Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
184 204
-

Zobacz także:


S konto usunięte
+11 / 15

A skąd teza o tym, że przeczy?
Odgórna redystrybucja dóbr i działanie zgodnie z zasadą 'od każdego według możliwości każdemu według potrzeb' przeczy wolnemu rynkowi.

Światowa wierchuszka kapitalistów wykłada niewyobrażalne pieniądze na działalność dobroczynną i wspieranie najuboższych. Także w ogóle nie wiem, o co chodzi...

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 9 November 2020 2020 17:14

Odpowiedz
W Wolterianin
+7 / 7

@siditg Tak w kwestii dopowiedzenia. Dostępne zasoby są ograniczone podczas gdy potrzeby ludzkie są nieograniczone więc nie da się zrealizować wszystkich potrzeb wszystkich ludzi.

S konto usunięte
+2 / 2

@Wolterianin a z drugiej strony inwencja ludzi w wynajdywaniu sposobów na realizację swoich potrzeb nawet w warunkach niewystarczających zasobów jest fascynująca, gdyby na to obiektywnie spojrzeć.

W Wolterianin
0 / 2

@siditg To prawda. Dlatego wszelkie prognozy o końcu świata w efekcie przeludnienia się nie sprawdzają. Co nie zmienia faktu, że nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb wszystkich ludzi

K karolina1128
+7 / 11

Sęk w tym, że przejście z socjalizmu na kapitalizm zajmuje kilka pokoleń, bo "nieroby", które żyły z systemu potrzebują czasu, by nauczyć się, że tylko jak się wezmą do roboty, to będą coś mieli, a Ci co szli po linii najmniejszego oporu, że im więcej z siebie dadzą, tym więcej zdobędą. Po kilkudziesięciu latach ta unikalna prawda dociera do większości społeczeństwa i tylko najbardziej uparci lub faktycznie pozbawieni możliwości do działania zostają z niczym, ale tym pomagają działania charytatywne, bo ludzi wreszcie na nie stać.

Odpowiedz
S SARs9504
+5 / 7

Nie raczej problem jest w tym że się nie przechodzi. U nas niewiele się gospodarczo zmieniło a trzeba by zrobić to tak:
30 lat czystego kapitalizmu a potem zastanowić się co dodać by było ok.

T tenqoba
+1 / 3

problemem nie jest troska, lub jej brak, ale poziom rozwoju gospodarki. wówczas rozwój kraju ma szanse pociągnąć za sobą najbiedniejszych i najsłabiej edukowanych, ale nie przez danie im kasy a zatrudnienie w dobrych warunkach.

Odpowiedz
Cammax
+3 / 9

Jest różnica między wspieraniem najuboższych, którzy faktycznie pracują, starają się poprawić swoje życie, a dotowaniem patologii i dzieciorobów, tak jak robi to PIS.

Odpowiedz
T konto usunięte
0 / 0

@Megaloceros czemu korzystasz z danych sprzed 11 lat jak są dużo nowsze?

tomekbydgoszcz
-1 / 5

U nas też będzie równość, jeszcze kilka lat rządów PiS i każdy będzie równo biedny.

Odpowiedz
K kaowuael
+1 / 1

Szwecja od paru ładnych lat odchodzi od modelu socjalnego..

Odpowiedz
P przyplyw
0 / 2

@kaowuael poczytaj sobie o rynku wynajmu nieruchomości w Szwecji zanim zaczniesz coś takiego pisać

K kaowuael
0 / 0

@przyplyw generalnie nie ma takiego parcia w tym kierunku jak w latach 80 i 90. Ja wiem, że jest to kraj dbający o obywateli jak mało, który. Niemniej jednak ekonomiści szwedzcy zdają się dostrzegać, że część projektów się po prostu nie sprawdza, a wydatki socjalne nie są jedynym budulcem Państwa dobrobytu. wystarcyz popatrzeć na dane o OECD. Końcówka lat dwudziestych to raczej poziom z lat 70'tych ubiegłego wieku.. około 25% PKB na wydatki socjalne. I tak w ciul, ale powoli od roku 2000, procentowo spadają.

P przyplyw
0 / 2

Szwecja jest zaprzeczeniem wolnego rynku - trzeba się douczyć jednak. Szwecja to wielki tłusty i obżarty kot który nic nie robi i zjada od wielu lat swoje zapasy które wypracował notabene za czasów .... wolnego rynku ;) A poza tym w czym sa złe nierówności społeczne? dlaczego mamy wszyscy miec tyle samo jak jedni ciężko pracują odkładają inwestują a inni tylko wyczekują najnowszego modelu ajfona?

Odpowiedz
J Jorn
+1 / 1

@Agitana
Nieaktualna ta mapka. W Polsce już ładnych kilka lat temu spadło poniżej 30.

J Jorn
+1 / 1

Problem w tym, że takie kraje jak Szwecja czy Francja służą za przykłady modelowego socjalizmu, a naprawdę są to dość liberalne gospodarki, w których dawniej próbowano socjalizmu, po którym zostały widoczne ślady, żeby się lud nie buntował. Lewicowcy myślą, że wysoki poziom życia i relatywnie małe nierówności są wynikiem socjalistycznego gospodarowania, a naprawdę zostały osiągnięte mimo tych kawałków socjalistycznej rzeczywistości.

Odpowiedz