Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
785 1120
-

Zobacz także:


efek
+19 / 37

Ale jak ?? Pozwolić ludziom zarabiać ??
Przecież trzeba podnieść podatki, żeby mieć z czego wypłacać zasiłki.

Odpowiedz
Mijak
+21 / 21

Oczywiście dla urzędników i kolegów z partii zasiłki największe.

D drakan
-3 / 5

To wyjaśnij zjawisko "working poors" w np. bardziej od Polski kapitalistycznych USA ? Jakoś nie widać tam "przybywania miejsc pracy, spadku bezrobocia ...wzrostu zarobków..." Jak to "działa" co ?

M MajorKaza
+3 / 3

@drakan Właściwie to Chiny są już bardziej kapitalistyczne od USA. Ich planowane zwycięstwo gospodarcze planowane jest na 2040. Wtedy to statystyczny Chińczyk, będzie bogatszy od Amerykanina. No chyba, że USA nagle zrezygnują z socjalu i "niesienia demokracji"...

~antyfaszol
-1 / 1

Każdy kto nie jest prawakiem to już od razu komunista?

~Slawek_Z
+2 / 12

Ano właśnie w Polsce się na tym skończyło i pisałem z jakiego powodu (mało kto inwestuje,a wzrost efektywności to głównie "dokręcanie śruby pracownikowi") poniżej.Przepraszam wszystkich za niechcący wysłanego niedopracowanego posta,pierwszy raz piszę,wcześniej głównie czytałem.

NightmareTheWorld
+7 / 9

I zwykle się na tym kończy. Jest jeszcze kilka innych rzeczy które mogą zablokować ten schemat. Widać to w różnych krajach w jednych bardziej w innych mniej.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 31 December 2013 2014 9:52

E Elathir
+6 / 8

Pytanie tylko czy lepiej zarabiać mało, licząc, że może kiedyś uda się więcej czy lepiej żyć na zasiłku? Nawet gdybym miał zarabiać niewiele więcej niż zasiłek wynosi wolałbym pracować. Ale wiem, dziwny jestem, bo nie chce zgnuśnieć i w kolejnego żula się zamienić. Oczywiście, że w tych schemacie wiele rzeczy może pójść nie tak, ale jest szansa, że coś zadziała. Natomiast w socjalizmie z góra wiadomo, że na koniec będzie źle.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 31 December 2013 2014 10:32

A Antonio1985
+15 / 17

@jeykey1543: TWOJA PRACA JEST TYLE WARTA ILE ZA NIĄ KTOŚ ZAPŁACI. I ani grosza więcej. I teraz jeżeli jest niskie bezrobocie (czyli mamy mało rąk do pracy w stosunku do miejsc pracy) tym wartość twojej pracy rośnie (zasada popytu i podaży) czyli rosną Tobie pensje. NIGDY PENSJE POLAKÓW NIE WZROSNĄ PÓKI JEST WYSOKIE BEZROBOCIE.

solarize
+12 / 12

Zabrakło właśnie ważnego elementu w tym schemacie. Zanim przedsiębiorcy zostaną zachęceni, państwo musi im to ułatwić, a nie rzucać kłody pod nogi. Absurd składania wszędzie miliarda podań i niezliczone kontrole i orzeczenia urzędu skarbowego (często błędne i paraliżujące firmę, a nawet powodujące jej bankructwo) nie jest np. zachęcającym czynnikiem do zakładania działalności. Administracja powinna dążyć do minimalizacji, a nie maksymalizacji papierkologii. Tymczasem aktualnie w Polsce mamy gigantyczną biurokrację, bo dzięki temu panie przekładające kartki w urzędach mają pracę.

~michaeeel
+2 / 2

Nawet w Chinach rośnie ;)

M MajorKaza
0 / 0

@solarize Kapitalizm z założenia nie ma podatków redystrybucyjnych. Czyli od razu parę kłód mniej.

~Slawek_Z
+13 / 13

@Kyd to nie jest protestancki kraj tylko kraj świeżo po feudalizmie (PRL też w sumie był feudalny jak II RP). Tu ludzie nie rozumieją czym jest przedsiębiorczość,większość tych co założyła interesy poczuła się "panami" i jak szlachta z Lalki co mają jakiś zysk to przetrwonią,zachowują się jak Pan na włościach,a pracownika traktują jak niewolnika.Miną jeszcze całe lata nim to się zmieni,na razie zaś kapitalizm u nas z tego powodu,że ci co założyli biznes świeżo po 1989r. nie znają się na prowadzeniu interesów ale ich nie stracą.Przewaga wynikająca z tego,że są długo na rynku i cisną pracowników tak bardzo że ani nie zbankrutują ani tych pracowników nigdy nie będzie stać na otwarcie własnej działalności... Poczytaj "Polactwo" Ziemkiewicza

Odpowiedz
E Elathir
+3 / 7

Ale jak to zmienić? W socjalizmie nie wychowasz ludzi do pracy, w kapitalizmie jest szansa, że następne pokolenie wyciągnie wnioski z zachowania obecnych "biznesmenów", zwłaszcza jak zobaczą trochę świata, jak prowadzi się interesy za granicą, i będzie się powoli ale systematycznie polepszać.

A Antonio1985
+9 / 9

I kapitalizm doprowadzi do tego, że Ci Twoi "Panowie postPRLowscy" albo zaczną płacić normalnie albo upadną.

~Slawek_Z
0 / 0

Kapitalizm sam doprowadzi do poprawy ?! Najpierw to ten kapitalizm musiał by zacząć u nas wreszcie działać.Właśnie o tym,że popsuł się przy uruchomieniu i że mamy jakąś feudalno-urzędniczo-socjalistyczną mieszankę która jest totalnie popieprzona piszę,bądź łaskaw czytać ze zrozumieniem koleś.Choć sądząc po tym symbolu Nowej Prawicy to pewnie jak zwykle chłopaki od Korwina zaczniesz "przekonywać".Daruj sobie. Czytałem już kilka kłótni z wami, daruj sobie ja z tobą dyskutować nie chcę,nie lubię jak ktoś mnie traktuje wyzwiskami bo się czymś nie zgadzam. Elathir - wątpię by ci co zobaczą jak się robi interesy za granicą chcieli wrócić.U nas w dalszym ciągu feudalny (pseudo)"kapitalizm" i himalaje hipokryzji,większość tylko patrzy jak by tu na mnie zarobić,wszechobecne "kombinatorstwo" plus rządzący gotowi obedrzeć nawet ze skóry. Nie wyjechałem na razie,ale jak bym sobie za granicą jakoś radził to po co mam tu wracać ? Żeby mnie oskubano z oszczędności ?! Jak nie ZUS to w razie otwarcia interesu załatwi mnie jakiś "biedny" przedsiębiorca nie płacący należności w terminie (albo wcale).Komu by się chciało uczyć wszystkich uczciwości,jak można żyć wśród uczciwych ludzi.

M MajorKaza
-1 / 1

@~Slawek_Z A widziałeś ty u nas kapitalizm?

~Slawek_Z
+1 / 1

Wkleiło za wcześnie.Przepraszam.RE:@Kyd to nie jest protestancki kraj tylko kraj świeżo po feudalizmie (PRL też w sumie był feudalny jak II RP). Tu ludzie nie rozumieją czym jest przedsiębiorczość,większość tych co założyła interesy poczuła się "panami" i jak szlachta z Lalki co mają jakiś zysk to przetrwonią,zachowują się jak Pan na włościach,a pracownika traktują jak niewolnika.Miną jeszcze całe lata nim to się zmieni,na razie zaś kapitalizm taki jak na zachodzie u nas z tego powodu NIE MA SZANS ZAISTNIEĆ.Ci co założyli biznes świeżo po 1989r. nie znają się na prowadzeniu interesów ale ich nie stracą.Ich przewaga wynika z tego,że są długo na rynku i cisną pracowników tak bardzo że ani nie zbankrutują ani tych pracowników nigdy nie będzie stać na otwarcie własnej działalności... Poza tym reakcją na to dziadostwo były prośby nawykłych do komuny robotników o socjalistyczne podejście (żeby ich państwo ratowało) a w efekcie urzędasy też korzystają z okazji i nie dość że kapitalizm się zaciął,to zdążamy ku socjalizmowi.Poczytaj "Polactwo" Ziemkiewicza...

Odpowiedz
rockeros
-2 / 12

Ludzie nie kupują bo za mało zarabiają, kupują ile muszą. Przedsiębiorcy się bogacą kosztem taniej siły roboczej. Każą pracować więcej za mniejsze pieniądze co zwiększa bezrobocie a ryzyko utraty pracy zmusza do pracy za grosze. Tak powstaje państwo niewolnicze to jest KAPITALIZM!
Gdyby minimalna płaca była na poziomie 3000zł przedsiębiorca musiałby zakasać rękawy i sam robić skoro go nie stać na pracownika, Ceny poszybowałyby w górę ale ludzi byłoby stać na konsumpcję - wielu rzemieślników założyłoby własne firmy będące konkurencją dla molochów. Zrównalibyśmy się trochę z Europą zachodnią.

Odpowiedz
S speedy410
+3 / 7

no chlopie to pojechales czemu akurat 3000 a nie 10 000 btw fajna teoria btw co z ludzmi ktory praca jest warta mniej ? zostana zwolnieni i na zasilek , w zwiazku z czym tym ktorzy pozostana przy pracy bedzie sie zabierac jeszcze wiecej ? no to napewno popcha gospodarke , jedno ci tylko powiem im blizej bylo w strona wolnorynkowa tym lepiej sie zylo ludzi a czym blizej w strone socjalistyczna / komunistyczna tym gorzej ,

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 31 December 2013 2014 3:40

~Slawek_Z
+5 / 7

Tu nie chodzi o to że przedsiębiorcy się bogacą.W Kapitalizmie powinni się bogacić.Problem w tym ile z tego zainwestują w firmę.W Polskiej rzeczywistości "Pan na włościach" nie inwestuje.Nowe autko,domek dla syncia (oczywiście na kredyt co by skarbówka się nie dopieprzyła),domek dla córci (też na kredyt), Ibiza kilka razy do roku itd.Że luksus ? "Przecież on zasługuje".A po co ma inwestować,firma sobie póki co radzi, jak co "dokręci się śrubę" pracownikowi.Przecież nie odejdzie.100 na jego miejsce. Konkurencja? Jaka konkurencja,jak pracownik idzie po zasiłek co miesiąc bo płaci się mu mało, to polityka jest socjalistyczna bo ludzie świeżo po PRL o ratunek prosili w pierwszym rzędzie państwo,więc jest trochę więcej biurokracji która wydusi wszelką potencjalną konkurencję nawet jeśli jakimś cudem "plebs" by uskładał na założenie firmy czy dostał kredyt.Już pisałem.Tak to w Polsce działa. Chłopa feudalnego z socjalistyczną mentalnością "teleportowano" do kapitalizmu.Efekty są tak komiczne po prostu jak w filmie "Goście goście".I tylko smutek,bo to się dzieje naprawdę i problemy prawdziwe...

H HerringVanq
-2 / 4

@Sławek
Tak, może i kupi 2 domy.. ale te 2 domy kosztują, ktoś je musi wybudować, zaprojektować, wykończyć itp itd.. Kasy najprawdopodobniej na koncie trzymać nie będzie wiecznie, tak czy owak jakieś miejsce pracy stworzy. Lepiej jak wyda ją płacąc komuś za konkretną prace, niż płacąc podatek częściowo utrzymujący mase urzędników potrzebnych przez socjalizm, nie kapitalizm.. a może jednak zainwestuje? Każda opcja wygrywa.

A Antonio1985
+3 / 3

@Sławek_Z: I właśnie dlatego należy wprowadzić KAPITALIZM żeby Ci "Panowie na włościach" w końcu albo zaczęli płacić normalnie za pracę, albo upadną pod naporem konkurencji.

~tomekkkk44
-2 / 4

kto się bogaci? wiesz ile jest upadłości, a Ci źli szefowie kończą z niczym? praca jest tyle warta ile Ci płacą. Jak płacę dobrze dla dobrych pracowników, a jak jest zły to niech wypierdziela i idzie pracować do spożywczaka.

aku666
+2 / 4

Ktoś tu chyba przesadził z robieniem sobie dobrze niewidzialną ręką wolnego rynku. Niech sobie przedłuży wykresik. Na przykład co będzie gdy, zgodnie z wykresikiem, płacę (teoretycznie) wzrosną na tyle, że pierwszy punkcik przestaje obowiązywać.

Odpowiedz
Napromieniowany
0 / 4

No co się dzieje? Cykl koniunkturalny. Pada trochę słabszych firm, wzrasta bezrobocie, płace spadają i wracamy do punktu wyjścia, choć za każdym razem gdy cykl zaczyna się od nowa dobrobyt jest większy niż poprzednio. Dzieje się tak przez większą część historii i jakoś od tego nie umarliśmy.

A Antonio1985
+2 / 8

Bzdura. Wzrost płac prowadzi do wzrostu konsumpcji co dalej napędza rynek i tak w nieskończoność. Chyba, że przyjedzie jakiś socjalista i włoży kij w szprychy dobrze funkcjonującej gospodarki.

N Nathan2000
+3 / 3

Pracodawca przenosi zakład pracy do Chin, tym samym napędzając chińską gospodarkę.

aku666
-1 / 5

Jasne. I dlatego właśnie ciuchy szyją w Bangladeszu a elektronikę robią w Wietnamie. Ach ta korwinistyczna naiwność.

~Glaurung_Uluroki
+1 / 3

Bo w Wietnamie i Bangladeszu mają niższe podatki, czyli mniej socjału. Kumasz?

aku666
+1 / 3

No przecież że o to chodzi. Wcale nie chodzi o pensje w wysokości parunastu dolarów miesięcznie. Co to to nie.

A Antonio1985
0 / 6

@aku666: Ach aku666 pomyśl czasem, choć wiem, że socjalistom ciężko to przyhcodzi... Co wpływa na to gdzie zlokalizujesz swój zakład pracy? 1.BEZPIECZEŃSTWO (dobra Policja, Sądy itp) 2.Infrastruktura (drogi, porty, koleje) 3.Podatki 4.Poziom korupcji 5.Poziom biurokracji 6.Koszty pracy 7.Wysokość pensji. 8.Odległość od rynku dystrybucji Sam kapitalizm nic nie da, jeżeli nie masz pierwszych dwóch punktów spełnionych.

~milie_milie
+5 / 5

HAHA, lećmy dalej... "przedsiębiorcy muszą konkurować o pracownika podnosząc płacę" -> produkcja w krajach które bazują tylko na taniej sile roboczej, bez innowacyjności, staje się nieopłacalna -> przedsiębiorcy wynoszą się do tańszych montowni -> bezrobocie rośnie -> płace znowu spadają -> ludzie którzy brali kredyty na mieszkania wchodzą w spirale długu -> wszyscy jesteśmy w czarnej d*pie. I co? I nic! Tylko tyle, że ekonomia z demotów to żal...

Odpowiedz
H HerringVanq
+3 / 3

Panie ekonomisto jedna ważna rzecz: podaj mi jeden przykład. Podadj mi choć JEDEN dobry przykład proszę gdzie przedsiębiorca uciekał ze swoją działalnością gosp. z kraju bardziej kapitalistycznego do socjalistycznego. Twój tok rozumowania bierze się z przykładu gdzie to właśnie z krajów bardziej socjalnych jak UE uciekają do kapitalistycznych Chin, gdzie średnie płace zbliżają się już do polskich, a ludzi żyje tam 1,2mld.

~milie_milie
+1 / 3

Proszę bardzo. Nie dalej jak dwa tygodnie temu czytałam artykuł o moim regionie pod tytułem "BIAZET wygrał z Chińczykami". Chodzi o markę Phillips, która przeniosła produkcję między innymi ekspresów do kawyzChin do Białegostoku. Bo taniej i jakość lepsza.
PS. Chociaż nie wiem czy mamy się cieszyć z tego, że zamiast zwiększać udział innowacyjnych rozwiązań, możemy co najwyżej awansować do roli Chin Europy.
PS2. Nie jestem ekonomistką. Tym komentem chciałam tylko udowodnić, że ekonomia nie jest prosta jak budowa cepa, jak wydaje się autorom niektórych demotów.

~jasio13
+5 / 7

Gdyby wszystko było takie proste to żylibyśmy w idealnym świecie niestety kapitalizm i socjalizm w teorii są świetne jednak w realizacji człowiek dorzuci chciwość i egoizm i wtedy wychodzi państwo niewolnicze i w jednym i w drugim przypadku.

Odpowiedz
A ACTAstop
0 / 2

poleje Ci jak się jakimś cudem zobaczymy

Mijak
+3 / 3

Zgadza się. Pełny, stuprocentowo wolny rynek co prawda może się sprawdzić, ale bywa ryzykowny. Przepisy trzeba dostosowywać do ludzi, a nie skrajnych ideologii. Jakieś regulacje muszą być, ale obecnie w Europie zdecydowanie się z nimi przesadza.

~ae
+3 / 3

Wszystko pięknie tylko, że tak było 100 lat temu. W dobie globalizmu, gdy koszty pracy wzrastają, zamiast podnosić pensje pracowników można przenieść produkcję do Chin...

Odpowiedz
E Enqe
+1 / 3

To myślenie jest bardzo oklepane, bazujące na wyrobionym schemacie, co w większości wypadków nijak ma się do rzeczywistości.

Odpowiedz
A Antonio1985
+1 / 5

Oklepane to jest bzdurne myślenie socjalistów. Tak się nie da. NIKT nie obalił ani jednego odcinka wymienionych w democie ciągów przyczynowo-skutkowych. Dlaczego?

Grim312
-1 / 1

Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. A niestety w kapitalizmie powstają monopole i sytuacja jest wtedy gorsza niż w socjalizmie.

Odpowiedz
A Antonio1985
+2 / 4

Bzura., To w socjalizmie szybciej postępuje monopolizacja rynku, gdyż wysokie koszty pracy powodują, że na tworzenie nowych miejsc pracy stać tylko duże firmy. Do tego tworzenie małych nowych jest mocno utrudnione. Co więcej w socjalizmie (tak jak jest teraz) państwo DOTUJE nierentowne prywatne koncerny, bo... te nie mogą upaść bo zatrudniają zbyt dużą liczbę osób.

~Ling_Ling
+1 / 3

Poważnie? Myślicie, że to takie proste? Ha ha ha!

Odpowiedz
~Jupiter87
+2 / 4

Szkoda tylko, że u nas zatrzymało się na etapie: "Praca jest bardzo tania"...

Odpowiedz
A ACTAstop
+3 / 9

Kyd czy przepracowałeś w swoim krótkim życiu choć jeden dzień? Uwierz mi, kapitalizm nie jest tak kolorowy jak go sobie wyobrażasz.

Odpowiedz
A Antonio1985
-3 / 9

Dal nierobów i nieudaczników faktycznie nie jest kolorowy.

~Glaurung_Uluroki
+1 / 1

W ten sposób partie lewicowe powiększają swój elektorat. Ten elektorat głosuje na lewicę i koło się zamyka.

Odpowiedz
~werftgh
+1 / 3

Nie w naszym wykonaniu. Kapitalizm po polsku. Mamy tanią siłę roboczą. Mający fundusze na tworzenie miejsc pracy wymuszają na rządach utrzymania niekorzystnych rozwiązań prawnych dla pracowników. Szybko się okazuje, że nie przybywa miejsc pracy, gdyż ludzie zarabiają tak nędznie, że wydają pieniądze na towary pierwszej potrzeby. Upada budownictwo. Rodzi się coraz więcej napięć społecznych. Skraca się średnia życia, bo pomimo dostępu do opieki medycznej ludzi nie stać na leki. Szybko opieka przechodzi w ręce prywatne i przeciętnego robotnika stać tylko na podstawowy pakiet medyczny.Tanie towary lądują za granicą, gdzie w obrzydliwym socjalizmie ludzie się mają jak pączki w maśle i stać na towary z kraju kapitalistycznego. Jeżeli można przebierać w ofertach pracy, to tylko wtedy, aby pracę 5zł/h zamienić na 4zł/h. Korzysta socjalistyczny zachód. Czyż nie wygląda to tak? Jeżeli wierzyć temu wykresowi, to w Bangladeszu już dawno powinno być pracownicze El-Dorado.

Odpowiedz
A Antonio1985
+2 / 4

Mamy tanią siłę roboczą, bo jest wysokie bezrobocie. Wysokie koszty pracy (czyli socjalizm) blokują powstawanie nowych lub migracje z innych krajów starych firm. Socjalizm możesz wprowadzić tylko wtedy gdy ludzie mają kapitał (masz dużo bogatych ludzi) a aby to osiągnąć potrzebujesz wielu lat kapitalizmu. Tani siła robocza przyciąga ale pod warunkiem istnienia odpowiednich struktur państwowych (Policji, Wojska) które zakład pracy zabezpieczy odpowiednio. Zamiast wyskakiwać z Bangladeszem to inny przykład Chiny! Zobacz jak wyglądał Szanghaj w 1980 r przed wprowadzenie strefy wolnego handlu a jak wygląda teraz.

~Glaurung_Uluroki
+1 / 1

@przytycki - siłę roboczą mamy tanią, koszty pracy średnie, ale za to podatki wysokie.

A Antonio1985
+1 / 1

@przytycki: Jedno drugiego nie wyklucza. Co to za pytanie?

~wedrftgh
0 / 0

Antonio: w Bangladeszu i tym podobnych rajach masz i nieistniejące podatki i tanią siłę roboczą i nieistniejący socjal. No i?

R rykacz
0 / 2

Fajny schemat, do przedstawienia działaczom Solidarności (którzy niby "bronią" pracowników), by nie wylatywali z pomysłami o podwyższenie płacy minimalnej, gdyż wtedy jeszcze dodatkowo rośnie inflacja i mimo, że zarabiasz więcej to możesz kupić mniej.

Odpowiedz
A Antonio1985
+1 / 3

Zawsze mówiłem. Zawsze pierwsze pytanie do każdego związkowca powinno być takie: CZY WIE PAN/PANI CO TO JEST SIŁA NABYWCZA PIENIĄDZA?

Aardvark1
+1 / 3

Teraz teoretycznie mamy kapitalizm. Idźcie przebierać w ofertach przebierać w ofertach pracy.

Odpowiedz
Mijak
+1 / 1

Między "teoretycznie" a "praktycznie" jest duuuuuża różnica

dommin22
0 / 0

żeby to wszystko jednak tak fajnie się układało... a tu nagle bum i wahania koniunkturalne... Still a better story than communism

Odpowiedz
~Zylion
0 / 2

Stek bzdur !!!! Wytłumacz jak to się stał że w mekce kapitalizmu USA społeczeństwo musiało dopłacić , dać podarować, bankom filarom tego twojego wspanałego systemu 500 miliardów dolarów.

Odpowiedz
olo555
+4 / 4

usa nie jest krajem kapitalistycznym od lat 20 XXw.

~Obiektywny2
+2 / 8

To jest takie pitolenie o niczym. Jest kapitalizm w Niemczech czy Usa i żyje się tam dobrze zarabia 4x razy tyle co w Polsce. W Norwegii czy Szczewcji jest socjalizm i też żyje się tam dobrze i zarabia 4x tyle co w Polsce. I choćby nie wiadomo co robić to tak już zostanie i koniec, bo tam bez względu na poglądy rządzący są dla ludzi i swojego kraju, a u nas są tylko po to żeby się nakraść i wszystko olać. Jak kraj ma silną gospodarkę i dobry rząd to będzie się tam żyło dobrze i już. A u nas bez względu na ustrój będzie ciągle do duszy, bo wszystkie polskie firmy zostały wyprzedane, a wszystkie rządy to banda złodziei i nierobów. Dziękuje za uwagę.

Odpowiedz
~chyba_nie_troll
0 / 2

Do Crytek720
W teorii tak, ale w rzeczywistości mamy socjalizm. My naprawdę powinniśmy na początek pójść w ordoliberalizm, a potem w kapitalizm.

Odpowiedz
H harry1983
+2 / 8

Twórca tego demota: 1) Urodził się po 1989 r. 2) Ma bogatych rodziców 3) Nigdy nie pracował i nigdy nie musiał utrzymać siebie / domu / rodziny 4) Nie ma pojęcia o czym pisze. 5) "socjalizm" zna tylko z opowiadań katechetów, którym faktycznie wtedy było źle, bo całą tą czarną złodziejską bandę państwo trzymało za mordę. Proponowałbym jeszcze przeanalizować, jak kraj ze zgliszczów po 1945 r. odbudowali źli komuniści przez te niecałe 60 lat i jak w 20 lat dobrzy kapitaliści sprzedali go za bezcen robiąc z własnego narodu niewolników. Pomijając jawne sk...syństwa jakie zdarzały się w PRL-u to taki zwykły, szary człowiek chyba miał jednak lepiej niż teraz. A w kapitaliźmie takich jawnych sk...syństw jest jeszcze więcej.

Odpowiedz
kiraftw
0 / 2

to poczytajcie sobie cos o pinoczecie(nie wiem jak to sie pisze) i jak zostala chilijska gospodarka uratowana, kiedy ludzie zrozumia, ze nie ma systemow dobrych i zlych, sa tylko ludzie, ktorzy idealini nie sa

Odpowiedz
~fckjkm
0 / 4

Fajna propaganda korwiniści, szkoda, że działa tylko na papierze.

Odpowiedz
~939
-1 / 1

Donald ! trochę uprościłeś ten schemat.. to tak nie działa...!

Odpowiedz
Y Yaneks
+2 / 4

Kapitalizm: praca jest bardzo tania, tania siła robocza zachęca przedsiębiorców do prowadzenia działalności, ale miejsc pracy nie przybywa bo niski koszt pracy zwiększa jej podaż (podaż pracowników a zatem pracy), więc to nie przedsiębiorcy konkurują o pracowników podnosząc pensje, tylko pracownicy konkurują o pracodawcę oferując coraz niższe wymagania płacowe. Zarobki pracowników zatem SPADAJĄ a nie rosną, a więc siła nabywcza społeczeństwa SPADA a nie rośnie, więc konsumpcja spada, co prowadzi do upadłości firm, które nie są w stanie tego przetrwać. Taki model kapitalizmu mamy w: Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Włoszech, Polsce, w części krajów Ameryki Południowej. Ale im się wszystkim wspaniale żyje no proszę!! A teraz kapitalizm w wydaniu USA, Niemiec, Zjednoczonego Królestwa, Szwajcarii: siła nabywcza społeczeństwa spada, bank federalny widzi nadchodzący kryzys więc emituje obligacje (długi) zagraniczne krótkoterminowe (roczne), pod koniec okresu spłaty zobowiązania winduje inflacje powodując, że dlug jest niemalże nic nie wart. Powtarza operację do skutku, stąd kryzysy finansowe i bilionowe zadłużenia niektórych państw. Sprzedaż długu drogo i spłata za półdarmo umacnia walutę danego kraju, dzięki czemu społeczeństwo nie musi dużo zarabiać, aby dużo kupować, bo ich pieniądze są wielokrotnie więcej warte niż np. pracownika w Polsce. Szach mat kapitaliści.

Odpowiedz
anarchoman
0 / 2

Pozdrawiam człowieka który chce pracować za 50 gr/h albo za jeszcze mniej no chyba że autor demota ma wielką fabrykę.

Odpowiedz
ArsMoriendi
+4 / 8

Haha. Śmieszne zestawienie. Zacznijmy od tego, że Niskie Płace to w kapitalizmie nie jest problem. Bo kogo obchodzi, że pracownik nie ma za co jeść? Ważne, że kieszeń przedsiębiorcy jest pełna. I kropka, w kapitalizmie taki problem nie istnieje, tak samo jak prosty człowiek. Istnieje tylko zysk i najbogatsi.

Odpowiedz
T konto usunięte
0 / 2

Jakie to wszystko ładne i piękne, łatwo tak mówić, że tania siła robocza, że niskie płace, jak się siedzi przed monitorem i stuka w plastik. Oczywiście twórca zakłada, że on się "nie łapie" w schemat niskich płac, nie ma taniej pracy, tylko na pewno ma jakąś tam średnią, i chce być wyżej a los tych poniżej go nie obchodzi, bo przecież oni też mogli sobie wybrać pracę, nawet jak nie mieli sprzyjających okoliczności...
Tania siła robocza zachęca przedsiębiorców do zatrudniania większej ilości ludzi za "michę ryżu", bezrobocie spada, bo mamy ogromny zagraniczny koncern, który łaskawie postanowił wybudować fabrykę, w Polszy taniej.
Ludzie kupują więcej dóbr i usług-> Tu warto wspomnieć o "Zaplanowanej nieprzydatności", czyli według kapitalistycznego myślenia, samochód powinien być na maks. 2 lata a telewizor na półtora roku. Po czym powinny ładnie i widowiskowo odejść do krainy snów, bo inaczej to człowiek hamuje konsumpcje...

Odpowiedz
S skromny
-1 / 1

Tak, zatrudni większą ilość ludzi za miskę ryżu i pojawi się więcej takich przedsiebiorców zachęceni tanią siłą roboczą. W pewnym momencie zaczyna brakować pracowników i wtedy by ktoś zechciał u nich pracować to podwyższają płace. Tak ciężko to zrozumieć ?

~GrzechuGrek7
0 / 0

@skromny
Jak zacznie brakować pracowników to nie podnoszą płac tylko ściągają obcokrajowców z biedniejszych krajów. Tak jak w UK Polaków czy w Polsce Ukraińców.

romantyk11
-2 / 4

kapitalizm to ohydne kłamstwo gdy do polski przyszedł kapitalizm zaczeło sie bezrobocie ,śmieciowe zarobki ,samobójstwa ,umowy śmieciowe ,wyzysk pracownik jest teraz niewolnikiem w chinach mimo ze jest kapitalizm i pełno firm to płace są bardziej śmieciowe niż w polsce !!!! kapitalizm nie działa !!!! a socjalistyczna skandynawia należy do najbogatszego regionu świata !!!! w bogatych krajach jest wysoka płaca minimalna a ceny są niższe niż w polsce !!!! i co teraz korwiniści powiedzą ? nie znam bogatego kraju w którym płaca minimalna wynosi 1600 zł brutto i w dodatku jest taka drożyzna jak w polsce
ps .demot nie ma sensu bo w socjaliźmie nie istnieje bezrobocie bo każdemu państwo da prace i w dodatku na państwowych stanowiskach więcej sie płaci a prywaciarz nikomu duzo nie zapłaci bo musi sobie kupić kolejny samochód

Odpowiedz
A Antonio1985
+2 / 6

@romatnyk11: Po pierwsze kup sobie encyklopedie i sprawdź najpierw co to jest kapitalizm, socjalizm i komunizm, bo widać, że nie rozumiesz tych pojęć. Socjalizm wcale nie oznacza państwowych miejsc pracy. Najpierw doucz się a potem zabieraj głos - tak wypada. Po drugie aby państwo stworzyło miejsca pracy najpierw musi zabrać z podatków aby to miejsce stworzyć, A na pensję sektora publicznego ja Ci płace z moich podatków (prywaciarza). Gdyby nie prywatni przedsiębiorcy te państwowe nierentowne (w większości bo nie wszystkie) zakłady by poupadały.

WojtekVanHelsing
-2 / 6

1. W Polsce jest socjalizm bo panstwo kontroluje gospodarke 2. W Chinach nei ma pelnego kapitalizmu 3. W Chinach maja tansze produkty niz w Polsce.. o wiele. 4. Kapitalimz dziala co widzimy po USA 5. Skandynawskie panstwa sa bardziej wolnorynkowe niz Polska i ldugo rozwijaly sie w kapitalizmie a Norwegia i Dania maja jeszcze zloza ropy 6. Porukdty w krajach gdzie placa minimalna jest wysoka sa wysoikie jak cholera, prosze sprawdzic 7. Singapur, Szwajcaria, Hongkong, korea poludniowa itp. nie maja placy minimalnej a sa bogatsze niz cala unia europejska.8. W socjalizmie istnieje bez bezrobocie co widac po Zimbabwe (96% bezrobocia) 8. W korei pólnocnej itp. g*wno zarobisz i na panstwowym stanowisku a w Szwajcari 25 000 zł za byle co.

~Tomasz_89
0 / 0

"Singapur, Szwajcaria, Hongkong, Korea Poludniowa" - Kolego,ale przecież według pojmowania Nowej Prawicy to są państwa socjalistyczne,bo w każdym z tych krajów państwo wtrąca się do gospodarki.Singapur (inc) i Republika Południowokoreańska (zwana też Republiką Samsunga) to państwa funkcjonujące na modelu korporacji (Państwo pełni rolę jednej wielkiej korporacji,albo ich stowarzyszenia) a nie korwinowskiego wolnego rynku. Hongkong podobny model,od 1997 pod kontrolą Chin.Szwajcaria zaś ma demokrację bezpośrednią no i tak naprawdę tam od wieków był raczej solidaryzm społeczny a ostrego kapitalizmu i zaciętej konkurencji między sobą to oni chyba nigdy na oczy tam nie widzieli tak samo jak biedy od dłuższego czasu.W końcu są bankierami świata,a widział ktoś biednego bankiera ? No i rząd centralny ustalił po ataku spekulacyjnym na Franka sztywny kurs do euro...

romantyk11
0 / 0

Antonio1985 bzdura u mnie jak był państwowy zakład to działał idealnie teraz gdy ma prywaciarz to tandetne produkty ,brak zatrudniania ludzi zakład jest w stanie upadłości wszystko leży i kwiczy mimo ze była to potęga krajowa
WojtekVanHelsing w jaki sposób kontroluje? jakaś kontrola musi być bo zrodziła by sie patologia .Ta kapitalizm działa i mają kryzys bezrobocie kiepskie zarobki brak opieki zdrowotnej....5 w skandynawi są wysokie podatki i trzeba olbrzymie pieniądze zapłacić pracownikowi a mimo to jakoś funkcjonuje ...6 to dlaczego polacy wszystko z zagranicy sprowadzają do polski ? auta telewizory telefony rowery proszki płyny czekolady itp 7 korea wcale bogata nie jest bo są takie same zarobki jak w polsce tam tylko prywaciarze jak w polsce maja dobrze 8 w polsce jak był socjalizm to wszyscy pracowali 0 % bezrobocia

~GrAnD222
-1 / 3

Chyba ci sie coś popierdo... Teraz jest kapitalizm i jest podział na burżuazję i na plebs. Za komuny kożdy mioł robota, miyszkani. Poczytej lepszy o histori a nie słochej tej propagandy z TVN, Polsatu i innych programow. Teraz jest 100 razy wiynkszo propaganda niż za komuny.

Odpowiedz
D dr_greg
0 / 0

Skoro to prawda, to dlaczego w ogóle powstał socjalizm..?

Odpowiedz
G gregor2
0 / 0

Jako idea brzmi dobrze, jednak jak przychodzi do praktyki nie jest tak różowo. Jeśli mamy fabrykę (w socjalizmie) ma ona do wykonania pewien plan (ma wyprodukować daną ilość produktu), jednak pracownicy są pewni swojej pracy (jest obowiązek pracy więc jej nie stracą) i nie starają się, skoro się nie starają to nie wykonują w pełni zadanego planu. Kierownik ma już jednak więcej do stracenia więc kłamie w dokumentach według których plan został wypełniony w 110%. Nie zmienia faktu że produktu nie ma w sklepie, tym bardziej że 10% (według planu, nie rzeczywistej produkcji) idzie na eksport (bo jest przecież za dużo). Dodatkowo przez to wzrastała inflacja ponieważ pieniądze wypłacane robotnikom nie miały poparcia w produkcie. Socjalizm działał by gdyby ludzie pracowali a kierownicy nie kłamali (to samo dotyczy władzy).

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 31 December 2013 2014 20:32

~aNoNim2222
0 / 2

wytłumaczcie mi więc jakim przedziwnym cudem za komuny nie było bezrobocia

Odpowiedz
G gregor2
+1 / 1

Państwo miało obowiązek zapewnić każdemu miejsce pracy a ludzie mieli obowiązek pracować.

anarchoman
0 / 0

W Polsce nigdy nie było komunizmu. Co najwyżej socjalizm.

G gregor2
0 / 0

W większości idei socjalistycznych odrzuca się pieniądz więc nie ma płacy. Poza tym w socjalizmie nie da się stracić pracy ponieważ jest ona obowiązkiem (można zostać co najwyżej przeniesionym). A kontrola płac w kapitalizmie jest znacznie bardziej skomplikowana zazwyczaj bezrobocie utrzymuje się na stałym poziomie (podobnie jak płace, różnice wynikają głównie z inflacji). Największe zmiany w kapitalizmie powoduje handel akcjami. Drobna zmiana na giełdzie może spowodować poważny kryzys. Niestety gdy już taki się pojawi wszyscy próbują ciąć koszty, zwalniać pracowników, zatrzymać tyle pieniędzy ile się da. Prawda jest taka, że powinno się robić zupełnie odwrotnie ci którzy mogą powinni inwestować, i tworzyć miejsca pracy dzięki zwiększonemu przepływowi pieniędzy sytuacja na rynku szybciej by się wyrównała. Niestety wiąże się to z ryzykiem, taką akcję musiało by podjąć wielu inwestorów by odniosła skutek.

Odpowiedz
~WN
+1 / 1

Szkoda tylko że Polska od 20 lat jest na etapie: "Praca jest bardzo tania" :D

Odpowiedz
S skromny
+1 / 1

W Polsce od 20 lat jest wszystko to, co na schemacie pod "socjalizm".

W wojcieszko84
0 / 0

W takim razie u nas w kraju mamy socjalistyczny kapitalizm. Niby kapitalizm, ale schemat działania naszych władz jest dokładnie taki sam jak po lewej stronie tabeli. Nie wiem ile jeszcze wytrzymam, ile zniosę...

Odpowiedz
S ShadowRaven
0 / 0

Podstawowy błąd. W kapitaliźmie, to przedsiębiorca może przebierać sobie w pracownikach, i zaniżać wynagrodzenia...

Odpowiedz
F Fonekxx
0 / 0

Bardzo zabawne schematy, wcale nie widać insynuacji natychmiastowej, że kapitalizm jest idealny. A teraz opowiedzcie mi jak to dobrze sprawdziłby się kapitalizm w Polsce gdzie nawet Demokracja to idiotyzm bo w tym kraju panuje takie skretynienie społeczne, przydała by się władza scentralizowana, która trzymała by cały burdel w ryzach nie mówię, że Komunizm i Socjalizm to coś wspaniałego, ale uważam, że taki system wspomaga produkcje i powoduje szybki rozwój, do tego nasze społeczeństwo składa się w właściwie dość sporym procencie z wyżej wspomnianych kretynów zazwyczaj spitych na, których najlepiej działa bat nad łbem więc instytucja typu Milicji razem z przywróceniem srogich kar była by na miejscu według mnie. Bo cholera jasna picie piwka w pociągu i potem wszczynanie bijatyk to normalne co nie? A konduktor zrobi cokolwiek? Nie, SOK też nic nie zrobi więc kto? Zabije cie i dostanie 25 lat a ty będziesz sobie leżał 2 metry pod ziemią powodzenia super państwo. Tylko żyć w tej Polsce. Schemat kapitalizmu w Polsce opiera się na dwóch pierwszych punktach Niskie Płace -> Praca jest bardzo tania i spowrotem w Niskie Płace i tyle.

Odpowiedz
~MrBierut
0 / 0

Tajajaja,bum cytryna. Był socjalizm była praca. Już nawet narodowy socjalizm(bo nie,to nie był faszyzm) był lepszy niż to,co się teraz dzieje.

Odpowiedz
anarchoman
0 / 0

Narodowy socjalizm nie ma żadnego powiązania z socjalizmem właściwym. Jakbyś czytał książki albo nie spał na lekcjach historii to byś wiedział , że Hitler zrezygnował z opcji socjalistycznej po dojściu do władzy a nazwa "socjalistyczna" została bo przyciągała robotników do głosowania na tą partie.

~Witajewski_Baltvilks
0 / 0

Nie ma ekonometrycznych dowodow na to, ze placa minimalna zwieksza bezrobocie (podsumowanie literatury znajdziecie w Neumark and Wascher, 2007). Jest za to pewne, ze placa minimalna zmniejsza nierownosci.

Odpowiedz
~dwudziestopięciolatka
+2 / 2

Moi Drodzy :) obłuda dzisiejszych dni nie zna granic :) Przypominam, że mamy rok 2014 w Pl i Kapitalizm od ponad 20 lat :) a sytuacja na rynku pracy nr 1. Nie oznacza to, że mamy socjalizm (gdyz tak wygląda dzisiejsza sytuacja na rynku) ależ nie. oznacza to tylko tyle, że w czasach socjalizmu nie było czegoś takiego jak bieda i bezrobocie to dziś czyli w "kapitaliźmie" mamy masę bezrobotnych i drugą masę pracujących za pieniądze, które nie starczaja na życie... nagłowki w tabelkach powinny być pozamieniane bo przedstawione w ten sposób to łgarstwo wpajane młodzieży od lat 90'
Bójcie się socjalizmu bo było źle (a było super zapytajcie rodziców i dziadków) a teraz jest zajebiaszczo (choc jesteśmy biedni głodni do lekarza można się dostac tylko prywatnie, wszystko drożeje i stracilismy niepodległość) OTWÓRZCIE OCZY

Odpowiedz
Albiorix
0 / 0

Jacy kurde przedsiębiorcy w socjaliźmie? Przedsiębiorcy nie uciekają do innego kraju bo nie mają paszportów i jako wrogowie klasowi o niepożądanymn pochodzeniu - nie dostaną. Nie robią też nic ze swoimi firmami bo nie mają firm - majątki skonfiskowano im na początku rewolucji.

Odpowiedz
~Trockista
0 / 0

Nie w kraju, gdzie panuje kapitalizm wersja pazerna i fabrykanci kupują sobie nowe jachty i wille, a nie inwestują w rozwój miejsc pracy (a przede wszystkim w warunki - zamknijcie pyski, kto pyszczy na łamanie praw człowieka za granicą, i popatrzcie na Polskę) !! Poza tym... Pętla w algorytmie kapitalistycznym nie może trwać w nieskończoność!

Odpowiedz
~alkazar2
0 / 0

W socjaliźmie nie ma bezrobocia. Może to nie jest argument za socjalizmem ale szach mat bezmyślności i wrodzonemu kretynizmowi, które każe pleść najgorsze brednie, byle zgodne z poprawnością polityczną. Mam nadzieję że "schemacik" powstał pustej główce jakiegoś samo(nie)uka, a nie jest to obecna linia programowa ekonomii ?

Odpowiedz
~stary_dziad
0 / 0

to nie do końca tak prosto działa ale wiem że jak się ma naście lat to nie zawsze jest się to w stanie pojąć :P

Odpowiedz
~jelcynbs
+1 / 1

wzrost konsumpcji zachęca inwestorów a tu nagle kryzys, w 20 leciu miedzywojennym przez kapitalizm wybuchły dwa olbrzymie kryzysy, ostatni z 2008r to też jest wynik kapitalistycznej polityki

Odpowiedz
L LazC
0 / 0

Bardzo ładny wykres. Tylko coś, k..., nie działa.

Odpowiedz
K katem
0 / 0

A gooooowno prawda z tą niewidzialną ręką rynku . To nie jest takie proste(prymitywne)jak tu przedstawiono. Proponuje się douczyć.

Odpowiedz
~kkldjswiw
0 / 0

Nie ma tu logiki, bo "tania praca" daje zupełne inne skutki w obu systemach.

Odpowiedz