Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
413 417
-

Zobacz także:


Kocioo
+1 / 5

Średniowiecze........ symbol zacofania.

Odpowiedz
BrickOfTheWall
-1 / 7

To tak jakby sama końcówka średniowiecza i narodziny renesansu.
Średniowiecze trwało 1000 lat i generalnie to były "ciemne wieki" a rozkwit nauki i technologii to początek XV w. czyli "jesień średniowiecza"

Odpowiedz
K kea1111
+1 / 5

@BrickOfTheWall
A XIII wiek???Nawet i wcześniej były ogromne sukcesy na różnych polach.

C Chung
-1 / 5

W średniowieczu - wbrew pozorom był dość duży postęp "technologiczny". Ludzie nauczyli się budować wielkie budowle - na masową skalę - jak kościoły, zamki itp. Rozwinięta została obróbka metali - można było tworzyć najróżniejsze formy (zbroje, albo chociażby części do zegara - patrz demot). "Średniowiecze" jest "zacofane" ponieważ... ten postęp szedł strasznie powoli... Zobaczcie jak się rozwinęła nasza cywilizacja od 1500 do 2000 roku (500 lat) - od podróży "statkami" po nieznanych wodach do "podróży" na księżyc - wow! A "średniowiecze" trwało 2x dłużej - bo 1000 lat! I co ludzie robili przez ten czas? Nic ciekawego, "marnowali" czas na "machanie mieczem" i "modły" -> czyli mniej więcej to, co robią dzisiejsi Muzułmanie.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 12 August 2019 2019 11:03

Odpowiedz
Cascabel
+3 / 3

@Chung Średniowiecze jest zacofane też dlatego, że "cofnięto" w nim część tego, co już w starożytności odkryto. A potem zamknięto tą wiedzę w klasztorach i niechętnie wypuszczano.

K kea1111
+3 / 7

@Chung
Z pierwszą częścią, jako osoba ogarniająca mediewistykę, się zgadzam, a z drugą- nie.
Właściwie to Kościół Katolicki w epoce Średniowiecza dał podstawy do współczesnego boomu naukowego. Jeżeli "marnowaniem czasu" nazywasz to, co dla nauki zrobił biskup Robert Grosseteste, ujednolicenie całego programu nauczania dla całej Europy, ogromne postępy na różnych polach (medycyna, matematyka, astronomia, architektura), nie pisząc już o skoku cywilizacyjnym, jaki się wtedy dokonał oraz o średniowiecznych konferencjach naukowych. Dzięki średniowiecznym metodom dzisiejsza nauka może się rozwijać.
Rozwój został zastopowany dzięki kasacie zakonów przez Henryka VIII. W jednym z nich były plany niezwykle wydajnego pieca hutniczego, którego wykorzystanie spowodowałoby boom technologiczny w zaledwie kilkanaście lat. To, że wydaje ci się, że się nic nie działo, to wcale o tym nie świadczy, że się nic nie działo. Wręcz przeciwnie. Komin też jest średniowiecznym wynalazkiem (tak samo jak i taczka), a wynalezienie go wymagało zrozumienia wielu zasad związanych z ruchem powietrza, tak samo, jak wynalezienie szybowca w XI wieku.

Średniowiecze nie trwało również tysiąca lat. "Vademecum historyka mediewisty" podaje bardzo różne daty graniczne- od II wieku naszej ery do epoki przedindustrialnej. Niektórzy historycy wyłączają z epoki pierwsze wieki Średniowiecza (czyli wg. nich Średniowiecze mogło zacząć się nawet w IX wieku) z uwagi na zacofanie panujące po upadku Cesarstwa Rzymskiego.

@Cascabel
W starożytności i tak nauka, na dłuższą metę, nie mogła się rozwijać. Przeszkadzała ku temu ówczesna mentalność, której efektem są mitologiczne wytłumaczenia np. zmian pór roku. Dopiero Kościół Katolicki stwierdził, że drzewa bożkami nie są, a świat można, a nawet należy badać.

C Chung
+1 / 1

@kea1111 1) Ja również zgadzam się z Twoją pierwszą częścią, a z drugą - już nie. 2) "Dopiero Kościół Katolicki stwierdził, że drzewa bożkami nie są, a świat można, a nawet należy badać." Po czym stwierdził, że ziemia jest płaska i palił ludzi na stosie, jak uważali inaczej. 3) Długość średniowiecza: ""Vademecum historyka mediewisty" podaje bardzo różne daty graniczne- od II wieku naszej ery do epoki przedindustrialnej. Niektórzy historycy wyłączają z epoki pierwsze wieki Średniowiecza (czyli wg. nich Średniowiecze mogło zacząć się nawet w IX wieku) z uwagi na zacofanie panujące po upadku Cesarstwa Rzymskiego." - czyli ciężko określić początek i koniec średniowiecza. Mamy start między 100-900 a koniec w 1500 (nie bawmy się już w Aptekarza, nie chodzi tu o 1 rok). czyli średniowiecze trwało minimalnie 600 a maksymalnie (OK trochę naciągnąłem) 1400 lat. -> Ale przyjmijmy średnią i datę z Wiki -> 1000 lat. (mniej więcej).

K kea1111
-1 / 1

@Chung
Problem w tym, że Kościół nigdzie nie stwierdził, że Ziemia jest płaska. Wręcz przeciwnie. Wszystkie ryciny i pisma wskazują na to, że powszechnie twierdzono, że Ziemia jest okrągła (Ziemia dużą, bo piszesz o planecie, a nie- ziemi do kwiatków!).
W Średniowieczu nikt nie palił nikogo na stosie za to, że powiedział, że Ziemia jest płaska. Wystarczy sięgnąć po wiedzę naukową na temat herezji (na początek można przeczytać "Manicheizm średniowieczny" S. Runcimana- są to podstawy, a podstawową książką na temat działalności Inkwizycji jest "W obronie świętej Inkwizycji" R. Konika. Można również zajrzeć do tekstów źródłowych, z których korzystał, bo literaturę przedmiotu wykorzystał dosyć solidną).
Jeżeli chodzi o rozwój nauki w Średniowieczu, to bez przeczytania książki "Średniowieczne podstawy nauki nowożytnej" możesz się nie wypowiadać.

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 13 August 2019 2019 13:53

Q Quant
+3 / 3

Zegar katedry w Welles został uruchomiony w 1392 roku, a więc ten z 1410 nie jest najstarszy nawet w Europie. Nie mówiąc już o całym świecie, bo Chińczycy zegary budowali od VIII wieku.

Odpowiedz
C Chung
+1 / 1

@Quant Czego NIE rozumiesz w słowach "najstarszy DZIAŁAJĄCY zegar"? Ten, Welles rozwalił się w XIX wieku. "was replaced in the 19th century, and was eventually moved to the Science Museum in London" źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Wells_Cathedral_clock

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 13 August 2019 2019 9:49