Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
425 462
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Wolfi1485
+11 / 15

Może jeszcze ów kolega świętuje "Andrzejki", nie znając osobiście żadnego Andrzeja?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
+12 / 12

@Wolfi1485 A ty znasz osobiście jakiegoś Sylwestra?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wolfi1485
0 / 4

@Myslaca_istota Zaskoczę Cię, ale tak. Co prawda obecnie nie mam z nim kontaktu, ale tak - znam jednego Sylwestra i dwóch Andrzejów osobiście.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
+3 / 3

@Wolfi1485 Dlatego masz prawo do świętowania. Ja nie obchodzę Sylwestra, bo nie znam żadnego!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adi011290
+2 / 28

Jego może nikt nie kochać, ale może On kogoś kocha ? Swoją głupia ripostą pokazałeś tylko, że jesteś chamem, który zaczyna obrazać w momencie, kiedy nie masz rozsądnego wytłumaczenia na sprzeczność swojego zachowania. Chcesz być postępowy, uważasz się za lepszego, a jesteś zwyczajnym bucem ze słomą w butach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jeszczeNieZajety
+9 / 23

@adi011290 Bucem jest ten, który zaczął. Po pierwsze Boże Narodzenie jest starym świętem pogańskim przywłaszczonym przez Kościół. Po drugie (mówię to z własnego doświadczenia) skąd wiesz, że on obchodzi? Bo to tak wygląda? Ja jestem ateistą i "obchodzę" święta. Niby co mam robić? Wyjść z domu jak robią kolację wigilijną? Siedzę przy stole, śpiewam kolędy, dzielę się opłątkiem, jest miło. A żadnego boga wciąż jak nie było tak nie ma. Dla mnie to spotkanie z rodziną. Że akurat oni to robią bo "się bóg narodził" jest mi obojętne. I w tym sensie ja NIE OBCHIODZĘ świąt. To tylko tak wygląda. Nie mam zamiaru zmieniać świata ani nikogo nawracać. Wszelkie aspekty religijne świąt są dla mnie puste i trochę głupie. . Ot, taki rytuał bez żadnego znaczenia ale rodzinie by było przykro gdyby mnie przy stole zabrakło. Tak trudno zrozumieć?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 grudnia 2022 o 16:10

A adi011290
+4 / 8

@jeszczeNieZajety Nie, nie trudno, tylko wystarczy w ten sposób odpowiedzieć, a nie cisnąć komuś, że go nikt nie kocha... Tak trudno zrozumieć subtelną różnice ? Tak trudno zrozumieć, że ktoś np. wierzy i obchodzi Święta i zwyczajnie się zastanawia w jaki sposób ateista przeżywa ten czas ? Jakie jest jego podejście ?
Jak na osoby pro-naukowe, to macie często potężny problem z tym, że ktoś zadaje pytania...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Barelik
-3 / 5

@sliko bo tradycja zostało zaadaptowana na potrzeby katolicyzmu? A święta Bożego Narodzenia raczej nie zostały zaadaptowane przez ateistów - to wymagałoby przede wszystkim zmiany nazwy święta (nie może się odwoływać do Boga w nazwie), zmianie nazwy świętego Mikołaja (choć to już trochę coca-coli się udało, ale nadal jest to postać odwołująca się do historycznej postaci) oraz znaczenia choinki (bo na razie z punktu widzenia ateistów jest to kompletnie bezsensowny gest).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jeszczeNieZajety
+2 / 2

@Ella111111 No fakt - nigdy nie pomyślałem w tym kontekście o wyższości ateistów nad Świadkami Jehowy.. A to bardzo trafne. Dziękuję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Breva
+2 / 8

@Rydzykant Ale żaden żydowski bóg się nie narodził w grudniu. Więc o co chodzi?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Barelik
+2 / 4

@Rydzykant ja to się zastanawiam jak się świętuje walentynki nie będą w związku lub nie dążąc do niego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ludek_z_lasu
+5 / 11

Obchodzenie świąt jest kwestią tradycji a nie koniecznie "wiary".
Być może kiedyś ta tradycja zaginie jak wiele innych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar krzysio6666
+5 / 9

Ale walentynki to żadne święto, a Boże Narodzenie i Wielkanoc jednak maja zupełnie inny charakter i wartość.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
+2 / 4

@krzysio6666 Nie obchodzę Bożego Narodzenia, obchodzę święta. Tradycję rodzinną, z korzeniami w różnych obyczajach różnych krajów. Nawet zdarzało mi się wymieniać co skąd pochodzi i co oznacza. Czemu jemy potrawy z maku, czemu palimy światełka, czemu ubieramy choinkę i historię, o tym jednym wierszu z którego pochodzi ten Święty Mikołaj którego znamy. Pytam z ciekawości innych jakie oni mają tradycje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar krzysio6666
-1 / 1

@Cascabel Ale Święta Bożego Narodzenia mówią więcej niż święto Św Walentego - i nie chodzi mi nawet konkretnie o świętowanie Bożego Narodzenie a właśnie o zwyczaje, tradycje, choinkę, wigilię - a walentynki dzień jak co dzień.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cascabel
+1 / 1

@krzysio6666 Akurat Walentynki to święto ustanowione w terminie dawnego święta miłości ku czci Fauna. Jest tego stanowczo mniej, niż w przypadku Bożego Narodzenia, ale konkretne terminy niektórych świąt "narzuciły nam" święta celtyckie, albo właśnie pochodzące z Rzymu - choćby fakt, że Boże Narodzenie i Wielkanoc wypadają w terminach wielkich i małych Dionizji. Zwłaszcza "teatralna" otoczka Wielkanocy wydaje się tu znacząca - choćby drogi krzyżowe, czy to, że w czasach średniowiecza było mnóstwo przedstawień o naturze liturgicznym. Na to nałożyły się pogańskie obchody (a zamiast zwalczać, łatwiej było włączyć je jako element tradycji).
Podobnie w przypadku Halloween/Samhain/Dziadów i Wszystkich Świętych...
Jakoś tak spora część religii świętowała tego samego dnia podobne rzeczy i jakoś tak pokrywa się to z terminami katolickich świąt, a obchody mają wiele wspólnych elementów. Może uznajmy to, że fajnie w najciemniejszych momentach napełniać domy światłem, ciepłem i radością, uznajmy to za fajną tradycję i szanujmy każdego, dla kogo ta tradycja ma wymiar religijny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 2

Obchodzi bo może ON kocha kogoś. (a że bez wzajemności to inna sprawa)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D drakon1
+2 / 6

Pytanie co kolega miał na myśli mówiąc "Święta Bożego Narodzenia"? Mnie ta nazwa kojarzy się z katolickim świętem i głównymi punktami:
spowiedź, Msza Święta (pasterka albo w ciągu dnia), rodzinna wigilia z modlitwą i dzieleniem się opłatkiem
Może koledze chodziło o jakieś bliżej nieokreślone święta promowane przez media gdzie rodzina spotyka się przy kolorowo ubranym drzewku i je wspólnie obiad/kolacje. Potem wspólnie otwierają prezenty. Te święta obchodzi bardzo dużo ateistow, katolikow, muzułmanów i pewnie innych..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T TomekOKM
0 / 0

Bo to jest tradycja. Coś, co powinno jednoczyć i zbliżać do siebie ludzi. Podobną funkcję od tysięcy lat spełniają religie i wierzenia. Mają za zadanie zjednywać społeczność, działać dla dobra wspólnego. A to, że ktoś je wykorzystuje w inny sposób to osobna kwestia. Natomiast moim zdaniem religia w społeczeństwie powinna sprawiać, że ludzie kierują zasadami moralnymi, pełnić funkcję straszaka, że jak będziesz źle czynił, to zostaniesz ukarany. Istnienie bądź nie Boga nie ma tutaj nic do rzeczy. Nikt ze 100% pewnością nie może powiedzieć czy istnieje czy nie (wtedy to by nie była wiara). Natomiast społeczeństwo wyznające podobne wartości po prostu lepiej ze sobą żyje. Podobnie jest ze świętami. Czasami to jedyna okazja, żeby spotkać tę część rodziny, której na co dzień nie widujemy. Jasne, można się zjechać w innym terminie, tylko jakoś zawsze tego czasu brakuje. Od tego są święta, żeby zjednoczyć społeczność, a wiara bądź niewiara nie ma tutaj wiele do rzeczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C cichooddycham
+1 / 7

Ciekawe ilu katoli wpuściło w Wigilię bezdomnego ...na to miejsce czekające przy stole???

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D David_2000
-1 / 5

ale 25 grudnia obchodzimy Boże Narodzenie i tyle i aż tyle

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rikifikii
-1 / 3

Fajne dekoracje wiec tez dekoruje i tyle mnie obchodzi

Odpowiedz Komentuj obrazkiem