Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Człowiek nie jest wyjątkowy przez jedną cechę

tylko przez ich zbiór

www.demotywatory.pl
+
21 27
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
K killerxcartoon
+3 / 3

Nie tylko ludzie mają język..
Niewątpliwie dzięki badaniom wiemy że morskie ssaki z rodziny waleni maja język i poszczególne zestawy dźwieków identyfikują konkretne osobniki...
Wiadomo ze szympansy , goryle i orangutany umieją się porozumiewać między sobą i wytwarzać narzędzia , ba da się nauczyć je języka migowego i efektywnie z nimi komunikować a nawet nauczyć posługiwania się smartfonem czy grać w gry w VR.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PsychologiaCywilizacji
0 / 0

@killerxcartoon Pytanie jak zdefiniować język. Tutaj Pinker mówi o języku, w którym występuje bardzo duża liczba określeń oraz o złożeniach gramatycznych. Więc to zapewne problem skali.

Ale gdyby przyjąć, że nie tylko ludzie mają język, to wtedy jeszcze mocniej wybrzmiewa argument Pinkera, że jesteśmy wyjątkowy nie przez jedną niezwykłą cechę, ale przez ich zbiór który pojawił się w jednym gatunku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 0

@PsychologiaCywilizacji

Gramatyka jest zbędna.. W chińskim jej praktycznie nie ma .. podobnie jak w pierwotnych językach klikowo-mlaskowych u pigmejów w Afryce. W języku migowym chyba też gramatyka jest uproszczona do minimum lub jej nie ma... A Gorylica opanowała ponad 1000 wyrażeń gdzie uważa się ze wystarczy już 600 wyrażeń do porozumiewania się .
To co nas odróżnia to to ze warstwa kulturowa jest przekazywana z pokolenia na pokolenie bo poświęcamy dużo czasu na wychowywanie potomstwa zanim osiągnie dojrzałość płciową ... około 15 lat. U zwierząt tak nie jest. Bez warstwy kulturowej niewiele różnimy się od zwierząt czego dowodzą tzw dzikie dzieci . Jeśli do weku 8 lat dziecko nie nauczy się mówić zatraci możliwość nauczenia się mówienia i będzie przypominało takiego goryla czy szympansa. A wiec ewolucyjnie jej nie wytworzyliśmy a przez kulturowy przekaz stadny z pokolenia na pokolenie i jest nietrwała.

Nasza warstw kulturowa kilkukrotnie była już niszczona i mieliśmy degres cywilizacyjny . Np Rzymianie używali betonu , bez niego Panteon by nie powstał. wynalazek zapomniany w okolicach 4-6 wieku jaki ponownie wynaleziono w XIX wieku jako cement portlandzki. Zanikła znajomość języka i pisma bo np nie potrafiliśmy odczytać przez 2500 tysiące lat pisma klinowego babilończyków czy przez 1300 hieroglificznego Egipcjan . A takich takich systemów pism zniknęło tysiące np pismo Inków, Etrusków , linearne B, czy z manuskryptu Wojnicza . W XIX wieku zniknęło połowę języków świata a w XX kolejna polowa tych co zostało. A z wymarciem języka znika dana kultura przekazy historia i dorobek cywilizacyjny. Pomyśl ile straciliśmy wiedzy z kultury majów jaka unicestwili Hiszpańscy konkwistadorzy

Tu masz gorylicę
https://www.youtube.com/watch?v=AOG-xW55azQ
A tu masz o umysłach zwierząt..
https://www.youtube.com/watch?v=XiwUEZaXXlM

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 maja 2021 o 21:34

avatar PsychologiaCywilizacji
0 / 0

@killerxcartoon Ciekawy punkt widzenia. Mimo wszystko warto zweryfikować jeszcze te informacje. Znam język chiński (nie na wysokim poziomie co prawda, ale mam certyfikat) i w tym języku jest gramatyka.
A ogólniej to myślę, że takiej klasy ekspert językoznawczy jak Steven Pinker wie co mówi :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 30 maja 2021 o 18:42

K killerxcartoon
0 / 0

@PsychologiaCywilizacji
Ale W chińskim gramatyka jest niezwykle prosta w porównaniu z Językiem Polskim czy nawet Angielskim

Odpowiedz Komentuj obrazkiem