępstwie

Z ziemowitek
-1 / 3

Czyli jesli wstrzymam oddech na 10 sekund to strace przytomnosc? Po drugie albo zamarznie na kosc (strona zacieniona) albo zostanie spalony w zaleznosc od ekspozycji na slonce. Nie od parady wszelkie pojazdy "kosmiczne" maja oslony termiczne i rotuja, tak aby byly w rownym stopniu wystawione na dzialanie promieni slonecznych. Wiedza z internetu to potega...

Odpowiedz
E Egzope
+1 / 1

jak ktoś znajdzie filmiki tych doświadczeń na zwierzętach proszę przysłać link - mogą być ciekawe.
chyba, że robili je w basenie...

Odpowiedz
~ropuch62
0 / 0

Proponuję obejrzeć jeden stary film "2001 odyseja kosmiczna" A.C. Clarke i S. Kubrick wiedzieli to już 50 lat temu. A jakby ktoś mówił, że to tylko SF - Clarkowi zawdzięczamy TV satelitarną z satelitów geostacjonarnych, tak że o kosmosie coś wiedział.

Odpowiedz