Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
277 285
-

Zobacz także:


G Grawatacja666
0 / 0

Kilku dodatkowych koron. Możesz oddać jednocześnie wartość 1000 NOK. Kupon możesz przeznaczyć na zakupy w danym sklepie, lub wypłacić w gotówce.

Odpowiedz
T Thevipervip
+5 / 7

zasluga lezy w odpowiednim recyklingu to czy ludzie zwracaja buteli czy nie, jest sprawa drugorzedna.

Odpowiedz
M mamut3003
+2 / 10

Chyba pierwszorzędna, wątpię żeby ludzi interesowało co dalej dzieje się z butelkami które zwracają, natomiast na pewno są zainteresowani kwotą jaką otrzymają za zwrot.

T Thevipervip
-1 / 1

Nie zrozumiales o co chodzilo mi i nie rozumisz jak dziala kaucia.

Odpowiedz
AVictor
+2 / 8

@handlasz Przykładem jest Kenia, która zakazała plastikowych worków i toreb (sprawdzane jest to na lotniskach i zakazane wszelkie ich nawet wnoszenie (z reguły na środowisko naturalne), Przykładem jest Meksyk, który pilnuje swoje parki narodowe oraz zabrania nawet nanoszenia olejków na skórę ponieważ szkodzi on roślinom (dlatego ludzie wrażliwi na słońce kąpią się w długim rękawie.
Norwegia, USA oraz żaden kraj europejski nie jest żadnym wzorem ekologii, pakowane jest u nas wszystko w tysiące woreczków, plastikowych torebeczek i opakoweń, napoje, mleko i wody sprzedawane są w plastikowych butelkach zamiast recyklingowalnych szklanych opakowaniach, piwa koncerny prześcigają się by nawet butelek po piwie nie recyklingować. Także mamy do czynienia z pseudo ekonomią

Odpowiedz
jeykey1543
+2 / 2

W Polsce działa to trochę podobnie, sklep/producent pobiera kilkadziesiąt groszy za szklaną butelkę, a potem nie możesz tego oddać, bo zapodział się paragonik.

Odpowiedz
V Vui
+3 / 3

@jeykey1543 Myślę, że z plastikowymi było by podobnie, opłatę by dołożyli natychmiastowo, oraz zapowiedzieli, że z czasem dostaniemy tego typu automaty, po czym po około tak od 5 do 10 lat dostalibyśmy po jednym w co większych miastach, i to jeszcze jakieś prototypy, mieszczące po około 10 butelek, wiecznie by się wyświetlał napis, że automat jest przepełniony. Tak to widzę.

A konto usunięte
+2 / 4

@handlasz ola boga jakie to innowacyjne! W Polsce w latach 90 butelki plastikowe chociażby coca-coli były kaucjonowane. I nawet automatów do tego nie było potrzeba... Później niestety odeszli od tego i wprowadzili butelki jednorazowe które mamy do dzisiaj...

Odpowiedz
W warszawiaczanka
+2 / 4

@AIkanaro Jeszcze były rządowe dopłaty do skupu makulatury. Zamiast pompować bezskutecznie kasę w jakieś akcje społeczne, konferencje, kampanie informacyjne wystarczy wrócić do koncepcji dopłat i zaraz panowie żule ruszą zbierać makulaturę. Dzięki nim mamy całkiem dobry poziom recyklingu aluminium więc czemu nie wykorzystać ich siły przerobowej na makulaturę, a może nawet plastik. Nawet utrzymanie kosztownych sortowni nie będzie potrzebne. A wizerunek śmierdzącego i bezużytecznego żula zmieni się na proekologicznego działacza społecznego. :D

Q Quant_
+4 / 8

Większość plastikowych butelek i reklamówek to PET, czyli materiał który poddaje się recyklingowi najwyżej 2 razy (czasem już po pierwszym recyklingu struktura polimeru jest już tak uszkodzona, że drugi raz się nie da). Po tym cyklu produkt ląduje na wysypisku i nie ma już możliwości zrobienia z nim czegokolwiek innego.

Odpowiedz
Hermes_Trismegistos
0 / 0

@Quant_ Poproszę o źródło, bo mnie to zainteresowało.

Q Quant_
0 / 2

@Pasqdnik82 - nigdzie mnie nie poniosło. Zalinkowałeś popularno-naukowy artykuł, w którym napisano, że tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi "wielokrotnie" i nie ma tam żadnych szczegółów. Tymczasem tworzyw sztucznych są setki rodzajów, a ich podatność na recycling zależy nie tylko od rodzaju, ale i od jakości (czystości). Dobry polietylen można poddać recyklingowi generalnie 2 razy, kiepski - raz. Natomiast to "wielokrotnie" odnosi się do takich substancji jak tetratereftalen polietylenu, poliwęglany, ABS itp. Są to tworzywa o znacznie większej gęstości, dlatego można je przerabiać wielokrotnie. Spośród wszystkich odmian tworzyw PET, tylko polietylen utwardzany można poddawać recyclingowi nawet do 6 razy. Chodzi o materiał, z którego robi się zakrętki do butelek. Ma on znacznie większą gęstość i stąd takie właściwości. Na pewno zauważyłeś, że akurat nakrętki mają szczególne wzięcie i chętnie skupują je rozmaite firmy. To dlatego co rusz gdzieś się odbywa akcja zbierania nakrętek. Ale to nie jest zwykły PET, z którego robi się butelki.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 26 October 2021 2021 14:56

Lunar
0 / 0

@Quant_ PET to właśnie poli(tereftalan etylenu) (nie słyszałem nic, ani nie znalazłem o "tetratereftalen polietylenu" ). Do "PETów" nie zalicza się polietylen, jest to osobny materiał, samych rodzajów PET może być kilka, ale są one chemicznie i fizycznie podobne (np. PETG w filamentach drukarek 3D). Co do samego recyklingu PET, spokojnie można kilka razy, pod warunkiem dodatku oryginału do produkcji lub zastosowania specjalnej procedury, która w skrócie, wydłuża łańcuchy polimerowe. Każde tworzywo sztuczne będzie traciło swoje właściwości z kolejnymi cyklami przetwórstwa, ale to nie oznacza, że nie można ich użyć do innego celu np. butelki->pojemniki do żywności->barwiona folia->doniczki. Nakrętki robione są głównie z HDPE - polietylenu o wysokiej gęstości.

Hermes_Trismegistos
+1 / 1

@Lunar Jak przypomnę sobie zajęcia ze starogreckiego to tetra mi się zawiera w poli:)

gstrzeg
+1 / 1

Z tym, że elementem tego systemu, zresztą chyba najważniejszym, jest również sieć łatwo dostępnych automatów do zwrotu tych opakowań.

Odpowiedz
P Pietrok
0 / 2

@gstrzeg W Holandii w każdym sieciowym markecie jest taki automat

gstrzeg
0 / 2

@Pietrok I tam również nie ma problemu z walającymi się plastikowymi butelkami. Przynajmniej nie było tam, gdzie ja bywałem.

R rdaneel
0 / 0

W Polsce to nie działa nawet z butelkami ze szkła...

Odpowiedz
M mwa
+3 / 3

Aha, a jak niby wygląda ten recykling 97% butelek? Spalanie powodujące wywalenie do atmosfery tysięcy ton CO2? Czy np. wysłanie do Polski? Bo o ile kojarzę to jak na razie skutecznego sposobu na recykling PET nie odkryto.

Odpowiedz
A konto usunięte
0 / 2

@mwa Taki sam jak utylizacja akumulatorów z "ekologicznych" samochodów elektrycznych. Wysłanie ich do azji. Problem tylko taki, że nie chcą przyjmować całych aut, a jedynie same akumulatory.

B BioNano
0 / 0

A u nas nawet większość szklanych butelek nie jest zwrotnych a te które są sklep robi wielką łaskę bo bez paragonu możesz obie..

Odpowiedz
P poziomka01
-1 / 1

Norwegia jest sporym "producentem" plastiku- grube foliowy przy kasie za friko.

Odpowiedz