Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
145 166
-

Zobacz także:


~rozmówca1
+8 / 8

Hmm..., osobiście spotkałem się raczej z nazywaniem te figury hetmanem, a nie królową, ale chyba zależy to po prostu od państwa

Odpowiedz
~rff77gd
+2 / 4

Oczywiście, że żadnej "Królowej" nie ma w szachach. Ta figura to Hetman.

Odpowiedz
M Meph
-2 / 4

@~rff77gd Oczywiście to jesteś ignorantem. Hetmant to nazwa polskiej bierki. Angielska nazwa to "Queen". A ten obrazek to ewidentnie przekład z angielskiego.

~rozmówca1
+2 / 2

Zainteresował mnie temat, dlaczego królowa jest jedną z najsilniejszych bierek i znalazłem ciekawą informację. Otóż w średniowieczu, szczególnie tym wczesnym, bierki poruszały się w inny sposób, niż znamy to dzisiaj i zasady też trochę się różniły. Np. królowa miała dużo mniejszą siłę i tak naprawdę zdaniem tej figury była głównie ochrona króla. Za to najsilniejszymi figurami była wieża i skoczek (czyli rycerz). Goniec był często przedstawiany jako biskup. Generalnie można powiedzieć, że szachy bardziej obrazowały intrygi dworskie i drabinę feudalną niż bitwę.

Odpowiedz
~isgj
+3 / 3

W Polsce mówi się Hetman, jak ktoś mówi królowa/dama to po prostu nie zna naszego języka.

Odpowiedz
Tuminure
-1 / 3

Królowa i dama to potoczne, a co za tym idzie, w skrajnej większości przypadków poprawne nazwy hetmana.

P Pani_Informatyk
+1 / 1

O żadnej operacji nie ma mowy, niezależnie czy problematyczną figurę nazwiemy królowa, czy hetman. To obrazuje bardziej zamianę więźniów, zakładników, niż transformację pionka w inną figurę. Przynajmniej mnie to tak tłumaczono.

Odpowiedz
~szachuista
0 / 0

@Pani_Informatyk Raczej tu chodzi o awans pionka. Jeszcze dodam że w zapisie szachowym, ruch zapisuje się zaczynając od pierwszej litery danej figury. Dlatego hetmana nigdy byśmy nie nazwali królowa czy królówka i skoczka koniem, bo za dużo "k" byłoby w zapisie.