Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
356 378
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Antymonachomachia2
0 / 0

same minusiki, a komentarzy nic, brawo :]

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B BishopBS
+4 / 4

w dziadach to bym z chęcią sam wziął udział zamiast tego co mamy obecnie...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lolczyslaf
+3 / 3

Tak widzę chrześcijaństwo - zakażony waszych bezsensownych obyczajów religijnych (pogaństwo to prymitywna religia) i zastąpimy je naszymi bezsensownym obyczajami religijnymi. Jedno i drugie totalnie pozbawione sensu, z tym wyjątkiem, że poganie sobie po prostu byli i kultywowali swoją kulturę, a chrześcijaństwo wpier*oliło się z buciorami tam gdzie ich nie chcieli i wprowadzili swoje porządki. Trochę to podobne do zaborów czy do wrogiej okupacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mudia
+5 / 7

Brałem udział w inscenizacji Dziadów w niedalekim grodzisku. Była też pogadanka na temat samego obrzędu i wierzeń słowiańskich dotyczących śmierci. Naprawdę warto coś takiego zobaczyć. Szkoda, że chrześcijaństwo tak mocno przeryło nasza tradycję. Pozostało niewiele źródeł opisujących stare wierzenia. Grecy czy Włosi mają swoją mitologie i opisy obrzędów, podobnie jak Norwegowie i wiele innych państw, ale u nas niestety usunięto z pamięci praktycznie wszystko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B byh81
+2 / 2

Mnie również nurtuje od długiego czasu dlaczego kościół chrześcijański tak tępił wiarę słowiańską jednocześnie nie robiąc sobie nic z greckiej, rzymskiej i nordyckiej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
-2 / 4

Trochę nie rozumiem. Powszechnie się tutaj nawołuje, że należy odrzucić współczesne religie, w tym chrześcijaństwo, bo to bajki i wymysły ludzi o niejasnych intencjach. Jednocześnie, jako alternatywę, proponuje się jakieś wymarłe kulty, które już się kompletnie nie trzymają kupy ni dupy. To co - mam uznać, że chrześcijański Bóg to bajka i wymysł, po czym radośnie przyjąć, że pogańskie bożki i wywoływanie duchów to najprawdziwsza prawda i rzeczywistość?

Bo jeśli uznamy, że wszystko to są bajki i bzdury, a chodzi tylko o otoczkę i klimat do zabawy, to przecież każdy jest tak samo dobry i tak samo neutralny, prawda?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Hermes_Trismegistos
-1 / 1

@daclaw Mechanika jest dość prosta. Ludzie fascynują się rzeczami nieznanymi, niszowymi i "dziwnymi". Rzymskokatolickość już spowszedniała. Rytuały często straciły swoje sakrum. Stała się odpowiednikiem popu w muzyce. I wielu woli sięgać po alternatywy. I można podejrzewać, że u zarania chrześcijaństwa było podobnie, tylko na odwrót:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A alojzykluska
+2 / 2

Mysle, ze halllowen nie ma nic wspolnego z naszymi slowianskimi Dziadami. W Hallowen sie starszy i przebiera za potwory, upiory i td, posatcie z gruntu zle, krzywdzace czlowieka. Dziady to nawiazywanie kontaktu ze zmarlymi, pewnie w w iekszosci bliskimi, wiec zuuuupelnie nie widze zwiazku. PIsze

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Drau
+2 / 2

@alojzykluska No to teraz sprawdź dlaczego się za takowe stwory przebiera ^^ Wszystko zrobi się jaśniejsze :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Magician300
0 / 0

Rozumiem i szanuję ale nadal będę uważała, że Halloween to tylko zabawa ! Wiem, że są tacy , którzy dla nich Halloween to noc oddanie czci szatanowi bo są tacy nadal , niestety itd. Jednak naprawdę robią dramat z niczego bo nawet gdy jest czas by chociaż odrobinę się zabawić to od razu powiedzą ,że to zło i niezgodne z religią , oczywiście chodzi mi o Halloween.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar cysiek63
+1 / 1

Praktycznie wszystkie święta chrześcijańskie to zaanektowane praktyki pogańskie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem