Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
125 137
-

Zobacz także:


Laviol
+3 / 7

@CzlowiekZkamienia, @gottvater, to tzw. "masło maślane" - "dzień dzisiejszy" to po prostu dziś/dzisiaj, "dzień wczorajszy" to wczoraj, "dzień jutrzejszy" to jutro. Ten sam błąd popełniają ludzie mówiący: "godzina czasu". Zawsze wtedy mam ochotę złośliwie zapytać czy widzieli godzinę mąki albo wody ;)

A andrzej0279
-1 / 1

W " dniu dzisiejszym" jest błond.

Laviol
-1 / 3

@gottvater, owszem, " "dzień" nie określa żadnego KONKRETNEGO dnia". Jednak jest kilka słów określających ten konkretny dzień - przedwczoraj, wczoraj (dzień poprzedni), dziś/dzisiaj (dzień obecny), jutro (dzień następny), pojutrze. Dlatego "dzień dzisiejszy" itd. jest zbędnym powtórzeniem i nie ma potrzeby ich stosować.
"wyrażeń dzień dzisiejszy, dzień wczorajszy, dzień jutrzejszy wolno używać tylko w szczególnych przypadkach (w tekstach nacechowanych oficjalnością), jednak nawet wówczas lepiej używać wyrazów dzisiaj, wczoraj, jutro." https://fil.ug.edu.pl/strona/15142/wyrazenia_dzien_dzisiejszy_dzien_wczorajszy_dzien_jutrzejszy_poprawne

Laviol
0 / 0

@gottvater, a zauważyłeś, że ostatnie zdanie jest w cudzysłowie i podałam odnośnik do cytatu? Do strony Instytutu Filologii Polskiej? Zatem to nie ja, a filolodzy.
Dla Ciebie "dzień dzisiejszy" to synonim, dla mnie pleonazm (pleonazm [gr.],wypowiedź złożona z wyrazów to samo lub prawie to samo znaczących (np. „ubogi nędzarz”), nadmiar określeń bliskoznacznych (synonimy), nie wnoszących do wypowiedzi dodatkowych wartości znaczeniowych;)
Definicja słowa "dziś" zawiera w sobie słowo "dzień". Nie ma żadnej potrzeby go powtarzać stosując zwrot "dzień dzisiejszy".
A "nowomowę" to stosowali ci, którzy na dzień dzisiejszy produkowali mało maślane i mieli rok czasu, żeby nie cofać się do tyłu i wykonać plan 5-letni."

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 20 February 2019 2019 8:06

J konto usunięte
+1 / 3

@Laviol Ale właściwie jaki jest w tym błąd? To jak czepianie się, że ktoś mówi "odbiornik telewizyjny" zamiast "telewizor". To, że zamiast zestawu słów można tę samą informację wyrazić jednym słowem specjalizowanym, nie oznacza, że jest obowiązek używania specjalizowanego słowa. Nie rozumiem, jaki jest błąd w używaniu zestawu słów "dzień dzisiejszy". Ani to błąd stylistyczny, ani gramatyczny. Raczej wygląda mi to na jakieś widzimisię zarozumiałego "znawcy" języka.

maggdalena18
0 / 0

@Laviol A ja złośliwie pytam. xD

Laviol
0 / 0

@gottvater, ja tam umawiam się np. jutro, na 23.30, a nie dzień jutrzejszy na godzinę 23.30 ;)
I nawet jak użyjesz jeszcze większych liter to i tak nie będziesz dla mnie większym autorytetem niż Instytut Filologii Polskiej. :)

@J_R, ale nie mówisz telewizor telewizyjny? ;)

@maggdalena18, nie lubię siebie w wersji złośliwej, więc gryzę się w język :)

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 20 February 2019 2019 22:18

maggdalena18
0 / 0

@Laviol Są momenty, kiedy nie umiem się pohamować, a że ludzka głupota mnie bardzo irytuje...

Laviol
0 / 0

@maggdalena18, "Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych." Ernest Hemingway ;)
Staram się nie irytować, dlatego gryzę się w język, żeby nie irytować się jeszcze bardziej :D

maggdalena18
0 / 0

@Laviol Ja jak się nie wygadam, to mnie to zżera.

Laviol
0 / 0

@gottvater, ok, tu mnie masz, powinno być odbiornik telewizor.

A czy mówisz o "godzinie południe/północ"? A może jednak nie mówisz?
I zauważyłeś może, że język to nie matematyka i bywa nielogiczny? Gdyby był tak jak Ty tego chcesz to słoniną byłoby mięso ze słonia, a jednak znaczy co innego? I dlaczego mówimy stoję, a nie staję? Przecież staję byłoby logiczne od czasownika stać. Jeżyk się kształtuje, bo jest żywy. Składa się z litery, ale też ducha. Dlatego o godzinie 23.30 jest poprawnie, ale już "dzień dzisiejszy" to pleonazm, tak jak "godzina północ".
A swoją drogą, mój nick powstał zupełnie logicznie, ale trzymając się jedynie litery uważasz, ze jestem mężczyzną. Żeby się przekonać, że jest inaczej trzeba by zdobyć odrobinę wiedzy i zajrzeć do mojego profilu. Warto też czasem zajrzeć do Instytutu Filologii Polskiej, który jak sądzę lepiej rozumie i literę i ducha języka ;)
I tym kończę tę dyskusję. Mam lepsze zajęcia niż rzucanie grochem o ścianę.

Laviol
0 / 0

@gottvater, ok, odpowiem. Ostatni raz.
"Wczorajsza noc", podobnie jak chleb czy gazeta są ok. "Wczoraj" oznacza poprzedni dzień, zatem "wczorajsza noc" to noc poprzedniego dnia, gazeta/chleb z poprzedniego dnia. Proste, logiczne i bez powtórzeń.
Natomiast "wczorajszy dzień" to dzień poprzedniego dnia. I odpowiednio dzień dzisiejszego dnia i dzień jutrzejszego dnia. Czy to ma sens?
Przymiotniki: wczorajszy, dzisiejszy pasują do rzeczowników poza tym jednym - "dzień". Tu akurat mamy wyjątek, bo inaczej powstaje pleonazm.
Pomagałam kiedyś uczyć się języka polskiego pewnej Amerykance. Stwierdziła, że nasz język składa się z samych wyjątków ;)

Zmodyfikowano 3 razy Ostatnia modyfikacja: 22 February 2019 2019 8:00

Arbor
+1 / 5

Oczywiście lepiej jest powiedzieć "dzisiaj" albo "tego dnia", ale "dzień dzisiejszy" błędem nie jest, ponieważ dzień może być również wczorajszy albo jutrzejszy.

Odpowiedz
ktosi
0 / 0

A co z popularną teraz złą końcówką odmian przez przypadki, a dokładniej celownik? Np. "kobietą", "kotą", "dziecią"?

Odpowiedz