Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
110 118
-

Zobacz także:


E El_Polaco
+6 / 6

W przeszłości Bolesławiec być może był polski tylko za czasów Chrobrego i jakiś czas po nim. Nawet tego nie jestem pewien, bo atlas historyczny, jaki znalazłem online, jest niedokładny. Ale potem Polska traciła ziemie na zachodzie i prowadziła ekspansję na wschód. Także całkiem możliwe, że swoją jakość boleslawiecka ceramika zawdzięcza właśnie słynnej niemieckiej solidności.

Odpowiedz
y0u
+2 / 2

@El_Polaco tereny Dolnośląskiego były polskie do czasów rozbicia dzielnicowego, potem władca tych obszarów ze względu na niepewną sytuację w kraju został lennikiem Czech. I tym sposobem te ziemie zostały przez Królestwo Polskie utracone.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 7 December 2021 2021 20:25

E El_Polaco
0 / 0

@y0u
Całego dolnośląskiego? Bolesławiec jest dość mocno na południu i blisko aktualnej granicy z Niemcami. Pytam, bo nie wiem, jak dokładnie bylo, ale ziemie na północ od Wrocławia czy okolice Kłodzka chyba częściej trafiały w polskie ręce,

Ja też jestem z Dolnego Śląska, z południowego zachodu, bardzo blisko Czech i Niemiec. I tamte ziemie dawno temu były polskie chyba tylko za Chrobrego, jak walczył z Niemcami. I Polska je straciła chyba zaraz po jego śmierci w 1025.

A termin Ziemie Odzyskane to była komunistyczna propaganda, żeby przekonać repatriantów, że straciliśmy Kresy, ale odzyskaliśmy rdzennie polskie ziemie.

y0u
+1 / 1

@El_Polaco akurat raczej nie dotyczy to całego aktualnego śląska, ale tej części, którą władała dynastia Piastów Śląskich. Ogólnie już sam nie pamiętam gdzie to znalazłem, ale był to jakiś kanał historyczny na Yt i przyznam, że nieźle się zdziwiłem (chociaż z drugiej strony, podobne ciekawostki, były do przewidzenia, szczególnie jeśli popatrzeć na pierwszych właścicieli niektórych warowni na tym terenie, min. na Bolków). Jeśli patrzeć na określenie Ziemie Odzyskane, głowy nie dam, ale wydaje mi się że te ziemie dłużej należały do Czech, albo Prus. Czyli takie w 100% Polski to one nie były.

E El_Polaco
0 / 0

@y0u
Terminem Ziemie Odzyskane określano chyba wszystkie ziemie, które Polska zyskała po II-giej Wojnie Światowej.

Część z nich mogła należeć do Polski dłużej niż te daleko na południowym zachodzie. Musiałbym zobaczyć dokładne mapy historyczne.

Przeczytałem trochę o historii miasta na stronie encyklopedii PWN. Wygląda na to, że został założony ok. 1194 roku za panowania książąt piastowskich, uzyskał prawa miejskie w 1251, ale przeszedł pod czeskie panowanie w od 1368. Potem był niemiecki/pruski, a polski ponownie po 1945. Także nie nazwałbym tego miasta rdzennie polskim.

Rdzenni mieszkańcy zostali wypędzeni, jak ich kraj przegrywał wojnę.

y0u
0 / 0

@El_Polaco Jeśli dalej mówimy o Bolesławcu to zgoda. Ale z takich ciekawszych informacji historycznych z Dolnego Śląska. Między innymi na tych terenach toczyła się wojna o wpływy pomiędzy rodziną Hochenzollern, a Habsburgami (ok dokładniej to były aż 3). Dowiedziałem się o tym przypadkiem, bo akurat jak byłem ostatnio na wszystkich świętych na cmentarzu w Świebodzicach, to mają tam taki jeden ciekawy pomnik, poświęcony właśnie żołnierzom walczącym po stronie rodziny Hochenzollern. Ot taka dziwaczna ciekawostka. Także nawet patrząc od tej strony o tym obszarze można powiedzieć jedno, były to tereny mocno sporne. Niby na początku należały do Królestwa Polskiego, no ale potem przeszły pod panowanie Czech, a potem, już lepiej nie mówić. A i zapomniałem jeszcze o rodzinie Schaffgotsch'ów.

ZIWK
+3 / 3

Przedwojenna - z przed wojny Polsko-Kaczystowskiej...


Odpowiedz
CoGitare
+1 / 1

Oj tam oj tam ... wprowadzi się teorie turbopolan trochę szpachli i wszystko będzie sie zgadzać.

Odpowiedz