Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
552 576
-

Zobacz także:


P PeterGabriel44
+9 / 13

Za dużo tvpis, to raczej kościół się w..ala do życia tym którzy mają gdzieś jego urojenia.

S stts
+11 / 11

@wiecejwolnosci
Siła nazywająca się dostęp do informacji, a konkretniej internet. Zresztą już jakieś 15 lat temu, jeśli nawet nie wcześniej, wśród dzieciaków zaczęły się kształtować postawy ateistyczne. Teraz te dzieciaki są dorosłe i bardziej otwarcie wyrażają swój stosunek do religii i kościoła.

J jeszczeNieZajety
+11 / 13

@wiecejwolnosci A dlaczego na przykład żona znosiłą bicie i poniżanie przez męża latami i nic nie robiła? I nagle pewnego dnia poszłą z tym na policję? Komuś było to na rękę? Akurat teraz?
A może - taka luźna myśl - miała tego dosyć, czara się przelała?
Kościół jest potrzebny Polsce jak rybie rower. Proste.

Pergamin
+7 / 7

@wiecejwolnosci mi się wydaje, że to w dużej mierze zwykła kwestia demografii wraz z szerszym dostępem do informacji. To tak jak niektórzy ludzie czasem sugerują, że w przeszłości ludzie byli mądrzejsi. No nie do końca tak było. Po prostu z powodu braku internetu i wszelkich kamer ich głupota była mocno ograniczona. Kiedyś to może ludzie myśleli, że to tylko u nich na parafii tak źle jest, a że ludzie starzy, do religii przywiązani no i kościół z komuznimem walczy, to mu się wybaczało wiele. No i apropos komunizmu, za to to sobie kościół duży kredyt zaufania w społeczeństwie zdobył. No, ale pokolenie które komuznimu nie widziało jest coraz liczniejsze, pokolenie które komunizm pamięta pomalutku, bardzo pomalutku, się kurczy, dostęp do informacji szeroki to i coraz więcej się o wszelkich aferach z kościołem związanymi słyszy, to i ludzie się odwracają. No i wzrost dostępu do informacji przysługuje się też do znajdowania innej wiedzy - nawet z zakresu innych praktyk religijnych czy ateizmu. Tutaj, moim zdaniem, jest zwyczajnie wiele czynników...

R rwpd2
+5 / 5

Nie bycie defaultowym katolikiem to nie jest brak przekonań. Przeciwnie, usunięcie śmieci (irracjonalnych pseudopopogladow uzyskiwanych metoda kopiuj-wklej przez pokolenia), stwarza przestrzeń dla faktycznych przekonań.

R rwpd2
+5 / 5

Katolicyzm u nas został zakonserwowany przez komunizm, bo jako kontra do namolnie wciskanych poglądów władzy mógł uchodzić za przejaw samodzielnego myślenia. Odkąd rządzi PiS ten pozór zniknął i zostało to co widać - zbiór dość przypadkowych przesądów utrzymywany presją społeczną.

W wiecejwolnosci
-4 / 4

@Pergamin
Piszesz o Polsce a ja widzę to zjawisko w bardzo wielu krajach, więc odrzuciłbym lokalne uwarunkowania. Internet to jest argument, choć nie do końca mnie przekonuje. To zarówno wiedza jak i potężny zamęt, co choćby pokazały ostatnie 2 lata. Kościół ma potężny kapitał, by używać internetu do promocji własnej tak, jak robi to wiele innych instytucji i tak samo może użyć nowoczesnych sposobów przykrywania afer. Zatem ten internet nie jest tożsamy z nadejściem oświecenia mas moim zdaniem.

W wiecejwolnosci
-4 / 4

@stts
Dlaczego Kościół, który dysponuje tak potężnym kapitałem, nie użył skutecznie internetu do obrony i rozszerzania wpływów? Tak jak robią to inne korpo, instytucje, partie, organizacje, które nieraz mają wiele za uszami, a potrafią wykazywać swoją użyteczność i niewinność?

W wiecejwolnosci
-4 / 4

@stts
Dlaczego Kościół, który dysponuje tak potężnym kapitałem, nie użył skutecznie internetu do obrony i rozszerzania wpływów? Tak jak robią to inne korpo, instytucje, partie, organizacje, które nieraz mają wiele za uszami, a potrafią wykazywać swoją użyteczność i niewinność?

S stts
+2 / 2

@wiecejwolnosci Bo Kościół to nie jest nowoczesne korpo. Zanim Kościół w ogóle zainteresował się możliwościami internetu, w internecie zdążyła się już wytworzyć kultura nieprzychylna religii. Wystarczy się cofnąć do czasów początków YouTuba w Polsce, kiedy zaczęły się tam pojawiać fragmenty wykładów Dawkinsa, wypowiedzi Hitchensa czy stand-upy Carlina o absurdach związanych z religią, a wszystko z polskimi napisami. Dla wielu osób to był pierwszy kontakt z zachodnimi poglądami, które to wywarły spory wpływ zwłaszcza na młodsze pokolenie.

W wiecejwolnosci
-1 / 1

@stts
Nie jestem znawcą Kościoła i to są głównie moje spekulacje. Skoro ta organizacja była zdolna przetrwać tak długo, dostosowywać się do zmian dziejowych, przenikać państwa i kontynenty, zgromadzić tak wielkie zasoby i wpływy, to trudno mi uwierzyć, że ot, tak, przegapiła internet. Pod fasadą tradycji i dobrego dziadzia papieża kryje się profesjonalna armia dyplomatów. Nie wykluczam, że jest tak, jak piszesz, jednak szukałbym głębiej. Organizacje mają kryzysy i upadają, ale taki błąd - przegapić internet, który w czasach pierwszych forów tekstowych już dawał wyraźnie znać, że będzie ważnym medium?

A konto usunięte
+1 / 1

@stts Plus często wychowują swoje dzieci na ateistów uświadamiając je, że religia to tylko bujda.

Pergamin
+1 / 1

@wiecejwolnosci to co i jak dzieje się w innych krajach to nie moja broszka, ale doszukiwanie się jakichś teorii spiskowych tutaj byłoby grubą przesadą. We Francji ostateczny rozdział państwa od kościoła nastąpił jeszcze bodajże w roku 1903 roku. Czas płynie, wiedza się rozwija, ludzie coraz mniej się przejmują religią. Jeszcze 2000-2500 lat temu ludzie wierzyli, że błyskawice spadające z nieba to gniew Zeusa, a 1250 lat temu, że to Thor swym młotem zabija olbrzymy. Teraz mechanizm powstawania błyskawic mamy. Ale akurat w kontekście Polski wypowiadać się można bo tu żyjemy i wcześniej wymienione przeze mnie rzeczy wydają się jednymi z najbardziej prawdopodobnych wyjaśnień.

Edit: Odnośnie internetu i Kościoła. Mam taką opinię jak i stts. Kościół po prostu się zagapił. Nie ma co udawać, ale wielu z księży, sam kościół, mentalnie jest w średniowieczu. Przecież gdy internet powstawał to nikt im nie bronił prowadzić for interntetowych czy kanałów na YT. Powiem więcej, w momencie powstawania byłoby im nawet łatwiej niż kiedyś. Teraz przez całą tą tolerancję, która nie toleruje wielu rzeczy, łatwiej dostać bana niż kiedyś. No i niektórzy księża w ewangelizację internetową się samodzielnie włączają. Ale jest to za późno i odbyło się to, prawdopodobnie, bez wsparcia tych z góry. Kościół jako instytucja tradycjonalistyczna, na wskroś tradycjonalistyczna, sprzeciwiała się wielu wynalakzom i wdrażała je pomału. Ktoś wynalazł lampy uliczne czy prąd? Zaburzanie naturalnego, bożego cyklu dnia i nocy. Tak nie wolno! Zaakceptowanie teorii ewolucji zajęło im też dobrze ponad 100 lat. To tylko jeden z takich przykładów. Więc znając kościół, to oni się z internet otrzaskają, ale może najwcześniej za jakieś 20-30 lat. Może nawet i więcjej. Kościół to instytucja zwyczajnie zacofana niczym internet explorer.

Zmodyfikowano 4 razy Ostatnia modyfikacja: 30 January 2022 2022 8:25

S stts
+1 / 1

@wiecejwolnosci Po pierwsze - Kościół nie przetrwał tak długo, bo był w stanie się dostosowywać do zmian, wręcz przeciwnie. Kościół dawał ludziom nadzieję w ciężkich czasach - wojny, głód, choroby (na czym budował swoją pozycję i wpływy). Wraz z postępem cywilizacyjnym na zachodzie ludzie przestali stopniowo potrzebować Kościoła. Ponadto wraz z rozwojem nauki, Kościół stracił swój autorytet.
I tak, Kościół przegapił internet. Jak myślisz - jaka jest średnia wieku wśród głów Kościoła? Naprawdę myślisz, że oni są na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi?

D DutchiesHostel
+2 / 8

Co jak co, ale logo tej apki jest jedna z najbardziej bezsensownych decyzji jaka moge sobie wyobrazic na ten skacowany moment.

Odpowiedz
J Johny_J4
0 / 0

nie mogę znaleźć apki masz link :))

K Kar4
0 / 2

@DutchiesHostel Zgadza się, logo jest złe. Wygląda jakby Kościół tą aplikację robił, sugeruje że występujący z niego to "szatany".

K Kar4
+3 / 3

@Arqs1986 A za co są opłaty w tej aplikacji?

V vampirekoszalin
+4 / 4

@Kar4 tylko dobrowolna dotacja na samym końcu (za 6,66zł) na rozwój wersji iOS