Demotywatory.pl

Menu Szukaj

To właśnie tam, wysoko w górach, uprawia się panele słoneczne

www.demotywatory.pl
+
335 344
-

Zobacz także:


L konto usunięte
+1 / 13

@mooz A panele to z czego robią? Tyle tam chemii, że hoho. A zużyte lub zepsute panele nie nadają się do recyklingu, tak samo jak wiatraki. Tzw. "ekologia" to po prostu niezły biznes.

M mati233490
+3 / 3

@mooz
Ekologią nie jest to co nazywasz ekologicznym tylko to co po gruntownej analizie nie szkodzi danemu obszarowi.
Jedne technologie będą dobre w jednym miejscu a w innym już niekoniecznie. Tak samo jak technologie powszechnie uważane za ekologiczne w ogóle takie nie są.
Takie panele czy wiatraki zajmują ogromną przestrzeń, mogą powodować hałas lub też jak panele zmieniać nagrzanie terenu, jego wysuszenie.
Druga sprawa to oczywiście przetwarzanie zużytych elementów.

S Skarpetoperz
+6 / 6

@loukas5 no nie byłbym taki pewny na twoim miejscu bez lektury. Obecna technologia pozwala na 96% recyklingu paneli.
Nasz kraj niestety się na nie nie nadaje, bo jest "pod chmurką" 60-80% czasu, co oznacza obniżoną wydajność.

Najefektywniejsza i najbardziej ekologiczna by była elektrownia atomowa. Tyle że Polacy wungiel jedzą i za nic sobie nie przetłumaczą, że jest on szkodliwy i dla nich i dla środowiska. Tym bardziej zakrawa to o idiotyzm że wcale nie palimy własnego wungla, a sprowadzany od innych krajów, co już samo w sobie jest paranoją.

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 25 October 2020 2020 12:43

P pawel1481
+3 / 3

@loukas5
No to wymień tą całą chemię, która się znajduje w tych panelach. Proponuje np. najtańsze na rynku krzemowe panele. Co niebezpiecznego dla środowiska oprócz izolacji przewodów przyłączeniowych znajdziemy w takich panelach ??
Turbin wiatraków faktycznie się nie poddaje recyklingowi, bo najlepiej je po prostu zakopać, jak Azbest. Nie zanieczyszczają one wód gruntowych, bo w zasadzie jest to włókno szklane pokryte żywicą epoksydową (ew. jakaś farba na górę- która może być najbardziej toksyczna z tego wszystkiego). Ale turbiny to nie jedyny cenny element wiatraka. Za generator, to by Cie panowie złomiarze po rękach całowali, gdybyś im go za darmo oddał...

Jedyny problem jaki mamy z materiałami, to to, że nie bardzo jest jak przechowywać energii z wiatraka, więc nie mogą one, podobnie jak fotowoltaika, stanowić głównego źródła energii stabilnego systemu energetycznego.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 25 October 2020 2020 13:42

P pawel1481
0 / 0

@haron009
Nie dodał przy okazji, że nie wszystkie panele są tym samym materiałem. I że większość paneli dostępnych na rynku, to tanie panele krzemowe, które nie mają wymienionych pierwiastków w składzie. Bo Ołówiu i Kadmu nie dodaje się dla domieszkowania krzemu, do lutowania również nie, bo ROHS.
Rzeczywiście istnieją panele z metalami ciężkimi w składzie, ale są one dużo droższe. Nie wiem jak jest z tymi panelami, które są w formie montowanej np. na dachu samochodu, bo to nie jest standardowy panel.

R rokokokowa_kokota
-2 / 10

Więcej energii daje skupione światło. Na przykład lupa. Od lupy można rozpalić ogień. Lupa nie zanieczyszcza środowiska.

Odpowiedz
P pawel1481
+1 / 1

@rokokokowa_kokota
Lupa to najczęściej zwykle szkło optyczne. Szkło optyczne zawiera metale ciężkie(ołów). Standardowe krzemowe panele słoneczne zawierają znikome ilości metali ciężkich, w zasadzie zawiera miedziane przyłącza, aluminiową ramkę, tlenek krzemu na powierzchni, krzem z domieszką pod tlenkiem krzemu, cynowe lutowania (to nie jest czysta cyna, ale nie używa się już tej ołowiowej).

Jedyne co nie koniecznie jest dobre dla środowiska to izolacja przewodów przyłączeniowych, bo nie do końca jestem pewien z czego się ją robi.

Prosze się nie wypowiadać, na tematy, o których nie ma się zielonego pojęcia. Są oczywiście jakieś dziwne wynalazki związane z panelami słonecznymi, ale najpopularniejszym typem są krzemowe polikrystaliczne panele. Krzem jest jednym z najbardziej pospolitych materiałów na ziemi, dlatego nie jest drogi.

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 25 October 2020 2020 13:33

D darth65
0 / 0

@isiek Jeżeli w ciągu dnia wyprodukujesz np. 10 kwh to dzięki temu elektrownia nie będzie musiała tego produkować więc spali mniej węgla.

D darth65
0 / 0

@isiek Kolego, jak nie wiesz jak działają panele fotowoltaiczne to sam się do edukuj. Z czego wykorzystam? Co to za pytanie? Chyba z czego wyprodukuję. Ze słońca. Energia z falownika trafia do sieci. Więc ja również dostarczam prąd do sieci.