Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
160 183
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
M mirkometr
+1 / 3

Liczenie gwiazd u ścisłowca byłoby odpowiednikiem literowania "El-I-Te-Wu-O, O-Jot-Ce-Zet-Y-Zet-En-O Em-O-Jot-A..." u humanisty ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 15 lutego 2022 o 0:39

Y yoyo2123
+1 / 5

Ścisłowiec patrząc na gwiazdy szuka konstelacji, gromad, zastanawiają się na ogromem wszechświata i jak niewielkim pyłkiem jesteśmy w skali kosmicznej

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar W_Y_B
0 / 4

@yoyo2123 a humanista nie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y yoyo2123
+1 / 1

@W_Y_B tego nie wiem, tak samo nie wiem czy humaniści zdają sobie sprawę z ogromu odległości, czy np wiedzą ze miedzy ziemia a księżycem zmieściły by się wszystkie planety ukladu słonecznego ? Albo czym jest granica widzialnego wszechświata? Czy wiedza ze wszechświat rozszerza sie w każdym miejscu i rozszerzanie to przyspiesza?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
7 konto usunięte
0 / 8

Humanistka myśli sobie: "co to ku#wa jest 'ścisłowiec'?"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BlueAlien
0 / 0

Nigdy nie zrozumiem humanistów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar W_Y_B
0 / 4

Podział na "ścisłowców" i humanistów jest sztuczny. Człowiek - jeżeli myśli jego wykraczają poza powszedniość, jeżeli ma czas na chwilę refleksji, zadumy - nie jest w swym myśleniu o świecie ograniczany przez stereotypowe podziały. Humanista może w takiej sytuacji myśleć o ewolucji gwiazd, o grawitacji czy elektromagnetyzmie, a "ścisłowiec" o tym, jak niezwykłe jest to, że może świadomie kontemplować otaczającą go rzeczywistość, że mimo swej zależności od kaprysów tegoż wszechświata, który ogarnia go swą nieskończonością, on, ten pyłek w skali kosmosu, ogarnia go swą myślą.
Kto wierzy w podział na "ścisłowców" i humanistów sam sobie robi krzywdę, ogranicza siebie. Albert Einstein, ten wielki umysł, geniusz, umysł niezwykle ścisły był również humanistą. Angażował się w sprawy społeczne. Gdyby nie jego wielka wyobraźnia, poetyczny wręcz zmysł, nigdy nie zdołałby zadać sobie pytań, które doprowadziły go do odpowiedzi na kluczowe dla jego teorii pytania. Dla większości z nas pełne zrozumienie równań zawartych w OTW jest poza zasięgiem. Podobnie było z elektromagnetyzmem; Faraday, ten wielki geniusz, umysł humanistyczny o niezwykłej intuicji zrozumiał działanie pola elekromagnetycznego bez odpowiedniej wiedzy matematycznej, nie potrafił on swojej intuicji zapisać w formie równań. Dokonał tego Maxwell instruowany przez Faraday'a.
Wiedza humanistyczna i ścisła powinny się wzajem uzupełniać. Nie są one bowiem antynomiczne lecz unitarne. Używając różnych narzędzi, badają ta samą rzeczywistość.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
+1 / 1

Zawsze miałem wrażenie, że słowo "humanista" zostało poświęcone na otarcie łez osobom, które boją się z jakiegoś powodu dziedzin wymagających ścisłego myślenia. Gdzieś w podtekście kryje się moim zdaniem fałszywe twierdzenie, że osoby które odnajdują się w tych dziedzinach radzą sobie gorzej z bardziej miękkimi obszarami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem