Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
211 218
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
M MG02
+3 / 5

Myśle, że wiekszy wpływ miała I Wojna Światowa, w której USA nie wzieło prawie wogóle udziału. I Wojna Światowa wyniszczyła gospodarkę wiekszości krajów Europy, a USA się znacząco wzbogaciło sprzedajać broń obu stronom konfliktu. Hiszpanka, moim zdaniem, nie miała aż tak dużego wpływu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rdaneel
+1 / 5

@MG02 "a USA się znacząco wzbogaciło sprzedajać broń obu stronom konfliktu" fascynujące, opowiedz mi na ten temat więcej...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
-1 / 1

@rdaneel
Sam sobie poszukaj

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rdaneel
+1 / 1

@MG02 Dziekuję za wyczerpujący brak argumentu.
Nie I a II i nie USA a Szwecja. Reszta się zgadza?


Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
-1 / 1

@rdaneel
Nie II a I. Nie szwecja a USA.
Otwórz pierwszą lepszą książke do Historii i znajdziesz sam. Amerykanie przystąpi li do Pierwszej Wojny Światowej 6 kwietnia 1917 po zatopieniu przez Niemców statku Lusitania. Na pokładzie statku oprócz pasażerów były zapasy amunicji dla Francji i Anglii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rdaneel
+1 / 1

@MG02
Lusitania była statkiem pasażerskim a Niemcy padli ofiarą swojej "nieograniczonej wojny podwodnej."
Ale masz rację, prowadzili handel z obiema stronami konfliktu loco porty USA.
Trudność polegała na tym że niemcy nie mieli technicznych możliwości transportu ergo praktycznie cały handel odbywał się z Aliantami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+1 / 1

@rdaneel

Brytyjczycy utrzymywali, że to był statek pasażerski, ale w 1982 nurkowie którzy badali wrak znaleźli skrzynie z amunicją I bronią. W 2005 wyłowiono kilka naboii do remingtona, ktore są teraz gdziez w muzeum. Brytyjczycy w koncu przyznali, że na pokładzie były ponadz 4tys. skrzyń z bronią. Niemcy od początku twierdzili, że statek przewozi zaopatrzenie do Anglii i dlatego go zatopili. Tyle znalazłem w internecie w ciagu 15stu minut.

Lusitania i Mauretania pływały między Southampton a Nowym Jorkiem. Między nowym Jorkiem a Hamburgiem też pływały statki, jak np. SS z Karlsruhe.

Wracająć do demota, to nie zaraza przyczyniła się do wzrostu gospodarczego w USA i zubożenia krajów w Europie tylko tobył efekt Pierwszej Wojny Światowej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 grudnia 2020 o 17:41

R rdaneel
0 / 0

@MG02 "Brytyjczycy utrzymywali, że to był statek pasażerski ." to BYŁ statek pasażerski.

Jak się okazuje 4tys. skrzyń z bronią - z pociskami. albo kulkami do pocisków bo straciłem wątek. Jest mowa o 173 tonach zaopatrzenia wojskowego.

"Niemcy od początku twierdzili, że statek przewozi zaopatrzenie do Anglii i dlatego go zatopili" stawiam że tego nie wiedzieli.

"6 kwietnia 1917 po zatopieniu przez Niemców statku Lusitania"

no prawie: "The Lusitania Sinks: May 7, 1915"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
0 / 0

@rdaneel
Nie do końca się z Tobą zgodzę.
Pogrzebałem trochę w internecie i:
1) Lusitania pomimo, że transportała pasażerów oficjalnie była okrętem wojennym. Po wybuchu wojny razem z blizniaczą Mauretanią została wciągdnieta do marynarki wojennej. Mauretania została uzbrojona i był wykożystywana do walki a o Lusitanii zapomnieli. Niezmieni to tego, że razem z pasażerami transportowała "zaopatrzenie wojskowe" na którym podczas wojny można nieźle zarobić.

2) zaopatrzenie wojskowe też jest wykożystywane podczas wojny, niezależnie czy to jest broń czy kule do pocisków. Nie wiem gdzie straciłeś wątek ale w artykule, który znalazłem brytyjczycy sami się przyznali do tego, że na statku było 4.200 skrzyń z "bronią i amunicją małego kalibru".

3) Nie wiem co Niemcy wiedzieli, a czego nie wiedzieli. Napisałem to co znalazłem w internecie jako oficjalny powód, który podali. Może nie wiedzieli, ale jednak się okazuje, że zgadli.
4) Znalazłem w necie, że bezpośrenią przyczyną, czy powodem dla którego USA przystąpiło do wojny jest zatopienie Lusitani, na pokładzie której zgineło 128 obywateli USA. Nawet wikipedia podaje to jako oficjalną przyczynę. To, że 2lata trwały przepychanki w rządzie, żeby opwiedzieć sie po ktorej stron to, może tylko świadczyć tym, że mieli interesy po obu stronach konfliktu. Wg. tego co znalazłem nie po drodze im było z Wielką Brytanią, dlatego nie było większosci w senacie. Potrzebowali też czasu na stworzenie armii bo w 2lata z 200tyś żołnierzy zwiekszyli ich liczbę do 4mln. Wojskowych szkolili Francuzi i Brytyjczycy, którz pewnie dostalo sie do Ameryki drogą morską.

Ale odbiegamy od tematu. Teorie spiskowe o epidemii czarnej grypie wywołanej przez USA, tylko po to żeby osłabić Europę nie mają chyba najmniejszego sensu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 grudnia 2020 o 22:36

R rdaneel
0 / 0

@MG02
1. Gdzie?
2. "Niezmieni to tego, że razem z pasażerami transportowała "zaopatrzenie wojskowe" nie wiem nie chce mi się sprawdzać wyobraź sobie Lusitanię jako autobus który w bagażniku oprócz 30 walizek pasażerów wsadzisz jedną z kałachami. Proporcje podobne.
3. Niemcy zawsze mieli masę "oficjalnych powodów".
4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Telegram_Zimmermanna, wydalenie Von Papena który w kompromitujący sposób ujawnił listę szpiegów w USA (przechwycił ją wywiad brytyjski)


Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rdaneel
0 / 0

@MG02 Tak a'propos:
von Papen który dostał żelazny krzyż za zasługi jest twórcą największej i najbardziej kompromitującej wpadki szpiegowskiej kiedy to doprowadził do przejęcia dokumentację finansową (listę płac) siatki szpiegowskiej którą prowadził w USA.:
https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/1916-german-espionage-activities-in-the-us-confirmed-1.2495898

Co ciekawe dojście i zrozumienie tej informacji jest wyjątkowo trudne. Bo przecież "niemieccy szpiedzy są rewelacyjni" Tacy że aż pamiętniki piszą jak nastoletnie siuśmajtki (vide idiota Canaris).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
0 / 0

@randeel
1) Brytyjska wikipedia podaje, że po wybuchu wojny Luistania była wciągnieta na listę AMC, czyli Armed Merchendise Crouser.
2) Zdaje sobie sprawę jakie są proporcje, ale nie zmienia to faktu, że pasażerski liniowiec nie powinien wogóle przewozić broni. Niemcy twierdzili, że było to złamanie miedzynarodowego traktatku o liniowcach pasażerskich (ktory w momęcie zatopienia statku był już nieważny). Tym bardziej, że anglicy nałożyli na Niemcy embargo i uznali, każdy transport morski, nawet prowiant za przemyt. Inna, rzeczą jaką znalazłem to to, że Niemiecka ambasada opublikowała w 50 amerykańskich gazetach ostrzeżenie przed wypływem Lusitanii, że pasażerowie powinni być swiadomi, że statek bedzie płyną przez obszar objety wojną i może dojść do ataku z ich strony.

Przyznaje, że nie jestem historykiem a wiedzę na ten temat czerpie z internetu. Może dla mnie pora wrócić do książek, bo nawet mnie zainteresował te temat. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar cysiek63
+2 / 2

Pierwsze przypadki hiszpanki zanotowano we Francji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K katem
+4 / 4

Poczyniła, poczyniła, tylko o tym nie piszą i udają, że jej nie było.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pawelkolodziej
0 / 8

A to pamięta, że wirus HIV to efekt amerykańskich prac nad bronią biologiczną ? To, że najwięcej zachorowań było wtedy w Afryce to efekt tego, iż tam właśnie testowano tę broń.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MG02
+2 / 2

@pawelkolodziej
I tu Cię zaskoczę i pewnie podam argument dla atyszczepionkowców. Aż się dziwie, że żaden zwolennik teorii o chipach, wpływowi 5g, planowanej depopulizacji i innych kretynizmach z tym nie wyskoczył... Oglądałem kiedyś jeden program, o HIV i wg. jakichś tam badać wirus powstał w afryce i przeniósł się z małp na człowieka. W tym samym czasie, w afryce trwał masowy program szczepień na Polio. Tak dla ciekawostki, szczepionkę na Polio robili wtedy z trzustek małp, a z braku surowca brali wazystko jak leci nawet chore zwierzęta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 grudnia 2020 o 22:45

A Adlain99
0 / 0

Na pewno wiemy, któremu krajowi ta korona nie zostanie przekazana.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bobycob
0 / 0

Każdy pamięta - bo od blisko roku regularnie wszystkie mainstreamowe portale o tym piszą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
+2 / 2

Co za bzdura, w USA zaobserwowano jedne z pierwszych przypadków hiszpanki, zmarło według różnych szacunków od 500 do 800 tys. ludzi. Wirus nie ominął Ameryki i w dodatku nikt tego nie ukrywa. Dziwna próba zrobienia niusa na siłę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem