Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
544 547
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A Ania_87
+21 / 21

@brudger Mogę Ci powiedzieć SKONT wziąć słownik.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
+20 / 20

@brudger pic na wodę to ta twoja ortografia. Współcześnie gwoździe są tanie.Kiedyś (a zwłaszcza we wczesnym średniowieczu ) były o wiele droższe i dlatego łączono elementy drewniane poprzez czopy i odpowiednie ukształtowane wręby które były tańsze. Drewno też było tańsze niż budowla kamienna zwłaszcza w regionach gdzie obfitowały w lasy. Postawienie w XII w kamiennej budowli kościółka mógł sobie pozwolic poważny ośredek miejski a nie mała miejscowość.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar hek_sa
+15 / 15

@brudger Bo wówczas tak budowano? proponuję wizytę w Karpaczu, tam jest podobny kościół, Wang, można dokładnie obejrzeć, nawet ze szkłem powiększającym.

PS
pisze się SKĄD.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar refael72
+1 / 9

@hek_sa
Kościół Górski Naszego Zbawiciela powszechnie znany jako Kościół Wang. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku. W 1841 rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina. W 1842 trafił do Karpacza. Znaczna część oryginalnych elementów kościoła nie nadawała się do użytku. Kierujący budową pisał w kwietniu 1844 roku, że z Norwegii przewieziono tylko jedną piętnastą jego fragmentów. Brakujące części dorabiano w trakcie budowy na podstawie rysunków. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki. 28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal. (za: wikipedia)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar hek_sa
+1 / 1

@rafael72 Wiem, mieszkam bardzo blisko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ania_87
+5 / 5

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Ania_87
+7 / 7

Też mamy taki w Polsce. Kościół Wang w Karpaczu przeniesiony z Norwegii w 1842 roku z miejscowości Vang.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar refael72
-2 / 6

@Melotte Akurat ten może mieć gwoździe. Został natomiast zbudowany z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, piasku, gliny),

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Melotte
0 / 0

@refael72 Upierać się nie będę, bo choć byłam i zwiedziłam to pod kątem obecności gwoździ ścian nie badałam. Wiedzę w tym temacie zaczerpnęłam z internetów, a konkretnie ze strony: https://polskazachwyca.pl/ciekawostki/kosciol-pokoju-drewniany-cud-swidnicy-jaworze/
Jeśli jednak gwoździe by się znalazły to faktycznie pozostaje nam Świątynia Wang. Jedno jest pewne - obie świątynie są warte zwiedzania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar refael72
-3 / 5

@Melotte Kościoły Pokoju zostały wybudowane po wojnie 30letniej. Protestancki król szwedzki wymusił na katolickim cesarzu Austrii zgodę na wybudowanie 3 kościołów protestanckich. Cesarz zrobił wsystko, żeby układu nie złamać, ale by kościoły nie powstały.
1. kościół mógł powstać na odległość minimum strzału z armaty od murów miejskich
2. bryła budynku nie mogła przypominać kościoła
3. nie wolno było używać materiałów trwałych
4. czas na budowę to 12 miesięcy

Kościół w Świdnicy został wykonany w technologii szachulcowej, czyli szkielet z belek wypełniony mieszaniną słomy i gliny (bardzo podobna technologia to mur pruski, gdzie wypełnieniem jest cegła i/lub kamień). Powstał (stan surowy zamknięty) w 10 miesięcy. Może pomieścić 7000 wiernych, z czego 5000 jest miejsc siedzących, zaś najbardziej okazała jest loża Hochbergów - głównych sponsorów budowy.
Kościół jest arcydziełem sztuki baroku - bogactwo rzeźb, malowideł etc.
Pozostałe Kościoły Pokoju powstały w Jaworze i Głogowie. Ten ostatni spłonął podczas kolejnej wojny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 6 października 2021 o 20:14

avatar misteriusz
0 / 0

@Melotte Jeszcze kościół w Haczowie na Podkarpaciu - największy i jeden z najstarszych gotyckich drewnianych kościołów o konstrukcji zrębowej w Europie, wpisany w 2003 roku na listę UNESCO. Zbudowany bez użycia gwoździ

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Melotte
0 / 0

@refael72 Znam historię Kościołów Pokoju w Polsce i sama się zachwycam stojącym w Świdnicy. W Jaworznie nie byłam. Tak jak napisałam nie będę się w kwestii gwoździ upierać.

Jednakowoż dobrze, że napisałeś historię powstania świątyń, bo choć ja ją znam to Demot przyciągnął uwagę wielu osób i to ważne, że będą mieli szansę z Twojego komentarza ją poznać.

Warto też będąc w Świdnicy zwiedzić wystawę w Domu Dzwonnika związaną z historią religii luterańskiej. Mają między innymi wspaniałe wydawnictwa Biblii sprzed setek lat.

Jeśli chodzi o modlitwę nie mam szczególnych preferencji wystroju wnętrza. To raczej kwestia atmosfery i potrzeby wewnętrznej niż zdobień albo ich braku. Natomiast rozumiem ludzi budujących i ozdabiających świątynie, bo dzięki nim my i następne pokolenia możemy poznać kunszt i artyzm poprzednich epok. A jest co podziwiać. Budowali na chwałę Bogu i ludziom na pożytek.


@misteriusz O tej świątyni nie słyszałam jeszcze. Bardzo dziękuję za namiary. Jak tylko będę w okolicy na pewno zwiedzę :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wolfi1485
+1 / 1

@olmajti No i mój komentarz już jest zbędny, skoro pomyśleliśmy o tej samej osobie...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Pattersson
0 / 0

Kościół fajny :) widzę tego demota już któryś raz i prawidłowo bo komu chce się przeglądać po 150 stron dziennie skoto tu takie przypomnienie :) jestem za :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bialyaniol95
0 / 0

To nie jest kościół, który Atomic circuS namalował?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem