Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
229 242
-

Zobacz także:


Laviol
+8 / 8

Zdjęcie prababci po pięćdziesiątce to lata 80-te.

Odpowiedz
konradstru
+1 / 1

@Laviol ja obstawiam bardziej 90-te. Wtedy była moda na skwarki, solary ;)

Laviol
+2 / 2

@konradstru, spójrz na buty. W latach 70-tych modne były buty na platformach i grube obcasy zwane słupkami i moda ta powróciła w latach 90-tych. Spodnie dzwony, to lata 70 i 90-te, natomiast w 80-tych modne spodnie miały zaszewki z przodu, a nogawki zwężały się nieco ku dołowi. Był też nurt z nogawkami zbieranymi u dołu, takie alladynki (w wersji z krokiem w normalnym miejscu, a nie obniżonym. nikt wtedy jeszcze nie nosił spodni z miejscem na pieluchę ;)). Sama takie wtedy miałam. A modne były buty na wąskich obcasach.
No i na koniec fryzura - w latach 70-tych miałaby afro ze 3 razy większe.
Jak nic 80-te :)

konradstru
0 / 0

@Laviol sądzę iż aczkolwiek to może być kreacja wieczorowa, bankietowa, dlatego może mylić ;)

S seksistefan
0 / 4

@Gundula autor to sierota, z kompleksem dziadka/babci. Jak byl mlodszy, to na listonosza tez mowil "da da", matka zbladla, ojciec poczerwienial... i tak zostal sierota.

D daclaw
0 / 4

@seksistefan Za bardzo mu schlebiacie. Autor demota to kopiarka. Złapał co się nawinęło pod myszkę, przerzucił przez translatora i wkleił tutaj. O ile tego jeszcze boty nie robią.

Cascabel
0 / 0

@Gundula Takie galerie, gdzie są polskie zdjęcia spotyka się rzadko, bo te często się nie zachowały.
W mojej rodzinie bardzo pilnowano pamiątek (przynajmniej ze strony babć) a i tak zachowało się słownie kilka zdjęć z początku XXw. Więcej dokumentów. Może jedno (zdjęcie rodzinne robione na pogrzebie z "główną bohaterką") ciekawe. Większość została spalona, zniszczona w czasie przesiedleń, zagubiona.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 15 December 2021 2021 11:33

Z zawisza86
-1 / 1

@Gundula bo to leniwe złodzieje, byle mieć galerię na głównej

L lunimajek
+3 / 3

No i co z tego? Gdyby autor demota nie wstawił tej galerii tutaj to nie miałabym przyjemności zobaczyć tego gdzie indziej. Myślę, że każdy bystry się domyśla, że to zdjęcia obcych ludzi z opisem od ich właścicieli a nie prywatne archiwum autora demota. Musi pisać 'zdjęcie przedstawia ciotke jakiegos anonima' żebyście byli zadowoleni?

D daclaw
+3 / 3

Z przeszłością (taką sięgająca XIX w) jest ten problem, że mamy o niej wyobrażenie głównie na podstawie pozowanych zdjęć z atelier i ustawianych pocztówek. Że miasta były śliczne i zadbane, a wszyscy ludzie dobrze ubrani. Dopiero jak się trafi coś, co jest zbliżone do "real foto", to uderza wszechobecna bieda i spartańskie warunki. Zapewne mężczyzna z kotem i dziewczynka bez butów to jakaś średnia tamtych czasów.

Odpowiedz
D konto usunięte
0 / 0

Zna ktoś stronę/fanpage na facebooku gdzie takie zdjęcia można obejrzeć z krótki opisem do nich?

Odpowiedz
P konto usunięte
+1 / 1

@diverus Cała masa na www.shorpy.com i cały czas dodają kolejne skany z różnych archiwów, kolekcji, bibliotek USA.

E El_Polaco
+2 / 2

Nie. Ze zdjęć nie dowiemy się, jak ludzie żyli naprawdę w XIX-tym wieku. Wtedy to była bardzo droga usługa, więc zdjęcia na ogół były pozowane, ludzie zakładali odświętne ubrania itp.

Może zdjęcia reporterskie pokazują trochę prawdy, bo ci mieli inny cel i inny budżet.

Odpowiedz
E El_Polaco
0 / 0

@Tomasz3652

To już zależy gdzie. Nie wszędzie w Polsce była taka bieda, żeby ktoś nie mógł sobie pozwolić na aparat i hobbystyczne robienie zdjęć. W zasadzie to chyba była bardziej kwestia mentalności, bo jakiś aparat dało się kupić, a sporo ludzi samemu wywoływało zdjęcia. Może nie były najlepszej jakości, ale chemikalia do wywoływania filmów i rzucenia zdjęć na papier dało się załatwić.

T Tomasz3652
+1 / 1

@El_Polaco
Sam wywoływałem zdjęcia, nic nie musiałem "załatwiać", papier i odczynniki kupowałem w sklepie. Ciemnię robiłem w domu, rzutnik od wujka.
Oczywiście, że to kwestia mentalności, potrzeb estetyczno-intelektualnych, itp.

To co trylogia Chęcińskiego delikatnie wyśmiewa to takie buraczano-chłopskie widzenie świata przez Sebę w przysłowiowych sandałach ze skarpetkami i z reklamówką z Biedronki (nawet jeśli Seba jest z miasta/miasteczka). Prowincjonalizm w tym gorszym znaczeniu tego słowa.

E El_Polaco
0 / 0

@Tomasz3652
Jestem potomkiem repatriantów zza Buga. Cała moja ulica to byli ludzie ze wsi, którzy przenieśli się do małego miasta.

Jak się mieszka między takimi ludźmi, to ten film przestaje być śmieszny.