Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
225 239
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar dokturbasen
-1 / 11

normalnośc ? co jest normalnością ? jeszcze niedawno bajki disneya przedstawiały czarną grubą gosposię i zgrabną białą panią domu. Więc co jest normalnością ? taka bajka ? Dla dzieci nie ma różnicy kto jest "wróżką negruszką" ,idea przekazywana jest ważna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 25 stycznia 2024 o 20:26

avatar cozabalwantonapisal
+2 / 2

@dokturbasen A prawda jest taka, że wszystkie są grube :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lolo7
+4 / 8

No pewnie! Kto to widział czarnoskóre wróżki w prawdziwym życiu? Wiadomo, że prawdziwe wróżki są tylko białe! XD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X Xerk
0 / 8

Normalności czyli czego? że znów jak tysiące lat temu wszyscy będziemy czarni ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Eylen12
+7 / 11

Jestem zła, że wszystkie postacie z bajek mojego dzieciństwa zostają zamieniane na "poprawne politycznie". Mała syrenka jest europejską bajką, dlaczego robić z niej ciemną postać? Nie miałabym nic przeciwko gdyby murzynek Bambo był czarny w filmie... Nie miałabym nic przeciwko ekranizacji baśni 1001 nocy, z aktorami z ciemną skórą. Ale denerwuje mnie wciskanie kolorowych... wszędzie. Nawet jak nie pasują do opisu w książce. Ze względu na jakieś statystyki. Naprawdę modlę się żeby nie zrealizowano tego idiotycznego pomysłu czarnej Hermiony Granger...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A acotam43
0 / 8

@Eylen12
Dlaczego? Żeby mała dziewczynka o ciemnej skórze tez mogła być syrenka, księżniczką czy główną bohaterką. Przynależność ma znaczenie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W warszawiaczanka
+3 / 3

@Eylen12 A ja z niecierpliwością czekam na czarnego Tarzana. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K keeshavah
+1 / 1

@Eylen12
Ale wiesz, że nikt Ci nie każe oglądać nowych wersji, możesz oglądać stare? Jak już męczą tę samą bajkę 50 raz, to niech przynajmniej coś zmieniają, bo ile można tę samą historię oglądać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
+4 / 4

@acotam43 jest bajka "Księżniczka i żaba" w której bohaterka jest czarnoskóra i nikomu to nie przeszkadza. Dlaczego? Bo jest to postać od początku tak wymyślona. Jeśli chcą wprowadzać ciemnoskóre postacie to nikt im nie broni wymyślać nowych historii. Gdyby nowa Mała Syrenka nie była Arielką tylko np jej kuzynką z południowych mórz z własną historią to na pewno aż tak by się ludzie nie czepiali. Po prostu szum jest o to że zmieniają postacie już dobrze zakodowane w kulturze

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A acotam43
-1 / 1

@Amera
W kulturze zakodowało się mnóstwo rzeczy, które nie są dobre. Kultura o której mówisz to kultura białych, stworzona przez i dla białych gdzie każdy ma swoje, z góry ustalone miejsce. Czy będąc rodzicem ciemnego dziecka też byś stawiał taki argument? Każda dziewczynka zasługuje na to by być księżniczką, tylko o to tu chodzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
+1 / 1

@acotam43 Absolutnie nie mówię że czarnoskóra dziewczynka nie może czuć się jak księżniczka. Jest Tiana, a zamiast odcinać kupony od starych hitów wytwórnie mogą wymyśleć filmy z nową fabułą. Chętnie obejrzałabym bajkę z czarnoskórą księżniczką.

Odwróćmy teraz sytuację: dlaczego moje dziecko nie może przebrać się za Nicka Furyego z filmów Marvela? Niektóre środowiska w tym momencie krzyczałyby o "black face". Często te same które popierają w filmach zamianę osób białych w czarnoskóre.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A acotam43
-1 / 1

@Amera
Tylko że to stare hity narzucają pewien wzór- każde dziecko chce być głównym bohaterem a nie jego kolegą czy kuzynem. Wokół tych starych hitów kwitnie cały przemysł i dzieciom narzucono już ich idoli Mattel wyszedł obronną ręką przy produkcji Barbie gdzie każda lalka bez względu na kolor to Barbie.
Jakiś czas temu wstrząsnęło mną badanie, które przeprowadzono na grupie ciemnych dzieci w wieku 5-7 lat. Dziewczynkom dano do wyboru białe i ciemne lalki i po kolei zadawano pytania : która lalka jest ładniejsza, która jest mądrzejsza, która jest ważniejsza i za każdym razem dziewczynki wybierały białą lalkę. Na koniec zadano pytanie która lalka jest dobra a która zła i tu wszystkie dzieci były zgodne, że zła jest czarna lalka. Jak bardzo zawiedliśmy jako społeczeństwo skoro małe dzieci mają tak bardzo zaburzone poczucie własnej wartości tylko z powodu koloru skóry?
To nie jest zamach na białą rasę, tak samo jak feminizm to nie zamach na mężczyzn a LGBT na wartości rodzinne :)
Czy twoje dziecko chciałoby się przebrać za Nicka??? Nie sądzę, białe dzieci mają zatrzęsienie białych bohaterów, z którymi mogą się identyfikować:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
0 / 0

@Jezuita oglądałeś tę bajkę? To nie jest adaptacja baśni braci Grimm (zresztą tam księżniczka wcale żaby nie pocałowała tylko rzuciła nią o ścianę w qzłości :) ) tylko nawiązanie do pewnego motywu. Tak samo jak istnieje mnóstwo filmów opartych na motywie księcia i żebraka

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
+1 / 1

@acotam43 aha, czyli z góry zakładasz że białe dziecko nie będzie chciało przebrać się za czarną postać bo co, ta postać nie jest dość dobra? Jeśli chodzi o księżniczki to mamy już zakorzenione w kulturze Pocahontas i Mulan, bohaterki raczej nie białe. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby w bajkach pojawiały się czarnoskóre bohaterki z własną historią.

Zastanawia mnie dlaczego osoby czarnoskóre tak usilnie próbuje się wciskać w kulturę białych. Przecież oni na pewno mają ciekawy folklor, wiele legend czy podań które warte byłyby pokazania światu, które przybliżyłyby ich kulturę. Dlaczego nie wypuścić bajki o dzielnej afrykańskiej księżniczce ratującej swoją wioskę przed złem? Czyżby same czarnoskóre osoby wstydziły się swojej tożsamości i usilnie chciałyby zostać włączone do kategorii osób białych?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
0 / 0

@acotam43 przemyślałam badanie o którym piszesz. Jeśli wyglądało tak że pokazano lalkę białą i czarną i kazano powiedzieć która jest dobra a która zła to dla mnie takie badanie jest nic nie warte bo z góry sugeruje że któraś musi być zła. Jeśli najpierw danoby dziecku białą lalkę i zadano pytania czy jest ładna czy brzydka, dobra czy zła itp a potem dać czarną i zadawać to samo pytanie to pewnie wyniki byłyby inne i np obie lalki byłyby ładne, dobre itp. Bardzo łatwo zrobić badania pod konkretną tezę stawiając odpowiednie pytania lub dobierając odpowiednią grupę. Czytałam kiedyś o badaniu amerykańskim w którym wyszło że dzieci par heteroseksualnych są mądrzejsze od tych wychowanych w rodzinach homoseksualnych, a żeby teza się zgadzała to wzięli bogate heteroseksualne rodziny które było stać na dobrą edukację i biedne rodziny homoseksualne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A acotam43
0 / 0

@Amera
Nie,twoje dziecko nie będzie się chciało przebrać za czarną postać bo nie wzrastało w takim otoczeniu i inny wzorzec bohatera ma już zakorzeniony.

Co do drugiej części twojej wypowiedzi nawet nie wiem jak zacząć. Nikt nikogo nie wciska w kulturę białych, z tego co pamiętam to biali wyrwali ich z ich własnego środowiska, splądrowali ich ziemię, zagarnęli surowce mineralne i odcięli od nauki na dłuuugie lata więc o jakiej kulturze mówisz?
To nie oni powinni się wstydzić swojej tożsamości, którą notabene starano się z nich wypalić, dosłownie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
0 / 0

@acotam43 zaskoczę Cię, na Halloween widziałam dziecko przebrane za Czarną Panterę, też czarnoskórą postać Marvela. Zgadzam się że czarnoskóra społeczność wiele przeszła, należy im się zadośćuczynienie za czasy niewolnictwa i dlatego jestem za tym żeby pokazywać że oni też mieli swoją kulturę, wierzenia, legendy, nie byli "dzikimi ludami co to tylko po sawannie latali" tylko mieli barwną kulturę. Dlaczego sami czarnoskórzy nie dążą do tego żeby pokazać ten świat? Tak jak już pisałam: chętnie obejrzałabym bajkę opartą na kulturze afrykańskiej zamiast oglądać tą samą bajkę którą już znam tyle że z czarnoskórymi postaciami. Zresztą w nowych bajkach nic nie stoi na przeszkodzie żeby główni bohaterzy byli czarni

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
0 / 0

@Jezuita oglądałam bajkę ale nie czytałam książki więc Ci nie odpowiem. W "Księżniczka i żaba" chodziło o to że bohaterka jako dziecko słyszała bajkę o księżniczce i żabie, jako dorosła spotkała gadającą żabę podającą się za księcia, zgodziła się ją pocałować i sama zamieniła się w żabę. Film opowiadał o tym jak próbują odzyskać ludzkie postacie. Przyznasz że trochę różni się od oryginalnej bajki? Zresztą bajka braci Grimm i jej wersja istniejąca w kulturze to dwie różne bajki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SrogiKutafon
0 / 4

Bo to je wróżka kopalniano, uyebano w wunglu...
To je tako ślonsko-japońsko wróżka, "Jotoczuła" .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z zimnyr
-1 / 5

kulwawy głuchu LGBT+ - to według świata jest norma filmowa

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z Zemrzyk
+1 / 1

Ta wersja Pinokia dla mnie była za słodka do oglądania w ogóle. Ale akurat ta wróżka jest... prawdziwa. Zjawiskowa, ale trochę niepokająca. Kojarzy mi się z dżinem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lunar
+5 / 5

A nie mogli jakiejś ładniejszej, albo chociaż takiej z włosami? Bo po tym ujęciu zastanawiam się czy to nie facet.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar cozabalwantonapisal
0 / 6

A dlaczego innych niepełnosprawności poza LGBT nie można lansować? Taka wróżka z zespołem Downa albo Harry Potter z zespołem Touretta. Świat idealny. W końcu beznogi kaleka mógłby też czasem zagrać maratończyka, bo czemu nie? Skoro idioci mogą zostawać politykami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem