Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
400 408
-

Zobacz także:


rafik54321
+11 / 19

Jeśli jakieś rozwiązanie jest ekonomicznie opłacalne - nie trzeba do niego zmuszać. Tyle nakazów, zakazów, dotacji i dalej ludzie nie bardzo chcą się w to pchać? Co mądrzejsi potrafią liczyć i wiedzą że to duży nakład środków, który raczej na siebie nie zarobi.

Do tego ekologiczność tych rozwiązań jest mocno dyskusyjna bo panele fotowoltaiki nie podlegają recyklingowi i nie wytrzymują więcej niż 20 lat. Zwykle siadają po 10ciu latach.

Więc zamiast iść uparcie w fotowoltaikę, trzeba szukać alternatyw - energii atomowej która jest nawet czystsza niż fotowoltaika.

Odpowiedz
S szwagier16
+15 / 15

Obawiam się że właściciele parkingów mogą jednak nie udźwignąć kosztów budowy elektrowni atomowej na swoich parkingach. ;)

RomekC
0 / 0

Jak i budowy paneli fotowoltaicznych, @szwagier16.

rafik54321
0 / 0

@szwagier16 tylko że elektrownia atomowa może wyjść nawet taniej, stabilniej i ekonomiczniej w perspektywie dekad. Elektrownie atomowe mogą być użytkowane przez całe dekady, można je na bieżąco modernizować. Ich paliwo podlega recyklingowi (i to wielokrotnemu).

A Ashardon
+7 / 15

Słowem klucz jest tu środowisko lobby, któremu takie przepisy pasują.

Odpowiedz
M marcinm1
+6 / 10

Tymczasem w kraju który innych uczył używać widelców: już 90% wniosków o podłączenie OZE do sieci elektrycznej jest odrzucana.

Odpowiedz
R rogeros123
0 / 6

oho szykuje się sporo przejęć miejsc parkingowych we Francji. Prawdopodobnie o to w tym chodzi. Koszty przerosną zapewne niejednego właściciela.

Odpowiedz
M marcinn_
0 / 4

Nigdzie nie jest napisane, że to musi być działająca instalacja...

Odpowiedz
kooment
+8 / 10

Po polsku już szukam obejść przepisów. Polak podzieliłby duży parkunig na mniejsze max 80 miejsc i gotowe. Nie ma obowiązku na panele.

Odpowiedz
P Peppone
+8 / 10

Ciekawe, czy zrobili wyjątek dla parkingów podziemnych :D

Odpowiedz
K konto usunięte
-1 / 7

Pytanie co się stanie jak wichura zwali taki panel na samochód - to kto będzie płacił odszkodowanie? I w Polsce ciekawszy byłby problem śniegu. Bo na takiej konstrukcji jak na zdjęciu nie wyobrażam sobie 0,5m śniegu.

Odpowiedz
S SzalonyTamburynista
+3 / 3

W Ełku w Polsce jest już taki parking. Co prawda prywatny ale jest. Na terenie aquaparku.

H hubertnnn
0 / 0

@kikurenty Akurat panele na zdjęciu są tragicznie wykonane.
Na parkingu powinni założyć instalację taką jak się stosuje w agrovoltaice,
gdzie rzędy paneli są połączone poprzeczkami, wtedy nic się nie ma prawa zawalić.

GarryBary
0 / 0

@kikurenty proste, ubezpieczyciel.

H humman
0 / 6

Skończy się że nie będzie we Francji czegoś takiego jak parking tylko nieokreślone puste miejsce w którym można postawić na dziko samochód
Nikt rządowi francuskiemu nie zasponsoruje paneli, jeśli tak myślą to są debilami

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 14 November 2022 2022 17:26

Odpowiedz
E eleemirre
+2 / 2

@humman To nie Polska, takie numery nie przejdą :P Mandaty dla kierowców za nielegalne parkowanie i kary dla właściciela "nieokreślonego pustego miejsca" (samowola budowlana) szybko by miejsce zmieniły na powrót w "określone".

Generalnie pomysł takiej fotowoltaiki jest bardzo dobry, i na dłuższą metę właścicielom parkingów będzie się opłacać bo to jednak biznes prądożerny (a będzie jeszcze bardziej jeśli będzie więcej elektryków). Lekkie zgrzytanie zębów wywoła raczej to, że legislacja jest jedna dla całego kraju, a ten kraj jest duży i jest spora różnica nasłonecznienia między regionami więc zwrot inwestycji nie będzie jednakowy. Ale tak czy siak ta decyzja tylko przyspieszy to, co i tak by nastąpiło, bo np. supermarkety już zaczęły wyposażać swoje parkingi w solary.

RomekC
+1 / 1

"...na dłuższą metę właścicielom parkingów będzie się opłacać..."
Jak to dobrze, że Francja jest kapitalistycznym krajem który nie wymusza na przedsiębiorcach działań które im się opłacają, @eleemirre ;-)

H humman
0 / 2

@eleemirre Nie Polska ale tam też ludzie mają trochę rozumu i będą sie rękami i nogami bronić przed stawianiem drogich paneli na miejscach parkingowych których jedynym kosztem jest teren i beton

Skończy się na tym że praktycznie wszystkie parkingi we Francji będą dzielone aby być pod limitem gdzie budowa paneli jest wymagana albo po prostu ogrodzą prywatne tereny które do tej pory były parkingami

E eleemirre
+2 / 2

@humman
Przeglądam komenty pod informacjami o tej uchwale i niestety chyba będziesz zawiedziony ;) : ludzie reagują raczej pozytywnie (samochody będą pod "dachem", dodatkowe źródło energii, dodatkowe wykorzystanie i tak już zajętego kawałka planety...).

A poza tym naprawdę mylisz kraje: Francuz, jak mu się coś nie podoba, idzie protestować, strajkuje, wysyła na negocjacje związki zawodowe etc. a nie kombinuje jakby tu obejść prawo (i skończyć z ręką w nocniku). W Polsce X lat komuny (i nie tylko) utrwaliło wizerunek państwa jako wrednego przeciwnika, który ludziom robi na złość więc trzeba go ograć, obejść, wycyckać... We Francji czy wielu innych krajach podejście jest inne, z państwem się pertraktuje, targuje, negocjuje, jest postrzegane jako partner dla obywateli a nie ciemiężyciel.

E eleemirre
+2 / 2

@RomekC Ten zysk dla przedsiębiorcy będzie efektem ubocznym :P Celem jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju (ocenia się, że może to dać produkcję energii taką, jak nawet 10 reaktorów jądrowych), i to jest tylko jedno z przyjętych rozwiązań.

Można oczywiście dyskutować, czy co i komu państwo może narzucać (np. podatki może, czy nie? ;)), więc jak francuscy parkingowi uznają, że to za duże wymaganie to nie bój żabiego udka, o swoje zawalczą ;)

RomekC
0 / 0

"Celem jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju..."
Oczywiście @eleemirre. Tylko zauważ, że koszt tej poprawy jest narzucony właścicielom dużych parkingów, wąskiej grupie... zupełnie inaczej niż w przypadku podatków.

"ocenia się, że może to dać produkcję energii taką, jak nawet 10 reaktorów jądrowych"
A co z kosztem? Czy koszt budowy parkingów z panelami fotowoltaicznymi jest mniejszy niż budowa 10 reaktorów jądrowych o takiej samej mocy?

J Jur4578
+6 / 6

A mnie się podoba, bo samochód stałby w cieniu i nie nagrzewał się do 60C w środku. Ale cóż, widzę że dostrzeganie pozytywów nie jest popularne na tym forum :)

Odpowiedz
A alex71719
0 / 0

Ja od jakiegoś czasu jestem zafascynowana pomysłem pionowych turbin wiatrowych np w formie płotu. To o tyle lepsze rozwiązanie, że wiatr wieje cały rok, również nocą, a żeby turbiny tego typu sue kręciły nie potrzeba dużego wiatru... Fotowoltaika dość mocno wpływa na krajobraz, taki płot juz mniej.

H hubertnnn
+1 / 1

@alex71719 Główna zaleta fotowoltaiki nad turbinami wietrznymi to ich bezobsługowość.
Turbinę musisz conajmniej raz w roku oliwić i czyścić, panel zakłądasz i nie dotykasz przez 20 lat.

Ale już trwają prace nad generatorami wiatrowymi opartymi o jonizację powietrza.
Te będą bezobsługowe, ale pewnie jeszcze poczekamy z dekadę lub dwie zanim pojawią się na rynku do kupienia.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 15 November 2022 2022 0:00

RomekC
+1 / 1

Ale wiesz @Jur4578, że można o wiele taniej wybudować konstrukcję dzięki której "samochód stałby w cieniu"?

J Jur4578
+1 / 1

@RomekC Nie żartuj, naprawdę?

RomekC
0 / 0

Wiem, że trudno w to uwierzyć @Jur4578 ;-)

H hubertnnn
0 / 0

@Wluczyryjek Panele słoneczne są dużo bardziej żywotne niż ci się wydaje.
Pierwsze życie takiego panela trwa ok 25-30 lat.
Potem można go sprzedać na rynek wtury i zdobyć tanie źródło energii które wytrzyma kolejne 10-20 lat.
Sam panel jest też bardzo prostą elekroniką złożoną zaledwie z dwóch warstw półprzewodników pokrytych przewodami, w ciągu 50 lat bez problemu znajdziemy sposób ich utylizacji.

W konto usunięte
+1 / 1

@hubertnnn to ja powiem, ze 50lat to mniej niz ci sie wydaje :) ale obys mial rację, ze znajdziemy sposob na ich utylizacje a nie bedziemy ich zakopywać.

RomekC
+1 / 1

"Potem można go sprzedać na rynek wtury"
@hubertnnn, czy Ty właśnie powiedziałeś jak będzie wyglądał rynek wtórny paneli za 25-30 lat? Człowieku nie wiesz co będzie za tyle lat. Bardziej prawdopodobne jest, że zostanie wynaleziona technologia o wiele tańsza niż obecnie i nie będzie się opłacało instalować starych paneli.

auto1
-1 / 3

Szaleństwo wylobbowane przez cwaniakow

Odpowiedz
M milamber84
+1 / 1

Gigawaty to nie energia, a moc. W dodatku zainstalowana, a nie użytkowa. Dostępna tylko wtedy, gdy świeci słońce. Mylić moc z energią, to jak mylenie prędkości z dystansem. Energia elektryczna jest bardzo trudna w magazynowaniu, więc idealnie gdy konsumowane jest dokładnie tyle energii ile jest wytwarzane. W trakcie słonecznych dni konsumpcja jest mniejsza niż późnymi wieczorami i zimą. Panele słoneczne nigdy nie zastąpią "jeden do jeden" reaktorów jądrowych, czy innych elektrowni cieplnych na węgiel, ropę, czy gaz, które pracują niezależnie od nastrojów pogody, czy pory dnia, a zgodnie z zaplanowanym załadunkiem paliwa przez całą dobę 7 dni w tygodniu..

Odpowiedz
maggdalena18
0 / 0

Panele jako daszki, pod którymi można parkować... Dwa w 1. Tylko ta ekologia trochę wątpliwa.

Odpowiedz