Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
399 450
-

Zobacz także:


DonSalieri
+67 / 69

Któryś pszczelarz mi to kiedyś tłumaczył, ale średnio pamiętam, jak to szło. Coś o bliskości ula do pyłków, tj ul postawiony pod lipą = miód lipowy, ul postawiony wśród gryki = miód gryczany, ul na Wiejskiej = miód barani...

Odpowiedz
hek_sa
+6 / 8

@DonSalieri Zależy jakie tzw pożytki są najbliżej pasieki.

koszmarek66
+12 / 14

@DonSalieri Z ula postawionego pod lipą w maju miodu lipowego nie będzie. Kwiaty muszą kwitnąć inaczej nic z tego nie będzie. Co do Wiejskiej... to z tego miodu nie będzie. Częściej g*wno. Jak to się zdarza z czarnej d*py.

B baranina13
-2 / 2

@DonSalieri na wiejskiej, to łyżka dziegciu

E Erecer
+27 / 27

Pszczoła, tak jak Ty nie lubi latać (chodzić) 100km. Raczej zbiera pyłek z pobliskich kwiatów. A ocenę jakie kwiaty są w okolicy to już chyba pszczelarz potrafi ocenić.

Odpowiedz
0bcy
0 / 0

@Erecer poza tym pewnie patrzy na sie na sezony. W tym miesiącu pyli to w tamtym tamto i tyle.

W wwer
+34 / 34

To wszystko zależy od pór kwitnienia poszczególnych kwiatów. Pszczelarze przygotowują się odpowiednio. Np. Pilnują, żeby przed kwitnieniem rzepaku miodnie w ulach były puste (no prawie) i jeśli w pobliżu są pola zasiane rzepakiem to wiadomo że będzie miód rzepakowy, w trakcie kwitnienia lipy - lipowy, w trakcie kwitnienia gryki - gryczany. Oczywiście pod warunkiem, że w pobliżu uli znajdują się duże ilości kwiatów określonego rodzaju.Niektórzy pszczelarze wożą swoje ule na miejsca kwitnienia odpowiednich kwiatów - np. postawią ule na skraju kwitnącego pola gryki - wiadomo wtedy, że pszczoły najwięcej naniosą nektaru gryczanego. Pszczoła nie jest głupia i nie będzie daleko latać skoro pod samym ulem całe pole kwiatów :)

Każdy miód gatunkowy ma swoje charakterystyczne cechy. Można go poznać po kolorze smaku i zapachu. Nigdy poza tym nie jest tak, że jak jest miód lipowy to jest TYLKO lipowy - zawsze będzie domieszka nektarów z innych kwiatów.

Z resztą najbardziej wartościowy jest miód WIELOKWIATOWY - tak ten najtańszy, a jest najtańszy bo najłatwiej go pozyskać.

Odpowiedz
Trepan
0 / 0

@wwer co do ostatniego mam małą wątpliwość. Czy wrzosowy nie jest cenniejszy i wartościowszy?

W wwer
+4 / 4

@Trepan Tutaj bym sobie ręki uciąć nie dał - aż takim fachowcem nie jestem. Ot tak od kilku lat hobbystycznie i na własny użytek hoduję pszczoły.

X xyper
0 / 0

Który mold jest najlepszy to jak powiedzieć które zioło jest najlepsze (Nie konopie;P) każdy rodzaj ma trochę inna sferę działania, jedno jest wspólne wszystkie są naturalnym antybiotykiem. Co do rodzaju to po za praca pszczelarzy można stwierdzić w lab. jaki to jest miód, robiąc preparat z próbki i obliczajac % udział poszczególnych pyłków, kwiatów. Jednakże zgodnie z wym. unijnymi miód musi mieć przewagę 1 składnika (np lipa, gryka itp) żeby to określić jako lipowy, gryczany A każda inna konfiguracja to już wielokwiatowy np nie można sprzedawać miodu gryczano- ligowego. pzdr

T tip71
+8 / 10

Hehe , napiszcie jeszcze o spadziowym. Wiele ludzi nie wie z czego jest robiony przez przczczółki:)

Odpowiedz
DonSalieri
+10 / 10

@tip71 Ze słowników ortograficznych?

Z ZimaIdzie
+1 / 1

@tip71
Może i nieco dziwny w pozyskaniu, ale dobry!

W wwer
0 / 0

@tip71 Z dupy robaka :D

Dla nas cenny - szkodliwy dla pszczół. Ważne jest, żeby przed zimą go odwirować i odebrać z ula.

SailorMerkury
0 / 0

@tip71 z soku drzew iglastych, liściastych

J jerzy66
-1 / 1

@SailorMerkury :)

I incepto
0 / 0

@SailorMerkury Ze spadzi, czyli z odchodów mszyc.i czerwców. Te odchody zawierają dużo cukru. W dużym uproszczeniu i z przesadą - to miód z g**na.

L lissavetta
+3 / 3

wieli pszczelarzy stosuje dziś pszczelarstwo w,wędrowne, Noca przewozi się pasieki, gdzie jest pożytek, i tak przykładowo, wywozi się ule w maju na pole rzepaku,i mamy miód rzepakowy.

Odpowiedz
Grobisher
+8 / 8

Pszczelarze są dogadani z rolnikami i wożą ule na zapylanie+karmienie. Stąd między innymi kręgi w zbożu na polach gryki - to oszalałe z radości pszczoły wirują w tańcu jak Aszkenazi, aż diabłu się kredens trzęsie.

Odpowiedz
W wwer
+2 / 2

@Grobisher
WRESZCIE!!!!! DIĘKI CI!!!! TAJEMNICA MOJEGO ŻYCIA ROZWIĄZANA!!!!

NARESZCIE WIEM SKĄD SĄ KRĘGI NA POLACH:) Bo już sie bałem, że to kosmici :D

B BeatriceRouge
+1 / 5

Zależy kiedy co kwitnie. Pszczelarz widzi, ze kwitnie akacja - za 2 tyg zbiera miód akacjowy. Końcem lata kwitnie lipa - zbiera miód lipowy. Kwitnie rzepak - zbiera miód rzepakowy. Żadna wielka filozofia, wystarczy nie być kretynem

Odpowiedz
P pejter
+2 / 4

@BeatriceRouge Lipa kwitnie w... lipcu

Nanemasehaki
0 / 0

Żeby było śmiesznie lipa w lipcu już przekwita :D w obecnym klimacie (ciepłe zimy) lipa kwitnie w czerwcu :)

griff
+1 / 1

Nara- to mówi pszczoła w bejsbolówce daszkiem do tyłu. Zwykła pszczoła powie "do zobaczenia ,Panie Kowalski"Pszczoły to kulturalne owady i nie zawstydziłyby swojej Królowej w żaden sposób.

Odpowiedz
K Krisiek44
+1 / 1

Zaraz będą pytać czy mleko jest z siana,trawy lub koniczynki a może z mleczyka

Odpowiedz
EdwardMeczywor
0 / 0

w zależności gdzie stoi ul i co akurat kwitnie. Jeśli przy polu z np. rzepakiem to wiadomo że będzie rzepakowy. Po drugie po pyłku co obrabiają.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 12 August 2020 2020 16:49

Odpowiedz
izka8520
0 / 0

żaden problem, pszczoły latają tylko określony dystans, masz ule a w koło same pola rzepaku, jaki miód może przynieść Twoja pasieka? Do tego możesz sprawdzić kiedy jest sezon na jakie kwiaty

Odpowiedz
M Mogiel89
0 / 0

Rodzaj miody zależy od pory kwitnienia roślin w okolicy pasieki do 3-5 km. W kwietniu kwitną wierzby, rzepak. w maju sady, czyli wielokwiatowy. na przełomie czerwca i lipca kwitnie lipa. Sezon kończy się na spadzi i wrzosach które mogą być nawet w październiku. Wprawny pszczelarz rozpozna też po kolorze, akacjowy jest biały, a spadziowy bardzo ciemny.

Odpowiedz
H hahar_maly
0 / 0

Pora roku i co kwitnie masowo w okolicy. Pszczoły jak mają swoje ulubione kwiatki to inne omijają.

Odpowiedz