Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
490 504
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
E elil
+18 / 18

Wychodzi na to, że chrześcijaństwo jest starsze od Jezusa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Alicorn
+16 / 32

Nie wymagaj od chrześcijan logicznego myślenia, czy myślenia w ogóle. Wierny nie od tego jest, a kościół krzywo na takich wywrotowców patrzy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar sliko
+7 / 19

Na pewne pytania katolikom odpowiedzi brak ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Horsman
-1 / 11

@sliko Niestety nigdzie nie pisze jakiego wyznania był malarz, ale zakładam że Rogier van der Weyden był ateistą, którego przymuszano(dużą gotówką) do rysowania obrazów religijnych, po czym tak wnioskuje, bo na wykipiedii pisze że niechętnie malował obrazy religijne, obraz z demota Saint Columba Altarpiece powstał w 1455 roku naszej ery, więc autor mógł zrobić swoistego rodzaju spoiler bądź nawiązanie, do dalszych wydarzeń albo po prostu zrobić sobie żart, w końcu niechętnie rysował takie obrazy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

@Horsman "zakładam że Rogier van der Weyden był ateistą [...] bo na wykipiedii pisze że niechętnie malował obrazy religijne"
To dość daleko idące założenie. Może malował niechętnie bo nie czuł się godny? Może lepiej mu płacili za obrazy świeckie? Powodów mogło być wiele.
BTW Nie znalazłem na wikipedii informacji, że niechętnie malował obrazy religijne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Horsman
-1 / 1

@RomekC Jest ja na angielskiej wikipedii to wyczytałem, w sumie nie wiem jaki ten obraz ma tytuł po Polsku (bo wątpię by tłumaczyli to idealnie tak, jak został nazwany w innym języku, bo składnia inna i mogłoby śmiesznie brzmieć, gdyby się to tłumaczyło słowo w słowo) może i daleko idące założenie, ale tu chodziło o to by się zaśmiać nieco z slika komentarza, który miał też daleko idące założenie, że obraz musiał narysować katolik (choć to może być moja zła nadinterpretacja jego komentarza)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pogromcaciemnoty
+9 / 15

@13Puchatek Dobrze, że możemy w dzisiejszych czasach opierać się na nauce i faktach, a nie bawić w symbolikę dla idiotów. Może doczekamy się pięknych czasów, gdy wszelkie wymysły religijne znikną z naszego życia codziennego a księża pedofile będą siedzieć w więzieniach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Maras78
+3 / 9

Bez przesady. Sztuka to sztuka. Rządzi się swoimi prawami i jednocześnie przeciw nim występuje. Nie można oczekiwać od sztuki jednoznaczności, a jednocześnie pewne jej elementy lub idee są ponadczasowe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

@13Puchatek "...naprawdę jest wśród Was aż tylu nieuków, nie mających pojęcia o historii sztuki?"
Ja jestem takim nieukiem. Skąd mam mieć pojęcie o historii sztuki? Plastykę zakończyłem wiele lat temu w podstawówce. Cieszę się jednak, że trafiłem na tak wyedukowaną osobę, która mi to wyjaśni. Wyjaśni, dlaczego krzyże "były w malarstwie średniowiecznym [...] dość powszechne”?
"...był to celowy zabieg, bo całe malarstwo średniowieczne było przede wszystkim głęboko symboliczne."
No i? Co symbolizują te krzyże? Dlaczego łamią zasady logiki?

"...człowiek na tyle dorosły, że potrafi pisać komentarze w sieci powinien mieć jakąś elementarną wiedzę na temat szeroko pojętej kultury i sztuki…"
Czekam Panie wyedukowany, co w tej kulturze i sztuce oznaczały te krzyże?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B biuro74
+2 / 2

@RomekC Analiza obrazu Ołtarz Świętej Kolumby: "Na środkowym filarze, ponad głową Marii, widzimy tutaj… krucyfiks! To oczywisty anachronizm, ale też czytelny znak podkreślający cel przybycia Zbawiciela, który w scenie Pokłonu Mędrców właśnie objawia się światu.
Podteksty pasyjne szczególnie wyraźnie występowały w przypadku przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem, często ukazywanej w otoczeniu świętych. Znakomitym przykładem może tu być słynna Madonna z ołtarza Montefeltro (Piero della Francesca, 1472, Pinacoteca de Brera, Mediolan). Śpiący Jezus na kolanach Marii jest niepokojąco bezwładny: kompozycja nasuwa skojarzenie z Pietą, czyli przedstawieniem Marii opłakującej ciało Chrystusa zdjęte z krzyża. Dodatkowo wiszący na szyi Dzieciątka koral zaznacza miejsce przyszłej rany w boku Ukrzyżowanego. Nagość Jezusa ma tu podtekst eucharystyczny: oto Maria prezentuje widzom Ciało Chrystusa.."

Linka nie podam. Mi zajęło to 5 minut, więc dla chcącego nic trudnego.

Ale nie sądzę, byś zaczął nawet szukać - tacy ludzie jak ty nie są stworzeni do oglądania sztuki, nie mówiąc już o jej podziwianiu, czy nawet rozumieniu, że o analizie nie wspomnę. Będziesz tylko pytał z uporem muła ciągnącego furmankę, dlaczego przednie koła mocniej stukają i tyleż tylko będziesz ciekaw w temacie transportu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
0 / 0

@biuro74 Dziękuję za wyjaśnienie.
"Ale nie sądzę, byś zaczął nawet szukać..." - Po co mam szukać skoro Ty jesteś i możesz mnie oświecić?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Horsman
+3 / 5

Spoiler albo nawiązanie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zeebee
+5 / 5

Ukrzyżowanie to bardzo popularna kara w tamtych czasach, Ani On był pierwszy, ani nie ostatni

Odpowiedz Komentuj obrazkiem