Demotywatory.pl

Menu Szukaj

Niesamowite porównanie prędkości obrotowych planet w Układzie Słonecznym

www.demotywatory.pl
+
561 567
-

Zobacz także:


P pyrkacz
+1 / 1

Ceres odpada, nie dość że waga by wskazywała za dużo to nieustanne mdłości..

Odpowiedz
B Bihar
+9 / 9

@balard Ceres i Pluton :)

A Asravaf
+7 / 7

@balard Cicho ważne że jest w układnie słonecznym i też się kręci

Odpowiedz
N nettai
-1 / 3

Coś nie tak, jak ze szwagrem się naeebemy to nasza ziemia najszybciej obraca się

Odpowiedz
G Garumi
+3 / 7

@MisterTonnik Dla mnie Pluton zawsze będzie planetą :) (tak się uczyłem w szkole). A co do Ceres to zgadzam się z Tobą.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 11 June 2021 2021 10:21

raviK
+2 / 2

@Garumi : n owidzisz mnie w szkole nie uczyli o żadnych kwarkach itp ale czy to znaczy że nie istnieją?

G Garumi
0 / 0

@raviK a czy kwaqrki zostały później zdegradowane? :) Miłego dnia.

B Breva
0 / 0

@Garumi Niektóre satelity księżyca czy Io są większe od Plutona więc je też trzeba by uznać za planety co mija się z definicją.

Z zdemotorerk
+1 / 1

@MisterTonnik @Bihar @balard
Formalnie to i Pluton, i Ceres to planety karłowate, więc po części można je za takie uznać ;).

@Breva
Satelit większych nawet od Plutona nie można uznać za planety, ponieważ nie okrążają gwiazdy, tylko planety.

Ale nie ma co się kłócić, bo naukowcy sami między sobą się jeszcze w pełni nie dogadali. To tylko nasze ziemskie definicje (niestety, że też kosmos nie chce się grzecznie dostosować :P). Za to warto spojrzeć na to, jako ciekawostkę, bo pewnie większość o tym czytała w podstawówce, ale niewielu było sobie w stanie to tak obrazowo wyobrazić ;]

L LordL
0 / 0

@Garumi Zasadniczo Ceres przez kilkadziesiąt lat była planetą, później planetoidą, a obecnie nazywają ją planetą karłowatą.

G Garumi
0 / 0

@Breva - (...)Niektóre satelity księżyca (...) chyba chodziło Ci o Jowisza bo z tego co wiem księżyc nie ma satelitów. Jeśli tak to przyznaję ci rację z jednym malutkim ale: Io samotnie nie okrąża słońca :) Co do wielkości to się zgadzam.

M mareks6
0 / 2

A mnie zastanawiają dane dla Ziemi. Pamiętam w, szkole zawsze mówili że jeden obrót ziemi to równo 24h i dlatego taki a nie inny mamy czas na zegarkach. Podany czas obrotu na tej animacji wskazywałby na to że co jakiś czas byśmy musieli bezpowrotnie przesuwać godzinę w, zegarku żeby np godzina 12.00 na nim była nadal faktycznie południem. Jeślibyśmy tego nie robili to po jakimś czasie mielibyśmy o godzinie 12.00 ciemno (noc) a o godzinie 24 byłoby wspomniane południe gdzie było by najjaśniej.

To tak samo jak ruch słońca w ciągu roku przez co mamy 4 pory roku a ten ma 365 dni 6h. Co 4 lata mamy rok przestępny żeby wszystko było jak należy. Tu akurat od jakiegoś czasu się zastanawiam czy naukowcy nie popełnili kiedyś jakiegoś błędu w obliczeniach/pomiarach bo z roku na rok mamy np zimę coraz później. Może jednak rok nie ma 365 dni i 6h?

Odpowiedz
skrzatekPL001
+3 / 3

@mareks6 Rok, czyli jedno okrążenie Ziemi wokół Słońca ma w przybliżeniu 365 dni i 6 godzin. Nie jest to jednak dokładna liczba, bo co jakiś czas nie ma roku przestępnego. Natomiast to co jest na animacji, to doba gwiazdowa, która trwa 23h 56m 4,091s. Jest to pełny obrót Ziemi wokół własnej osi, czyli mniej więcej 360*. W ciągu pełnych 24h Ziemia obraca się o prawie 361* i to jest doba słoneczna.

Nie martw się, naukowcy wiedzą co robią, bo wszystko jest odpowiednio korygowane.

R Regis9
0 / 0

Przepraszam za wtrącenie ale planeta Ziemia co rok obraca się coraz wolniej. Ktoś to liczył i wynika z tego nie tylko poprawka na rok przystępny jeden dzień na 365 dni. Niedługo poprawka pewnie będzie większa. Proszę sprawdźcie. Mogę się mylić jednak faktem jest zmniejszanie prędkości obrotowej Naszego domu i próby każdych porównań muszą być brane z uwagą na powyższą poprawkę o zmianę prędkości.

Odpowiedz
skrzatekPL001
0 / 0

@Regis9 UTC uwzględnia poprawkę na to. Zapewnia, że Słońce przechodzi nad południkiem 0 średnio o 12 z odchyleniem nie większym niż 0,9 sekundy. Jeżeli odchylenie to jest większe, dodaje się albo odejmuje jedną sekundę przestępną.

D dncx
0 / 0

@Regis9 To prawda. Przy czym nie jest ono aż tak duże. M.w. o 3 godziny na 500 mln lat. Wtedy doba trwała ok 21 godzin, a 1 mld lat temu ok 18 godzin. Za 500 mln lat doba będzie mieć ponad 27 godzin. Ale wtedy już nie będzie nas. Wiec nie ma problemu.

grzechotek
+1 / 1

@glosRozsadku1243224 widocznie ma wyjeb..e.

Q Quant
+1 / 1

@glosRozsadku1243224 - tak zapier... że aż doba jest dłuższa niż rok ;)

K Kolczer
-2 / 2

Jak ta technika poszła do przodu,pogody na więcej niż 2 dni przewidzieć nie potrafią a wiedza jak z jaką prędkością poruszają się planety.

Odpowiedz
W konto usunięte
-1 / 3

Ku*wa jaki wysyp astronomów no nie wierzę, zaraz któryś pier**lnie, że poszedł po piwo, ale się zgubił i wylądował na Makemake i widział na własne oczy, jak to zapier**la. Ludzie pracujący w tych wszystkich agencjach to po prostu debile, czemu nie aplikujecie na ich miejsca? Wąsaty spaślak z polski na pewno będzie mile widziany.

Odpowiedz
zeeltom
-1 / 1

@wonskji
Na reszcie głos rozsądku. Polacy mają to do siebie, że są specjalistami w każdej dziedzinie, wystarczy temat wywołać.