Demotywatory.pl

Menu Szukaj

Najmniejsza linia oporu? Nie! Linia najmniejszego oporu. To opór ma być tu najmniejszy, a nie linia.

Z jakiegoś powodu dywagowanie brzmi poważniej niż deliberowanie. W rzeczywistości jest jednak na odwrót. Dywagacja to odchodzenie od tematu, natomiast deliberacja to długotrwałe rozprawianie na temat. Dywagacja nie jest też tym samym co dygresja. Dygresja jest krótkotrwałym odejściem od tematu, a dywagacja - klasycznym laniem wody.

Renoma to dobra opinia o kimś. Nie można więc mówić, że jest zła. Dużo lepiej powiedzieć, że ktoś cieszy się złą opinią.

"Paszkwil" jako określenie na brzydką kobietę wywodzi się zapewne od kolokwialnego określenia "pasztet" lub "paszczur". Tak naprawdę oznacza jednak utwór czy pismo, które kogoś szkaluje. Niezależnie od wszystkiego, obrażanie innych ludzi z powodu ich wyglądu to bardzo zły pomysł. Lepiej powstrzymać się od komentarza. Tym bardziej, że można popełnić głupi błąd.

W mowie potocznej sformułowanie to jest dopuszczalne, ale lepiej go unikać. Poza tym dużo łatwiej jest powiedzieć po prostu "w każdym razie"

Spotykamy się z nimi każdego dnia. Zdarza się, że któryś z nich popełni nasz bliski. Czasem zrobi to ktoś, z kim spotykamy się służbowo. Nie da się przed nimi ukryć. To błędy językowe, które słyszymy zdecydowanie za często. Ich królem jest "bynajmniej", słowo nagminnie mylone z "przynajmniej". W przykładzie, który podaliśmy, użycie go będzie oznaczało, że ktoś był mały, ale wcale nie był słaby. Użycie w tym przypadku słowa "przynajmniej" oznaczałoby, że ktoś był mały, ale chociaż nie słaby, co zupełnie zmienia znaczenie zdania. Pisanie, że ktoś "zapłacił sporo za obiad, ale bynajmniej się najadł" jest całkowicie niedopuszczalne.

Nie ma czegoś takiego jak siódmy marzec. Każdy miesiąc zdarza się w danym roku tylko raz. Poprawna forma to "siódmy marca". Tak, jakbyśmy mówili "siódmy dzień marca"

Nie da się cofnąć w innym kierunku, niż do tyłu. To pleonazm. Nie jest to karygodny błąd, ale z całą pewnością drażni uszy.

Nie można "posiadać" czegoś takiego jak dziura w skarpecie. Słowo "posiadać" oznacza "mieć coś na własność" i zazwyczaj odnosi się do przedmiotów materialnych, umiejętności lub wiedzy. Nieprawidłowe jest używanie tego sformułowania w stosunku do czegoś tak trywialnego jak dziura w skarpecie. Podobnie, silnik nie może posiadać dużej mocy. On ją po prostu ma. Albo jej nie ma.

Wyniki mogą być reprezentatywne, czyli mające cechy charakterystyczne dla jakiejś grupy czy zbioru. Reprezentacyjna może być np. formacja wojskowa lub grupa taneczna. Oznacza to, że można ją bez wstydu pokazywać.

Czujesz resentyment do swojej byłej? To możliwe. Ważne, żebyś nie miał przy tym na myśli, że miło ją wspominasz, ponieważ resentyment to "żal lub uraza do kogoś odczuwane przez dłuższy czas i zwykle powracające na wspomnienie doznanych krzywd".

Nie wiemy, skąd wziął się ten błąd, ale jest wyjątkowo popularny.

Używanie słowa "spolegliwy" w znaczeniu "uległy" jest już dopuszczalne w mowie potocznej. Zaleca się jednak, aby w piśmie nadal trzymać się pierwotnego znaczenia.

Częsty błąd. Tudzież brzmi mądrze, więc często używa się go, nie wiedząc co tak naprawdę znaczy. Spójnik ten znaczy dokładnie to samo co "oraz".

"Sensu stricte" to połączenie "sensu stricto" i "stricte". Łatwo się pomylić, więc lepiej po prostu nauczyć się tego na pamięć.

+
119 139
-

Zobacz także:


yoanne00
+23 / 29

W każdym bądź razie trzebaby wziąść sobie większość do serca bo co nas ma ratować przed niezrozumieniem jak nie bynajmniej poprawność językowa. Przecie to nasza ostatnia deska ratunku.

Odpowiedz
M Morela01
+10 / 10

@yoanne00, niestety, większość ludzi idzie po najmniejszej linii oporu. Możemy długo dywagować na ten temat, ale nie zmieni to ich oportunistycznej postawy. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy potrafią wziąść sobie to do serca i bynajmniej się starają. W każdym bądź należy częściej robić podobne demoty, wtedy edukacja społeczeństwa będzie bardziej efektowna.

~Heheszken
0 / 0

@yoanne00 Napisane: Czwarty Kwiecień Dwatysiąceszesnastego

~malgie
0 / 0

słowem można dywagować - ale raczej nie na temat

Odpowiedz
A konto usunięte
0 / 0

jestes tego pewien? dywagacja «długie, rozwlekłe rozważania, zwykle odbiegające od tematu» źródło: sjp.pl

tytusz
+9 / 9

Serio ktoś nazwał użył słowa paszkwil w kontekście braku urody? :)

Odpowiedz
JanuszTorun
+5 / 5

Jest tu więcej przykładów, które dla mnie są zaskakujące. Nie sądziłem, że ktokolwiek powiedziałby trawersować zamiast trawestować, a także kilka innych przykładów. Natomiast brakuje tu przykładu, który jest obecnie być może najczęściej popełnianym błędem... Chodzi mi o błędne mówienie: rok dwutysięczny szesnasty zamiast dwa tysiące szesnasty itp. Ciekawe, że przed rokiem dwutysięcznym nikt nie mówił: tysięczny dziewięćsetny dziewięćdziesiąty, tysięczny osiemsetny trzydziesty. A po roku dwutysięcznym mało kto potrafi poprawnie powiedzieć, który jest rok. Co gorsza - dotyczy to nawet polonistów, a co jeszcze gorsze - błąd ten nie omija nawet wykładowców uniwersyteckich na wydziale polonistyki. Żenada.

~3M100
+1 / 3

A co jeżeli w trójmieście jest firma Renoma i jest zła?

Odpowiedz
tytusz
+1 / 1

Rename Renomę.

~gość234
+3 / 3

Poloniści są zdania, że forma "Ty" pisana wielką literą powinna być zarezerwowana dla listów i innych form oficjalnych. W demotywatorach i np. smsach zaleca się pisanie małą literą i bynajmniej nie wyraża to braku szacunku :D

Kasia111624
-5 / 7

Nie mówi się 'bynajmniej nie', już samo 'bynajmniej' jest zaprzeczeniem.

Odpowiedz
Kandara
+3 / 5

@Kasia111624 Ależ mówi. "Bynajmniej" jest tutaj wzmacniaczem zaprzeczenia.

~gość234
+2 / 2

@Kasia111624
Oczywiście, że mówi. "Bynajmniej pójdę jutro do kina". Jak to brzmi???

bardzologiczny
+3 / 3

Nie wszystkie tu napisane są niezgodne... I po kiego dawałeś do wszystkiego zdjęcia memów i robiłeś galerię? Żenua...

Odpowiedz
F franciszekkimono
+2 / 2

siódmy marzec to siódmy z kolei miesiąc marzec. to nie jest błąd tylko tego określenia używa się w błędnym znaczeniu. Ale czemu ktoś miałby pomyśleć, że to błąd jak ja codziennie widzę na ekranie mojego samsunga galaxy 'ileśtam' informację że np. dzisiaj jest 'Pn., 4 kwiecień'

wojtipek
+1 / 1

@franciszekkimono Spokojnie, już to naprawili. U mnie jest "pon., 4 kwietnia" :)

~barnaba1234
+6 / 6

Jest jedna rzecz, która cofa się do przodu. Treść żołądka :)

Odpowiedz
gruszki
0 / 0

"to nic nie świadczy, to o niczym nie znaczy"

Odpowiedz
~zxcbbm
+2 / 2

Brakuję "tą" i "tę".
Z kim? Z czym? Z tą.
Kogo? Co? Tę.

Odpowiedz
~grzegorj
0 / 0

Biernikowe „tą” nie jest błędem, więc go nie brakuje. Można co najwyżej powiedzieć, że użycie „tą” w bierniku jest niezgodne z obowiązującą do niedawana konwencją językową i że powinno się tego unikać w języku wzorcowym.

~PC
0 / 0

"Oportunistę" prawdopodobnie czeka taki sam los jak "pretensjonalnego". Przyczyny chyba też jednakie.

Odpowiedz
Z zagorowix
+2 / 2

Czy na pewno wszyscy?
Do autora: W tytule "20 błędów językowych, które popełniają wszyscy" użyto błędnie dużego kwantyfikatora "WSZYSCY". Wystarczy bowiem jedna osoba nie spełniająca takiego warunku
aby zdanie uznać za fałszywe.

Odpowiedz
G grzegorj
0 / 0

@zagorowix To nie wynik użycia błędnego kwantyfikatora, ale raczej zastosowania stylu reklamowego, w którym wielu wyrazom nadaje się inne znaczenie niż powinno. Zamiast dyskutować o kwantyfikatorze, lepiej skupić się na języku reklam, którego wszyscy (sic!) mamy chyba powyżej uszu.

M motylek2402
0 / 2

Według sjp.pl "renoma" to "sława; rozgłos; opinia; ranga", a więc można mówić zarówno o dobrej, jak i złej renomie. Na prawdę byłam przekonana, że oglądając Twoją galerię dowiem się jakie błędy językowe popełniam, ale okazało się, że Ty sam nie wiesz do końca co jest poprawne, a co nie.

Odpowiedz
Gladiola
+1 / 1

Tego słownika nie można uznać za rzetelne źródło. Słownik PWN tak definiuje to słowo:
"renoma - bardzo dobra opinia o kimś lub o czymś".

~Carduelis2
+1 / 1

@motylek2402
Ten portal nie jest źródłem normatywnym...

M motylek2402
0 / 0

Autorze demota, nie bądź taki pewny, że nie da się cofnąć w innym kierunku, niż do tyłu. Otóż jedzenie może się cofnąć do przodu przełyku :)

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 4 April 2016 2016 20:41

Odpowiedz
H HenryKipper
0 / 0

a zatem....co do Bynajmiej....raczej kiepsko ktos odrobil lekcje, proponuje jednak doczytac I sie douczyc, zeby bynajmniej nie popelniac podobnych bledow, bo byjamniej mozna sie niezle przejechac. zarowno wzmocnienie zaprzeczenia lub zaprzeczenie zdania twierdzacego, jak I uzycie zamias Przynajmniej sa dopuszczalne, z tym, ze forma pierwsza jest slowikowo poprawna, forma druga jest zwyczajowa I nie jest nie poprawna.

Odpowiedz
~grzegorj
0 / 0

@HenryKipper Nie jest zwyczajowa. Jest wyjątkowo ohydnym błędem językowym, masowo spotykanym w dzisiejszym języku przez ludzi, którym nie chce się mówić poprawnym językiem polskim. Kiedyś podobnie masowo mieszano „bez” i „przez”, i nawet w podręcznikach szkolnych wyśmiewano zdanie „szedłem bez most przez czapki”. Dziś należy równie stanowczo i zdecydowanie wyśmiewać wszystkich tych, co używają „bynajmniej” zamiast „ptrzynajmniej”, dowodząc braku własnej kultury językowej.

Azon
0 / 0

Co do punktu 17. Pretensjonalny oznacza dokładnie osobę mającą pretensje do bycia lepszym niż w rzeczywistości, więc osoba kojarząca to słowo z pretensją ma czyściwo rację. Chętnie zobaczył bym też pokazanie różnic między słowami protekcjonalny i pretensjonalny oraz zlepkiem tych dwóch czy pretekcjonalnym.

Odpowiedz
S Sold
0 / 0

Albo obracam się w jakimś wyjątkowym towarzystwie, albo te przykłady są niepopularne. A przynajmniej połowa z nich.

Odpowiedz
~dkjfsljfls
0 / 0

Szłem łąką, kwiaty pachły, ona mnie odepchła, więc weszłem do domu, pierdłem, rzygłem i wyszłem, bo chamstwa nie zniesę. P.S. demot z dupy, ja takich błedów nie popełniam

Odpowiedz