Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
130 136
-

Zobacz także:


D Dark_Irony
+1 / 1

Podobnie jak bynajmniej =/= przynajmniej.

@NieBeDeJot Skoro już poprawiasz, nie "z małej litery" tylko "małą literą". To samo, nie "z dużej..." czy "dużą literą", a "wielką literą".

R razi
0 / 0

Skoro już sobie wytykamy błędy, to w języku polskim używamy cudzysłowów „ oraz ”, a nie maszynowych "", gdzie nie da się rozpoznać początku i końca. Również mamy taki znak: ≠.

D Dark_Irony
0 / 0

@NieBeDeJot Jak się czepiać, to się czepiać. Każdy z nas się myli, powtarza zasłyszane błędy automatycznie. Nie ma osoby, która wypowiada się zawsze i bez wyjątku poprawnie. Sam profesor Miodek mówi "dużą literą" w programie (jest na YT) "Po co te duże litery?". Pewnie o ten Ci chodziło. Może oglądałeś również "Czy profesor Miodek popełnia błędy?" Tam opowiada także, jak traktuje pewne zmiany w języku. To, że 40 milionów ludzi mówi "dużą literą", a nie "wielką" nie oznacza to, że jest poprawne.

R razi
0 / 0

@NieBeDeJot: polskie cudzysłowy: alt+v i alt+b. Myślnik: alt + '-' (–) lub alt+shift+'-'(—). Linux + tamtejszy sensowny układ znaków + Compose Key (CapsLock + '/' + '=' = '≠'). Nie wiem jak OS X (chyba podobnie jak na Linuksie, ale bez Compose Key), ale polski oddział MS nadal w erze klawiatury łupanej, gdzie w polskim układzie nadal nie można pisać poprawnie po polsku.

R razi
0 / 0

@NieBeDeJot Standardowy polski układ klawiszy w Linuksie wykorzystuje wszystkie znaki na 3-cim i 4-tym poziomie (w sensie alt i alt+shift). Compose Key ustawiłem sobie na Caps Lock, bo tego klawisza i tak nigdy nie używam (niektórzy mapują go na ESC, żeby mieć bliżej). Z cyklu „przydatne często używane znaki, które łatwo napiszesz”: „”≤≥×÷– — ≠²³¢€½§·«»£¼‰≈¾±° Ωµ↔↓→←↑®™. Niektóre łatwiej z trzeciego poziomu, niektóre z CK (łatwe łopatologiczne skróty są).

Windows w standardowej konfiguracji to nadal kompletna bieda, tam tylko interfejs zmieniają żeby „ładniej” wyglądał. Jakaś proteza Compose Key jest, ale to wszystko sztuczne i sypie się, tak samo jak emulacja kółka myszy w trackballach.

R razi
0 / 0

@NieBeDeJot piszę tylko o realiach. Standardowy polski układ klawiszy w Windowsie nie przewiduje takich znaków, trzeba je pisać z użyciem kodów, to samo dotyczy cudzysłowów. Mylę się? Popraw. MS przez lata nic z tym nie zrobił, a oczy krwawią widząc masę typograficznych błędów w artykułach na portalach internetowych.

Co do CK to napisałem że po prostu tam sobie ustawiłem. Opcji jest wiele. Samą mapę też można edytować.

Jak coś piszę, to nie uruchamiam pakietu biurowego, żeby coś napisać, tylko od razu piszę.

Nigdzie nie napisałem że Linux jest najlepszy – to tylko twoja ekstrapolacja, błędna w dodatku, bo nigdy nie używam przymiotników w stopniu najwyższym, w ocenie czegoś (przynajmniej bez podania konkretnego wąskiego kontekstu).

W LaTeXu pisałem od drugiego roku studiów i napisałem w nim obie prace dyplomowe. Linuksa z powodzeniem używam jako podstawowy OS od Ubuntu 8.10, także konkurencją jednak jakąś jest.

~Vrefvest
+1 / 1

Spokojnie, spokojnie - zaraz przybiegną analfabeci z ich nieśmiertelnym "obje formy som poprawne" i będzie pozamiatane. Dzisiaj już nie ma błędów, wszystko jest dopuszczalne lub niedługo będzie.

Odpowiedz
JanuszTorun
0 / 0

"obie formy...", a także z ich nieśmiertelnym: "pszeciesz wjadomo o co hodzi".
Tylko, że często już nie bardzo wiadomo, o co chodzi.

~Vrefvest
+2 / 2

Bo "jenzyk ewolułuje".

~Logik_K
0 / 0

Innymi słowy tudzież używamy w przypadku chęci wyrażenia koniunkcji, a nie alternatywy.

Odpowiedz
maggdalena18
0 / 0

Z tym "tudzież" to jest tak, że chyba niewiele osób używa go poprawnie. Ja znam zasadę, ale nie używam tego słowa, bo beznadziejnie brzmi w poprawnym użyciu i kompletnie mi na zastępstwo "oraz, i" nie pasuje.

Odpowiedz