Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
1215 1283
-

Zobacz także:


S SARs9504
+27 / 67

@trusty Bo to piękna architektura i świadectwo historii niezależnie czy dobrej czy złej. Podobnie nie powinniśmy niszczyć pomników Stalina tylko je zostawić by pokolenia wiedziały i nie zapomniały o tym złoczyńcy.

trusty
+23 / 35

@SARs9504 - pod tym kątem, w sumie, nie popatrzyłem.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 9 February 2020 2020 17:36

S SARs9504
+11 / 21

Obawiam się, że to nie takie proste. Często "władza" nie pozwala przejąć i zrobić z nim coś więcej niż wyburzenie. Często absurdalne przepisy uniemożliwiają. Po czym taki budynek stoi i się niszczy (nie sprzedadzą ale i nie zadbają) by na końcu wyburzyć.

M michalSFS
+11 / 17

@SARs9504
To prawda.
Dziwi mnie to niszczenie. Ot, nie pozostawiajmy nic po wstydliwym lub złym okresie. Tymczasem trzeba zostawić. Trzeba pamiętać. Ludzie powinni wyciągać wnioski z historii.

N naimad
+14 / 18

@SARs9504 i tu się zgadzam. Dodałbym tylko, że przy wszelkich pomnikach Stalina powinna być stosowna adnotacja, że to morderca, tyran i złoczyńca.

M michkrak
+4 / 12

@SARs9504 Sytuacja trochę mało porównywalna. Pomniki Stalina czy Lenina, w ich ogromnej liczbie, warto zniszczyć, choćby z przyczyn estetycznych.
Tu tego problemu nie widać.
Do tego kwestie porównania wyjątkowego zbrodniarza, do religijnego budynku... Wszak to nie gilotyna. W jakim kontekście miałby on być świadkiem wyłącznie "złej" historii?

voot1
-4 / 16

@SARs9504 Może jestem trochę ignorantem z dziedziny architektury i historii, ale czy jest sens utrzymywać budynki, które nie służą ludziom? Piszesz również o pomnikach Stalina, że tak samo nie powinniśmy burzyć ich burzyć, ale po co nam one?
Nie lepiej wykorzystać miejsca starych budynków w innym celu? Chociażby na parking których w Polsce brakuje albo nawet na jakąś restaurację? Z tego przynajmniej będzie jakiś zarobek. Powierzchnia to ograniczony zasób, szczególnie mało jej w miastach, dlatego trzeba nią mądrze dysponować i wyciskać z niej ile się da.

S SARs9504
+2 / 10

@voot1 A czy jest sens pamiętać pomyłki? Albo czy jest sens pamiętać skąd i jak drogę przebyła rodzina?

Budynki nie "utrzymywać" puste tylko pozwolić używać niech zachowają swój wystrój ale nie burzyć bo to żywa historia. A co do pomników to (moim zdaniem) tym bardziej zostawić. Z odpowiednim opisem w wszystkich językach. Inaczej uczy się historii kiedy można tam zaprowadzić klasę i otwarcie mówić: "Ta osoba zrobiła to i to co skutkowało tym i tym. Teraz ten pomnik stoi Tu by każdy pamiętał jak ta osoba wyglądała i co zrobiła." - co też może mieć skutek odstraszający bo kto by chciał być pamiętany po wsze czasy za swoje złe czyny?

I w Europie nie ma aż takiego problemu z miejscem a i nowa architektura (mimo że potrafi) to jednak nie jest ciekawa. Do tego ostatnio zapomina się o dywersyfikacji (CPL) zamiast jednego olbrzyma lepiej mieć parę mniejszych obiektów. Duże zagęszczenie powoduje duże problemy i to nie tylko kryminalne ale i epidemiologiczne.

Trzeba pamiętać swoją historię by jej nie powtarzać a pomniki i budynki uczą jej lepiej niż zapisana kartka w książce.

@michkrak - Naciągasz twierdzenie o porównaniu kościoła do pomnika Lenina czy Stalina. Do tego nie twierdze o "wyłącznie złej" historii tylko ogólnie o historii "świadectwo historii niezależnie czy dobrej czy złej" co do Stalina i Lenina to nie za bardzo widzę "dobrej" strony ale to moje subiektywne odczucie. Brak pomników w moim mniemaniu powoduje brak pytań. A brak pytań może prowadzić do powtórzenia czegoś co wiemy jaki ma skutek.

Jest to bardzo "subiektywne" ale wydaje mi się, że jednak mimo wszystko warte zachodu.. (zresztą przy obecnej technologii co za problem walnąć pod pomnikiem podziemny parking?)

D dncx
+3 / 5

@trusty Jakoś pomników Hitlera, czy jego obrazów się nie wiesza by pamiętać o tym mordercy. Tak że ja bym nie zostawiał pomników zbrodniarzy złoczyńców i innych osób, które np. u nas są traktowane jako niegodne. Pomnik powinien czcić kogoś dobrego, a nie złego. Po to jest pomnik. No, ale bracia Rosjanie maja taką dziwną tendencje do wspominania ludzi złych i udawania jaki to był wspaniały (Vide Lenin, Stalin, Piotr I, Iwan Groźny, itd.)

Laviol
+3 / 5

@michalSFS @naimad 9 @SARs9504, jak wspomniał @dncx pomnik stawia się dla uczczenia i upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego. Jeśli zostawić pomniki Stalina czy Hitlera z adnotacją, że byli mordercami to tak jakbyś uczcił ich osobę i działanie. Dlatego takie pomniki się burzy, a stawia ich ofiarom ze wskazaniem sprawcy. W ten sposób składa się cześć ofiarom, a nie sprawcy, przy jednoczesnym jego zapamiętaniu.

voot1
0 / 2

@SARs9504 z użytkowaniem historycznych nieruchomości jest ogromny problem, przynajmniej w Polsce, gdzie prawo własności w zasadzie nie istnieje. U nas wszelkie zabytkowe budowle, nieważne czy w dobrym stanie czy nawet zabytkowa "kupa gruzu" to coś, czego inwestorzy wolą unikać, jeśli nie mają znajomości i ogromnego worka pieniędzy.

Sam pomyśl, posiadasz budynek, nad którym łapę trzyma jakiś konserwator zabytków, może on zablokować każdą inwestycję związaną z tym budynkiem, o wszystko musisz go prosić, musisz ładować więcej kasy w utrzymanie takiego budynku niż konkurencja z naprzeciwka, którzy prowadzą biznes w budynku bez znaczenia historycznego, więc i musisz mieć wyższe ceny niż konkurencja z naprzeciwka. Jeśli chodzi o klientów, większość może i się zachwyci tym budynkiem, powie popatrz, tutaj wydarzyło się to i to, a teraz chodźmy na przeciwko, bo tam taniej. Więc w większości przypadków takie budynki będą stały puste, albo co często spotykana będą obiektem przekrętów polityków. Nie widzę żadnej wartości w rozpamiętywaniu historii, zauważyłem, że szczególnie Polacy wszystko rozpamiętują, patrzą ciągle wstecz zamiast wprzód.

Co do pomników, również nie widzę sensu ciągłego patrzenia wstecz, a już w szczególności jestem przeciwny upamiętniania i oddawania czci zbrodniarzom poprzez stawianie im pomników.

Co do europy, są kraje, gdzie prawo własności jest ponad prawem ochrony zabytków, u nas niestety jest odwrotnie, stąd też niechęć do zabytków szczególnie u osób użerających się z takim problemem.

S SARs9504
0 / 0

@voot1 @Laviol @dncx

Nie chodzi o to by im "stawiać" lecz by postawione już zostawić i opisać odpowiednio. Tak trochę się to "gryzie" z ideą stawiania pomniku jednak jak widać coraz więcej osób zapomina co to Komunizm ani ich dokonań. Zresztą jak by się czuł przysłowiowy "Putin" idąc składać kwiaty pod "pomnikiem" na którym jest napisane: Ten a Ten dokonał mordu 100 000 000 obywateli Radzieckich, Polskich itp...??
Teraz niszczymy je wszystkie i co i kamieni kupa bo zaraz pojawia się taki "trockista" i wychwala "komunizm" albo twierdzi, Armia Czerwona Nas Wyzwoliła!
Dla tego, że zapominamy o historii to się ona powtarza... (moje zdanie) I albo traktujemy ją (historie) rzetelnie i mówimy: Tak był taki bydlak i to jego pomnik.
Zresztą idzie taki "faszysta" składać kwiaty po pomnikiem Hitlera i czyta: Ten to wymordował xxx Niemców za niepełnosprawność itp... Wyciąga takich to z "cienia" i pozwala z nimi rozmawiać przez co De radykalizować.

Co do przepisów o Konserwacji Zabytków to od dawna wołają o zmianę zwłaszcza, że za łapówkę urzędnik i tak wszystko klepnie.

No to Mój punkt widzenie i rozumiem wasze o tym by bydlaków "znosić" Tylko co większy pożytek przyniesie? Popatrzenie w prawdzie by każdy mógł pokazać dziecku i "splunąć" czy uczyć tylko z kartek?

Laviol
0 / 0

@SARs9504, moim zdaniem przyjąłeś nie ten punkt widzenia czyli z perspektywy takiego "Putina". A on przyjedzie albo nie i zanim by te kwiaty złożył i przeczytał to dawno by wiedział co ma przeczytać i jednak by nie złożył. Powinieneś patrzeć z perspektywy ich ofiar, które muszą patrzeć dzień w dzień na postacie znienawidzone i wyniesione na piedestał. Czy osoba po problematycznym rozwodzie, która znienawidziła małżonka zostawi w domu jego portret na honorowym miejscu? No nie, ludzka psychika tak nie działa.
Pomnik jest miejscem honorowym, trzeba sobie na niego zasłużyć i jest przykładem pozytywnym (jeśli jest to pomnik osoby). Natomiast stawiając pomniki ofiarom czcimy ich pamięć i piętnujemy oprawców.
Ogólny przekaz pomników jest taki: będziesz wielki to będziemy cię pamiętać, będziesz oprawcą zapamiętamy ofiary i ich kata. Czy znasz jakikolwiek kraj, w którym postępuje się inaczej, według twojego pomysłu? Bo ja nie.
We wszystkich miejscach wyzwolonych spod okupacji ludzie w pierwszej kolejności pozbywają się symboli kojarzących się z najeźdźcą, tego czego nienawidzą. I z tego samego powodu z krajobrazu Warszawy powinien zniknąć PKiN. Bo jest on symbolem dominacji ZSRR nad Polską. W czasach zaborów wybudowano w Warszawie na Placu Saskim Sobór św. Aleksandra Newskiego, " wzniesiony przez Moskali i będący symbolem ciemiężyciela, był obiektem pogardy i kpin. Warszawiacy określali sobór mianem "pięciu cebul" - to ze względu na kopuły, albo "ruskim ... (tu pada wulgarne określenie męskiego przyrodzenia)" - to znowuż z powodu fallicznej wieży." Po odzyskaniu niepodległości sobór został rozebrany. Stalin wyciągnął z tego wnioski i rozegrał bardzo sprytnie. "Podarował" Warszawie PEKiN, którego już tak łatwo nie da się pozbyć. Stalin wciąż symbolicznie dominuje nad stolicą.
Sama pamięć o historii nie jest problem, jest nim brak wyciągania z niej wniosków.

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 10 February 2020 2020 23:14

S SARs9504
0 / 0

@Laviol nie patrzę na to z punktu widzenia "Putina". Historia jest jaka jest i albo ją zapomnimy (na to co rusz są dowody czy choćby sama postać Cze) i powtórzymy albo pamiętamy i zachowujemy.

Co do zdrowia psychicznego czy też radzenia sobie z "oprawcą", ignorując fakt jego istnienia i uciekając od świadomości a nawet stawienia mu czoła akurat jest złym objawem. Dobrą metodą jest patrzenie mu w Oczy i asertywność. Tak samo jak umiejętność (czy zdolność) śmiania się z przeszłości też jest jednym z objawów poradzenia sobie z tą że przeszłością.

Nie wyciąga się wniosków a nauka historii z kartek wcale nie przynosi skutku. Fizyczny dowód nie wymaga nauczyciela.

Masz swój punkt widzenia Ja swój, uważam że jednak coś w nim jest bo od stuleci pozbywamy się "złych" pomników i powtarzamy stare błędy. No ale to Moja Subiektywna opinia.

M michkrak
0 / 0

@SARs9504 Nie do końca - sprawdź ile we Francji masz ulic, placów, skwerów Dantona, Marata, Robespierre'a, Saint Just'a - skandalicznych zbrodniarzy. I co, uczy to kogoś czegokolwiek? Ano nie. I przyjrzyj się mechanizmowi dzięki któremu ich wybielono i jak to się nadal czyni.

Cascabel
0 / 0

A we Francji często bywają muzea.

ZONTAR
+2 / 2

W Holandii w starych kościołach i katedrach są hale koncertowe. Byłem nawet na koncercie muzyki klasycznej w katedrze w Amsterdamie. Wierzących nie ma, ale historyczny budynek ze świetną akustyka nadal spełnia swoje zadanie. Zmieniła się tylko niesiona treść.

K konto_propagandowe
+10 / 24

@kolorowatolerancja A gdyby zburzyli meczet i postawili kościół to też byś nie miał nic przeciwko?

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 9 February 2020 2020 19:48

K konto_propagandowe
+4 / 20

@kolorowatolerancja Oczywiście nie odpowiesz, bo jesteś zwykłym cieniasem, który tolerancje ma tylko w nazwie nicka.

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 10 February 2020 2020 21:36

tristan3i5
+1 / 19

@kolorowatolerancja wiem, że nie tolerujesz ludzi, którzy są przywiązani do swojego kręgu kulturowego (tego naszego, który lewica próbuje zniszczyć) i tych zakochanych w gotyku (mówię między innymi o sobie). Pamiętaj jednak, że mamy obowiązek
zachowania historii i jej świadectw dla potomnych, bo zapomnieć nie wolno!

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 9 February 2020 2020 21:07

F konto usunięte
0 / 4

@konto_propagandowe Ja ci odpowiem - nie miałabym nic przeciwko temu! :)

BrickOfTheWall
-3 / 7

@konto_propagandowe
Zburzono pogańskie świątynie i postawiono kościoły.
Fortuna kołem się toczy

Cascabel
-1 / 1

@severino nie stanie meczet, bo jest tam park, jak to ładnie napisano w artykule do którego link podał @wojtekwiesiek

L likkaq
-1 / 7

To proste utrzymanie i konserwacja takiego budynku by był bezpieczny dla ludzi niestety kosztuje. A właściciel restauracji zwykle zarabia a nie dopłaca

Odpowiedz
tristan3i5
0 / 16

@Xar Nie znasz mnie i nie zarzucaj mi hipokryzji, każde niszczenie historii jest moim zdaniem zbrodnią, ale na szczęście konserwator zabytków na mój region działa dość dobrze i nic się nie wyburza. Telepią mnie sytuacje z odleglejszych regionów.

Symulakr
+3 / 7

@Xar Czyli np piramidy powinny pójść pod młotek?

Xar
-3 / 11

@Symulakr rozumiem,ze wedlug Ciebie Piramidy nie przyciagaja milionow turystow i cala masa egipcjan wcale nie zyje z turystyki?

Xar
-3 / 3

@tristan3i5 pokaz mi w takim razie swoje demoty o tym jakim problemem w Polsce jest to, ze dofinansowuje sie koscioly, ale inne prywatne zabytkowe nieruchomosci moga sobie niszczec i nikogo to nie obchodzi

Symulakr
0 / 2

@Xar Oczywiście, podobnie jak inne zabytki. Np gotyckie, romańskie.

Xar
-2 / 2

@Symulakr do Kairu przybywaja miliony osob glownie ze wzgledu na piramidy. Probujesz mi wcisnac, ze ten nieznany szerzej kosciol gdzies we Francji generowal jakis wielki ruch turystyczny? To juz rozpadajacy sie kosciol w Trzesaczu generowal wiekszy ruch

P polimerowiec
+2 / 10

@Xar Budowane w czasach średniowiecznych Katedra w Reims, czy Klasztor na wzgórzu Świętego Michała to kwintesencja znajomości zaawansowanej znajomości matematyki w tym geometrii euklidesowej. Czyli coś o czym sam nie masz zielonego pojęcia. A to, że powstały z prywatnych datków co świadczyło między innymi o zamożności ludności zamieszkujące tamtejsze miasta, już pewnie wykracza poza twój horyzont myślowy.

Cascabel
-1 / 1

@polimerowiec i co z tego, że zbudowano, skoro nikt nie chciał ponieść kosztów utrzymania?

P polimerowiec
-1 / 3

@Xar Wiem o czym gadamy. Tylko ty zmieniłeś wątek o tym, że to odgrzewany kotlet sprzed 7 lat, który się tu pojawia raz na jakiś zaś Tylko nie o tym pisałem. Prześledź jeszcze raz o czym jest ta nitka. Jeżeli nie doszedłeś do wniosku o czym piszemy, to nie wróżę ci kariery w nauce.

Po drugie to jest to świadczy o pewnym lądzie w tamtejszym społeczeństwie i mokrym śnie polskich antyklerykałów zarazem: o fundowaniu tych budowli że swoich datków, a nie pod przymusem. Ludzie chcieli mieć coś co będzie im służyło przez lata oraz będzie wizytówka miasta, to dostali. Nieraz po 200 latach oczekiwania, ale dostali. No, ale cebuli nie dogodzisz. "Obywatel" dokładał się do tego przedsięwzięcia, a w zamian dostawał posługę religijną. Czego nie rozumiesz? Trzeba zburzyć partenon bo ludzie byli zmanipulowani?

@Cascabel Dzisiaj byłby z tym problem. Taką katedrę Notre Dame w Paryżu czy Kościół Mariacki w Krakowie modyfikowano wiele razy.

Xar
-1 / 1

@polimerowiec jak sam zauwazyles, byli chetni na postawienie - nie bylo chetnych na remont. W czym problem?
Zasadniczo dyskusja tyczy sie ulgowego traktowania zabytkow sakralnych i tego, ze ten konkretny kosciol nie przynosil zadnych zyskow tylko straty. Gdyby ktos chcial zburzyc Kosciol Mariacki to pewnie tez bym protestowal - bo to wazny zabytek. Ale jakis tam kosciol w Gorzowie Wielkopolskim albo Lesznie? Jaka on ma wartosc historyczna ktora by wymagala aby go traktowac preferencyjnie? I dlaczego tak preferencyjnie nie traktuje sie innych waznych elementow dziedzictwa kulturalnego, ktora nie sa w rekach kosciola?

tristan3i5
-4 / 12

I to jest bardzo smutne

K killerxcartoon
+5 / 5

Neogotycki kościół Saint-Jacques w Abbeville , wybudowany w 1876 na miejscu zniszczonego podczas rewolucji kościoła i opactwa z XII-XIV wieku.
Kościół nie był użytkowany i był na stanie gminy (nie wiem z tłumaczenia czy gminy wyznaniowej czy miejskiej ) w 2004 podczas burzy spadający duży kawałek iglicy lub gargulca odłamany z wieży wpadł do środka kościoła przebijając dach oraz niszcząc dwa łuki dwóch sklepień. Przepychanki pomiędzy dwoma gminami (chyba wyznaniowymi starą i nowa...albo miejska i religijna.. ) kto odpowiada i powinien zabezpieczyć budynek i zapłacić za naprawę jakie oszacowano na minimum 1 250 000 E nie przyniosły rozstrzygnięcia . A zniszczenia postępujące do 2012 po blisko dekadzie nie zabezpieczenia budynku spowodowały poważne naruszenie konstrukcji grożące zawaleniem , Zawaliły się kolejne łuki sklepienia, stan wieży tez nie napawał optymizmem gdyż odpadały z niego kolejne kawałki konstrukcyjne po zawaleniu się kolumny i kolejnego luku władze podjęły decyzję o jego rozbiórce w trybie pilnym. koszty ewentualnej naprawy oszacowano na nie mniej niż 4 500 000 E Wyposażenie zostało przeniesione do muzeum i innych kościołów, w tym kogut i kilka nie uszkodzonych gargulców. Organy z 1906 już w trakcie rozbiórki zostały również uratowane.
W kościele znajdowały się dwa dzwony jeden z 1737 a drugi 1645 zostały sprzedane.
Kościół rozebrano na wiosnę 2013. Na koniec z krypt ekshumowano ciała kilku pochowanych tam zakonników i księży.

No cóż to czeka niezagospodarowane budynki kościołów jak nikt do nich nie będzie chodził.. w Polsce za 50 lat tez będzie masowe wyburzanie lub będą stały i niszczały ... ciekaw jestem co zrobią z tym badziewiem czyli świątynia opatrzności.

Dla przykładu niszczejące kościoły w Polsce niektóre równie piękne choć nie tak stare.. ale niektóre są z XVIII wieku i też rozpadają się bo nikt o nie nie dba .. niedawno stały jeszcze w Bieszczadach czy Lubelszczyźnie zrujnowane cerkwie czy Synagogi ... I tez ich nikt nie ratował a miejscowi wyburzali i rabowali...

Kościół ewangelicki w Jędrychowie
https://www.youtube.com/watch?v=XCwYcNnNhPI
kościół ewangelicki w Żeliszowie
https://www.youtube.com/watch?v=efeHd3v_MKU
Kościół ewangelicki Stare Jaroszowice
https://www.youtube.com/watch?v=9zmYSKMoTWM
kościół ewangelicki w Starych Prażuchach
https://www.youtube.com/watch?v=RT5oygFW3oM
Kościoł ? w Janowej Górze
https://www.youtube.com/watch?v=IrnMIRwzrQI
Kościół w katolicki Rapocinach
https://www.youtube.com/watch?v=oJj97z_TUAw
kościół w katolicki Grzymałkowie
https://www.youtube.com/watch?v=SO-QBUngHyY
kościół w Stawiszynie
https://www.youtube.com/watch?v=9S0m7cAelfI

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 9 February 2020 2020 22:58

Odpowiedz
D daclaw
+3 / 3

@killerxcartoon Zwracam uwagę na taki szczegół: neogotycki. Czyli taki XIX wieczny Licheń. Dla nas te neo-style już są "zabytkowe", bo pokryły się patyną i swoje lata mają. Ale w swoim czasie często uchodziły za sztampowe "gargamelki".

Tymczsem w pomorskim Gnojewie gnije kościół autentycznie gotycki, z bardzo wartościowymi freskami na suficie. I nic.

K killerxcartoon
+3 / 3

@daclaw I gdzie jest instytucja kościoła jak powinna się tym zająć... ? Gdzie konserwator zabytków?
Wola przepuścić kasę na ławeczki patryiotyczne , stertę palet w centrum Warszawy czy na wylanie tego betonowego monstrum czyli świątyni opatrzności zamiast na ratowanie czegoś co powinni.

A ile pałaców i zamków na śląsku obróciło się w ruinę . Powiedzmy tych XIX wiecznych mi nie szkoda choć niektóre były piękne. Natomiast było kilkanaście jakie były z XVI wieku czy nawet starsze i co ciekawe przetrwały komunę jako siedziba PGR i temu podobne nawet w dobrym stanie i rozpadły się w 30 lat wolnej RP rozkradzione i zniszczone przez miejscowych

7 konto usunięte
0 / 0

@killerxcartoon kościół inwestuje tylko w to, na czym będzie w stanie zarobić

K killerxcartoon
-1 / 1

@7th_Heaven wiem ze to interes.. ale zabytków i pięknej architektury mi szkoda

7 konto usunięte
0 / 0

@killerxcartoon zgadzam się, mi również szkoda. Pomyśleć, że można było np inwestycje w Łagiewnikach zrobić o 5% skromniejszą i już by któryś kościół było za co odremontować, a może i nawet kilka kościołów.

K killerxcartoon
0 / 0

@7th_Heaven
Akurat sanktuarium Jana Pawła II uważam z bardzo ładne i piękną architekturę . natomiast to 500 metrów obok sanktuarium bożego miłosierdzia to coś koszmarnego.. wielka muszla sedesowa...

Najbardziej mnie wkurza Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie Raz ze kosztowała w H dwa że na H jest potrzebna , trzy że dołożyło do tego ogromną ilość kasy państwo pod pozorem muzeum JPII czwarte że to paskudny badziew architektoniczny , betonowy klocek .. czy wyciskarka do cytryn.. aż się płakać chce .

7 konto usunięte
0 / 0

@killerxcartoon zgadzam się co do słowa. Mówię tylko o rozmachu w stosunku do tego, co ma być intratnym biznesem, a zapomnienie w stosunku do nieopłacalnych włości.

F konto usunięte
+4 / 10

Minie trochę czasu i w Polsce też będziemy oglądali takie obrazki. Nadpodaż sprawi, że trzeba będzie odzyskiwać tereny i lepiej je wykorzystywać. U mnie w promieniu kilometra jest 5 kościołów. Myślę, że za kilkadziesiąt lat co najmniej trzy trzeba będzie zburzyć lub zmienić im funkcję.

Odpowiedz
K killerxcartoon
+3 / 11

@F18_hornet
Dokładnie .. Jestem z Krakowa.. Niedawno padł pomysł by postawić kolejny kościół na terenie dawnego motelu Krak przy rondzie ofiar Katynia. jak policzyłem w promieniu 2,5 kilometrów czyli jakiś 30 minut piechotą albo 2 przystanków autobusowych jest 7 kościołów (i jedna była kaplica)...

sliko
+2 / 18

@F18_hornet Na Zachodzie gdzie architekci byli rozsądni znaczna część kościołów powstała w technologii ramy H, gdzie możliwa jest dowolna przebudowa tych przybytków. U nas niestety wybujałe, wręcz chore ambicje każą katabasom za pieniądze biednych parafian budować betonowe bunkry. W moim mieście właśnie powstaje coś takiego - ponieważ czarnemu zamarzył się kościół na górce to kazał ją sobie usypać - w związku z czym fundamenty są na betonowych palach, a wykonanie każdego kosztowało majątek. Budowa trwa już kilkanaście lat, bo ci "bezwstydni" parafianie "słabo się starają".Za to plebania już prawie skończona, dla zmylenia przeciwnika (parafian) jeszcze nie otynkowana, ale garaże w w przyziemiu już funkcjonują, podobnie jak winda z nich na pięterka. Moja kuzynka katoliczka (zaufane źródło) powiedziała że ksiądz już sobie tam zainstalował również saunę. Ale kościół?... Co z takiego betonowego bunkra można zrobić - ze względu na kubaturę, jej kształt, dobry dojazd i występującą w bryle wysoką wieżę, która mogła być zaadaptowana na komin, to chyba dobrym pomysłem byłaby spalarnia śmieci. Ale po co nam tyle spalarni?

K killerxcartoon
+6 / 6

@sliko Spoko śmieci nigdy nie powinno zabraknąć..... w przeciwieństwie do wiernych...

Tego w Abbeville szkoda bo ładny był. Lubię ładną architekturę ... nawet kościelną... Neogotyk jest całkiem spoko stylem.. I zgadzam się co do współczesnej bunkrozy kościołów jaka przeraża i jest wyrazem bezguścia miejscowych duchownych .
Podam kilka badziewi z Krakowa. W nawiasach współrzędne do google maps

- (@50.0800687,19.8889394,169m/data=!3m1!1e3) Jabłonkowska 18, 30-139 Kraków , kościół św. Jana Kantego w Krakowie
- (@50.0970866,19.93212,169m/data=!3m1!1e3) Ludwika Pasteura 1, 31-221 Kraków ,Kościół Najświętszej Marii Panny, Matki Kościoła w Krakowie
- (@50.0200667,19.9377619,85m/data=!3m1!1e3) Siostry Faustyny 3, 30-420 Kraków, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
- (@50.0428735,20.0459464,85m/data=!3m1!1e3) Półłanki 100, 30-741 Kraków, Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Rybitwach
- (@50.0850497,20.0292878,85m/data=!3m1!1e3) Obrońców Krzyża 1, 31-831 Kraków, Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie
- (@50.0840514,19.9226717,101m/data=!3m1!1e3) Władysława Łokietka 60, 30-001 Kraków, Kościół św. Jadwigi Królowej w Krakowie
- (@50.0893313,19.9700086,85m/data=!3m1!1e3) Dobrego Pasterza 117, 31-416 Kraków, Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie
- (@50.074841,19.9792481,85m/data=!3m1!1e3) Meissnera 20, 31-457 Kraków, Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie
- (@50.0812763,20.0076642,85m/data=!3m1!1e3) Osiedle Dywizjonu 303 63, 31-875 Kraków, Kościół św. Brata Alberta w Krakowie
- (@50.0885742,19.9582444,50m/data=!3m1!1e3) Dobrego Pasterza 4, 31-416 Kraków, Kościół Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie
- (@50.0940696,19.9957476,60m/data=!3m1!1e3) osiedle Tysiąclecia 86, 31-610 Kraków, Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie
- (@50.0756459,20.0449196,169m/data=!3m1!1e3) os. Szklane domy 7, 31-972 Kraków, Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie
- (@50.0611609,19.9832643,169m/data=!3m1!1e3) Półkole 9, 31-564 Kraków, Kościół pw. św. Stanisława Błogosławionego i Męczennika w Dąbiu
- (@50.0412467,19.9308092,120m/data=!3m1!1e3) Komandosów 18, 30-334 Kraków, Kościół Matki Boskiej Fatimskiej

Można było by jeszcze więcej wymienić. Dopiero od niedawna zaczęto budować ponownie wg starych sprawdzonych wzorów na planie krzyża

AMason
+2 / 4

Uwielbiam architekturę i jest mi smutno, że takie budynki niszczeją lub są burzone.

Z drugiej strony powtarzam sobie, że wszystkie budynki budowane są po to, żeby służyły ludziom, jeśli tego nie robią, to nie ma sensu ich utrzymywać.

Ocenę historyczną i żal z powodu wyburzenia zostawiłbym na później. Jeśli w tym miejscu powstanie jakaś inna, ładna i użyteczna budowla, to wyjdzie to ludziom na lepsze.

Odpowiedz
A anusieczusieczunieczka
0 / 0

Na razie powstał całkiem przyjemny parczek. Trawnik na planie wyburzonego kościoła, w miejscu ołtarza jakieś oczko wodne, różne rodzaje drzew wyznaczają poszczególne miejsca w kościele, jak nawa główna, nawy boczne, transept, itd. Czyli taki jakby kościół z roślinek ;) Całkiem ładnie to wygląda, upamiętnia co tam stało, ale mi i tak trochę szkoda wyburzenia jakiegokolwiek zabytku...

G greggor
-2 / 8

Oprócz wierzących i niewierzących są jeszcze zajadli antyteiści, i ci się cieszą.

Odpowiedz
Yorik
-1 / 3

@greggor Myślisz, że jakiś bóg zamieszkałby w kościele?

7 konto usunięte
+1 / 1

@greggor niewierzący i ateista to to samo. Nie używaj słowa "ateista" jako obelgi proszę.

G greggor
0 / 0

@7th_Heaven A Ty naucz się czytać, nigdzie nie napisałem "ateista".

7 konto usunięte
0 / 0

@greggor przedrostek a- oraz anty- mają takie same znaczenia. Te słowa oznaczają to samo. No chyba że znam jakieś inne nazewnictwo.

G greggor
0 / 0

@7th_Heaven Dokładnie, znasz inne nazewnictwo. 'A' znaczy 'nie' (np. atomos - niepodzielny), a 'anty-' chyba nie muszę tłumaczyć?

7 konto usunięte
0 / 0

@greggor Nie no, ja rozumiem zasady językowe, po prostu dla mnie ateizm i antyteizm to to samo, tzn jeśli mówimy o świadomej osobie, bo np. dziecko rodzi się ateistą dlatego, że nie zna żadnej wiary więc jest a-wierzący, natomiast jeśli świadomy człowiek, który poznał różne religie, rozumie je, i świadomie odrzuca, to jest to dla mnie antyteista. Sama używam słowa ateista, właściwie bardziej dlatego, że tak się powszechnie mówi, więc oba te terminy znaczeniowo są dla mnie wymienne wobec siebie.

kraken11
-2 / 2

Wierzący nie jestem, ale szkoda zabytku, bo jest świadectwem kultury. Warto też mieć na uwadze czy dany budynek nie grozi zawaleniem, a przy tym jest niebezpieczny dla ludzi. Tu trzeba się zastanowić co jest ważniejsze.

Odpowiedz
Elandiel1
-2 / 8

Mnie cieszy taki widok - jeszcze gdyby przeistoczyli to miejsce w park - byłoby idealnie. Brakuje parków, brakuje zieleni a nie jakichś zimnych szarych i ponurych budowli.

Odpowiedz
Xar
+1 / 3

@Elandiel1 ogolnie to tak sie wlasnie stalo

Cascabel
+1 / 1

@Elandiel1 ucieszę cię - przeistoczyli!

Elandiel1
0 / 0

@Xar @Cascabel @killerxcartoon to znakomicie! :) w końcu jakaś dobra wiadomość w tej szaroburej betonowej rzeczywistości.

K killerxcartoon
0 / 0

@Elandiel1 Po mimo że jestem antyklerykałem.. to jednak był piękny budynek jaki cieszył oko detalami architektonicznymi. Wolał bym widywać takie niż betonową bunkrozę polskich kościołów z lat 80tych i 90tych czy nawet stawianych do dzisiaj.. Popatrz na ten badziew zwany świątynią opatrzności w Warszawie czy wymienione przeze mnie kilka wątków wyżej przykłady bezguścia z Krakowa

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 25 February 2020 2020 11:06

Elandiel1
0 / 0

Rozumiem, rzecz gustu. Jednym podobają się drzewa na własnym podwórku - inni wolą beton na szaro a jeszcze inni wyrzucą sobie śmieci do lasu co mi się bardzo nie podoba... tylko co możemy zrobić - niewiele. Nowoczesna architektura jest paskudna - z tym się zgadzam jak najbardziej... np. te paskudne rynki "rewitalizowane" czyli pozbawiane jakiejkolwiek zieleni - jest to smutne ale nie mam na to wpływu. Mogę tylko przejeżdżając przez taki rynek latem spojrzeć na tą wielką patelnię pozbawioną jakiegokolwiek życia i wokół domy ze spuszczonymi roletami z pochowanymi ludźmi którzy ledwie zipią z gorąca. To tylko jeden przykład - można by tak długo wymieniać. Ostatecznie lepiej, że powstał park niż mieliby tam postawić biedronkę.

D dncx
+2 / 4

Budynek sakralny póki był użyteczny powinie nstać, ale jeśli nie jest ani zabytkiem, ani nie można go utrzymać, zaś by mógł stać to trzeba w niego włożyć kasy, lepiej by został zburzony. Ileż to budynków sakralnych, publicznych, itd. zostało na przestrzeni dziejów wyburzonych i jakoś nikt za tym nie płakał.
A tak po za tym, z punktu widzenia ludzi religijnych Boga trzeba mieć w sercu i umyśle, a nie w kościele. Wróćmy do starych zasad religii. Czcić Boga samym sobą i swoimi uczynkami, a nie staniem w kościele koło ołtarza.

Odpowiedz
N Nowolbo
-1 / 1

budowniczy się pewnie starali aby to wybudować. architekt też. miałam gdzieś makietę notre dame.

Odpowiedz
J jerry54
+4 / 8

Kościoły, meczety, bożnice to symbole okrucieństwa i ogłupiania ludzi przez pokolenia. Można zostawić kilka, kilkanaście jako pomniki architektury. Resztę można - i powinno się - wyburzyć.

Odpowiedz
D dreg92
+3 / 7

Było by mi smutno gdyby to był piękny zamek, ale kościół? to nawet pamiątką nie można nazwać bo nawet rzymskie drogi były bardziej przydatne od kościołów.

Odpowiedz
M mieteknapletek
+1 / 3

nie jest mi smutno,
ja rozumiem ze ktos moze sie zachwycac jego architektura
ale neogotyckich kosciolow we francji jest sporo, wiele z nich znacznie ladniejszych od tego
druga sprawa
majac perspektywe renowacji tego badz wyburzenia i wybudowania czegos nowego, rozwazylbym koszta
w tym wypadku okazalo sie taniej wyburzyc (koszt renowacji byl szacowany na 10mln euro), co dla miejscowosci liczacej okolo 20000mieszkancow to dosc spory wydatek

Odpowiedz
K killerxcartoon
0 / 0

@mieteknapletek
W porównaniu z naszymi współczesnymi kościołami kulfoinami w stylu betonozy stawianymi w latach 80tych i 90tych a nawet do tej pory to mis szkoda... bo był ładny i cieszył oko pięknym detalem a przykłady koszmarków architektonicznych z Krakowa masz kilka wątków wyżej .. oglądnij sobie...

P przyplyw
0 / 6

Nie wiem czy każdemu musi byc smutno, dla mnie zburzenie kościoła jest tak samo smutne jak widok burzonej rzeźni dla weganina...

Odpowiedz
Elandiel1
0 / 0

@przyplyw haha :D dobre porównanie.

BrickOfTheWall
+3 / 3

Skoro wierni ufundowali sobie tyle świątyń - niech je utrzymują.

W tym przypadku najwidoczniej nie byli w stanie tego robić a nie znalazł się żaden chętny by budynek odkupić, wyremontować i urządzić tam np salę koncertową, bibliotekę czy hotel.

Polska chyba jeszcze ma ten etap przed sobą, tu wciąż jeszcze dobudowuje się kolejne kościoły i kaplice - a gdy są problemy z utrzymaniem - politycy hojną ręką ofiarują pieniądze podatników.

Odpowiedz
Bimbol
0 / 0

@BrickOfTheWall Z tego co wiem to we Francji kościoły są własnością państwa. Wierni nie mieli nic do gadania.

Cascabel
0 / 0

@Bimbol @BrickOfTheWall z wiernymi jest mniejszy problem, problem we Francji mają z klerem - jest jego zbyt mała ilość, ci, którzy są, z reguły muszą obskoczyć w niedzielę kilka kościołów.

K killerxcartoon
0 / 0

@Bimbol Część tak część nie ... cześć skonfiskowano za republiki potem zwracano za restauracji monarchii , potem ponownie za II republiki i drugiej restauracji .. potem była III republika potem okupacji i rządy Vichy ..dość konserwatywne ... i IV republika... sporo zmian...
Tak czy owak w końcu opodatkowano kościół już w XIX wieku a wiele wspólnot zbankrutowała i budynki przejęło państwo. Wiesz ile zakonów zlikwidowano w XIX wieku...

BrickOfTheWall
+1 / 1

@Cascabel
Rzecz wygląda bezsensownie - KK wysyła misjonarzy do Azji i Afryki a nie może oddelegować księży z kraju który ma ich nadprodukcję (np. Polski) do bogatej i cywilizowanej Francji.
Założyłbym się, że więcej chętnych by było na wyjazd do Lyonu niż na jakieś zadupie w Sudanie.

Cascabel
+1 / 1

@BrickOfTheWall nie wiem.
Wiem na pewno, że sporo mniej księży jest u nich święconych rocznie. Tak z pięć razy mniej (137 mężczyzn w ubiegłym roku - dla porównania my mamy 31 tys. księży, oni - 11 tysięcy). (Źródło - francuska wikipedia)

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 10 February 2020 2020 22:45

K killerxcartoon
0 / 0

@BrickOfTheWall
Nie wiem czy rozumiesz. ale Polacy są mentalnymi niewolnikami.. Arogancja na jaką tu sobie pozwalają księża tam by nie przeszła, Tam kretyni w sutannach typu Natanek nie mili by żadnego wiernego w kościele.
Obecny konflikt w Polsce jaki jest między libertynami lewicowymi a Konserwatywnymi klerykałami prawicowymi o model państwa tam odbył się zaczynając od lat 60tych w okolicach końca wojny Algierskiej do połowy lat 70tych.

U nas tez społeczeństwo się zmieni za 20 lat, już się zmienia bo kościoły pustoszeją. Czkawką odbija nam się ponad 30 letnia JanaPawłoza i wprowadzenie klerykalnego modelu irlandzkiego i to w momencie jak zaczynał upadać w Irlandii.

K killerxcartoon
0 / 0

@Cascabel W Irlandii z czterech seminariów zostało jedno. W 2017 zgłosił się tylko jeden chętny.
W Polsce już następuje ten sam proces i z tych samych powodów. W zeszłym roku do seminarium w Olsztynie nikt się nie zgłosił w drugim naborze we wrześniu był tylko jeden chętny. A przypominam że ponad połowa rezygnuje przed uzyskaniem świeceń.

Cascabel
0 / 0

@killerxcartoon No właśnie...
Nie mogłam znaleźć porównania z tego samego roku, ale i tak wychodziła setka we Francji i jakieś pięćsetek u nas. Spora różnica.
Poza tym: kiedyś czytałam o księdzu z Paryża, który za dnia świadczył posługę w jednej z biedniejszych parafii, a w nocy wykładał towar w hipermarkecie.
@BrickOfTheWall Myślisz, że sporo polskich księży byłoby chętnych na tego typu poświęcenie?

K killerxcartoon
-1 / 1

@Cascabel Chętnych, wątpię . Niemniej zyskali by może trochę szacunku w oczach młodszego pokolenia. W moich ateisty , też. Dodam że u nas księża zaczęli się rządzić i zachowywać jak dawna szlachta , mieszkańcy im usługują... a powinno być przecież odwrotnie. Każdy rozbija się furą , każdy ma mieszkanie często luksusowe , gosposie sprzątają, gotują , to chore.... może jak by pracowali na chleb to nie molestowali dzieci ..;-)

Parę lat temu kolega, sympatyczny choć bardzo pobożny opowiadał o znajomym księdzu jaki mieszka w Austrii . Żadnych takich wygód nie ma, jest jeden na 5 kościołów i to w górach , Żadnej plebani tylko wynajęte mieszkanie za jakie trzeba płacić ... Stary 15 letni samochód
Jeszcze w latach 60 podobnie skromnie żyli polscy księża . to JanaPwłoza wyniosła ich ponad stan co się odbija czkawką. Bo nic tak nie demoralizuje jak władza i pieniądze. . Na początku lat 80tcyh księża mieli najwyższe zaufanie społeczne po 40 latach w zeszłorocznym badaniu byli trzeci od końca jako najmniej zaufani wyprzedzają ich tylko Politycy i Bankierzy i są prawie na równi ze sprzedawcami

kotoj78
-1 / 3

Jak żyję, jeszcze nie słyszałem, żeby muslimy zburzyli meczet.

Odpowiedz
K killerxcartoon
0 / 0

@zaymoon Dopisać trzeba że Sobór Aleksandra Newskiego był w Warszawie , bo większość ogłupionych katoli myśli że to ten z Moskwy.
A ile tych cerkwi wyburzono w okresie miedzy wojennym. Zwłaszcza na kresach często na złość miejscowej ludności ukraińskiej. A potem się ludzie dziwią dlaczego była rzeź wołyńska..

A tu inny przykład wybuzrona w 1938 Cerkiew św. Michała Cudotwórcy w Sosnowcu
http://demotywatory.pl/uploads/comments/75b0/75b0e4e23896614c2a2003a9ec878696.jpeg

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 11 February 2020 2020 9:39

U ubooot
0 / 0

Ciekawe że do zdjęcia tyle osób wyje ale jakoś w Polsce mnóstwo kościołów stoi w ruinie i nikt ich nie chce remontować...

Odpowiedz