Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
163 172
-

Zobacz także:


~Tfujnik
+1 / 1

Raczej fotoszop, a nie długi czas naświetlania. Przy 30 sekundach otwartej migawki gwiazdy już stają się kreskami, a nawet obiektywy ze światłem w okolicy f/1.4 nie zrobią takiego jasnego nieba w czasie tak krótkim, aby gwiazdy pozostały gwiazdami.

Odpowiedz
A aallen
0 / 0

"nie wiem nie znam się, ale się wypowiem" - tym się kierowałeś zabierając zdanie w tym temacie? Pozwolę sobie naprowadzić Cię na pewne kwestię w tym temacie

1. Czy mówi ci coś ogniskowa obiektywu? Słyszałeś o zasadzie 600? Dzielisz 600 przez długość ogniskowej obiektywu i masz mniej więcej czas w sekundach, który "gwarantuje" ci przy takiej ogniskowej że gwiazdy będą nie poruszone (znaczy gwiazdy się ruszają ale na zdjęciu nie będzie to widoczne). Oczywiście należy też wziąć poprawkę na wielkość matrycy i crop z tym związany. Uwierzysz że na obiektywie 8mm naświetlałem zdjęcie przez 60 sekund czy to już "photoshop"?
2. Słyszałeś o czymś takim jak ISO? :) Tak różne ISO jest użyteczne w różnych aparatach dodatkowo dochodzi robienie czarnych klatek w celu usunięcia jak największej ilości szumu ze zdjęcia nocnego. Można zrobić większe ISO, mniejszy czas naświetlania. Wszystko zależy od miejsca gdzie jesteśmy, jakie jest zanieczyszczenie światła i jakim sprzętem dysponujemy oraz jak później chcemy to obrabiać (najczęściej w Lightroomie) a nie "fotoszopie". Fotoszop przydaje się do zupełnie czegoś innego
3. Zdjęcie to mogłobyć oczywiście zrobione z kilku zdjęć o różnym stopniu naświetlenia, odpowiednim Cropie przez wzgląd na przemieszczenie się gwiazd, .... ale w tym miejscu gdzie znajduje się ta para osób (fotograf + druga osoba) nie ma żadnego zanieczyszczenia światłem więc zrobienie tak spektakularnego zdjęcia to mając odpowiedni sprzęt i wiedzę to żaden problem i czas naświetlania nie musi być spektakularnie długi (ponaddto jestem przekonany że mikroruchy osoby występują i gdyby mieć oryginał zdjęcia z przybliżeniem to byłoby to widać.

Tak więc na przyszłość zanim zajmie się stanowisko w jakimś temacie warto liznąć trochę wiedzy nawet wpisując w google i poczytać a nie operować ogólnikami które gdzieś zostały zasłyszane

~JA_________________
0 / 0

@aallen z niektórymi twierdzeniami się zgodzę, ale parę bzdur też naknociłeś. Wysokie ISO generuje szum i żebyś nie wiem jak kombinował, szum będzie. Nie pomogą czarne zdjęcia i inne czary. JEDYNĄ rzeczą mogącą pomóc jest ochłodzenie matrycy. Najlepsze zdjęcia z cyfrówek wychodzą gdy na zewnątrz jest mróz.

A aallen
0 / 0

"z niektórymi twierdzeniami się zgodzę, ale parę bzdur też naknociłeś. " - z czego wymienię jedną w dodatku wymyślę do czego by się tu doczepić.

Jak mniemam w swojej odpowiedzi kompletnie pominąłeś kwestie pozwolę sobie zacytować "Tak różne ISO jest użyteczne w różnych aparatach" - gdzie tu bzdura ? Są aparaty z większym użytecznym ISO i takie z mniejszym jak i również tego jak ten szum wygląda i jak w ostateczności przekłada się na zdjęci. W Sony A7 mam ISO sensowne aż do 6400 i to przyzwoicie wygląda po obróbce a w OMD EM1 3200 to maks. Oczywiście chłodzenie ma znaczenie. W tym miejscu temperatura w nocy spada do -6 stopni celsjusza. Dlatego też możesz więcej wyciągnąć z takiego aparatu np. A7 w miejsach gdzie nie mozesz sobie pozwolic na dłuższe naświetlanie kosztem użytecznego ISO

~zD
0 / 0

długi czas naświetlania a ty i tak powiesz ze to photoshop

Odpowiedz
~HHHHHHHHHHHHHH
0 / 0

Gdyby to nie był PS, to fragment drogi mlecznej powinien się odbić w powierzchni jeziora. Przecież "odbiły" się dużo ciemniejsze gwiazdy. Albo to nie gwiazdy tylko przegrzane pixele. Tak czy owak, zdjęcie pomysłowe, ale za oszustwo kop w dupę.

Odpowiedz