Demotywatory.pl

Menu Szukaj

Nie wyjmuj noża lub innego ostrego przedmiotu z rany.

W żadnym wypadku nie należy usuwać noża lub innego ostrego przedmiotu z rany. Tak długo, jak nóż pozostaje w ranie, zapobiega krwawieniu. Należy starać się zminimalizować krwawienie i czekać na przyjazd pomocy medycznej.

Upewnij się, że masz odpowiednie ubrania na chłodną pogodę.

Pamiętaj, że mokra, spocona skóra wydziela ciepło znacznie szybciej, więc ważne jest, aby utrzymać suchość skóry tak długo, jak to możliwe. Temperatura Twojego ciała nie spadnie zbyt szybko w wełnianych ubraniach, które bardzo dobrze absorbują wilgoć i oddychają. Bawełna i inne tkaniny ją pochłaniają i pozostają wilgotne.

Przy zadławieniach stosuj chwyt Heimlicha.

Lekarze radzą, aby znać rękoczyn Heimlicha. Technika pomocy przedlekarskiej może okazać się niezbędna w ratowaniu siebie lub innych z sytuacji zadławienia. Wystarczy wykonać sekwencję następujących działań: - Umieść swoją pięść, kciuk w boku, tuż powyżej pępka ratowanej osoby. - Złap mocno w pięść drugą rękę i przenieść ją do góry, przy zastosowaniu silnego nacisku na swojej klatce piersiowej. - Powtórz takie szybkie ruchy do góry i do wewnątrz, aż obiekt odblokuje drogi oddechowe. - Jeżeli żadne z wyżej wymienionych działań nie da zamierzonego efektu u szczupłej osoby, przysuń ratowanego człowieka np. przykład do krawędzi stołu, krzesła lub poręczy i przyciskaj do niej brzuch, tuż powyżej pępka, w celu wytworzenia szybkiej presji. - Powtarzaj to, aż obiekt zostanie wydalony!

Zawsze miej przy sobie dokumenty, które pomogą zweryfikować Twoją tożsamość.

Noś przy sobie dokumenty tożsamości. Powinny one zawierać informacje medyczne (takie jak grupa krwi, reakcje alergiczne, etc). W ten sposób, jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego, nawet całkiem obcy człowiek będzie w stanie zaoferować Ci szybką i skuteczną pomoc. Nie zapomnij też listy numerów telefonów do osób, które powinny zostać powiadomione w nagłym przypadku.

W trakcie pożaru pozostań blisko podłogi.

Największe zagrożenie podczas pożaru pochodzi z oparów tlenku węgla, nie z oparzenia. Aby uniknąć wdychania trującego dymu, staraj się pozostać jak najbliżej podłogi. Idź na czworaka, aż opuścisz strefę zagrożenia.

W przypadku zapalenia oleju roślinnego na kuchence gazowej, nigdy NIE POLEWAJ jej wodą!

Strażacy ostrzegają, aby nigdy nie używać wody podczas próby gaszenia płonącego tłuszczu lub oleju. Cząsteczki wody natychmiast zaczynają parować, co czyni płomień jeszcze silniejszym. Należy przykryć płonącą patelnię czymś, co odetnie dopływ tlenu od ognia.

Kondycja organizmu jest określana przez Regułę Trójki.

Jak wykazały liczne badania, średnio ludzie mogą żyć bez powietrza - 3 minuty, bez schronienia w ekstremalnych warunkach pogodowych - 3 godziny, bez wody - 3 dni i bez jedzenia - 3 tygodnie.

Zawsze noś przy sobie leki przeciwhistaminowe.

Nigdy nie wiadomo, kiedy reakcja alergiczna może nastąpić! Upewnij się, że masz przy sobie leki przeciwalergiczne, zwłaszcza jeśli planujesz kemping lub przygotowujesz się do dalekiej podróży! To może uratować życie Twoje lub bliskiej Ci osoby!

Nie napełniaj swojej kamizelki ratunkowej przed wyjściem z samolotu.

Jest to szczególnie istotne w przypadku lądowania awaryjnego na wodzie. Pompowanie kamizelki ratunkowej wewnątrz samolotu sprawi, że będziesz unosić się po sufitem kabiny i zostaniesz bez pomocy!

Odpowiednio ustaw lusterka w samochodzie.

Wyreguluj lusterka boczne w taki sposób, abyś ledwie widział krawędzie Twojego samochodu. Umieść lusterko wsteczne tak, aby wyeliminować tzw. martwe punkty. I pamiętaj - ustaw je, siedząc w fotelu kierowcy!

Zapamiętaj podstawowe zasady postępowania w przypadku pożaru.

W obliczu kryzysu, którego nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy, mamy tendencję, aby zatrzymać się w miejscu i nie robić nic. Dlatego specjaliści radzą, aby znać mapę wyjścia awaryjnego w każdym budynku, w którym często przebywamy. Najlepiej zrobić to wcześniej i nie czekać na możliwość wystąpienia nagłych wypadków!

Nie używaj telefonu komórkowego podczas spaceru!

Łączenie spaceru z aktywnym korzystaniem z telefonu komórkowego to duże wyzwanie dla naszego mózgu. Może spowodować utratę kontaktu z rzeczywistością. Staniesz się ślepy na wszelkie możliwe zagrożenia, jak np. rozpędzony samochód.

Bądź szczególnie ostrożny w ciągu pierwszych 3 minut po starcie i ostatnie 8 minut przed lądowaniem.

Według naukowców, 80% katastrof lotniczych występuje w tych szczególnych chwilach. Najlepszym sposobem, aby zachowywać wzmożoną czujność jest skupienie uwagi na zapamiętywaniu wymaganych działań w sytuacji kryzysowej.

Zawsze miej przy sobie dużą latarkę.

Eksperci ds. bezpieczeństwa polecają ten prosty gadżet jako skuteczną broń w przypadku nagłej zasadzki. Jeśli zauważysz podejrzanie wyglądającą osobę, wyraźnie przygotowującą się do ataku na Ciebie, świeć latarką prosto w jej twarz. W rezultacie, Twój przeciwnik będzie czasowo zdezorientowany, a Ty zyskasz czas na ucieczkę.

Jeśli nagle źle się poczujesz w miejscu publicznym, proś tylko jedną osobę o pomoc.

Należy zwrócić tylko do jednej osoby o pomoc, ze względu na dobrze potwierdzone zjawisko psychologiczne, zwane rozproszeniem odpowiedzialności. Mówiąc prościej - masz dużo większe szanse na otrzymanie pomocy od jednej konkretnej osoby, niż od całego tłumu ludzi.

+
123 150
-

Zobacz także:


P PanKebab
-2 / 2

Odnośnie kamizelki i jej napełniania.. Żadna stewardessa nie otworzy drzwi bezpośrednio po wylądowaniu na wodzie.Wiec spokojnie zdążysz założyć kamizelkę i ja napąpowac...

Odpowiedz
~Janiż
+2 / 2

@PanKebab Przed każdym lotem obsługa pokładowa instruuje, żeby kamizelki pompować PO wyjściu z samolotu.

TnK
+10 / 12

Obrazek 9/16. Dlaczego gość w samolocie trzyma papierosa i jara sobie bez niczego na pokładzie?
To nie bezpieczne. Jest nieodpowiedzialny.
Stewardessa też dobra... zamiast zwrócić mu uwagę to kamizelki sobie zakłada!

Odpowiedz
Gambini
+9 / 9

@TnK Jego samolot ma lądowanie awaryjne, prawdopodobieństwo że umrze od palenia, znacznie się zmniejszyło.

Nig
+2 / 4

@TnK Spoko, lądują w wodzie, więc pożar nie potrwa długo ;P A i tak pewnie gość zaraz umrze, a Ty mu chcesz odmówić tego ostatniego szluga przed śmiercią ;P

K kuba1825
+3 / 3

Wszystko fajnie ale bocznych lusterek sie nie ustawia tak jak na schemacie, w normalnej pozycji nie potrzebujesz widziec bokow swojego auta, przy parkowaniu mozesz sie troche wychylic zeby je zobaczyc, a ustawiajac je dalej od boku auta mozna zobaczyc wiecej, co sie przydaje np w miescie przy zmianie pasa

Odpowiedz
B blahblahbluh
-1 / 1

@kuba1825 Tak zobaczysz więcej, ale nie będziesz miał punktu odniesienia, a o to chodzi w widzeniu boków auta.

Meril
+2 / 2

Chwyt Heimlicha stosuje się w ostateczności, bo może wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Prawidłowa pierwsza pomoc przy zadławieniu to:
1. Zachęcać do kaszlu
2. Pochylic i klepać po plecach
3. Dopiero jak już widać że nic nie pomaga zastosować chwyt Heimlicha.

Odpowiedz
E eyeyeyes
+1 / 1

lol kto ci mowil o pochyleniu i klepaniu??? to nigdy nie pomaga i tylko szkodzi

kaszel>nacisk na mostek>heimlich

zadnego klepania

H harry1983
+2 / 2

Tlenek węgla jest cięższy od powietrza - więc reguły nie ma. Opary u góry, CO na dole. Najlepiej uciekać jak najszybciej.

Odpowiedz
Cysiek1991
0 / 0

2/16. Wełniane uybrania absorbują wilgoć i oddychają a bawełniane ją pochłaniają. Czy to nie jest to samo?

Odpowiedz
Ciekaawy
0 / 0

Jak pierwszy raz zobaczyłem ten ogień w tytule galerii myślałem, że będzie o Firefoxie :(

Odpowiedz