Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
76 77
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
R raven000
+6 / 6

Nad czym tu się zastanawiać?
Wystarczy posłuchać ICH reklam namawiających do zastania. PRAWIE CO TRZECI. Czyli po ludzku jest tam 20 parę procent pracujących. To chyba wybitnie świadczy o tym programie i jego sukcesie.

W większości firm które do tego przystępowały to pierwsze wypisywały się działy kadr i księgowości to też dużo mówi o tym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R raven000
+6 / 6

@Koszowy wypisują się masowo bo "na dany numer" ludzie nabierają się najczęściej raz.
"bo tego dodatku nikt im w innej formie nie zrekompensuje" jakiego dodatku? Wirtualnej kasy którą ktoś obiecał za lata w zamian za tą prawdziwą teraz. Dziękuję postoję.

Ja lubisz oddawać kasę za bajki o świetlanej przyszłości to Twoja sprawa, reszta podeszła do tego pragmatyczne: "nie dawać dobrowolnie żadnych dodatkowych pieniędzy rządowi".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mafouta
+6 / 6

@Koszowy Czyli uważasz, że pieniędzy przybywa od przesypywania ich z kupki na kupkę i zatrudniania do tego urzędników oraz firm oferujących specjalistyczne usługi obsługi przesypywania pieniążków?
Brawo dla utopijnego socjalisty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
+4 / 4

@Koszowy Ja zrezygnowałam z PPK i założyłam sobie IKE. Myślę, że Koszowy chciał powiedzieć, że ludzie są tępi i nie myślą o przyszłości, bo wolą mieć teraz. Znam jedną panią, która miała sklepik i płaciła najniższą stawkę emerytalną, a teraz płacze, że ma niską emeryturę. To może trzeba było sobie odłożyć? Weszłam w IKE, bo mogę pieniądze wycofać w dowolnej chwili, ale nie tak szybko, jak z własnego konta w banku. A jak się zmobilizuję do regularnego odkładania paru groszy, to nigdy nie odłożę.
Wkurza mnie tylko, że PiS chce mi ukraść 15% na konto przyszłego podatku, który chcą jednocześnie znosić w Nowym ładzie, albo pozbawić moje dzieci do prawa dziedziczenia pieniędzy, które wypracowałam w OFE.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-3 / 3

@raven000

>"bo tego dodatku nikt im w innej formie nie zrekompensuje" jakiego dodatku?

Na każde 100zł jakie odkładasz do PPK, Pracodawca dokłada swoje 75zł.
W przypadku małych firemek prywatnych można się dogadywać (nielegalnie) z pracodawcą, że jeśli zrezygnujesz z PPK, to część tej kasy da ci do ręki. Natomiast w przypadku nauczycieli te pieniądze przepadają po prostu. Więc nauczyciel rezygnujący z PPK to po prostu Podwójny Idiota.

> Wirtualnej kasy którą ktoś obiecał za lata w zamian za tą prawdziwą teraz.

Chyba nie masz pojęcia o PPK. To działa tak samo jak inne inwestowanie. IKE, IKZE czy twoje własne inwestowanie w obligacje, akcje itp.

>Ja lubisz oddawać kasę za bajki o świetlanej przyszłości to Twoja sprawa,

I to jest właśnie podejście polskie. Przejeść wszystko już

@mafouta

>uważasz, że pieniędzy przybywa od przesypywania ich z kupki na kupkę i zatrudniania do tego urzędników oraz firm oferujących specjalistyczne usługi obsługi przesypywania pieniążków?

Cóż, tak działa cały świat. Inwestujesz rzadko samodzielnie, bo Przeciętny Kowalski nie ma wiedzy i czasu na inwestowanie samodzielnie w konkretne instrumenty, więc są TFI, ETF i inne takie.

@Myslaca_istota

> Ja zrezygnowałam z PPK i założyłam sobie IKE

Ale PPK to takie IKE, ale pracodawca dokłada 75zł na każde twoje 100zł, więc masz już na starcie 75% zwrotu z inwestycji. Tego nie wyciągniesz samodzielnie.

> ludzie są tępi i nie myślą o przyszłości, bo wolą mieć teraz.

Dokładnie. Co ciekawsze, rezygnując z PPK nie mają teraz, bo tracą po prostu to, co dokłada pracodawca. Więc rezygnują z przyszłości nie dostając za bardzo czegoś teraz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 kwietnia 2021 o 13:02

avatar Koszowy
-4 / 4

@koszmarek66
>PPK zapisane są w ustawie. Ustawa to dyktat strony państwowej. Może zostać zmieniona za rok, pięć, dziesięć. Tak jak OFE.
IKE to umowa dwustronna.

IKE też jest ustawowe. Zasady też się mogą zmienić. Przesuną wiek emerytalny na 120 lat i nie wypłacisz bez podatku wcześniej :)

>PiS zdeptał do poziomu klepiska zaufanie obywateli do państwa czego wyrazem jest także poparcie dla PPK.

tak, ale prawda jest taka, że jak państwo zechce, to choćby nakręci hiperinflację i twoje IKE będzie też psinco warte, a zyskają posiadacze obligacji indeksowanych inflacją oraz wysokich składek ZUS, bo tam również jest waloryzacja zależna od inflacji.

Niestety bez zaufania do Państwa się nie da, bo żyjesz w realiach państwa. Nawet jak sobie zakopiesz złoto w ogródku, to też mogą przyjść i wykopać albo wydać całkowity zakaz obrotu złotem.

Zawsze jest ta ściana prawna, której nie przejdziesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 kwietnia 2021 o 13:19

avatar Koszowy
-3 / 3

@koszmarek66 No może i tak, ale wydaje mi się, że np. to czy środki są opodatkowane czy nie, to już zależy od ustawy, a nie od instytucji, w której masz to IKE opakowane. Bo samo IKE to opakowanie ustawowe na produkt finansowy. Więc sam produkt wynika za zasad instytucji finansowej, ale zasady IKE są ustawowe.

W PPK też masz informację, że są to środki osobiste (a nie jak w OFE, gdzie nie były osobiste), podlegające dziedziczeniu. Następnie są inwestowane przez instytucje finansowe w akcje. Więc skok na tę kasę byłby takim samym skokiem na kasę prywatną, jak na IKE czy inne.

Zresztą OFE też tak do końca nie zostało zabrane. Po prostu zlikwidowano ideę OFE i możesz albo przenieść środki z OFE na subkonto ZUS i wtedy zasilić UBEZPIECZENIE emerytalne albo możesz je wykupić do IKE. Zapłacisz 15%, ale nie zapłacisz potem podatku. A z ubezpieczenia ZUS płacisz podatek. Więc to tak naprawdę jest kolejny mit o wielkim skoku na OFE.

Owszem, Donald namieszał, przerzucił część z OFE do ZUS, żeby podebrać kasę z obligacji teraz kosztem emerytur kiedyś (i to na dwoje babka wróżyła, bo zusowskie to jest ubezpieczenie), ale PPK są przed tym chronione, bo wg ustawy te środki są prywatne a nie publiczne.


Tak czy siak, rezygnując z PPK tracisz tę połowę, jaką dołoży pracodawca + zyski z inwestowania. Więc to trochę tak, że ze strachu, że to znacjonalizują (małe ryzyko) rezygnujesz z bonusu już teraz (100% pewności straty)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 kwietnia 2021 o 14:10

M Myslaca_istota
+3 / 3

@Koszowy No właśnie z tym podatkiem jest trochę inaczej. W Nowym ładzie jest PiS podnosi kwotę wolną od podatku do 30 000, ale nie będziesz mógł odliczyć od podstawy opodatkowania składek na ZUS, czyli zwykły, średnio zarabiający człowiek na tym straci. Zyskają tylko emeryci, którzy de facto nie będą płacić podatku, To Dlaczego PiS chce zabrać 15% na konto podatku, którego jako emerytka i tak bym nie płaciła? To jest kradzież!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-3 / 3

@Myslaca_istota Z podatkiem chodzi o to, że jeśli

a) przekażesz środki na IKE, to potem odbierzesz je bez podatki po 65 roku życia.
b) przekażesz środki na ZUS, to potem odbierzesz je (o ile dożyjesz) w formie emerytury, ale opodatkowanej

dlatego aby to zrównoważyć, zabierają ci 15% opłaty przekształceniowej przy (a) bo w stosunku do (b) jesteś potencjalnie do przodu o podatek

@koszmarek66

> ani ja, ani większość Polaków nie ufa władzy,

ja też nie ufam. Ale niestety jedyna opcja to Przejeść Teraz. Bo każde inne mogą tak czy inaczej zabrać. Znany pisarz Nienacki pod koniec życia robił bokami, bo wszelkie oszczędności zjadła mi hiperinflacja (ta przed denominacją, gdzie wszyscy byliśmy milionerami). Niestety pewności nie ma w żadnej wersji :( Pozostaje ufać władzy na tyle, na ile te ustawy są, bo sie tego nie przeskoczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-1 / 1

@Myslaca_istota
>PiS podnosi kwotę wolną od podatku do 30 000, ale nie będziesz mógł odliczyć od podstawy opodatkowania składek na ZUS, czyli zwykły, średnio zarabiający człowiek na tym straci.

Dlaczego ma na tym stracić? Teraz ma kwotę wolną 3500, a ZUS nie wynosi 25 tysięcy. Maksymalne roczne ubezpieczenie emerytalne wynosi 15 398,35 a rentowe 2 366,55. Niestety jest limit, bo inaczej by wszyscy pakowali w ZUS pod gwizdek, bo tam jest bardzo ładna stopa zwrotu, bo składki są rewaloryzowane tak, że jak nie jesteś wprawnym inwestorem, to tyle nie wyciągniesz nigdzie. Fakt – ZUS nie jest dziedziczony, więc to przy założeniu, że długo pożyjesz, ale na tę ewentualność ZUS ma naprawdę najlepszą ofertę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
0 / 0

@koszmarek66
>Nie zaufam władzy już nigdy, żadnej.

Możliwe ale mam wrażenie, że nie masz wyjścia. Na tym lub innym etapie musisz żyć w społeczności. Można być preppersem i różne rzeczy robić, ale tak czy siak sam przeciwko wszystkim nie wygrasz. Władza zawsze będzie silniejsza od jednostki.

> Znajomy emerytowany policjant zaraz po 50tce został obligatoryjnie zapisany do PPK w firmie, gdzie dorabia na umowie zlecenie z czego ma śmieszny dochód. Mimo, że dostaje emeryturę, na kasę z PPK w wys. abstrakcyjnej i tak musiałby czekać jeszcze kilkanaście lat. Byłby idiotą gdyby się nie wypisał.

To są takie niuanse i dlatego jest możliwość rezygnacji.
Z drugiej strony, co to przeszkadza odkładać sobie na dodatkową emeryturę na starość? Może inny policjant chce? Ja jestem w takim wieku i jestem w połowie drogi do emerytury, bo mi nie przysługuje policyjna. Więc może ktoś z policyjną chce odkładać na taką „zwykłą”?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
0 / 0

@koszmarek66

>Takich "niuansów" jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy a może i więcej. Policja, wojsko, inne służby mundurowe. Większość na emeryturze mając ok. 50 lat dorabia i trafia w objęcia PPK. Zapomnieli o nich?

Ale to wszystko Jedna Sprawa. Niuans. Każdy z nich może przecież, jeśli chce, się wypisać. A jak mówię, niekoniecznie wypisanie u nich ma sens.

>Sam kiedyś znalazłem 2 błędy w ustawach.

Nigdzie nie twierdziłem, że mamy Władzę Idealną. Wręcz przeciwnie. Uważam, że jest mocno niedoskonała. Tyle, że z PPK wolę wybrać YES a nie NO. Bo nie ma alternatywy lepszej w mojej ocenie. A już na pewno alternatywą nie jest to, co odwala większość rezygnujących, jakich znam, czyli Przejada Wszystko Tu i Teraz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R raven000
0 / 0

@koszmarek66 myślisz, że dlaczego jest taki ból odwłoka, że przystąpiło do niego tylko 20 parę procent.
Miliony zwiały z przed nosa, liczyli na ściągnięcie ich do budżetu a tu zonk.

Słyszałeś reklamę tego w radiu? "Prawie co trzeci", realnie ledwo co czwarty; jak dobrze kojarzę to coś ~26%.

Przy obecnym podejściu po chwili zastanowienia, po co oszczędzać jak i tak "daajoooo". 13, 14 emeryturka, zapomogi socjalne. Jaki jest sens?

Jedyna szansa na zmianę to globalny reset wywołany wojną, prawdziwą pandemią; tyle, że wtedy to emerytura to najmniejszy problem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
0 / 0

@raven000 @koszmarek66

Powiem tak, mi nie zależy. Jeżeli wolicie w imię buntu sobie strzelić w stopę, to proszę bardzo. Ja słucham innego specjalisty, Marcina Iwucia, który na chłodno i uczciwie analizuje wszystkie warianty i na podstawie tego uważam, że PPK jest dobrym rozwiązaniem dla Szarego Kowalskiego, który nie zajmuje się na codzień inwestowaniem, analizą spółek giełdowych etc.

A z przyczyn, jakie przedstawiłem, w przypadku nauczycieli (i pracowników budżetówki) w ogóle rezygnacja jest wyjątkowo denna. I takie jest moje zdanie. Ale jeśli wolicie tracić – rezygnujcie do woli. Jest wolność wyboru.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R raven000
+1 / 1

@Koszowy "Ale jeśli wolicie tracić – rezygnujcie do woli." Ale Ty usłyszałeś to, że nie masz żadnej gwarancji na zwrot? Możesz stracić a nic nie zyskać?

"że PPK jest dobrym rozwiązaniem dla Szarego Kowalskiego"
Dziwnym trafem ponad 70% uprawnionego społeczeństwa doszło do tego samego wniosku. Ponad 70% uważa, że jednak nie.
Nie zastanawia Cię to?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Myslaca_istota
+1 / 1

@Koszowy "dlatego aby to zrównoważyć, zabierają ci 15% opłaty przekształceniowej przy (a) bo w stosunku do (b) jesteś potencjalnie do przodu o podatek"
W tym sęk, że podniesiona kwota wolna od podatku spowoduje, że praktycznie nie będzie podatku od emerytur, więc a konto czego PiS chce mi zabrać 15%? A jeśli przejdę z OFE do ZUS to w imię czego dlaczego PiS chce pozbawić moje dzieci praw do dziedziczenia pieniędzy, bo teraz mają takie prawo. Oferta rządu jest jest oferta rozbójnika: co panocku uciać, rączkę, czy nóżkę?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pawelkolodziej
+3 / 7

Też się z tego gówna wypisałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-3 / 7

@pawelkolodziej Brawo ty, nie każdy tak się lubi poświęcać dla innych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem