Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
40 48
-
koszmarek66
+2 / 2

Pompy ciepła pożerają sporo prądu. Jeśli do tego są panele PV to z grymasem na twarzy może jeszcze być. Z grymasem bo panele pracują najefektywniej w lecie, pompa ciepła potrzebuje najwięcej prądu w zimie.

Odpowiedz
K kucz10
0 / 0

@koszmarek66 mam pompę, mam panele, nawet bez paneli byliśmy zadowoleni. Zużycie prądu w zimie nie było większe niż w poprzednim domu gdzie wodę grzaliśmy bojlerem elektrycznym.

Laviol
+1 / 3

Z niektórymi pompami ciepła jest jeszcze inny problem, szumią i tworzą zanieczyszczenie hałasem. Zdarza mi się, że klienci proszą, żeby projekt uwzględniał kaskadę czy fontannę, żeby szmer wody zagłuszył szum pompy. I to nie ich, a sąsiadów. Każdy taki element wodny generuje kolejne zużycie zasobów i energii do jego stworzenia, a przy okazji kolejnych zanieczyszczeń oraz energii do obsługi. Taka to "ekologia".

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 4 April 2023 2023 19:46

Odpowiedz
T tomkosz
-1 / 1

@Laviol moje ogrzewanie gazowe tez szumi pompa, gdy przepompowuje wode w systemie do podgrzania i tez pozera energie elektryczna. Im jest na zewnatrz zimniej tym ta pompa chodzi czesciej... wiec mamy tu podobna sytuacje. A przynajmniej niczego nie spalasz majac pompe ciepla. Przynajmniej bezposrednio.

Laviol
0 / 4

@tomkosz, szumi tak, że sąsiedzi fontanny montują? Do tego co wymieniłam, dodaj jeszcze to co się wiąże z transportem owych fontann czy kaskad, w końcu to nie jest tak, że są produkowane za każdym rogiem. Transport to sporo spalania i produkcji CO2 i zanieczyszczeń. Ta niby lepsza zmiana w ostatecznym rozrachunku tak wiele nie zmienia. To tylko przesuwanie problemu z jednego miejsca w drugie.

T tomkosz
0 / 4

@Laviol zeby pokusic sie na takie stwierdzenie wypadaloby wygrzebac pare statystyk i danych liczbowych, dokonac paru obliczen i pokusic sie o pare faktow opartych o opinie specjalistow. Ale po co, skoro mozna sie wymadrzyc ot tak?

Laviol
0 / 2

@tomkosz, naprawdę sądzisz, że ktoś już prowadzi statystykę ilości fontann zamontowanych w związku z szumem pomp?
Cały problem w tym, że mało kto patrzy na całą drogę produktu i okoliczności/skutki towarzyszące. Zamiana samochodów spalinowych na elektryczne za wiele nie zmieni, bo produkcja aut zostaje jak była, za to w miejsce spalania wprowadzamy wszystko to co potrzebne do zwiększenia produkcji i ładowania aut. Czy zwiększenie produkcji w elektrowniach czy panele fotowoltaiczne, stacje ładowania, drogi ładujące samochody itd., itd. - to wszystko trzeba, gdzieś wyprodukować i przetransportować czyli zużyć zasoby, wytworzyć zanieczyszczenia i CO2. I tak jest chyba ze wszystkim co nam się wmawia jako ekologiczne. Zastępowanie jednej technologii drugą. To żadna ekologia, tylko greenwashing. A to, że nam się wydaje, że jest lepiej, to głównie dlatego, że wiele rzeczy jest produkowanych w Chinach i to na nich przypada nasza produkcja CO2 związana z tym produktami.
A jak widać, reklamowane jako eko pompy wcale eko nie są, w dodatku generują skutki jak opisałam. Żeby pewne statystyki zacząć prowadzić, coś policzyć, trzeba najpierw zobaczyć ową całą drogę czy skutki, a nie tylko stwierdzać, to co pisałeś wcześniej, że w zasadzie różnicy nie widzisz. Bo skoro nie widzisz, to nie ma co badać, nieprawdaż?

T tomkosz
-1 / 1

@Laviol i znow wysnuwasz daleko idace wnioski zupelnie bez zadnej znajomosci tematu. jestes chodzacym: nie znam sie, ale sie wypowiem. Chyba nie chce mi sie tego kontynuowac.

Laviol
0 / 0

@tomkos, skoro uważasz, że ktoś kto miał na studiach ekologię i ochronę środowiska nie ma żadnej znajomości, to faktycznie nie mamy o czym rozmawiać.

koszmarek66
+1 / 1

@tomkosz Energia potrzebna na cyrkulację czynnika grzewczego w systemie CO (pompa) jest podobna bez względu na sposób ogrzewania. I to jest osobne zużycie prądu choć dużo niższe niż energia samego grzania.

Ale @Laviol pisze o hałasie. Mogę się wypowiedzieć w temacie bo sam mam ogrzewanie gazowe z wyrzutem bocznym. Piec dwufunkcyjny jest cichy i słychać go subtelnie i tylko w kotłowni

koszmarek66
0 / 0

@tomkosz skasowało mi resztę postu więc piszę dalej:

U mnie jest cichutko

koszmarek66
0 / 0

@koszmarek66 Nie wiem o co chodzi: ścina komentarze więc sobie odpuszczam bo skasować też się nie da.

T tomkosz
0 / 0

@koszmarek66 fajnie ze u ciebie jest cichutko. niefajnie ze u kogos kto pozalowal na dobra pompe cieplna nie jest. takie zycie.

koszmarek66
0 / 0

@tomkosz Razem z fotowoltaiką 5 KWp wydali 2 lata temu prawie 80 tys. więc chyba najgorszej nie kupili.

T tomkosz
0 / 0

@koszmarek66 to ze ktos wiele zaplacil to jeszcze nie znaczy ze kupil dobra. sasiedzi maja pompe cieplna i nie wiedzialbym gdyby sie nie pochwalili, bo nie slychac jej wcale, a dzieli nas wspolny plot.

Banasik
0 / 0

Co konkretnie ta unia stwierdziła i gdzie? Masz jakieś źródło?

Odpowiedz
dokturbasen
0 / 0

@Banasik dobrze że ktośtego pilnuje. Unia Europejska pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących gazów wykorzystywanych m.in. w pompach ciepła. Z części urządzeń mogą one zniknąć już za kilka lat. Branża jednak przestrzega, że to zbyt wcześnie, by znaleźć alternatywę. A to oznacza problem niektórych producentów. "Parlament Europejski przyjął stanowisko ws. zakazu stosowania i sprzedaży gazów fluorowanych (f-gazów)." "Do chłodzenia wykorzystuje się je też m.in. w klimatyzatorach, lodówkach, chłodziarkach czy systemach gaśniczych. F-gazy zastąpiły w latach 90. XX w. freon – po tym, jak odkryto jego wpływ na powiększanie się tzw. dziury ozonowej. Jednak również te gazy przyczyniają się do ocieplania klimatu." "Na stronach PE i KE czytamy, że f-gazy mają do 25 tys. razy wyższy potencjał powodowania globalnego ocieplenia niż dwutlenek węgla. Parlament wskazał też, że f-gazy jako jedyne z gazów cieplarnianych podwoiły swoją emisję w latach 1990-2014 i obecnie stanowią 2,5 proc. całkowitej emisji przez kraje UE. "

bartoszewiczkrzysztof
+1 / 1

@Banasik
''Parlament Europejski przyjął stanowisko, by zupełnie zakazać stosowania tzw. F-gazów w sprzęcie chłodzącym jak klimatyzatory używanych w domach, małych biurach czy punktach usługowych od 2027 r., a w większych systemach np. w biurowcach czy centrach handlowych od 2028 r. Gazy te stosowane są także w pompach ciepła, których stosowanie jako alternatywne źródło energii promuje sama Komisja Europejska.''
Źródło: https://www.rp.pl/biznes/art38253791-unijny-cios-w-pompy-ciepla-moga-byc-nieserwisowalne

Banasik
+1 / 1

@dokturbasen @bartoszewiczkrzysztof . Zamiar eliminacji f-gazów jest w porządku, ale nie wejdzie w życie zanim nie zostanie wymyślona i wdrożona alternatywa. Nie ma możliwości żeby nagle zniknęły wszystkie dziedziny w których się je stosuje. Więc hasło z demota "pompy ciepła do kosza" jest nieprawdziwe. One będą, tyle że za jakiś czas będą działały w oparciu o inne rozwiązanie.

bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@Banasik ''za jakiś czas będą działały w oparciu o inne rozwiązanie.''
Może i tak, ale na razie to ja dostaję po dupie. Zmieniając piec na pompę cieszyłem się z rozwiązania swoich problemów, teraz na horyzoncie widzę kolejne eko-wydatki.

Banasik
0 / 0

@bartoszewiczkrzysztof . Nie wiem jakich wydatków się spodziewasz. Zazwyczaj jest tak, że nowe regulacje dotyczą nowych inwestycji, a to co już jest to pozostaje legalne w dotychczasowej postaci.

bartoszewiczkrzysztof
0 / 0

@Banasik Spodziewam się że nikt nie będzie serwisował obecnych pomp, z powodu braku możliwości uzupełnienia czynnika w instalacji, więc jedynym rozwiązaniem, będzie wymiana pompy na dostosowaną do nowych wytycznych.