Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
158 167
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar koszmarek66
+5 / 5

Przerżnęli budynek na pół!...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Skar2k19
+4 / 4

na tył bloku już brakło pieniędzy :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+5 / 5

Hmm to tak sobie można wywalać dziury w ścianach i robić balkony tam gdzie ich nie było. Nie wiem na ile ten budynek jest zabytkiem, no ale jeśli jest to tak średnio to widzę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S st45
0 / 0

@antyfrajer No, słusznie. Do tej ślepej ściany powinna być przyklejona inna kamienica. A zrobienie w tym miejscu balkonów uniemożliwi zabudowę sąsiedniej działki. I na pewno nie jest zgodne z zasadami ochrorny zabytków, bo sugeruje, że takie balkony i ozdoby były tam pierwotnie. Tera to jest blok. Niemniej reszta remontu i ogarnięcie prymitywnego parkowania na plus.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
+2 / 2

@antyfrajer, parę minut pogrzebania w necie,
"Park Kulturowy ulicy Piotrkowskiej został utworzony na mocy uchwały Rady Miejskiej w Łodzi dnia 9 grudnia 2015 r. Jest to jedna z czterech form prawnej ochrony zabytków w Polsce i powoływany jest w celu ochrony krajobrazu kulturowego o znaczących wartościach, tj. terenów wyróżniających się krajobrazowo, na których istnieją zabytki nieruchome, charakterystyczne dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.
Granice Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej obejmują północny odcinek ulicy Piotrkowskiej (deptak) oraz kwartały przylegającej do niej zabudowy wraz z ulicami: Kościuszki i Zachodnią, Mickiewicza i Piłsudskiego, Sienkiewicza, fragmentem ul. Narutowicza i Wschodnią, Ogrodową i Północną. Jest to obszar, który stanowi serce Łodzi, gdyż od początków miasta przemysłowego był kolebką jego rozwoju, centrum życia społecznego, kulturalnego i politycznego, miejscem ścierania się kultur i idei. Widać to przede wszystkim w ogromnej różnorodności form i charakteru zabudowy, która od zawsze stanowiła odzwierciedlenie upodobań i przekonań jej fundatorów. Obszar objęty granicami parku kulturowego nie jest wyłączony z codziennego
użytkowania, lecz stanowi żywy organizm miejski, na którego formę i wizerunek mają wpływ decyzje podejmowane przez nas wszystkich – użytkowników przestrzeni publicznej. To dzięki naszej działalności krajobraz kulturowy centrum miasta podlega różnorodnym dynamicznym procesom, w ramach których niezbędne jest utrzymanie równowagi pomiędzy koniecznymi przekształceniami, zgodnymi z wymogami
współczesności a utrzymaniem zabytkowego charakteru, między adaptacją do nowych funkcji a poszanowaniem oryginalnej struktury historycznej. "

Wrzuć do wyszukiwarki Księga standardów ulicy Piotrkowskiej. Plik się pobiera, a nie otwiera, więc nie podaję linki. Ciekawe, warto zajrzeć.
Tu znajdziesz mapę Parku kulturowego ulicy Piotrkowskiej
https://pdm.irmir.pl/narzedziownik/zarzadzanie-miastem/park-kulturowy-ulicy-piotrkowskiej. Sprawdziłam, nr 115 znajduje się w granicach.
Jak widać kamienica jest objęta ochroną konserwatorską, więc dobudowanie balkonów stało się za jego zgodą. Zwróć uwagę, że poza ścianą boczną balkony zastąpiły portfenetry. Skąd taka decyzja? Jak podejrzewam dla wygody mieszkańców. Jako architekt krajobrazu uważam renowację za udaną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S swoj_chlop
0 / 0

@Laviol
"poza ścianą boczną balkony zastąpiły portfenetry. Skąd taka decyzja? Jak podejrzewam dla wygody mieszkańców. Jako architekt krajobrazu uważam renowację za udaną."

Cieszę się, że są jeszcze w tym kraju ludzie, którzy umieją znaleźć równowagę między zdrowym rozsądkiem, a hurra optymizmem z jednej, albo przywiązaniem do schematów z drugiej strony :)
Znam ten problem, jako historyk sztuki z wykształcenia i były pracownik biura nieruchomości d/s nieruchomości zabytkowych.
Bywa, że właściciel chce tak zmodernizować obiekt objęty ochroną, iż faktycznie oznacza to dewastację i utratę charakteru historycznego.
I bywa tak, że kurczowe trzymanie się przepisów przez organy decyzyjne skazują zabytek na śmierć cywilną. A przecież nie każdy jest na tyle cenny, by robić za eksponat muzealny i ostatecznym jego przeznaczeniem staje się odegranie roli ruiny...

Serdecznie Cię pozdrawiam, architekcie krajobrazu!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 stycznia 2024 o 15:49

avatar Laviol
+1 / 1

@swoj_chlop, bardzo dziękuję i również serdecznie pozdrawiam :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
0 / 0

@Laviol Aż tak mnie to nie obchodzi, nie mieszkam tam. Niemniej z TV znam historie, że konserwator blokował nawet jedne dodatkowe drzwi balkonowe w kamienicy, albo wymagał tylko i wyłącznie jakiegoś typu materiałów i żadne inne nie wchodziły w grę. Tutaj wg. nie zrobiono z kamienicy blok i nie za bardzo to pasuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2024 o 18:40

avatar Laviol
0 / 0

@antyfrajer, też nie mieszkam, ale mnie zaciekawiło. Konserwatorzy bywają różni, tak jak różni bywają ludzie. Może mieli powody, a może tylko pokazywali swoją władzę. Widać ten rozumie, że balkony są dla ludzi ważne i budynki są dla ludzi, a nie odwrotnie.
Nie wiem dlaczego balkony Ci się kojarzą z blokami. Historyczne kamienice miewają balkony. Nie wiem czy wiesz, ale balustrady balkonowe, które rozszerzają się dołem, to skutek długich sukien na stelażach. Chodziło o to, żeby się nie zadzierały do góry przy podejściu do prostej balustrady.
Zostawiam kilka słów o balkonach https://www.architekturaibiznes.pl/krotka-historia-milosci-do-balkonow,6837.html
A skoro kamienica po remoncie Ci się nie podoba, do czego masz prawo, ale jakie to szczęście, że tam nie mieszkasz, nie będziesz musiał na nią patrzeć ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar 01jarecki
-1 / 1

Było brzydko i jest brzydko...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinsus
0 / 0

Z przodu liceum z tyłu muzeum ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem