Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
206 222
-

Zobacz także:


M mafouta
+1 / 7

Pindolenie. Wcześniej ci "bogaci" mieli lepiej położone i większe jaskinie, a obecnie są w posiadaniu ogromnych międzynarodowych aktywów. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym zmienia się skala możliwości a zatem i posiadania. Teologia nie me ma z tym nic wspólnego (a jeśli nawet to ni jet to znaczące).
A jeżeli chodzi o przywoływane "ubranie i jedzenie", to jest tak, że to na które stać biednych jest obecnie coraz gorszej jakości, mimo że znaczenie teologii jest w życiu biednych coraz mniejsze.

Odpowiedz
K krzewiciel
+3 / 7

Ktoś zapomniał o rewolucji przemysłowej. I o wpływie mediów, które przecież zaczęły odgrywać istotną rolę w przekazywaniu informacji w drugiej połowie XIX wieku. Z drugiej strony sztuka pisania, początki szkół ludowych (a więc nauka chłopów czytania, pisania, rachowania i zawodu) wywodziła się jakoś ze środowisk kościelnych.

Albania zać powinna doznać cudu gospodarczego, ale jakoś nadal jest jednym z najbiedniejszych krajów europy pomimo tego:
W 1967 r. głowa państwa Albanii Enver Hodża ogłosił Albanię „pierwszym ateistycznym państwem świata”, mimo że Związek Radziecki pod rządami Lenina był już de facto państwem ateistycznym. Marksistowsko-leninowskie władze w Albanii twierdziły, że religia jest obca Albanii i wykorzystywały to do uzasadnienia swojej polityki państwowego ateizmu i tłumienia religii. Ten nacjonalizm był również używany do uzasadnienia komunistycznej postawy ateizmu państwowego w latach 1967-1991.Ustawa o reformie rolnej z sierpnia 1945 znacjonalizował większość majątku instytucji religijnych, w tym majątek meczetów, klasztorów, zakonów i diecezji. Wielu duchownych i wierzących zostało osądzonych, a niektórzy zostali straceni. Wszyscy zagraniczni rzymskokatoliccy księża, mnisi i mniszki zostali wydaleni w 1946 r. [90]

Wspólnotom religijnym lub filiom, które miały swoje siedziby poza granicami kraju, jak zakony jezuitów i franciszkanów , nakazano odtąd zaprzestanie działalności w Albanii. Instytucjom religijnym zabroniono mieć cokolwiek wspólnego z edukacją młodzieży, ponieważ stała się ona wyłączną domeną państwa. Wszystkim wspólnotom wyznaniowym zakazano posiadania nieruchomości oraz prowadzenia instytucji filantropijnych i opiekuńczych oraz szpitali.

Chociaż istniały taktyczne różnice w podejściu Envera Hodży do każdego z głównych wyznań, jego nadrzędnym celem było ostateczne zniszczenie całej zorganizowanej religii w Albanii. W latach 1945-1953 drastycznie zredukowano liczbę księży i ​​kościołów rzymskokatolickich z 253 do 100, a wszystkich katolików napiętnowano jako faszystów .

Kampania przeciwko religii osiągnęła szczyt w latach 60. Od lutego 1967 r. władze albańskie rozpoczęły kampanię mającą na celu eliminację życia religijnego w Albanii. Pomimo skarg, nawet ze strony członków APL , wszystkie kościoły, meczety, klasztory i inne instytucje religijne zostały zamknięte lub przekształcone w magazyny, sale gimnastyczne lub warsztaty do końca 1967 r. [91] Do maja 1967 r. instytucje religijne zostały zmuszone do porzucenia wszystkich 2169 kościołów, meczetów, klasztorów i sanktuariów w Albanii, z których wiele zostało przekształconych w ośrodki kultury dla młodych ludzi . Jak donosił o tym wydarzeniu miesięcznik literacki Nendori, młodzież „stworzyła w ten sposób pierwszy ateistyczny naród na świecie”. [90]

Duchowni byli publicznie oczerniani i upokarzani, zabierano im szaty i profanowano. Więziono ponad 200 duchownych różnych wyznań, innych zmuszono do poszukiwania pracy w przemyśle lub rolnictwie, a niektórych rozstrzelano lub zagłodziono na śmierć. Podpalono klasztor franciszkanów w Szkodrze, w wyniku czego zginęło czterech starszych mnichów.

Artykuł 37 albańskiej konstytucji z 1976 r. Stanowił: „Państwo nie uznaje żadnej religii i wspiera ateistyczną propagandę w celu zaszczepienia ludziom naukowego, materialistycznego światopoglądu”. Kodeks karny z 1977 r. przewidywał wyroki od trzech do dziesięciu lat więzienia za „propagandę religijną oraz produkcję, dystrybucję lub przechowywanie literatury religijnej”, co oznaczało, że osoby złapane z Biblią, Koranami, ikonami lub innymi przedmiotami religijnymi groziły długie wyroki więzienia. Nowy dekret, który w rzeczywistości był wymierzony w Albańczyków o imionach muzułmańskich i chrześcijańskich, stanowiący, że obywatele, których imiona nie odpowiadają „politycznym, ideologicznym lub moralnym standardom państwa”, mają je zmienić. Postanowiono również zmienić nazwy miast i wsi o nazwach religijnych. Brutalna antyreligijna kampania Hodży doprowadziła do w

Odpowiedz
K krzewiciel
+1 / 3

wyeliminowania formalnego kultu, ale niektórzy Albańczycy nadal potajemnie praktykowali swoją wiarę, ryzykując surową karę. [90]

Rodzice bali się przekazywać dalej swoją wiarę, z obawy, że ich dzieci powiedzą innym. Urzędnicy próbowali usidlić praktykujących chrześcijan i muzułmanów podczas postów religijnych, takich jak Wielki Post i Ramadan , poprzez dystrybucję produktów mlecznych i innych zakazanych pokarmów w szkołach iw pracy, a następnie publicznie potępiając tych, którzy odmówili jedzenia. Ci duchowni, którzy prowadzili tajne służby, byli więzieni. [90] Katolicki ksiądz Shtjefen Kurti został stracony za potajemne ochrzczenie dziecka w Szkodrze w 1972 roku. [93]

Artykuł został zinterpretowany przez Duńczyków jako naruszający Kartę Narodów Zjednoczonych (rozdział 9, artykuł 55), która stwierdza, że ​​wolność religijna jest niezbywalnym prawem człowieka. Po raz pierwszy sprawa trafiła do Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie dopiero 7 marca 1983 r. Delegacja z Danii została umieszczona w porządku obrad trzydziestego dziewiątego posiedzenia komisji, punkt 25, zatytułowany „Wdrożenie Deklaracji w sprawie likwidacji wszelkich form nietolerancji i dyskryminacji ze względu na religię lub wyznanie”,

Zgodnie z autorem powinna to być czołowa gospodarka świata i kraj o bardzo wysokim poziomie nauki. Jednakże Albania tego czasu jest krajem który jest w ogonie Europy. Wręcz ten okres doprowadził do pogłębienie się kryzysu w pastwie. A teraz ciekawostka, kto doprowadza do zakładania największej sieci szpitali i szkół w krajach słabo rozwiniętych. Bynajmniej nie są to ateistyczni liderzy tylko kościoły i wspólnoty religijne. Gdzie te wielkie dzieła na rzecz kształcenia ludzi i medycyny w krajach trzeciego świata?

W wkrol
-2 / 10

Silko nie używaj słów które są Ci obce. Sam piszesz o błogosławieństwie a chyba nie bardzo rozumiesz co to słowo znaczy. Dlatego podam Ci jego definicję: Błogosławieństwo – termin religijny oznaczający formułę lub gest wyrażenia życzenia udzielenia łaski przez Boga.

Chyba jednak nie jest z Tobą tak źle skoro uważasz, że coś jest błogosławieństwem. Błogosławię Ci.

Odpowiedz