Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
485 492
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
T truskawka90
+1 / 1

Jaki to ten psycholog?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Erecer
-3 / 31

Ciekawi mnie jakie to uczucie hodować a nie wychowywać dziecko?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Livanir
+18 / 20

@Erecer Czemu sądzisz, że hodować? Na wychowywanie też trzeba mieć plan. Czyli każde przemyślane wychowywanie, to hodowanie? Na coś trzeba dziecko wychować, wpoić mu pewne wartości, każdy rodzic tak robi, tylko większość ma to w dupie wychowanie w konkretnej ścieżce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Erecer
+1 / 1

@Livanir
Hodujesz w określonym celu. Wychowanie jednak nie jest hodowlą. Wychowujesz krowę?
Jeżeli człowiek bedzie "wychowywany" na robotnika w fabryce i całe jego życie od narodzin po przez pracę do grobu, jest kształtowane tak aby spełnił określony cel, który został mu narzucony, jest dla Ciebie wychowaniem, a nie hodowlą, to psy wychowujemy, nie hodujemy.
Jest chyba jakaś różnica między wychowaniem a hodowlą, prawda?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pin54
+1 / 1

@Erecer Jako hodowca psów powiem tylko tyle, że psy hoduję i wychowuję jednocześnie. Hodowla polega na karmieniu, pojeniu i uzyskaniu optymalnej sprawności fizycznej, a u potomstwa uzyskaniu optymalnej puli genetycznej, którą będzie można przekazać dalszym pokoleniom. Wychowanie natomiast dąży do uzyskania możliwie najwyższego stopnia socjalizacji z człowiekiem oraz "użytkowości" co realizowane jest przez zwiększanie sprawności intelektualnej już od momentu gdy szczeniaki mają kilka tygodni przez bliski kontakt z nimi i wzmocnienie pozytywne.

Oczywiście można by się, kłócić czy termin 'wychowanie' jest słusznie użyty w połączeniu ze zwierzęciem ponieważ słowniki precyzują, że odnosi się on do dzieci. Ale jeżeli z kolei sztywno trzymać się definicji słownikowych to jesteś w błędzie, ponieważ wychowuje się dzieci właśnie w 'jakimś celu' - w celu przygotowania do życia (za słownikiem PWN).

Tak więc bez względu na to czy dziecko zostanie przygotowane do życia jako szachista, czy jako pracownik fizyczny to nadal jest to wychowanie. Warto chyba jednak zauważyć, że raczej mały odsetek ludzi mając do wyboru, wybrałoby wychowywanie dzieci na pracowników fizycznych zamiast na dyrektorów/lekarzy itp. Ludzie, którym się nie powiodło nie zostali celowo wychowani na "nieudaczników", stało się to z niewiedzy rodziców, lub (i to chyba jest meritum) w większości przypadków, z braku wychowania. Skoro jest brak wychowania to co zostaje? Tak, hodowla dzieci. Dostają jeść, spać i tablet do zabawy.

Ps. oczywiste, że samo wychowanie do odniesienia sukcesu nie wystarczy, potrzebne są jakieś predyspozycje, ale nie o tym rozmawiamy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Robsta76
-4 / 16

Taka troche tresura nie wychowanie, bo raczej to nie zbieg okoliczności, że 3 osoby miały te same zainteresowania

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Livanir
+6 / 8

@Robsta76 W sumie często w kochających rodzinach dzieci idą w ślady rodziców, czy rodzeństwa. W mojej rodzinie nie ma moze arcymistrzów, ale każdy z nas(ja i moi bracia) w szkole stanęliśmy na podium w szkolnych zawodach wojewódzkich-> Nikt nas nie zmuszał, a wręcz nasza matka nie ogarniała szachów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I konto usunięte
+9 / 9

Bycie arcymistrzem szachowym nie oznacza bycia geniuszem jako tako

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F konto usunięte
+1 / 5

Jak ta kobieta pokonała "najwyższego notowanego w rankingu mężczyznę" Weszła na stołek?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+4 / 10

A czy ktoś kto od dziecka jest uczony do jednej gry (szachy po 10 godzin dziennie i bez chodzenia do normalnej szkoły) to zaraz jest geniuszem? Jakieś inne osiągnięcia? Bo od przestawiania figur na szachownicy jakoś raczej nikt za bardzo świata nie zmienił.
Demot powinien się nazywać "Jak od małego wytresować dziecko", zresztą to się dzieje bo większość sportowców jest od maleńkości trenowanych do dyscypliny której rodzice są fanami. Polecam np programy o szkole w Chinach gdzie malutkie dzieci są męczone wręcz aby ćwiczyć gimnastykę sportową itd.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 9 marca 2021 o 21:34

A antyfrajer
+1 / 1

@Intropata Jak dla mnie ta definicja jest dość słaba. Dużo lepiej choćby wikipedia to opisuje. https://pl.wikipedia.org/wiki/Geniusz_(cz%C5%82owiek_wybitny)
Geniusz (łac. genius) – termin mogący oznaczać niezwykłe, niezrozumiałe dla innych i wydające się nadludzkimi zdolności oraz osobę takimi zdolnościami obdarzoną - ma się przy tym na myśli przede wszystkim osiągnięcia jednorazowe, przełomowe wynalazki i odkrycia, dzieła sztuki o największym znaczeniu; ducha danej epoki, człowieka, narodu (w tym sensie termin jest bliski heglowskiemu pojęciu zeitgeist); ponadprzeciętne zdolności w jakiejś dziedzinie - ma się wtedy na myśli wszelkie wybitne osiągnięcia w nauce i sztuce, niekoniecznie jednorazowe i przełomowe. W filozofii nauki i psychologii osoba posiadająca bardzo wysoki poziom ogólnych zdolności poznawczych, zdolna do tworzenia oryginalnych koncepcji naukowych, nowych form organizacji społecznej, nowych dzieł artystycznych, rewolucyjnych wynalazków technicznych itp.[1]

Patrząc od tej definicji uzdolniony szachista, nawet mający jakieś tam wyniki w swojej grze nie jest geniuszem. Geniuszem można by nazwać może wynalazcę szachów a nie użytkownika. Taki szachista nie jest ani odkrywcą ani twórcą a tylko graczem. Zaraz mi jeszcze powiesz, że taki przykładowo gracz w grę na komputerze, odnoszący sukcesy w e-sporcie też jest geniuszem bo opanował biegle jakąś grę komputerową plus jeszcze zapewne koordynację do obsługi sterowania grą.

Dla mnie osobiście szachiści choć oczywiście niezwykle inteligentni nie są geniuszami, arcymistrzów szachowych w historii była cała masa, nic to ludzkości za bardzo nie dało. Geniusz właśnie wg. mnie musi w swojej dziedzinie zmienić świat i za geniuszy uważam głownie wynalazców a nie odtwórców czyli dla mnie geniuszem może być kompozytor ale nie pianista grający najlepiej na świecie czyjeś utwory.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 marca 2021 o 21:07

A antyfrajer
0 / 0

@Intropata Ja oczywiście znam niedoskonałości wiki, ale też znam jej niewątpliwe plusy (jak np. aktualność i rozległość). Na górze napisałem moje zdanie, nikt nie musi się z nim zgadzać, tak samo jak ja nie muszę się zgadzać z Twoim. Słownik Języka Polskiego do którego podałeś link też ktoś napisał, i nawet nie jest to sygnowane PWN bo PWN mają taką stronę https://sjp.pwn.pl/szukaj/geniusz.html
Ale też nie wiadomo kto jest tego autorem ani z jakiego roku są te definicje. Znaczenia słów, nowe słowa, nowe wydarzenia to wszystko się zmienia i ewoluuje, wiec ja Wikipedię cenię bardziej niż suche regułki i to często przestarzałe jakie są w słownikach.
PS Jak już tak bardzo chcesz regułki to w Encyklopedii PWN jest
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/geniusz;4008346.html

geniusz [łac.],
psych.:
1) najwyższy stopień uzdolnienia; człowiek odznaczający się wyjątkowymi zdolnościami twórczymi w jakiejś dziedzinie;
2) człowiek niezwykle utalentowany, genialny; pojęcie szczególnie popularne w filozofii romant. — g. oznaczał artystę, pośrednika między nieskończonością i światem.
I polecam w pierwszej z definicji wziąć pod uwagę słowo "twórczymi" (nie odtwórczymi) w drugiej "światem". Ja łącząc te dwa znaczenia, uważam za geniuszy tych co "tworzą coś co zmienia "świat".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 11 marca 2021 o 19:45

K Kxz
+15 / 15

Do wszystkich tych którzy piszą że byli "tresowani", "hodowani" a nie wychowywani.
Moi drodzy, na tym właśnie polega WYCHOWANIE dziecka, przekazywanie mu swoich zainteresowań i kształtowanie go. Jeżeli rodzice sami chętnie czytają książki i się codziennie rozwijają to siłą rzeczy dzieci ich naśladują i robią podobnie.
Jeżeli po powrocie z pracy wracacie do domu i odpalacie tv/komputer to nie dziwcie się proszę że Wasze dzieci robią to samo. I nie mówcie im proszę "czytanie jest ważne", jednocześnie nie przeczytując żadnej książki od czasów licealnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vesmil
+1 / 1

jak czytam komentarze to zaczynam popierać zakaz publikacji bez czytania. Ktoś wie jaka metodę stosował czy tylko zakłada jak to wyglądało?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+1 / 1

@Vesmil wystarczy zaglądnąć do wiki. Cytuję: " Dziewczynki nie chodziły do szkoły, ponieważ ich edukacją zajmowali się w domu rodzice, zapewniając jednocześnie jak najwięcej czasu na szachowe treningi (nawet do 10 godzin dziennie)"
Czyli odseparowanie od rówieśników i przez 10 godzin dziennie wałkowanie szachów to jest normalne?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vesmil
0 / 0

@antyfrajer a teraz przeczytaj powyższą dyskusję i powiedz mi czy ma ona sens jeśli ludzie zajrzeli do wiki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+2 / 2

A widzieliście jak wygląda ta kobieta?
Zrównoważony rozwój intelektualny i fizyczny jest bardzo ważny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem