Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
315 329
-

Zobacz także:


Rhanai
+9 / 9

To jest postęp, tylko ludzie są na niego nieco za słabi.

Odpowiedz
Antymonachomachia2
-3 / 7

Dopóki pieniądz będzie rządził światem, dopóty nie będzie prawdziwego rozwoju ludzkości. Nie wiadomo, czy jest możliwe to zmienić. Może, gdy kiedyś sztuczna inteligencja przewyższy umysł ludzki i nikt nie nada jej celów zbieżnych z naszymi - znajdzie rozwiązanie i poprawny kierunek w jakim powinniśmy iść. Bo teraz to jest to tylko ułatwianie życia na krótką metę zanim się jeszcze bardziej nie rozleniwimy.

Odpowiedz
K kanapker
+2 / 2

@Antymonachomachia2 jak to 'dopóki pieniądz będzie rządził światem'? W sensie bez pieniędzy nie będzie telefonów więc nie będzie zombie ludzi? To tyle? xd czy też to jakaś wiara w to, że w ustroju z telefonami ale bez pieniędzy ludzie nie będą się w nie gapić? Nie czaję.

Laviol
0 / 2

@kanapker, nie. To znaczy, że np. na tzw. zielonej rewolucji najbardziej skorzystały koncerny przemysłowe wprowadzając ją pod hasłem, że rolnikowi będzie łatwiej i będzie mieć większe plony. Ale takie rolnictwo prowadzi do jałowienia gleby, zatrucia środowiska i rozwarstwienia ekonomicznego. Podobną ściemą jest GMO, to że nam się opłaca kupować tanią "chińszczyznę" itd.
To nie są dobre kierunki rozwoju dla ludzkości, bo nie jest nią gospodarka rabunkowa.

Antymonachomachia2
0 / 0

@kanapker Telefony to tylko narzędzia - chodzi o podejście ludzi do prawidłowego korzystania z dóbr. Nie znasz paradoksu, iż komputery wymyślono by zaoszczędzić czas i ułatwić życie, a efekt mamy jakby odwrotny?

K kanapker
0 / 0

@Antymonachomachia2 kompletnie nie widzę związku pomiędzy tym komentarzem a sformułowaniem 'Dopóki pieniądz będzie rządził światem, dopóty nie będzie prawdziwego rozwoju ludzkości'

@Laviol pozwól autorowi rozwinąć oraz bronić swoją myśl, dobrze?

Antymonachomachia2
0 / 0

@kanapker pieniądz rządzi światem, bo powoduje globalną zależność, ona zaś sprawia, że sami siebie zniewalamy w pieniądzu, bo każdy chce zarobić na innych. Gdyby ludzie mieli odpowiednie podejście to wszyscy byśmy się bogacili, a nie wzajemnie zniewalali. Prawdziwy rozwój wg mnie to proces bogacenia się w zasoby i wiedzę bez materialnego zniewolenia. Przypadek komórek jest jednym z objawów naszej ułomności co do umiejętności dobrego wykorzystania tego narzędzia. Za dużo wykorzystujemy je na rozrywkę przez co nie rozwijamy potencjału, tracimy czas, pogarszamy czasem relacje, wpadamy w uzależnienia.

K kanapker
0 / 0

@Antymonachomachia2 ok więc chodzi ci o mentalność która zrodziła pieniądz a nie potencjalne wyeliminowanie pieniądza jako środka płatniczego (czy też handlu wgl jeśli to ma być metafora wymiany handlowej..)? Za dużo ogólników i nie bardzo wiem o co ci chodzi..

Antymonachomachia2
0 / 0

@kanapker dokładnie chodzi o podejście ludzi jak wspomniałem już wcześniej. Podobnie jest z ideologiami.. nie ma dobrej ideologii, a zarazem każda teoretycznie mogłaby być dobrą. Problem w tym, że ludzie są egoistyczni, więc zawsze i tak przekręcą i wykorzystają jakieś szczegóły ze szkodą dla innych.

K kanapker
0 / 0

@Antymonachomachia2 OK ale skoro pieniądz jest efektem/owocem tego podejścia to jak wyeliminowanie pieniądza ma jakkolwiek pomóc?

Antymonachomachia2
0 / 0

@kanapker może nie trzeba by było eliminować pieniądza - wystarczyłoby odpowiednie regulacje za wyrafinowane okradanie innych ludzi, tylko z kolei problem jak to umiejętnie wyłapywać i udowadniać, bo jak się okazuje winne są rządy, korporacje.. a to przecież oni decydują o bardzo wielu sprawach.. więc cały system i prawo musiałoby powstać na nowo, na zdrowych fundamentach, gdzie zdefiniowałoby się czym ma być chociażby "rozwój", bo aktualnie jest to często sprowadzane m.in. do PKB jako rozwój gospodarczy... ale jest to bez sensu, bo nic to nie daje, gdy ceny rosną, a my ciągle i tak musimy zapierniczać tak samo lub "dziwnym trafem" jeszcze więcej(!) zamiast się wzbogacać solidnymi produktami, których korporacjom "nie opłaca się produkować".. ten temat jest obszerny i np. Ator na yt "wideoprezentacje" niedawno go omawiał.

Kolejnym zagadnieniem jest zdefiniowanie ponownie do czego dąży ludzkość (jeśli w ogóle wiemy w jakim kierunku mamy zmierzać.., bo nie jest to dokładnie zdefiniowane, jeśli w ogóle..). Jak na razie zdaje mi się, że tylko staramy ułatwiać sobie życie, a dokładniej to każdy musi kombinować na swój interes i liczyć tylko na siebie lub najbliższych. Naszej cywilizacji brakuje bardzo ważnych cech jak prawdziwa współpraca, która niestety w naszym świecie jest globalną zależnością, a ta jedynie lokalnie ma się dobrze w sieci "dobrych znajomości". Wszystko w naszym świecie jest kosztem czegoś... sam nasz rozwój techniczny, medyczny, wojskowy napędza wojna - zarówno te klasyczne z XX w jak i nowoczesne dokładniej jeszcze nieokreślone, bo toczą się obecnie (informacyjne, ideologiczne).
Ale to utopia jak sam możesz wywnioskować. Mimo wszystko mam nadzieję, że kiedyś ludzkość się naprawi, ale bardzo długo jeszcze musi dorastać. Musimy wyrosnąć przede wszystkim z zależności od emocji, a więcej używać rozumu połączonego z dobrą etyką dla wszystkiego, co żyje. Gdyż na razie to złe emocja nami sterują: strach, gniew, pożądanie.
taka moja filozofia, czyli podsumowując, w tym systemie i tak nic nie da się zrobić co do mojej wizji ;) ciągle będą mniejsze lub większe problemy różnych rodzajów, demot dotyczy tylko jednego z nich: uzależnienia i zaniedbanie relacji

K kanapker
0 / 0

@Antymonachomachia2 ok czyli to nie pieniądz jest winien tylko to, czego jest owocem. Spoko. Wynika to z natury człowieka która dostosowała się do zasad z góry ustalonych przez matkę naturę. Ciężko więc mówić, że to człowiek jest stricte zły. Ale still, co to wszystko ma wspólnego z tym, że ludzie gapią się w telefony? Oni nie gapią się w nie bo nie umieją współpracować. Ktokolwiek by nie stworzył telefonów to ludzie pewnie by się w nie wgapiali. Chyba żeby wprowadzić komunizm i dopuszczać wyłącznie rządowe apki.

No nic, sedno mego komentarza omówione. GG WP THX BB

P pio73
-1 / 1

No właśnie. Czy to nie wspaniałe? Kiedyś to był postęp, a aktualnie możemy to zobaczyć wszędzie. Czy to nie piękne, że coś kiedyś tak niemożliwego mamy na wyciągnięcie ręki?

Odpowiedz