Demotywatory.pl

Menu Szukaj

Mózg mężczyzny jest 10% większy niż kobiety

Większy mózg niekoniecznie przekłada się na wyższą inteligencję. Jednak mózg kobiety kurczy się w czasie ciąży i ulega zmianom hormonalnym w czasie menopauzy

Czym są myśli?

Neuroprzekaźniki to chemia. Wypuszczone z synaps pobudzają inne neurony impulsem, który jest elektrycznością

Używamy znacznie więcej niż 10%

Każda część mózgu ma przypisaną jakąś funkcję. Oczywiście znacznie efektywniejsze byłoby korzystanie ze 100%, bo nasz mózg ma ogromne możliwości, których w pełni nie potrafimy wykorzystać

Nie czuje bólu

Skoro nie ma w nim receptorów nerwowych, nie ma narzędzia, które ten ból mogłoby rejestrować. Oczywiście wokół niego jest mnóstwo tkanek, które jednak są w stanie odczuwać ból

Składa się ze 100 miliardów neuronów

A każdy z nich może stworzyć do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi

To superkomputer

Ilość docierających do mózgu informacji to 100 megabajtów na sekundę

Może rozświetlić żarówkę

Kiedy nie śpimy, nasz mózg jest w stanie wygenerować około 25 watów energii

Uczy się całe życie

Proces tworzenia nowych neuronów zachodzi przez cały życie. To do nas zależy w jakiej formie będzie nasz mózg, dlatego warto zadbać o jego aktywność

Jest bardzo pojemny

Pojemność mózgu pozwala na zapis nawet 2000 terabajtów danych

Możemy przetrwać z połową mózgu

Niektóre obszary mózgu są w stanie przejąć funkcje uszkodzonej części. Z powodu choroby, 7-letniej dziewczynce usunięto lewą półkulę. Po zabiegu dziecko płynnie mówiło w dwóch językach i było prawie całkowicie normalne

+
133 145
-

Zobacz także:


Kocioo
+9 / 13

Jak możemy nie wykorzystywać 100 % mózgu... ? Jak mogło wykształcić się coś czego nie umiemy używać.. ? Lub jeszcze nie umiemy wykorzystać.. Wykorzystujemy cały... ale nie w tym samym momencie..

Odpowiedz
Y Ynfluencer
+5 / 5

Uwierz mi, że jak próbuję zasnąć do roboty na rano to mój mózg zaczyna nagle być używany w 100 procentach jednocześnie.

W Wojtek1291
0 / 2

@Ynfluencer To nie musisz już trenować mózgu. Musisz trenować funkcjonowanie bez snu :D

Y Ynfluencer
+2 / 2

@Wojtek1291 jeśli znasz sposób, żeby to wytrenować to czekam, chętnie się dowiem.

raviK
0 / 0

@Ynfluencer / @Wojtek1291 : ja też chcę wiedzieć jak!!!

A alakinjjsk
0 / 0

tryb oszczędzania energii, XD jeden rdzeń aktywny XD

Q Quant
+1 / 1

@Kocioo - człowiek wykorzystuje 100% swojego mózgu. Tyle, że nigdy na raz. Raz aktywny jest jeden obszar, innym razem inny. Natomiast pomysł, że używanie 100% na raz zwiększyłoby potencjał umysłowy człowieka jest bzdurą. Gdyby nagle z jakiegoś powodu aktywne stało się całe 100% obszarów mózgu, człowiek prawdopodobnie by tego nie przeżył.

W Wojtek1291
+1 / 1

@Ynfluencer @raviK A kto by nie chciał wiedzieć? :D Przyzwyczajanie organizmu do długotrwałego funkcjonowania bez snu, na zasadzie przesuwania granicy stopniowo, daje krótkotrwały efekt. Nawet nie wiem ile czasu mogą operatorzy jednostek specjalnych działąć w pełni. Dwie, trzy doby myślę. Za to słyszałem o przypadkach osób, które potrzebowały go bardzo mało, by się zregenerować, więc może to po prostu kwestia genetyczna bardziej. Zmęczenie się przekłada na wiele czynników, od objawów fizycznych do psychicznych. Obawiam się panowie, że z problemem tak czy inaczej będzie trzeba się "przespać" :D

ZONTAR
0 / 0

Te historie ludzi żyjących bez snu całkiem przypadkiem dotyczą krajów trzeciego świata i osób, których funkcjonowanie zazwyczaj ogranicza się do wegetacji.
Mózg jest w stanie być aktywny cały czas, ale powoli się jakby degraduje. Teoretycznie nie da się żyć bez regeneracji, jest jakaś tam granicą bez spania powyżej której albo uśniesz, albo zajdziesz w śpiączkę. Te osoby żyjące bez snu zapewne mają inny mechanizm regeneracji, może ich mózg cały czas jest w stanie typowym dla snu. Nie wykonują czynności wymagających dużego skupienia, więc nie odczuwają negatywów takiego funkcjonowania.
Mózg można porównać do procesora, a układ nerwowy do magistrali. Trudno wykorzystać całość w 100%, bo wymaga to niesamowitego przepływu informacji. Niektóre części są współdzielone, ale przede wszystkim ta magistrala jest wspólna i trudno przez to jednocześnie robić wiele rzeczy angażujących różne obszary mózgu. Podobnie w komputerach mamy osobno jednostkę centralną, osobno GPU czy dodatkowe procesory strumieniowe (jak Tesla), osobno mniejsze układy odpowiadające za ruch sieciowy lub dźwięk. Też nie wykorzystujemy wszystkiego w 100%, bo magistrala jest współdzielona. Mało ludzi wie o tym, że chociażby na płycie głównej z 3 dużymi gniazdami PCI-e dwa pierwsze współdzielą łącze (jedno może pracować w x16, dwa już tylko w X8), a trzecie zazwyczaj idzie przez mostek i nie ma bezpośredniego połączenia z CPU (dzieli mostek chociażby z kontrolerem pamięci na PCI jak masz NVMe). Tak samo jest u człowieka. Stąd ból upośledza myślenie, zużywa sporo "transferu" przekazując bodźce, które mają wyższy priorytet od innych.

raviK
0 / 0

@Wojtek1291 : genetycznych i wiekowych niestety.
Za studenckich czasów po dwóch nockach bez snu spokojnie jeszcze działałem, trochę wolniej ale dawałem radę. Teraz jak śpię mniej niż 4 godziny to to odczuwam. Masakra. tyle czasu się marnuje.:)

B Blady_Mistrz2
+7 / 7

Fakt 11: są ludzie, którzy bez mózgu również potrafią funkcjonować. Niestety ze szkodą dla innych.

Odpowiedz
RealSimon
-1 / 1

"Mózg kurczy się w czasie ciąży" - Dlaczego mnie to nie dziwi?

Odpowiedz
B Black3
+4 / 4

"Po zabiegu dziecko płynnie mówiło w dwóch językach i było prawie całkowicie normalne "
Co znaczy prawie całkowicie normalne ?

Odpowiedz
P Pasqdnik82
0 / 0

@Black3 może wcześniej znało 5 języków.. :P i nie srało pod siebie... cholera wie.. nie wytłumaczyli..

B Bloodonice
+3 / 3

Szkoda, że poziom wiarygodności tego serwisu jest na tyle niski, że muszę jeszcze dodatkowo sprawdzać, czy te informacje są prawdziwe.

Odpowiedz
Q Quant
+2 / 2

Przez całe życie trwa tworzenie nowych połączeń między neuronami, a nie tworzenie nowych neuronów. Gdyby w mózgu przez całe życie powstawały nowe neurony, to nie mielibyśmy problemu z chorobami neurodegeneracyjnymi czy skutkami udarów. Uszkodzone obszary by się odtwarzały. Niestety się nie odtwarzają. Neurony są jedynym rodzajem komórek, które się praktycznie nie regenerują, a uszkodzone nie są zastępowane nowymi.
Co do usunięcia jednej półkuli mózgu, to nie jest to fenomen jakiejś jednej dziewczynki, tylko metoda leczenia operacyjnego ciężkiej padaczki lekoopornej. Nazywa się to hemisferektomią i jakkolwiek sam zabieg wykonuje się stosunkowo rzadko, to na świecie przeprowadzono takich operacji już kilka tysięcy.

Odpowiedz
N niobe66
0 / 0

ja się tylko budzę z tego wszystkiego... o zaraz chce umrzeć...

Odpowiedz
pawel24pl
-2 / 2

10 megabajtów? A nie terabajtów?
Bo 10MB to dosyć mało

Odpowiedz
pawel24pl
-2 / 2

10 megabajtów? A nie terabajtów?
Bo 10MB to dosyć mało

Odpowiedz