Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
1853 1883
-

Zobacz także:


~yoo1234
+21 / 29

Pytam: kto dał słabe ???? Chciałbym tych co dali słabe zobaczyć w akcji pod Wizna w 1939. Chwała bohaterom !!

Odpowiedz
M mikelo_1990
+25 / 29

Ciekawe ilu polaków wie jak wyglądała obrona Wizny w 1939 roku ?

Odpowiedz
T titeliturovsky
+5 / 7

Ciekawe komu zależy, żeby nie uczyć o tym na lekcjach historii?

~huf_huf
+8 / 10

@mikelo_1990 skierowanie 40 tyś żołnierzy na szeroką na 12 metrów groblę było niemożliwe, toteż tego zadania mogły się podjąć jedynie mniejsze oddziały niemieckie, a nie zgodnie z oficjalną wersją liczące 40 000 żołnierzy siły gen. Heinza Guderiana... no i te 6 wersji śmierci kapitana Raginisa Jak to pewien historyk mówi ,,Na fałszywym micie nie można budować tożsamości. Po co na siłę fetować obronę Wizny, skoro niedaleko był Nowogród, gdzie naprawdę miały miejsce ciężkie walki? Historyk jest nie od pokrzepiania serc, lecz od ociekania prawdy’’.

T TEGOTEN
+1 / 3

@mikelo_1990 . Co ma kilka niepełnych załóg schronów bojowych usytuowanych w okolicach w miarę dogodnej przeprawy wodnej do kilkuset doskonale wyszkolonych, świetnie uzbrojonych i gotowych na śmierć Spartiatów (wchodzących nota bene w skład blisko 6-tysięcznego zgrupowania greckiego), którzy w najlepszym z możliwych strategicznie miejsc mieli zatrzymać ogromną perską armię Kserksesa. Wizna nie miała dużego znaczenia strategicznego. Kiedy oddziałom niemieckiej 10. Dywizji Pancernej nie udało się zdobyć Łomży została ona skierowana na najbliższą przeprawę wodną, a najbliżej była Wizna. Czysty przypadek sprawił, że niemieckie czołgi znalazły się właśnie w tym miejscu. Prawdziwa bitwa toczyła się o Nowogród. Czy Niemców w czołgach było 20 czy 40 razy więcej nie ma żadnego znaczenia. Czołgi nie służą do szturmowania schronów...

P parmir
+1 / 1

@ titeliturovsky Mnie uczono o tym w szkole i to dwukrotnie. Ale tak po prawdzie jak jakiś nauczyciel o tym nie wspomniał to też jestem to w stanie zrozumieć. Nie da rady omówić wszystkich potyczek kampanii wrześniowej na lekcji historii.

~chudzin
+16 / 16

Ciekawe ilu słyszało o Nowogrodzie, przykładzie SKUTECZNEJ obrony :-( Niestety, o tym sabaton nie śpiewał.

Odpowiedz
~Glaurung_Uluroki
+2 / 4

Zasadniczej różnicy między Wizną a Nowogrodem nie ma, a dysproporcja sił większa pod Wizną.

~huf_huf
+2 / 2

Nie wszyscy tak uważają... niemożliwe było skierować 40tys. żołnierzy na 12 metrową groblę...

Kamelieon
+6 / 6

Chłopaki z Łomży widzę dalej w formie. Tak trzymać.

Odpowiedz
~kamileo123456
+8 / 10

Niesamowite są te murale. Połączenie przekazu i sztuki ulicznej. Genialne!

Odpowiedz
stachuW
+4 / 10

Popieram takie akcje, a nie malowanie sprejem " NOP patryjoci!1 "

Odpowiedz
M madmax88kn
0 / 2

prawda jest taka ze w szkole nie uczą polskiej historii. ważna jest rewolucja francuska, powstanie Ameryki, wojna secesyjna itd. itd. Kiedyś na moje pytanie na temat bitwy pod wizna w trakcie omawiania kampanii wrześniowej w szkole nauczyciel odpowiedział tylko nie ma tego w programie i jak mamy potem o tym usłyszeć. Jedynie dzięki SABATANOWI i jego utworowi 40:1 ta bitwa stała się sławna.

Odpowiedz
T TEGOTEN
+1 / 3

@madmax88kn Sławna powinna być bitwa o Nowogród... Wizna miała niewielki wpływ na zmagania, i w dużej części jest mitem PRL...

P parmir
0 / 0

@madmax88kn Na historii słuchałem o tym dwa razy: w podstawówce i w liceum gdzie nauczyciel mówił o tym trochę więcej.

consternatious
+2 / 4

Polski już nie ma bo upadł cały przemysł i tylko staruszki na ulicach nie licząc garstki młodych .

Odpowiedz
~dasdssdae324
0 / 2

Co wy na to żeby przy komentowaniu mocne albo słabe podawać przyczyne? W ten sposob każdy by zobaczył za co minusują :)

Odpowiedz
D daclaw
0 / 0

Dywaguję nad sensem 100% wiernego przerysowywania fotografii. Poza pokazem umiejętności warsztatowych, nie ma to żadnego sensu.

N nika100
0 / 0

@daclaw już wyjaśniam: w tym formacie zwróci na nią uwagę 600% więcej osób. Pomogłam?

D Dankej
0 / 0

Nie tylko taki mural jest w Wiznie. Warto je zobaczyć będąc w okolicy;)

Odpowiedz
B konto usunięte
+1 / 1

Piękny mural :) Padają pytania "kto wie, jak wyglądała obrona Wizny", "Ilu o niej w ogóle słyszało". Odpowiadam: przeglądając podręczniki do historii, nie zauważyłam nawet wzmianki o tej bitwie. Gdyby nie piosenka pewnego szwedzkiego zespołu power - metalowego pewnie jeszcze długo bym o niej nie wiedziała. Bolesny jest fakt, że w podręcznikach do historii, na lekcjach historii, coraz mniej się mówi o I i II Wojnie Światowej. Rzeczy, które zajmują pół podręcznika dotyczą starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu za czasów świetności itd, a o Polsce mówi się bardzo mało. Nie tylko w okresach starożytności czy średniowiecza. Pamiętam, jak dwa lata temu przez parę tygodni powtarzaliśmy w kółko historię Francji, mając pod nosem bardzo ciekawe bitwy polskie, o których mówiono naprawdę mało. Nie wiem, kto minusuje taki demot... CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Odpowiedz
kuba007x
0 / 0

@BlackWolf120 Nie tylko o Polsce średniowiecznej się uczy, ale też o szlacheckiej i o czasach rozbiorów, ale prawda o czasach po I Wojnie Światowej wiadomości w szkole są znikome, a praktycznie w każdym roku wałkowana jest historia Starożytności. Co roku praktycznie to samo (w uogólnieniu) Starożytna Grecja -> Powstanie Rzymu -> Podboje Rzymu -> Upadek Rzymu -> Wyprawy Krzyżowe -> Odkrycie Ameryki.

I tak praktycznie co rok.

cthulhuJimi
0 / 0

w Katowicach, w kościele garnizonowym jest piękna tablica upamiętniająca tę bitwę - podobno jej nie chcieli "bo jaki to ma związek z Katowicami?!"

Odpowiedz
M mikelo_1990
0 / 0

Jest rzeczą oczywistą, że 40 000 żołnierzy nie atakowało w jednym momencie kilku schronów. Nie mniej jednak nawet sam gen. Guderian zakładał, że umocnienia uda się zdobyć w ciągu jednego dnia i z marszu ruszyć w kierunku Brześcia. Jeżeli chodzi o czołgi to właśnie one odcinały schrony od siebie, więc z pewnością miały znaczenie podczas walk o Wiznę. W czasie kampanii wrześniowej stoczono wiele bitew i podczas większości z nich dysproporcja sił działała na naszą niekorzyść. Nie widzę sensu w dociekaniu, która bitwa była bardziej spektakularna. Najważniejsze aby pamiętać o ludziach, którzy bezinteresownie oddawali życie za nasz kraj. Chwała Bohaterom !!!

Odpowiedz
M mikelo_1990
0 / 0

@moniko To dobrze, że młode pokolenie poprzez sztukę dba o pamięć historyczną.

M moniko
0 / 0

Oczywiście, że dobrze. A ja napisałam coś innego? Uważam, że mural przepiękny. A ten z samym Raginisem chyba jeszcze lepszy.

marcinqwerty
+1 / 1

Gen. Heinz Guderian, "ojciec" niemieckiej panzerwaffe i ówczesny dowódca XIX korpusu walczącego pod Wizną, bardzo ciekawie odniósł się do wydarzeń z września 1939. O ile dobrze pamiętam (czytałem dawno, więc mogę się mylić) w swoich wspomnieniach uraczył czytelników następującym opisem: "Podczas kampanii w Polsce nasza przewaga doprowadziła do rozstrzygnięcia tak szybkiego, że z punktu widzenia strategii kampania ta nie dostarcza żadnych interesujących tematów". Kampanię we Francji, która została rozstrzygnięta równie szybko, opisuje jednak generał z ogromnym pietyzmem, jako przykład genialnego wykorzystania sił pancernych. Oj ciężko się przyznać, że z punktu widzenia taktyki jego działania dostarczają bardzo wielu interesujących tematów, tyle, że niekoniecznie dla niego przyjemnych. Bo twórca blitzkriegu, na czele całego korpusu (w tym 350 czołgów) przez trzy dni tłukł głową w mur broniony przez jeden polski batalion.

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 31 August 2015 2015 4:37

Odpowiedz