Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
Najpierw przyszli i zaczęli wypierać nas z naszych siedlisk. Potem zaczęli na nas polować. Teraz twierdzą, że to my jesteśmy dla nich niebezpieczni, więc trzeba nas wszystkich wybić. Którego z naszych leśnych braci uznają za następne zagrożenie?
by nand82
+
1228 1387
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar ~aimbott
+16 / 26

Kolejny demot, którego autor ma zerowe pojęcie o sprawie, ale "mają szczelać do zwierząt to trza cuś zrobić" :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~solona_ryba
+16 / 42

Lewaków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pokos
0 / 30

Owszem, są zagrożeniem, ale wytępić tego się nie da, są jak karaluchy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N konto usunięte
+7 / 29

@nand82: to ty tu jesteś lewakiem broniąc szkodnika nr 1 w Polsce roznoszącego ASF (Afrykański Pomór Świń) dzięki któremu Polskim rolnikom urzędnicy wybijają bez badań całą hodowlę i niszczącego uprawy kukurydzy i ziemniaków.Mam rodzinę we wsi,te bestie mojej rodzinie i sąsiadom też zryły i wyżarły dużą część.Ludzie sadzą po 3 razy ziemniaki by mieć co jeść a te bestie jak na stołówkę przychodzą.I nie.Ludzi nie stać na pastuchy elektryczne czy inne wynalazki którymi usprawiedliwiają swój bambizm durne lewackie mieszczuchy z aglomeracji co dzika niestety widziały tylko na obrazku i nawet sobie nie zdają sprawę że to niebezpieczne zwierzę,które i zwłokami ludzkimi podobno nie pogardzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mysliwy1234
+3 / 25

Niepoprawny87 nie tłumacz tego ludziom z miast, którzy znają tylko nr autobusu do pracy i biedronki. Oni rolnictwo widzą raz do roku jak jadą na wakacje. Zero pojęcia o rzeczywistości. Póki co to dzik wypiera człowieka z jego siedlisk.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marekjajos
+3 / 11

@PancernaBrzoza Ale zdajesz sobie sprawę, że rolnictwo to dla tych ludzi źródło dochodu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E emerk
+3 / 3

@solona_ryba Tylko, że właśnie lewaki ich nie zabijają, a bronią. To wy jesteście tymi mendami. Do tego na tyle bystrzy, że sami siebie oracie, jak ty teraz. Nieźle. Gratuluje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar nand82
+1 / 7

@Niepoprawny87 Cholera. Strasznie szybko przychodzi ci szufladkowanie kogoś od "lewaka" :) Wszystko jest carno-białe - albo jesteś lewak albo prawiczek, nie ma innej opcji :) Nie wiedziałem, że krytyka "unicestwienia" jakiegoś gatunku oznacza z automatu lewactwo :) Najlepiej wybić i wyciąć wszystko dookoła, na w razie co...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PancernaBrzoza
-2 / 6

@Niepoprawny87

Zastanawia mnie czemu nie napisałeś nic o sld i psl.
Od razu jestem POwską zaraza, :-) lepsze niż piwo.

" jakby nie dzika zwierzyna której namnożyło się w ostatnich"
Czytaj dało się to wcześniej załatwić ale jak zawsze polak czeka do samego końca aż zostanie tylko jedna opcja.

Już mi się nie chce was podgrzewać.
Podsumowując.

Tak należny to ogarnąć, tak trzeba było to zrobic dawno temu.
Przepisy w sprawie obrony zwierząt leśnych sa chore.
Tak poletka poniżej 10ha sa nieopłacalne dlatego Podkarpacie jest takie biedne bo przecież dziad nie odda ziemi bo to ojcowizna czy inne bzdety i siedzi i sadzi ziemniaki na 10 arach przy lesie.
Emerytura to inna sprawa ja bym na zus ani krus nie liczył.
Wyjazd za granice , jak najbardziej.

Znam temat zwierząt/ szkodników niszczących zbiory od bliskich znajomych.


Wytępienie jednego szkodnika dzika spowoduje nierównowagę np wilki które też się namnożyły zaczną wychodzić z lasów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marekjajos
-1 / 11

@PancernaBrzoza
Człowieku odłóż to co bierzesz, bo Ci szkodzi. Wyjedź na wieś i porozmawiaj z rolnikami o problemie z dzikami zamiast siedzieć przed kompem i czekać, aż mamusia obiad z marketu przyniesie. Zdajesz sobie sprawę chociażby z tego, że gdyby nie dziki i niedotrzymywanie przez PZŁ zobowiązań to byłoby to opłacalne? Zgodnie z ustawą na lata 2007-2017 dzików powinno być max 180 000, a już w 2016 było 260 000. Polowań na dziki nie ułatwiał także fakt, że w polach uprawnych dzikom bardzo łatwo się schować, a polować na nie trudno, więc jak myślisz, gdzie głównie przesiadują? Mają tam co jeść, a jest to jedzenie niezwykle wartościowe, nawet zbyt wartościowe dla dzików, co rozregulowało im okres rozrodczy, trwa on przez cały rok i rozmnażają się już młode osobniki. Dodatkowo łagodne zimy pozwalają przeżyć większej ilości młodych.
Do tego doszedł jeszcze ten pomór. Czytałem dzisiaj o petycji do premiera, w której naukowcy sugerują lepsze metody. Jako argumenty podają koszt polowań (większość na koszt kół łowieckich, cena naboju 30x06 to ok. 4-5zł/szt., więc wychodzi 1000000zł), koszt utylizacji (padną tak, czy siak), kontakt myśliwych z krwią i zaleganie krwi na obszarach po polowaniu. Jedynie ostatni argument ma ręce i nogi, co oznacza, że jedyną wadą pomysłu, jest zbyt duża "krwistość" projektu, ale nikt nic lepszego na to miejsce nie znalazł.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PancernaBrzoza
-4 / 4

@Niepoprawny87
"Człowieku odłóż to co bierzesz, bo Ci szkodzi. Wyjedź na wieś i porozmawiaj z rolnikami o problemie z dzikami zamiast siedzieć przed kompem i czekać, aż mamusia obiad z marketu przyniesie"

Mieszkam sam sam sie utrzymuje

Skoro PKŁ zawaliły to niech płaca odszkodowania i zajma się problemem, niech tylko nie wybiją wszystkiego i potem monitorują ilość innych zwierząt.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2019 o 17:46

P PancernaBrzoza
-4 / 4

~JaJebiem
Nie marudzę. Bardziej mnie polityka energetyczna kraju dotknie niz brak zboża
Czytaj posty wyżej gdzie pisałem np o sarnach. Z dodatkową zabawną historią odnoście polskiej moralności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
-2 / 6

@Niepoprawny87 Mieszkam przy lesie. Każdy rolnik z okolicy ma otoczone pola elektrycznym pastuchem - ich jakoś dziwnie stać było, by raz zainwestować - każdy z nich jest świadomy gdzie leży ich ziemia i czego ona wymaga...
Zwierzyny jest bardzo dużo i fakt - powinno się ją częściowo odstrzelić. To, co jednak jest dla mnie bulwersujące, to zasady tego odstrzału: to wpisanie ciężarnych loch jako najbardziej wartościowe trofeum razi ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~2353464363
0 / 0

hahahahaha brawo Ty

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ja_tylko_mówię
+2 / 2

Ale przecież największe lewaki w polskim sejmie mają w nim większość!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tomekkruk
+2 / 4

@marekjajos Nie. Ten debil nie zdaje sobie z tego sprawy. Temu debilowi wydaje się, że dochód pochodzi z dotacji, bo jak każdy lewicowy debil żyje nie z pracy swoich rąk tylko z pracy innych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marucha79
0 / 0

@Cascabel To zażartuj jeszcze, że te ogrodzenia elektryczne są skuteczne. A nie, przepraszam, bywają, pod warunkiem, że na tym terenie nie ma akurat dzików. Tego zgorszenia ciężarnymi lochami nie rozumiem, owszem, to wbrew tradycji łowieckiej, jednak to bardzo racjonalne, bo oznacza, że w kolejnym roku trzeba będzie zabić o jakieś 8 dzików mniej. Jeśli położyć na szali wagi cierpienie jednej ciężarnej lochy oraz cierpienie owej nieciężarnej już lochy i 8 szt jej dorosłego potomstwa, to krytykowane przez ciebie rozwiązanie nabiera nawet cech humanitaryzmu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~logos9
+3 / 17

Nawet po wybiciu wszystkich dzików i tak kolejne przyjdą z Białorusi, czy Ukrainy, gdzie nad ASF nikt nawet nie próbuje zapanować i to jest dopiero dzicz. Podobnie było gdy Ukraińcy ubogacili nas odrą, nagle się w Polsce pokazała, ale skąd i jak już cisza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Feyra_94
-1 / 1

@Niepoprawny87

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N konto usunięte
-5 / 5

@Feyra_94: Co do ASF to wiadomo,że po części to są działania bardziej pod publiczkę,ale te zwierzęta by zdychały przy granicy.Ale nawet jak darować sobie plotki o "latających dzikach" co spadają na drzewa to jest ich i tak zwyczajnie za dużo.Ja mam już ponad 30 lat, a w ciągu ostatnich kilku lat to jest jakiś "atak dzikiej przyrody" - w przeciągu kilku ostatnich lat lisów,dzików,saren jest zatrzęsienie, szkody są ogromne a myśliwi ? Dla myśliwych w sumie w to graj bo sobie mogą postrzelać do woli i zbudować więcej ambonek, bo odszkodowań i tak nie płacą,a jak coś komuś zapłacą to nawet nie jest to równowartość kosztu sadzonek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
+1 / 1

@Niepoprawny87 To, co bardziej mnie niepokoi, to wzrost liczby szkodników, które... po części są likwidowane przez dziki. Jak jedno ginie, to drugie pojawia się w nadmiarze - prawda znana powszechnie, bo natura nie lubi próźni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
+2 / 2

Dlatego zamiast strzelać do dzików, później brudzić się ich krwą i roznosić zarazę dalej, trzeba wprowadzić po prostu pewne zasady higieny w chlewniach- zmiana ubrania z butami przed wejściem, dezynfekcje ubrania, mycie i dezynfekcja rąk.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+6 / 40

Tym razem się z Tobą nie zgadzam. Redukcja populacji dzików jest niezbędna w celu ochrony naszej gospodarki - hodowla trzody chlewnej. W innym przypadku ASF spowoduje konieczność wybicia wszystkich świń w Polsce. Fakt, że "najdą" kolejne z Białorusi nie stanowi problemu. Zdechną zanim dojdą do linii Wisły - rozwój choroby powoduje zgon w ciągu kilku dni.
Polska świniami stoi... i tym razem nie piszę o polityce ;P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pokos
+15 / 23

@Oriolus . A nie prościej nauczyć wieśniaków prawidłowej kultury pracy z hodowlą? Higiena, dezynfekcja itp. proste środki. Skąd ASF bierze się w chlewie? Czy to dzik tam włazi czy wieśniak niemyty?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z z111
+10 / 14

@Oriolus A ja chciałbym się dowiedzieć jakim cudem dzik przeniesie ASF na nasze świnie i to masowo, w całym kraju?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pirogron
+2 / 4

@Oriolus A wiadomo dokładnie, jak wygląda epidemiologia ASF? Czy to jak ze świńską grypą? Albo ptasią?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mysliwy1234
+4 / 14

@pokos zapoznaj się ze sposobami rozprzestrzeniania się asf
"Wirus może być zawleczony do chlewni poprzez wektor (nie choruje, ale przenosi wirusa). Ptaki, szczury, muchy, zwierzęta domowe mogą przenieść wirusa z miejsca na miejsce." coś jeszcze chcesz dodać umyty mieszczuchu?
@nand82 niezdrowy to jesteś ty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N konto usunięte
+2 / 4

@pokos @pirogron: moi drodzy,epidemiologia ASF w Polsce wygląda tak: znaleziono padłego na ASF dzika -> w promieniu 30 kilometrów zabijają wszystkie świnie.Rolnik zwykle NIE DOSTANIE odszkodowania,mięsa nie da się sprzedać.Kurtyna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pokos
-4 / 6

@mysliwy1234 . Czy minister rozkazał już strzelać do ptaków, szczurów i much?
PS. Kto/co to jest ten wektor?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pokos
+4 / 4

@nand82 . Wieprzowina to poważny rynek (produkcja, przerób, sprzedaż i cała otoczka). Jak padnie to płacz będzie ogromny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
-5 / 7

@Oriolus Jeżeli chcecie chronić trzodę chlewną to zmieniajcie ubranie i buty jak wchodzicie do chlewu.
Babranie się w krwi zastrzelonych zwierząt tylko pogorszy sprawę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+5 / 7

@lech2 Owszem, zdarza się jednak niezbyt często. Ostatnio byłem przy znalezieniu padłej watahy dzików, 40 szt w jednym miejscu. Oczywiście do padłych dzików, zanim je znaleziono dobrały się kolejne, więc to nie koniec łańcuszka. Zmniejszenie populacji spowoduje to, że na ewentualnych padłych pozostałościach nie będzie komu żerować i łańcuszek zacznie się rwać. Populacja dzików powinna się odbudować w ciągu 3 - 5 lat. Przyrost w ich przypadku potrafi wynieść nawet 200% a ostatnio stwierdzono, że potrafią się prosić 2 razy w roku. W jednym miocie potrafi być 12 prosiaków. Tak więc nie trzeba bać się zaginięcia tego gatunku.
@pokos Pewnie prościej ale nie prędko staniemy się członkami świadomego i zdyscyplinowanego społeczeństwa. Gdy u mnie rozłożono na drodze gminnej matę to... wszyscy ją objeżdżali od pieszych przez rowery na samochodach i ciągnikach skończywszy. A dyscyplina w gospodarstwie, łazikujące psy, maty, zmiana obuwia i ubrania, spalenie paszy i zakup nowej, czystej, szczelne drzwi (muchy, szczury), kafelki, duperelki... no cóż, to pewnie nie za mojej i Twojej kadencji.
@z111 poczytaj poniżej, @mysliwy1234 to dość dobrze opisał, ja dodałem swoje "trzy grosze" w odpowiedzi dla @pokos
@pirogron wiadomo, pierwszy raz była w 1956 roku w Holandii, przywleczona z Afryki. Na zachodzie generalnie sobie radzą, za naszą wschodnią granicą jest zdecydowanie gorzej i tam jest źródło naszych kłopotów (zastanawiam się na ile jest to świadome działanie).
@nand82 no, pojechałeś po bandzie z tą wieprzowiną! Nie chcę się na Tobą znęcać więc przeczytaj to co napisał do Ciebie @pokos . Mądrze napisał i... bardzo powściągliwie. Uśmiechy.
@Niepoprawny87 Oczywiście, że dostaje odszkodowanie! Problemem jest pięcioletnie wyłączenie gospodarstwa z produkcji. Pomyśl, wziąłeś milionowy kredyt, wybudowałeś nowoczesną chlewnię na 1000 tuczników i... du..a A komornik za bramą.
@Prally Babranie się w krwi strzelonych zwierząt nie pogorszy sprawy. Są procedury i myśliwi raczej ich przestrzegają. Całość zwierzyny jest po strzeleniu badana dzięki temu wiadomo na czym stoimy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pokos
+2 / 2

@Oriolus . Czas byłby już na to żeby żywność produkować w nowoczesnych przedsiębiorstwach rolnych, a nie hodować po parę sztuk tego i owego w warunkach pamiętających Piasta Kołodzieja. Na zmianę było 30 lat! Te "szczelne drzwi, kafelki, duperelki" już dawno powinny były zastąpić polepę i furtkę zbitą z byle czego, tak samo jak było dość czasu na likwidację KRUS. A u nas ciągle po staremu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
0 / 2

@pokos Zgoda, już czas... tylko co z tego? :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar AllHailMegatron26
-3 / 3

@FenrirIbnLaAhad

A niby z jakiej paki? Dlatego faceci uważają że mogą mieć więcej praw niż kobiety bo "są silniejsi fizycznie" ? Nie ważne że są idiotami i nie mają racji, bicek większy to prawa większe?
Masakra.

I tak, już robię - nie mam brajanków i dżesik.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F FenrirIbnLaAhad
0 / 0

@AllHailMegatron26 z takiej paki że taka jest natura :P silniejszy zwycięża. Zauważ że nie napisałem że chodzi o siłę fizyczną :) nie chodziło mi też o walkę płci, bardziej gatunków, bo ludzie są na szczycie łańcucha.

Miło to słyszeć, fajnie że się nie rozmnożysz :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z z111
0 / 0

@Oriolus Czyli skoro mamy wektor to jak to ma właściwie pomóc? Nie jesteśmy wyspą, żyjątka z wektorem mogą sobie swobodnie przybiegać zza granicy.
Ogółem jeśli tak to wygląda to nie dziwię się, że ludzie mają opór do tego rozwiązania. Głównie dlatego, że to nie rozwiązanie a zasypywanie dołu robiąc kolejny, problemem nie jest populacja dzików, problemem jest jak prowadzone są chlewnie i może zamiast marnować pieniądze na odstrzał, trzeba je zainwestować w tym sektorze. Rozumiem, że to nie jest proste, główny problem to mentalność ludzka, ale albo zaczniemy rozwiązywać realne problemy, albo zawsze ten kraj będzie dziki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
0 / 0

@Oriolus Czyli Twoim tych 400 naukowców z polskich universytetów oraz z Polskiej Akademii Nauk nie ma racji?
https://naukadlaprzyrody.pl/2019/01/09/list-otwarty-srodowiska-naukowego-w-sprawie-redukcji-populacji-dzikow/?fbclid=IwAR2eXPUVMp8nOYO3WNY7NX6am667qR2Xo_iE0OXLdyh1RF9PDW624g_Cfdg

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
0 / 0

@Prally A kimże ja jestem aby nie zgadzać się z 400 naukowcami (niektórzy nawet z wyd. filozofii czy filologii ;P).
Jeśli mają jakąś metodykę dla realizacji celu (pozbycie się ASF) to myślę, że znajdą posłuch. Na razie Europa broni się przed ASF ... zmniejszając populację dzików. Niemcy znieśli nawet okresy ochronne dla tego gatunku.
A tak abstrahując od ASF to populacja dzików w Polsce jest zdecydowanie zbyt liczna. Problemy z bytnością dzików na terenach zurbanizowanych są powszechnie obserwowane w całym Kraju. Ten temat nas też nie minie, nie dziś to jutro.
Pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marucha79
+32 / 54

Co za bzdury, stopień zalesienia od bardzo długiego czasu utrzymuje się na zbliżonym poziomie, więc to nie ingerencja ludzi w naturalne siedliska dzików jest problemem, tylko ich wyłażenia z lasu i żerowanie na polach, we wsiach i w miastach. Niestety zła wiadomość jest taka, że bez względu na decyzje oficjeli nie da się wybić nawet 1/4 tych szkodników biorąc pod uwagę liczbę myśliwych i ich możliwości. Przez ostatnie lata mieli problemy z wywiązaniem się z nieporównywalnie mniejszych kwot.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar survive
+4 / 6

@marucha79 lesistość w kraju systematycznie rośnie. Dziki nie jest tez szkodnikiem, po prostu przy braku naturalnych wrogów jego ilość w pewnym momencie przekracza możliwości lasów w wykarmienie tych zwierząt, po czym te wychodzą na pola albo gorzej, do miasta wabione przez ludzi o "alternatywnej wiedzy"(żeby za bardzo nie obrażać), którzy wyrzucają im resztki jedzenia. Przez te resztki najprawdopodobniej wirus tak szybko się przenosi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ja_tylko_mówię
0 / 0

@marucha79 a czy ci rolnicy zabezpieczają swoje pola przed dostawaniem się śniegu na drogi? A mają taki obowiązek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Jajozanik
-1 / 1

@marucha79 Rząd Polski wypłacił rolnikom 15 miliardów zł, odszkodowania za to że dziki im zryły pola, co ciekawe Polscy rolnicy, zapłacili ubezpieczenie od dzików, więc te pieniądze im się należały, szkoda tylko że, Politycy będą sobie to chcieli odbić nowymi podatkami, dzików ma być mało, bo każdy na tym traci

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kkij
+2 / 4

@marucha79 " stopień zalesienia od bardzo długiego czasu utrzymuje się na zbliżonym poziomie"
Po pierwsze co dla Ciebie znaczy od bardzo długiego czasu? 50lat, 100, 200?
Po drugie nawet jeżeli obszar zalesiony ma tą samą powierzchnię to nie znaczy, że dziki i inne zwierzęta mają tyle samo miejsca. Jeżeli wytniesz 100h lasu i tyle samo posadzisz to uważasz, że ten świeżo posadzony nadaje się dla zwierząt takich jak np. dzik?
Żerowanie dzików i lisów we wsiach i miastach jest rzeczywiście problemem. Niestety w tych miejscach nie można strzelać. Nie wiem, czy jest jakiś skuteczny sposób odstraszania
Co do wyżerania plonów z pól to też jest problem, ale na polach chyba można strzelać. Może gdyby strzelano do dzików tylko na polach (a nie w lesie) to po jakimś czasie nauczyłyby się, że na pola lepiej nie wychodzić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Tomek_z_Lasu
0 / 0

Księżjiczka Mononoke.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~dazza67
-4 / 4

@marucha79 jedynym szkodnikiem na planecie jesteśmy my a ludzie tak piszący jak ty są już wyjątkowymi osobnikami w tym zakresie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F FenrirIbnLaAhad
+1 / 1

@AllHailMegatron26więcej praw ma ten, kto jest silniejszy. Siła rządzi, takie są prawa natury.
" Który jest zapatrzony w siebie i nie widzi, że nie ma racji" idealnie sie opisałaś...
Skoro uważasz że ludzi jest za dużo, to czemu jeszcze nic z tym nie zrobiłaś?
"odstrzelcie" sama odstrzel.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant
+1 / 1

@marucha79 - co więcej, wielu myśliwych ma zamiar zbojkotować decyzję ministra i zaniechać odstrzałów. Oficjalnie rzekomo z powodów etycznych, co jest rzecz jasna totalną ściemą, bo tak naprawdę po prostu im się nie chce uganiać za dzikami. Wiele kół łowieckich już podjęło wewnętrzne uchwały, że nie wezmą w ogóle udziału w tej akcji. Kolejna sprawa to brak szczelności granic dla zwierząt. Nawet gdyby jakimś cudem zdołano wybić większość populacji dzików w Polsce, to powstanie w ten sposób nisza ekologiczna, którą prędzej czy później zapełnią zwierzęta wędrujące z terenów Białorusi i Ukrainy. Swoją drogą, absurdalność i niewykonalność tego pomysłu nakazuje zastanowić się jaka jest jego prawdziwa przyczyna, bo ta oficjalna jest delikatnie mówiąc mało przekonująca.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bora2003
-1 / 5

wyjazd świnio

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mysliwy1234
+7 / 9

"Nie wiem, ale się wypowiem" jak umiesz wejść na demoty, to postaraj się trochę i zapoznaj też ze sposobami przenoszenia wirusa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~luksk
+1 / 7

Niech każdy ekolog na balkon jednego dzika weźmie i będzie spokój. Rolnik będzie mógł pole obsiać

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~63365402654
0 / 0

Jednego dzika i jednego uchodźce

Ciekawostka: Najczęściej to ci sami ludzie bronią dzików i uchodźców :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~qwerstygu
+8 / 8

a szczury można wypierać z siedlisk, czy zostawiamy, bo chcą żyć i się mnożyć w postępie geometrycznym ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tdobe
-2 / 6

Ludzie! Przecież to nie chodzi o dziki a o prywatyzację łowisk i PZŁ!!! dobra jest strona taka, że słyszałem od myśliwych, że na tych 3 dodatkowych polowaniach będą słabo celować...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Ragroth
+1 / 1

@tdobe Jakich dodatkowych? W ustawie jest zapisane, że polować można od 1 października do 31 stycznia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~wet21
+6 / 8

ja pierniczę u moich rodziców zniszczyły dziki 90 % upraw a odszkodowania zaledwie 20 % pełnych strat to ja dziękuje za takich zwierzaków

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ja_tylko_mówię
-3 / 3

A czy Twoi rodzice dbają o to, żeby śnieg z ich pola nie dostawał się na drogi?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Majonezzzzz
+1 / 1

Majonez!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kenzol
+5 / 13

Niech choroba dzików przejdzie na pseudoekologów. Jeden dzik za jednego pseudoekologa. Taką wymianę popieram.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F FenrirIbnLaAhad
0 / 0

@kenzol nie starczyłoby dzików...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bones85
+2 / 6

Zapytaj rolników co sądzą o dzikach. Albo przyp******l w takiego samochodem. Wtedy pogadamy. Jakiś czas temu w UK, za czasów panowania miłościwej Partii Pracy, również zakazano odstrzału jeleni. Skutek: zniszczone uprawy i zwiększona ilość śmiertelnych wypadków z udziałem zwierząt. Mówiąc śmiertelność mam oczywiście na myśli ludzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Miensorzerca
-2 / 4

To przygarnij jako zwierzątko domowe te dziki jak tak Cie to boli że komuś buszują na osiedlu w śmietnikach... ups tzn że ktoś je bestialsko morduje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
+5 / 11

Najwięcej mają zawsze do powiedzenia osoby, które nie mają do czynienia z tematem.
Faktycznie w centrach miast nie ma problemu, ale ja np mieszkam niedaleko ogromnego lasu, liczba dzików w tym lesie wzrosła w ostatnim czasie ogromnie, zaczęły podchodzić pod domy. Rano bardzo często wita nas przeorane podwórko, poniszczone kwiaty, czasem zniszczone ogrodzenia. Dziki bardzo często podchodzą w okolice cmentarza, ludzie boją się iść w tamtym kierunku. Leśniczy nie bardzo może sobie z tym poradzić, po drugie przepisy mu nie pozwalają.
Polska to nie jest jedno wielkie miasto, może wielu zaskoczę, ale mamy również dużo lasów, mniejszych miejscowości, wsi.

Jestem jak najbardziej za znacznym obniżeniem populacji dzików

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pokos
0 / 4

@voot1 . Czym innym jest redukcja nadmiernego pogłowia, a czym innym eksterminacja gatunku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
0 / 2

@pokos - zakładam że informacje czerpiesz z portali typu onet? ;)
Zatem tak tylko tak przypomnę, że odpowiednia populacja dzików w Polsce to 80 - 100 tys, na dzień dzisiejszy populacja wynosi prawie 229 tys.
W 2015 szacowano, że na przywrócenie równowagi potrzeba będzie 3-4 lata, jednak jak widać nie jest to takie proste, przez działalność człowieka, dziki mają znacznie większe szanse na przeżycie, nie ginie ich tyle co powinno.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar nand82
-1 / 1

@voot1 To po co je dokarmiacie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
0 / 0

@nand82 - ponieważ też chcemy mieć jakiś ogródek przy domu, jakieś drzewa owocowe, kwiaty, krzewy ozdobne, możliwość postawienia kosza kosza na podwórku i używania go. Mam podwórko, to chcę z niego korzystać, proste.
A dzik nie pyta się czy może się pożywić na moim podwórku, po prostu wchodzi i robi sobie ucztę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 stycznia 2019 o 10:43

avatar bedajaja
+6 / 6

dzików jest za dużo i nie ma nawet co z tym dyskutować. Dziki zaczęły tak się mnożyć jak rolnicy zaczęli uprawiać kukurydzę. Kiedyś dzik żeby zdobyć pożywienie musiał się konkretnie natrudzić. Dziś wystarczy ze w kwietniu/ maju znajdzie pole gdzie rolnik posiał kukurydzę i ma żarcie do października albo i dłużej. Przez co mioty dzików są większe, zdarza się że locha ma aż dwa mioty w roku. A straty rolników wyrządzone przez dziki sięgają ok 1/3 zysku z uprawy, a jak dzik wyczuje świeżo posiane nasiono kukurydzy potrafi całą uprawę w kilka dni zniszczyć. Nie mówicie nic o grodzeniach, ze można, bo życzę powodzenia ogrodzić komuś kilkanaście ha drutem, a potem chodzić lub jeździć to sprawdzać czy drut dalej pełni swoją funkcję, a nie daj Boże w przerwanym odcinku drutu dzik wejdzie to przez drut właśnie nie wyjdzie z tej uprawy aż do zbiorów. Z bobrami podobna sytuacja, budują tamy a potem rolnik ma zalane łąki i straty też są liczone w tysiącach.
Możecie bronić dzikich zwierząt proszę bardzo, ale dajcie rolnikowi za kg świni nie 3,50 a 6 zł, dajcie za litr mleka nie 1,40 a 3 zł, dajcie za kg wołowiny nie 9zł a 20. To rolnicy zaakceptują takie straty. Tyle że wy wtedy też będziecie płacić dwa razy więcej w sklepach za jedzenie. Pomyślcie o tym zanim zaczniecie bronić dzików.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ja_tylko_mówię
0 / 2

@bedajaja sory chłopie, ale utrzymanie roli to praca rolnika. Co, ma sobie siedzieć i patrzeć, nie doglądać? Ojejku, wielka afera, że rolnik musi swojej ziemi pilnować! No nie popadajmy w paranoję, ludzie!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Antey
0 / 0

@bedajaja
Akurat cena rośnie najbardziej między (dotowanym) rolnikiem a sklepem. Mięsa - o rząd wielkości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bedajaja
0 / 0

@Antey ale co to rolnika czy każdego producenta obchodzi gdzie cena rośnie? Interesuje to ile kosztuje go wyprodukowanie tego towaru i zysk z sprzedaży

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar nand82
0 / 0

@bedajaja A co ma do tego wszystkiego mleko? :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bedajaja
0 / 0

@nan82 właśnie widać ile pojęcia o tym problemie mają ludzie z miasta a oni najwięcej o tym mówią, najbardziej protestują. Otóż mleko ma to do tego, że głównym składnikiem diety krów jest kukurydza, w kiszonce i jako ziarno. Inne zboża też są dodawane. Dalej tłumaczyć czy poukładasz sobie te klocki sam?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Antey
0 / 0

@bedajaja
No ta, polskiego rolnika juz nic nie interesuje - bo Państwo da. A on i tak sprzeda gdzie mu wygodnie. Koszty nasze, zyski wasze czy jakoś tak... i właśnie dlatego, to ile płaci konsument, a ile skupujący powinno rolnika interesować ŻYWOTNIE. Bo może wtedy by się domagał dla siebie prawa handlu własną produkcją z pominięciem pasożytów. I nie jęczął o krus, dopłaty, odszkowoania... może zainwestował w starą irygiację, skoro nowczoesne metody z Holandii go brzydzą...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S seybr
0 / 4

Proszę w pierwszej kolejności zapytać się rolników i inspektorat weterynarii. Inspektorat podpisywał, że rolnicy maja bioasekurację. Raport nik mówi co innego. Do tej pory większość rolników nie spełnia norm (hodowla wieprzowiny). Wielu z nich handlowało na lewo a zdechłe świnie wyrzucali do lasu. Tak znam takie przypadki. Pierwsze ogniska ASF były już w 2014 roku. Rząd robił w zasadzie nic. Inspektorat też. Jak myśliwy znalazł padłego dzika, lub podejrzewał mógł go jedynie odstawić w dni do poniedziałku do piątku od 7-15. Rząd nie gwarantował szybkich odszkodowań, co miał rolnik robić ? Dzik jest kozłem ofiarnym a pis poszedł po najniżej linii oporu. Wszystko zwalił na myśliwych niech oni płacą. Tylko że mają problem. Większość myśliwych przestrzega etyki łowieckiej. Nie będą polować na lochy prośne. Nie mają zamiaru strzelać do wszystkiego co się rusza. Druga sprawa, duże fabryki trzody chlewnej. Zależy im aby wybić dzika, jak w Danii. Jak każdy wie, Dania jest z jednym większym producentem trzody. Mają dużo firm w Polsce. Im zależy aby wybić. Komuś też zależy aby zniszczyć PZŁ i sprzedać wszystko w obce ręce. To jak Tuskowi, który chciał sprzedać wszystkie lasy w obce ręce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Antey
0 / 0

@seybr
Ot, całą tajemnica.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~sfcasa
-1 / 3

Bardzo lubię dziki, najlepiej pomieszane z sarniną :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P PancernaBrzoza
0 / 2

Wilka bo nie bedzie miec dzika do zjedzenia

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rybsonzst
+2 / 2

wilki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar nand82
0 / 0

@Rybsonzst Tego się obawiam...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Chate
+3 / 3

co roku przecież tyle samo dzików zabijano... bo dzików jest za dużo

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ja_tylko_mówię
-1 / 3

@Chate a nie jakieś 90% populacji na raz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Chate
+5 / 5

Po 1 myśliwi płacą za każdy kg upolowanego mięsa więc nawet połowy nie wystrzelają Po 2 co roku jest zbliżona liczba zwierząt do odstrzału Po3 w przypadku choroby trzeba zapobiegać roznoszeniu się jej Po4 mamy mało naturalnych drapieżników które redukowałyby liczbę dzików Po 5 nikt sobie tego dla zabawy nie wymyśla

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~sgsfg
-3 / 3

Wilki będą szukać innego jedzenia, zamiast jeść wieśniakom ziemniaki to zje wam dzieci, mam nadzieję, że wtedy żadnych polowań nie będziecie popierali, w końcu sami to wywołacie ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar GDK666
+4 / 6

a jak ryją ludziom pola to zaaaaaaaaaaajebiscie? -.- troche uznania dla rolników bo w miastach wyzdychamy bez ich upraw

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
-3 / 3

@slagen Na zdjęciu są gęsi a nie kaczki. Żenująca manipulacja!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
-1 / 1

@Oriolus jaka manipulacja?
Wycięli tysiące ptactwa wodnego. Tzn w mętnych okolicznościach pozwolili grupie dewizowych myśliwym to zrobić
Poszukaj sobie w necie opis bo to kilka miesięcy temu było

poprawiłem ale rzeź kaczek po protu brzmiało lepiej. Też był,o prawdziwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2019 o 20:47

N konto usunięte
0 / 8

Autor staje w obronie biednych niewinnych zwierząt, więc zgłaszam jego kandydaturę na prezesa Towarzystwa Obrony Komarów i Pluskiew. To też zwierzęta i to pełne uroku, a jeśli pozwolimy na ich bezmyślne zabijanie to nic nie będzie nam umilać letnich wieczorów i suto zakrapianych imprez pod gołym niebem. Proponuję przyjąć uchwałę powołania nowego prezia przez aklamację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~niby_prawda_ale
+1 / 1

A zdajecie sobie sprawę że 1000 lat temu było dużo mniej dzików ? po prostu hektar kukurydzy zawiera dużo więcej dostępnego dla dzików pokarmu niż 100 ha lasu ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~dfadf34
0 / 2

Nie róbcie z tego wielkiego halo. Akurat dzikow jest 100 razy wiecej...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P piter1984
-1 / 3

To mówisz że w polsce jest 21 000 000 dzików? True...
"Przez trzy weekendy stycznia myśliwi mają odstrzelić około 210 tys. dzików."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
0 / 0

@piter1984 - oj to się myśliwi wykosztują ;). Faktycznie aby przywrócić równowagę zachwianą m.in. przez zwiększony dostęp do pożywienia należy odstrzelić około 150 tys dzików. Myśliwi rzeczywiście pomogą w odstrzale, ale bez przesady, nikt nie będzie takiej kasy wykładał z własnej kieszeni, za każdego upolowanego dzika muszą zapłacić, oprócz tego koszty sprzętu, amunicji, pewnie jakiś papierów i szkoleń, później badanie mięsa. Jeśli faktycznie chcemy zmniejszyć populację dzików do tych 80 - 100 tys, które są odpowiednią liczbą, to trzeba zmniejszyć opłaty za polowania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~adf34
0 / 0

Pewnie 90% za tym zeby nic z dzikami nie robic, w życiu na oczy ich nie widziala :DDD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P piter1984
0 / 0

Kurde to nawet nie rękawica infinity. Tam było 50-50.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar AllHailMegatron26
-5 / 7

To wina ludzi. Rozmnażają się na potęgę jak komary i żeby wyżywić tyle ryjów, trzeba masy pól uprawnych i mięsa, więc trzeba wyciąć lasy w tym celu, więc zwierzęta nie mają gdzie żyć i co jeść i wychodzą na pola. Odstrzał dzików "bo za dużo".
A czemu nie odstrzał ludzi?
Albo przymusowa kastracja? Po co ludziom tyle dzieci?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Antey
+1 / 1

@AllHailMegatron26
Zwłaszcza w Polsce - pod względem dzietności poza pierwszą 200setką państw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar jarobakmac
+1 / 1

@AllHailMegatron26
Najlepiej idź się powieś do lasu. Przestrzeń życiową zwolnisz, dziki truchłem dokarmisz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KsiazkiSaSuper
+4 / 4

Myślałam że to jest dla ochrony dzików żeby się nie zarażały i żeby się same nie pozabijały

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kaiak
-4 / 6

Na dzień dzisiejszy po konsultacji z Panem z nadzoru weterynaryjnego wiem jedno że choroba nie ma prawa się przedostać do chlewni jeżeli zastosujemy się do ogólnych zasad tzn. pułapki na myszy i muchy nie wpuszczanie kotów psów do chlewni, Obowiązuję też zasada zmiany ubioru przy wchodzeniu i wychodzeniu z obiektu. Wybicie 200 tyś dzików gdzie w Polsce populacja tego zwierzęcia to 214 tyś jest to śmierć dla lasów które są skazane na umieranie gdyż dziki regulują populację myszy, owadów i wielu różnych szkodników. Więc zamiast ryjącego dzika w polu będziemy mieli plagę myszy. A koła myśliwskie nieźle na tym zarobią wysprzedając polskie dziki na zachód

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mati233490
-1 / 1

@kaiak
A z skąd te liczby. Może ci się coś pomyliło, może chodzi o 2 tysiące.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Oriolus
+1 / 5

@kaiak głupstwa gadasz z tymi myśliwymi. Redukcja populacji dzików jest konieczna. Dziki mają przyrost populacji 200%, odbudują liczebność populacji do 5 lat. Dla myśliwych to bardzo trudny problem. W tej chwili lochy są prośne i strzelanie do nich to mocno kontrowersyjne postępowanie i zupełnie niedopuszczalne z punktu widzenia etyki łowieckiej. Zwierzęta zarażone podlegają utylizacji a zachodni kontrahenci nie biorą dziczyzny zz obszarów zapowietrzonych. Jak już piszesz to najpierw poczytaj!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
+2 / 2

@Oriolus - do nich chyba nie ma sensu pisać, czerpią informacje z onetów i innych tego typu mediów liczących tylko na sensację i kasę z tym związaną. Jak podasz faktyczne logiczne argumenty, to wyjadą z jakimiś liczbami z kosmosu, z "pogromem dzików".
Osoby które zarabiają na takich sensacjach grają zwyczajnie na uczuciach, a ponieważ większość polaków to prości ludzie, którzy nie lubią za dużo myśleć, to łykają to wszystko, a faktów nie rozumieją.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kaiak
-1 / 1

U mnie gdzie mieszkam czyli w lubuskim już są oznaczenia o polowaniu więc w żaden sposób tego już nie zablokują a ja nie pisałem z jakiego obszaru kraju są sprzedawane. A informację nie czerpane są i onetu i innych takich tylko z pierwszej ręki tzn od łowczego co do dalszej wypowiedzi w pełni się z tobą zgadzam. Przez ciepłe zimy dziki mają większe i liczniejsze mioty

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Mr_Anonim
+1 / 3

Prawie milion odstrzelonych dzików w zeszłym roku w Niemczech ze względu na ASF, Organizacje ekologiczne chwalą za skuteczną walkę z epidemią. Plany odstrzału niecałych 200 tys. w PL - krzyk do EU, armagedon, holokaust! Bandyci z Polski. Hipokryzja posunięta do n-tej potęgi

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ja_tylko_mówię
0 / 2

A ile żyje dzików w Niemczech?Bo w Polsce jakieś 230 tysięcy, z czego mają zabić 210 tysięcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Saladyn1
-2 / 6

Tylko że my mamy wilki i jak zabijemy za dużo dzików to: wilki zeżrą resztę dzików i z głodu pójdą na łąki i pola i wtedy trzeba będzie zabić wilki bo zagrażają ludziom... wstawiłbym tego mema z zdziwionym pikachu ale mi się nie chce. PS: państwo z pewnością wyrzuci później kilka miliardów na odbudowę populacji dzika i wilka... a wystarczyłoby pomyśleć i zamiast likwidować 90 % populacji odstrzlić tylko 10 %

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2019 o 20:24

V voot1
0 / 0

@Saladyn1 @~Ja_tylko_mówię - wiecie, że w Polsce odpowiednia liczba dzików to 80 - 100 tys? Aby uzyskać taką liczbę należy odstrzelić 150 tys osobników, jednak to nie wystarczy, ponieważ w ciągu kilku lat populacja znowu się podwoi. Niestety myśliwi nie są w stanie odstrzelić 200 tys dzików w ciągu jednego roku, jest to zbyt drogie, ponieważ za każdy kilogram dzika myśliwy musi zapłacić, zrobić badania i pewnie jeszcze dziesiątki innych wydatków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Saladyn1
-1 / 1

@voot1

skąd masz te dane? W Niemczech jest ponoć od 3 mln do 5 mln dzików i odstrzelają tylko 800 tys. u nas jest 220 tys i chcą odstrzelić 200. Nie pisz że nie jest możliwy odstrzał 200 tys dzików skoro Niemcy w tym roku odstrzeliły 820 tys.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
0 / 0

@Saladyn1 - zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, bezpieczna liczba dzików nie powinna przekraczać 0.5 os/km2, zatem wg tych zaleceń w Polsce nie powinno być więcej niż 135 tys dzików. Do tych zaleceń należy wziąć poprawkę na szkody które wyrządzają, szybkość rozmnażania itd, słyszałem również, że ważne jest aby utrzymywać równą liczbę samic i samców. Liczby 80 - 100 tys znalazłem na stronie jakiegoś polskiego uniwersytetu jak znowu to znajdę, to podlinkuję.

Mam dla Ciebie jeszcze jedną ciekawostkę, w Niemczech jest całkiem inne prawo niż w Polsce i wiążą się z tym również koszty jakie musi ponieść myśliwy. W Polsce koszt pozyskania jednego dzika szacuje się na 3.4 tys zł, zatem koszt odstrzału 200 tys dzików będzie w przybliżeniu wynosił 680 mln zł, nie sądzisz, że jak na polskie warunki to trochę dużo? I to nie finansowane przez państwo, tylko z kieszeni myśliwych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Saladyn1
-1 / 1

@voot1

W zeszłym roku myśliwi odstrzelili 130 tys dzików.

skoro koszty odstrzału są takie drogie nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na zabezpieczenie rolników przed wirusem? Z tego co słyszałem wirusa na świnie przenoszą głównie ludzie. nawet skoro zapłacilibyśmy za to tyle samo co za odstrzał to i tak wyszlibyśmy na tym lepiej bo odstrzał wilków byłby wtedy zbędny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
0 / 0

@Saladyn1 - niestety to nie jest takie proste:
1. liczbę dzików i tak trzeba ograniczać, ponieważ przez działalność człowieka jest znacznie podniesiona przeżywalność dzików. Dziki bardzo szybko się rozmnażają i bardzo łatwo o pożywienie, którego nie muszą szukać, bo jest przy ludziach.
2. Przeznaczenie pieniędzy na rolników - jak chcesz przekonać myśliwych aby wyciągnęli swoje pieniądze i dali je rolnikom? Te 680 mln to jest przybliżona łączna kwota jaką musieliby przeznaczyć myśliwi z własnej kieszeni gdyby odstrzelili 200 tys dzików. Polowanie nie przecież darmowe.
3. Nie wiem również jak chcesz inaczej zabezpieczać przed wirusem, źle słyszałeś że przenoszą go głównie ludzie, przenoszą go również ludzie, ale nie głównie. Wirus przenoszą ptaki, szczury, muchy, przeróżne inne zwierzęta również domowe, kleszcze, chyba nie proponujesz wybicia wszystkiego innego dla ratowania dzików?

Przy okazji, skąd wzięło się to 200 tys do odstrzału? Kto zaczął rozsiewać taką plotkę? Nikt nigdzie nie mówił o żadnych konkretnych liczbach, więc skąd się to wzięło? Mówienie o jakichkolwiek liczbach jest o tyle trudne, że dziki się rozmnażają i to w bardzo szybkim tempie, czytałem, że jedna locha może wydać 12 młodych w jednym miocie.
Konieczność wybijania wilków to kolejna śmieszna bujda, czy za takie bajki ktoś gdzieś płaci? Bo po coś ktoś to wymyśla.
Obawiam się, że ludzie protestujący przeciw polowaniom na dzika, robią dobrze PISowi, obawiam się, że PIS planuje coś przepchnąć i szuka tematu do odwrócenia uwagi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2019 o 22:52

avatar Saladyn1
-1 / 1

@voot1

1 Nie wiem.
2 To jest odstrzał za który zapłaci państwo, a nie myśliwy.
3 Rzeczywiście, ale mi chodziło że to człowiek przynosi wirusa na świnie. Dzik raczej nie przyjdzie ci do chlewa pogadać z świniami.
4 Piszą tam coś o Bioasekuracji, moim zdaniem ma to więcej sensu niż odstrzał. Nie odstrzelimy wszystkich czyli ognisko wirusa zostaje. Na miejsce zabitych dzików przyjdą ze wschodu nowe często chore. Czyli rozwiązanie drogie i nieefektywne.
5 faktycznie minister dziś rano stwierdził że to nie będzie 200 tys. Tylko że nadal nie ma to sensu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V voot1
0 / 0

@Saladyn1 - 2. Ale myśliwy zapłaci za sprzęt, amunicję, paliwo, każdy kilogram dzika którego upoluje, pewnie jeszcze jakieś papiery i szkolenia.
3. Ale już ptak, kot, pies czy szczur jak najbardziej może przyjść "pogadać" ze świnią.
4. Jak najbardziej należy stosować bioasekurację, ale nie jest to rozwiązanie idealne, lepsze byłyby szczepionki, ale te mimo ciągłej pracy naukowców nadal nie istnieją. Jednak wirus to nie jedyny powód odstrzału dzików, jest o tym głośno, bo to fajny temat dla mediów, ale tak czy inaczej trzeba kontrolować liczbę dzików i trzeba to robić skuteczniej niż do tej pory, choć i tak nie uda się zrealizować planu z 2015.
5. Minister w ogóle nie mówił o żadnych liczbach, nikt nie wie skąd się to wzięło. Ktoś jeden sobie tak napisał inni podchwycili i się zaczęło.

Przy okazji dzięki za rozmowę bez agresji i wulgaryzmów, co przy takich tematach jest rzadko spotykane :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Polopiryn
+1 / 3

Niestety, ale w większości przyniesienie ASF bezpośrednio do hodowli to wina tylko i wyłącznie rolników.
Nie stosują zabezpieczeń, olewają prewencję i takie są tego skutki.

To są słowa rolnika z własną hodowlą, który nie miał problemów z ASF

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Tedi28
+1 / 3

Nie przypomina wam to czasem kolonizacji Ameryki i tego co amerykanie zrobili rdzennym na calym kontynencie?!?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar auto1
+2 / 6

Proszę Was o jedno... polscy lesnicy i ludzie zajmujący się przyrodą/zwierzyną ale ZAWODOWO a nie jakieś poyeby z grinpisu czy innego badziewia robią od dziesiątek lat ŚWIETNĄ ROBOTE. I jak oni mówią ze trzeba ściąć drzewo to trzeba, jak trzeba zabić dzika to trzeba.

Lewaccy ekoterroryści nie mają prawa głosy. ELO

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Jajozanik
+1 / 1

Rząd Polski wypłacił rolnikom 15 miliardów zł, odszkodowania za to że dziki im zryły pola, co ciekawe Polscy rolnicy, zapłacili ubezpieczenie od dzików, więc te pieniądze im się należały, szkoda tylko że, Politycy będą sobie to chcieli odbić nowymi podatkami, dzików ma być mało, bo każdy na tym traci

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M matmorder
+1 / 3

zamiast tej gównoburzy, proponuje wysyłać te dziki do Niemiec, Wtedy jak Niemcy je odstrzelą to żadne eko i inne dziady nie będą protestować

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Chate
+4 / 4

"a koła myśliwskie nieźle na tym zarobią" przypominam że każdy myśliwy płaci za kg złapanego zwierzęcia WIĘC PRZYPOMINAM ŻE W SNACH 200TYS OSOBNIKÓW NIKT NIE WYBIJE . Przypominam również o etyce myśliwskiej-nie strzelają do wszystkiego co się rusza (np. lochy z prosiakami czy lochy w ciąży) więc to kolejny argument że to propaganda obrońców zwierząt . Tak naprawdę myśliwi zajmują się opieką nad lasem nie tak jak myślicie. Regulują liczbę zwierząt ponieważ nie ma aż tylu naturalnych drapieżców. Dodatkowo chore dziki też są odstrzeliwane..by inne nie zostały zarażone.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Antey
-3 / 3

@Chate
Akurat etykę naszych ochlaptusów, którzy już i ludzi, i labradory mylili z dzikami, to wiesz...
... tyle dobrego, że strzelają równie celnie co szturmowcy imperium :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kamiles1313
+2 / 4

Zobaczymy jak z powodu ASF wybiją wszystkie hodowle świń w Polsce i będziecie wpierd...ć wieprzowinę niemiecką, francuską, portugalską... a później, źe Polska gospodarka upada...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
-3 / 5

@kamiles1313
Skoro jest ASF, to trzeba zmieniać ubranie i buty przed wejściem do chlewu i dezynfekować wejście.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sobi1m
+1 / 1

@Prally szkoda ze tacy jak ty mają prawa wyborcze. Nie wiesz jak się asf rozprzestrzenia to się nie wypowiadaj

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar nand82
0 / 0

@kamiles1313 Wieprzowina sama w sobie jest niezdrowa, wiec żadna strata.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~PraIIy
0 / 0

@prally u ciebie w cebulackiej rodzinie tego nie znają, widac.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawel1032
+1 / 3

https://zapodaj.net/images/fe3d78ea36279.jpg
jak widać eko-terrorystom nie przeskładaj polowania za odrą zapewnię, dlatego ze ten co płaci może robić sobie z środowiskiem co mu jawnie się podoba . Bowiem dla ekoterrorystom środowisko, ma tylko wartość materialna kto więcej zapłaci ten wykupuje sobie abolicje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2019 o 20:00

K karolcia92
+1 / 1

@pawel1032 Niemcy zawsze byli dobrzy w strzelaniu. Szczególnie w latach 1939-1945.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
0 / 0

@pawel1032 https://naukadlaprzyrody.pl/2019/01/09/list-otwarty-srodowiska-naukowego-w-sprawie-redukcji-populacji-dzikow/?fbclid=IwAR2eXPUVMp8nOYO3WNY7NX6am667qR2Xo_iE0OXLdyh1RF9PDW624g_Cfdg

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mefisto_682
0 / 2

Sarny, sarny też są smaczne...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~KX
0 / 0

Może i tak ale jakoś dziwnie roznoszą Afrykański Pomór Świń. A ponoć jednego dzika znaleziono zakleszczonego na drzewie a to nie wiewiórka. A to powoduje że mamy nałożone embarga.. nie wiem czy rozumiecie ale od ponad dekady mamy nieustającą wojnę handlową i wszyscy jakoś dziwnie uderzają w naszą gospodarkę i gałęzie przemysłu z jakich żyjemy. Cel to doprowadzić nas do bankructwa. A równocześnie trwa proces wykupywania i monopolizacji gałęzi przemysłu .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K karolcia92
-3 / 3

Ciekawostka z wikipedii:
,,Na dziki poluje wiele drapieżników, m.in. wilki, niedźwiedzie, duże koty, krokodyle, węże, jednak największym zagrożeniem pozostaje człowiek''
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzik_euroazjatycki#Zagrożenia_i_ochrona

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Pierwszy_na_mecie
-2 / 2

Drogi Dziku. W procesie ewolucji mieliśmy równe szanse. Ty wolałeś taplać się w błocie i żreć żołędzie. Gdyby stało się inaczej, teraz to my chowalibyśmy się po lasach, zarażeni Afrykańskim Pomorem Ludzi. Wybrałeś jak wybrałeś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W wiesiu73
-2 / 2

wypie….. === ktoś przetłumaczy na świńsky/dziki??

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~prrrrrrrrrrr
0 / 0

@wiesiu73 Uzytkownik @prally zna ten język doskonale.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~rolnik1111
+1 / 1

Unia chce wybić nasze świnie ... całe chlewnie barany wybijały i co gdzie były ekologi że wszystkie świnki małe duże szły na utylizację. A tu wielkie halo jak się na Dziki poluje jak one roznoszą chorobę po kraju. A

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A agronomista
0 / 0

Jeśli to zmowa Unii(co nawet pasuje do tego całego ASF), to przed rozprzestrzenianiem się choroby nie powstrzyma wybicie dzików.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sobi1m
+2 / 2

Zobaczymy co powiecie jak za schabowego zaplacicie 5 razy tyle co dzisiaj. W dodatku za dużo gorszej jakości z Niemiec i Danii. Oj zaboli

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Czareck
+1 / 1

Myslalem, ze chodzi o indian :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~olik74
-1 / 1

Nie stać na pastuchy elektryczne i zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF? To napiszę jak ta pi.da pinokio je..ny Zysk ważniejszy od bezpieczeństwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~mój_nic
+1 / 1

a napiszecie, że Niemcy w sezonie 2017/2018 zabili prawie milion dzików?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~dgdfgdg
0 / 0

Wszystko wybić. Zostaną tylko krowy i kurczaki do jedzenia. taka jest polityka rządów. Decyzją ministerstwa koła łowieckie mają wybić 99,9% dzików.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~sadasdfgaf
+2 / 2

Kilka faktów dla eko-ignorantów:
1.W wyniku sprowadzenia i hodowania na dużą skalę kukurydzy, dziki mają dostęp do wysokoenergetycznego pokarmu w wyniku czego zamiast jednego miotu rocznie po 5-8 prosiąt mają teraz 2-3 mioty po 12-15 prosiąt.
2.Ilość dzików w Polsce na m^2 jest najwyższa w EU i przekracza maksymalne zalecane przez Komisję Europejską (w zależności od województwa) zagęszczenie od 4 do 16 razy.
3.Ludzie w wyniku prowadzonej hodowli wytępili drapieżniki przez co inne zwierzęta zostały pozbawione naturalnych wrogów stabilizujących ich populację. Dlatego obowiązkiem ludzi jest przejęcie roli drapieżnika i regulacja populacji tych zwierząt. Przykładem zaniechania tego obowiązku jest sytuacja w Parku Narodowym Yellowstone w którym w latach 80-tych wytępiono wilki i pozostawiono park sam sobie. Populacja roślinożerców urosła tak bardzo, że drzewa nie były w stanie się rozrastać, wyginęły dziesiątki gatunków roślin i nawet rzeki zaczęły bardziej meandrować z powodu braku roślinności na brzegu. Z tego powodu sprowadzono wilki z powrotem, ale to nie jest rozwiązanie w przypadku terenów innych niż Parki Narodowe.
4.Dziki powodują ogromne szkody w rolnictwie. Mój ojciec jest rolnikiem i rocznie traci uprawy wyceniane przez rzeczoznawców na 10-25 tyś. zł.
5.Jeżeli zaś chodzi o ASF które jest powodem tych planowanych odstrzałów, jest to zwyczajna bańka medialna napompowana na rzecz zagranicznych koncernów w celu wycięcia polskiej konkurencji w produkcji wieprzowiny.
ASF występuje na zachodzie, i nikt się nim nie przejmuje, a dodatkowo Polska sprowadza mięso świń zarażonych tym wirusem z Litwy. Moja siostra która jest powiatowym inspektorem weterynarii twierdzi że ASF jest całkowicie nieszkodliwe dla ludzi nawet w surowym mięsie, a dodatkowo wirus ginie w 70 stopniach więc nie przejmujcie się tą medialną paniką.
6. W USA gdy mieli problemy z dzikami niszczącymi uprawy wysłali na nie gwardię narodową w śmigłowcach i wybili je do nogi bez większych komplikacji dla środowiska.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Evanoe
0 / 0

I takie merytoryczne argumenty to ja rozumiem, przyjmuję. Pseudoargumenty o "lewakach, POwiakach, PiSiorach czy prawiczkach" do mnie jakos nie trafiają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Antey
0 / 0

25 tyś PLN ? Jak byle prosty traktor kosztuje 300k PLN i więcej ?
Niech zgadnę... Pan na 8 hektarach ?
Co do reszty: nie, najwięcej dzików / ha było i jest w Niemczech. W Polsce - o rząd wielkości mniej.
Jedyne, co mi pasuje z tego co piszą wszystkie zainteresowane strony to ptk. 5 - z dwóch powodów: chodzi o 1. wybicie polskiej konkurencji 2. ochroną własnych inwestycji w PL :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Themark44
-1 / 1

Nie zapomnieć o tych ku...ch sarenkach wyłażących ch...j wie skąd w nocy, 3 metry przed maskę samochodu !!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pajacek
0 / 0

Lesniczych odstrzelic. Oni roznosza zaraze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~ax
+2 / 2

Przecież w TV mówili, że to sami rolnicy przenoszą bakterie z lasu do obory, logiczne więc jest, że to właśnie rolników trzeba wystrzelać aby pozbyć się tego WIELKIEGO zagrożenia dla naszych smacznych świnek...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~sf
+1 / 1

Gdybyś siedział Pan w lesie, to nie było by sprawy, Panie dzika świnia

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Kurt12
+1 / 1

Czekam na lato i meny zbulwersowanych mieszkańców większości miast w Polsce na temat trucia meszek i komarów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~Ted_75
0 / 0

Mam nadzieję że pseudoekologów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ~jaskul1976
+1 / 1

Dziecioly, to juz prawdziwa plaga :-D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Evanoe
0 / 0

Ciekawe że i Francja i Niemcy masowo wybijają dziki ale tylko polski rząd obrywa. Jakby nic nie robil w tej sprawie i nie wybijał to tez byloby źle. A wszystko jak zawsze medialna podpucha byleby ludzi na siebie napuszczać a Wy sie tu prawie zabijacie słowami a trole medialne zacierają łapy z uciechy....
Idzcież sobie ludzie na spacer, po lesie najlepiej, odetchnijta zdrowszym powietrzem, albo na nordic walking sobie idźta, na basen, czy na siłownię i te kwasy się rozejdą, frustracje zmniejszą... naprawdę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem