Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
M konto usunięte
0 / 4

Ujęcie liczbowe daje do myślenia, prawda? Pozostaje jeden dylemat do rozstrzygnięcia w płaszczyźnie odpowiedzialności za los kraju. Osobiście jakoś mniej brzydzę się tymi, co aktywnie poparli niż tymi, co mieli wszystko całkowicie w doopie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
+2 / 4

@Mizantropix Liczba jest zaniżona, bo nie uwzględnia tych co głosowali na Kukiza.

Mnie bardziej zastanawia ile osób spośród tych prawie 20 mln ludzi koczuje teraz na ulicach drąc japę w obronie TVN czy ogólnie przeciw temu co robi PiS mimo, że sami do tego doprowadzili. Jak to ktoś kiedyś powiedział - poznajcie prawdę, a prawda Was wyzwoli. Teraz więc te 20mln ludzi powinno ubrać wór pokutny, posypać głowę popiołem i chórem powiedzieć wszystkim pozostałym - MOJA WINA. Wtedy zamiast opluwać tych kilka osób, które korzystają z możliwości otrzymanych od tych 20. milionów będzie można usiąść i zacząć zastanawiać się nad tym co dalej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanusM
0 / 0

@Wolterianin
Ale zdajesz sobie sprawę że każdy ma prawo zmienić zdanie ? I sam znam kilka osób które głosowało na PiS, a teraz by z chęcią ich powiesili na najbliższym drzewie.
Wszystko się sprowadza do tego że mamy ludzi którzy zdają sobie sprawę że popełnili błąd i potrafią się do niego przyznać i mamy ludzi którzy będą się opierali przed przyznaniem się do błędu, a także najgroźniejszy typ ludzi czyli tacy którzy uważają że nie popełniają błędów.
@Mizantropix
Osobiście nie brzydzę się żadnymi, bo większości nie znam osobiście, moje obrzydzenie jest zarezerwowane do polityków którzy nas Polaków dzielą, i rujnują nasz kraj. A to że ktoś popełnił błąd głosując będąc w niego wprowadzonym przez cały sztab ludzi odpowiedzialnych za wizerunek i przedstawienie partii jako najbardziej przyjaznej wszystkim Polakom nie jest powodem do tego by taką osobą gardzić. Jak to było w tym przysłowiu "tylko świnia nie zmienia poglądów".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
-3 / 3

@Wolterianin zastanawiasz się co dalej ?? za 3 lata wybory albo na wiosne 2022- ja ci to mówie, nie musisz się zastanawiać, nie bedzie nowej partii, nie będzie nowego programu innego jakie sa teraz, nie będzie innego rozdania. odsun pis od władzy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 sierpnia 2021 o 16:03

W Wolterianin
+1 / 3

@nielubiepisu Póki co to większe szanse na wybory na początku 2022.
Co do odsuwania PiS od władzy to swój apel kieruj do osób, które głosują na PiS lub nie głosują wcale. Ja do tej grupy nie należę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
-3 / 3

@Wolterianin swój apel kieruję do używających rozumu głosujących - głosy oddane na konfederację inny plankton jak pokazała historia nic nie dają a pozwalają mafii pisowskiej rządzić dalej .trzeba tylko pomyśleć , wyciągnąc wnioski z historii , pamiętac jaka jest ordynacja wyborcza i byc mądrym i myslec o sobie , nienawiśc nie daje dobrych rad .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 sierpnia 2021 o 16:02

W Wolterianin
+5 / 5

@nielubiepisu Patrząc po Twoim nicku i niektórych wypowiedziach ciężko mi uwierzyć, że sam stosujesz się do swojej rady, że nienawiść nie daje dobrych rad.
Patrząc natomiast na liczby plankton nie ma znaczenia, a atakowanie ludzi go jest przeciwskuteczne. Atakujesz bowiem w ten sposób ludzi osłabiających PiS tracąc na to energię, która powinna pójść na przekonywanie tych co nie głosują. Innymi słowy w ten sposób pomagasz pisowi zachować władzę.
Tak więc ponownie życzę Ci byś zastosował się do własnej rady i zamiast kierować się nienawiścią pomyślał i wyciągnął wnioski z historii.
Powodzenia

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V VenarNarco
+1 / 3

@nielubiepisu
Co do tego planktonu oprócz Konfy dodajesz?
Bo... nie może być, tylko Platforma została !
Właśnie przez takich pacanów jak ty mamy PO-PIS.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@JanusM Zdaję sobie sprawę, że każdy może zmienić zdanie. W tym przypadku nic to jednak nie zmienia. Obie te grupy wyniosły PiS do władzy.
Dobrze jednak wiedzieć, że w tych grupach są ludzie zdający sobie sprawę z błędu. Daje to nadzieję, że w przyszłości takich błędów nie będą popełniać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M konto usunięte
+1 / 1

@JanusM "brzydzić się" nie jest tożsame z "gardzić". O ile mi wiadomo, to dwa, różne pojęcia o gruntownie odmiennych znaczeniach. Poza tym nie wiedzę nic negatywnego w doświadczaniu uczucia obrzydzenia względem czegoś bądź kogoś. Zazwyczaj gwarantuje to spokój każdej ze stron w wyniku oczywistej niechęci do nawiązywania jakiejkolwiek formy kontakty. Wiele grup ludzi budzi moje obrzydzenie z różnych powodów. Wchodzę z nimi w interakcję wyłącznie, kiedy muszę, kierując się stricte formalnymi wyznacznikami tego typu kontaktu i każdorazowo szanując wolność własną poprzez szacunek do wolności innych. Jeśli zachowane zostaje proste status quo - każdy, żyje jak sam uzna sa stosowne, myśli i mówi co sam uzna za stosowne bez narzucania mu światopoglądu i przekonań strony przeciwnej - to dla mnie ok. Mogę uważać kogoś za idiotę, ale będę bronił wolności takiego idioty do bycia idiotą. Oczekiwałbym z przeciwnej strony dokładnie takiego samego podejścia. Niestety w czerwonym socjalistycznym prostakolandzie panują inne zasady. Albo myślisz jak "my" chcemy, albo masz zdechnąć.
A co do błędów i wyciągania z nich wniosków, to ostatnie 20 lat dobitnie pokazuje, że wnioski "głosujmy na PO przeciwko PiS" albo "głosujmy na PiS przeciwko PO" są do dupy, a ludzie nie uczą się na błędach. Ani na własnych, ani tym bardziej na cudzych

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 sierpnia 2021 o 9:49

N nielubiepisu
0 / 0

@Mizantropix , przestań bredzic , twoje wnioski są do dupy, kolejny raz nie ogarniasz rzeczywistości , nie głosujemy na PO przeciw pis, p oprostu te dwie partie mają program dla milionów ludzi , jak to się dzieje że nikt nie potrafił sklecić programu który dałby jakiejś partii tyle głosów by zastapiła albo PO albo pis, był kukiz, zmarnował swoją szanse, była nowoczesna, zmarnowała swoją szansę, takie partie nie moga być sezonowe i nie powstają w ciągu roku, teraz mamy Hołownie- zobaczymy czy kogoś wypchnie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 sierpnia 2021 o 9:15

N nielubiepisu
0 / 0

@VenarNarco konfederacja, ciągle trochę ponad próg wyborczy, bezpartyjni i samorządowcy , PSL- od lat jest w polityce , to nie jest plankton, lewica,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M konto usunięte
0 / 0

@nielubiepisu to Ty przestań bredzić! To Twoje wnioski są do dupy. Kolejny raz nie ogarniasz rzeczywistości i nie przyswajasz tego, że dopóki PO wymienia się miejscami z PIS, dopóty toczy Polskę choroba, zaszczucie i nienawiść. Nie napędzaj tego. Nie przykładaj ręki do tego, żeby z rządów PiS i PO zrobić rządzi PO i PiS. Polska jest najważniejsza! Pamiętaj. Polska 2050. Nie musisz ponownie mieć rąk umazanych stolcem i przykładać się do niszczenia Polski napędzaniem karuzelki POPISu. Nie musisz być POwskim albo PiSowskim popychlem, którego jego własna, uwielbiona partia ma za śmiecia, któremu można nakazać wszystko jak psu, a potem znowu go okradać. Skasujmy PiS! Skasujmy PO! Uwolnijmy się w końcu z tego popaprania. Wiesz, że możesz to zrobić. Tylko w to uwierz. POPiS musi zniknąć! Inaczej nigdy nie będzie w tym kraju normalnie! Pamiętaj! Możesz. Pytanie tylko, czy Polska realnie jest dla Ciebie najważniejsza? Wiesz co robić! Pamiętaj.

Mam nadzieję, że przekaz wejdzie. Pisanie po "fanatycznemu" jest dla mnie cholernie męczące...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
0 / 0

@Wolterianin konfederacja osłabiająca pis ? wiesz jakie jest prawo wyborcze w Polsce ? lex tvn- wyjdzie z senatu, musza mieć głosy konfederacji, wstrzymanie się nic nie da- ilu ludzi kupi pis z konfederacji ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
-1 / 1

@Mizantropix dobrze, jednak nadal bredzisz , to zależy od ynteligentów partyjnych jaki tworzą program a nie od społeczeństwa. konfederacja ma do du**y program, nie będzie miec więćej jak 7 % , winisz ludzi że nie głosuja ha debilny program ? czy tych co go stworzyli . załóz prtię daj mi program, sprzedaj mi program nie zagłosuję na PO, czy pis - teraz rozumiesz ? nie wiń ludzi że nie chcą głosować na idiotyczne programy . nie głosuję przeciw pis, zrozum to. ubzduraliście sobie bajkę i tego się trzymacie chcę by pis przestało rządzić, zagłosuję na PO, albo Hołownię, (nawet lewicę czy psl ale to mało prawdopodobne ) tu istotny będzie program - bo jest wybór ,mam zagłosować w sposób jaki krytykujesz , "przeciw PO " ? tylko dla "przeciw PO " ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 sierpnia 2021 o 10:53

W Wolterianin
+1 / 1

@nielubiepisu Biorąc pod uwagę, że nic nie pisałem o konfederacji to najwyraźniej zaadresowałeś do mnie wypowiedź, która miała być skierowana do kogoś innego. Pozwól jednak, że korzystając z okazji zwrócę Ci na coś uwagę.
W ostatnich wyborach konfę poparło 1,2mln ludzi. Czyli masz ponad milion ludzi, którzy nie poparli PiSu, co powinno być dla kogoś kto jak ty twierdzi, że rzekomo PiSu nie lubi powodem do zadowolenia. Jednocześnie ponad 11,5 mln Polaków stwierdziło, że nie przekonuje ich oferta żadnego z ugrupowań. Gdyby faktycznie więc chodziło ci o odebranie pisowi władzy to zamiast przekonywać do niegłosowania na PiS osoby, które i tak na PiS nie głosują skupiłbyś się na przekonaniu do zagłosowania na twoje ugrupowanie osoby, które nie głosują wcale. Prosta matematyka. Jak przekonasz milion wyborców konfy do tego żeby zamiast na konfę zagłosowały na to co chcesz, to zmiana wyborców niegłosujących na PiS wynosi ZERO. Jak przekonasz jedną osobę niegłosującą wcale do zagłosowania na jakikolwiek ugrupowanie inne niż PiS to ilość wyborców głosujących przeciw PiS wzrasta o 1.
Pozostaje więc zadać pytanie, które już chyba zadawałem. Co tak naprawdę chcesz osiągnąć, bo mimo takiego, a nie innego nicka i retoryki pełnej nienawiści do PiS prowadzisz działania, które ułatwiają pisowi utrzymanie się u władzy. Nie wiem czy zgodzisz się ze mną, ale wydaje mi się, że łatwiej przekonać 1 osobę niegłosującą do wsparcia jakiegoś ugrupowania innego niż PiS, od przekonania miliona osób, by zamiast głosować na ugrupowanie, które im nie odpowiada zagłosowały tak jak ty chcesz, tylko dlatego, że tak chcesz.
Nie znam ciebie i twoich motywacji, ale trzymanie się starej zasady - po owocach ich poznacie - prowadzi do wniosku, że jesteś pisowcem, który robi co może by zapewnić swojemu ugrupowaniu zachowanie dominującej pozycji na Polskiej scenie politycznej.
Jest też możliwość, że faktycznie tego PiSu nie lubisz, ale wtedy takim podejściem wystawiałbyś sobie niezbyt pochlebne świadectwo. Pokazywałbyś też wtedy, że mają rację ludzie mówiący, że przy takiej opozycji PiS będzie musiał bardzo się postarać o to by przegrać, bez gwarancji, że te starania przyniosą efekt i faktycznie uda mu się przegrać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
0 / 0

@Wolterianin osoby które nie głosują wcale , mają wywalone czy będzie rządzic, pis, po , to nie jest walka o program tylko o to by wogóle szli głoswać a potem na kogo. więc łatwiej przekonac tych co ida , bo ich trzeba tylko przekonać by odsuneli pis od władzy a nie by głosowali na mrzonki które nie będa zrealizowane - wydaje sie że uzycie argumentu i faktu powinno byc łatwe do podjecia decyzji o odsunieciu pis-u od władzy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 14 sierpnia 2021 o 12:33

M konto usunięte
0 / 0

@nielubiepisu pamiętaj.
Nie brudź rąk ponownie stolcem.
PiS - Nie!
PO - Nie!
To jedno gówno.

Polska 2050 - Tak!
Inne partie - Tak!

Możesz to zrobić.
Wiem, że potrafisz.
Pamiętaj.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@nielubiepisu I tu się nie zgadzamy. Ludzie chodzący głosować, głosują na program. Znacznie więc łatwiej przekonać kogoś kto nie głosuje na zasadzie - choć głosować, żeby odsunąć PiS od władzy niż przekonać kogoś, że dany program jest lepszy /gorszy. Poza tym Twój argument o odsunieciu PiSu od władzy w stosunku do głosujących jest fałszywy. Można by z nim od biedy polemizować gdy ktoś głosuje na ugrupowanie, które nie przekroczyło progu. Natomiast ty szafujesz nim w odniesieniu do ugrupowania, które próg przekroczyło.
Mówiąc komuś, kto głosuje inaczej niż byś chciał, a nie głosuje na PiS, że nie przyczynia się do odsuniecia PiSu od władzy pokazuje, że dla ciebie odsuniecie PiSu od władzy nie jest priorytetem, a celem do zrealizowania przy okazji o ile na miejsce PiSu wejdzie popierane przez Ciebie ugrupowanie.
Biorąc pod uwagę, że kłamstwem o konieczności odsuniecia PiSu od władzy jako celu nadrzędnym posługuje się najchętniej PO (jest to kłamstwo, gdyż podczas wyborów prezydenckich PO pokazało, że zniszczenie konkurencji wśród opozycji jest ważniejsze niż powstrzymanie PiSu) umacnia moje przekonanie, że jesteś osobą, która chce by PiS rządził jak najdłużej.
To wszystko prowadzi do wniosku, że uważasz ludzi za bandę debili, którzy nie zauważą, że ich okłamujesz.
Wierzę, że mamy wolność słowa więc powstrzymywać cię nie będę, ale na wypadek gdyby to wątpliwe założenie, że Twoje chęci do odsuniecia PiSu od władzy były szczere przypomnę, że działając w ten sposób ułatwiasz pisowi utrzymanie władzy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
0 / 0

@Wolterianin pis to zaraza, a wróg mojego wroga jest moim przyjacielem- w tych wyborach opozycja musi wygrać, cała opozycja która ma szansę utworzyć koalicję- nie ma tam konfederacji. głos zmarnowany na kondfederację to wieksza szansa dla pis-u- zrozum . wybierz mniejsze zło , mniejszym złem nie sa kolejne rządy pis-u
@Mizantropix prawie dobrze , gdyby nie ta nienawiść, musi wygrac opozycja, nikt nie zdobędzie tylu głosów by rządzić samemu, z taką nienawiścią , jak chcesz utworzyć koalicję z PO ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 16 sierpnia 2021 o 6:51

K Kujak11
0 / 0

Popełniane błędów głosując takie popularne teraz jest ;D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@nielubiepisu Zrozum, że jest za wcześnie na stwierdzenia w rodzaju - nie ma tam konfederacji gdyż jeszcze NIKT nie podjął próby odsunięcia PiS od władzy. Jak taka próba zostanie podjęta i wtedy konfa zagłosuje przeciw to będzie można zacząć rozmowę o tym czy cała opozycja chce odsunąć PiS od władzy czy nie. Póki co jest na to za wcześnie. Zwłaszcza, że nie można powiedzieć by opozycja chciała odsunięcia PiS od władzy, gdyż chociażby KO udowodniło już, że to nie jest jej celem.
Poza tym jest kilka kwestii.
Mówisz o tym by nie kierować się nienawiścią, a sam się nią kierujesz i wzmacniasz.
Mówisz, że chcesz odsunięcia PiS od władzy, a jednocześnie przyłączasz się do ludzi pchających 11. posłów i ponad milion wyborców w ramiona Prezesa.
Pytasz "z taką nienawiścią , jak chcesz utworzyć koalicję z PO ?" Pomijając kwestię, że uczciwa ocena, to nie nienawiść odpowiedz sobie na pytanie jak z taką nienawiścią do konfederacji chcesz utworzyć z nią koalicję i dlaczego ktoś miałby chcieć tworzyć koalicję z kimś kto otwarcie deklaruje, że go nienawidzi.

To wszystko prowadzi do pytania o Twoje cele. Stwierdzenie, że nie zdajesz sobie sprawy z efektów swoich działań byłoby uwłaczające więc pozostaje uznać, że robisz to co robisz celowo. Skoro zatem celowo prowadzisz działania umacniające pozycję PiS to jedyny logiczny wniosek prowadzi do stwierdzenia, że chcesz by PiS było jak najsilniejsze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
0 / 0

@Wolterianin bo konfederacja to takie samo zło jak pis- to katotaliban, czyli afganistan/talibowie europy . ie marnuj głosu na konfederacje, ostatnie wybory pokazały że to cały czas zmarnowany głos . i wygrywa pis a przegrywa Polska i Ty

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@nielubiepisu No i tak wracamy do twojego stwierdzenia, że "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem", które powoduje, że zastanawiam się czy tak jesteś zaślepiony nienawiścią, że nie widzisz co robisz czy celowo starasz się wzmocnić PiS udając, że go nie lubisz. No i znowu mogę albo uznać, że jesteś ślepy, co byłoby niegrzeczne, albo uznać, że robisz to co robisz świadomie. Zatem znowu jedyny akceptowalny wniosek jest taki, że jesteś sługusem Prezesa. Pozostaje mieć nadzieję, że chociaż za dobrą stawkę i przestać zastanawiać się nad twoją motywacją. Jak mówił klasyk jak coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka to musi być to kaczka.

Tak więc jedyne co mogę to zakończyć tą rozmową stwierdzeniem, że żadna pisowska szczekaczka nie będzie mi dyktować co mam zrobić ze swoim głosem, a tym bardziej oceniać, co jest dla mnie dobre. O Polsce nie wspominam, bo przecież każdy wie, że dla PiS i jego szczekaczek dobre jest to co jest dobre dla partii, a o tym co jest dobre dla partii decyduje Prezes. Skoro więc nie zgadzam się z Prezesem to automatycznie działam przeciw Polsce. Chociaż przyznaję, że to iż fanatycy PiS uznają mnie za swojego wroga i wroga Polski jakoś mi nie przeszkadza. Z tego też powodu nie przeszkadza mi twoje zdanie.
Pozdrawiam i życzę owocnego zarobku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
0 / 0

@Wolterianin takiej logiki nie da sie ogarnąć ,sam sobie wymyślasz i sam sobie odpowiadasz,zapewne we wczesniejszych wyborach też tak sobie wymyslałeś i pis rządzi, zamiast wyciągnac wnisoki- nadal sobie wymyślasz bajki, nadzieja że was jest takich bajkopisarzy mało

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@nielubiepisu Muszę przyznać, że dobry jesteś. Na początku naprawdę myślałem, że ty tak na poważnie. Potem zacząłem wątpić, czytać co piszesz i wyszło co wyszło. Dzięki temu zauważyłem jednak ciekawą rzecz. Zawsze uważałem PiS za jedną z większych kataklizmów jakie nawiedził ten kraj. Po lekturze twoich wypowiedzi zacząłem jednak w to wątpić i stwierdzać, że może nie jest on jednak taki zły. Oznacza to, że muszę popracować nad sobą gdyż najwyraźniej jestem podatny na ten rodzaj manipulacji jaki stosujesz z czego nie zdawałem sobie wcześniej sprawy. Dziękuję więc za tą lekcję. Pozwoli mi uchronić się przed problemami w przyszłości. Oznacza to też, że bez względu na to ile ci płacą za naganianie pisowi wyborców płacą za mało. Śmiało więc proś o podwyżkę. Należy ci się. No i przyda się na okulistę, bo skoro pojedyncze osoby widzisz wielokrotnie znaczy, że masz poważny problem z oczami i im szybciej się tym zajmiesz tym lepiej dla ciebie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 4

Uwielbiam jak mówi się o zaniechaniu bo ktoś nie poszedł na wybory, lepiej aby szedł ten kto ma pojęcie niż wszyscy, szczególnie że nasza scena polityczna jest mało różnorodna, w zasadzie co by człowiek nie wybrał to podniosą podatki, poustawiają swoich na stołkach i będą utrudniać ludziom życie. Bardziej niż Ci co nie idą na wybory bo się nie interesują polityką martwią mnie Ci co się nie interesują i idą bo oni nie wybierają świadomie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MadeMyDay
+1 / 3

@kinishi Sam sobie zaprzeczasz... Po co mają iść na wybory myślący czy interesujący się, jak nie ma z czego wybrać, bo wszystko zmierza ku temu samemu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N nielubiepisu
-1 / 3

@kibishi uwielbiam wróżki które wszystko wiedza, tylko nie wiedzą jak sobie pomóc

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
+3 / 3

@MadeMyDay Wiem że sam sobie zaprzeczam, wybór jest ciężki bo jesteśmy od wielu lat między młotem a kowadłem, między socjalistami wierzącymi i niewierzącymi, bardziej i mniej skrajnymi. Jednak jeżeli ludzie myślący nie będą próbowali nic zmienić to ludzie głupi wybiorą najgorszy możliwy wariant.

@nielubiepisu Ja nie lubię wróżek oraz nie wierzę w inne magiczne stwory typu uczciwi politycy należący do PIS,PO itp.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 sierpnia 2021 o 15:36

W Wolterianin
0 / 0

@kibishi W obecnym czasie, gdy polityka wpływa na każdy aspekt życia człowieka praktycznie od poczęcia do śmierci, a w zasadzie nawet jeszcze trochę po niej, to nie posiadanie pojęcia o polityce jest gorsze niż brak umiejętności czytania i pisania 20 lat temu. Świadczy po prostu o braku instynktu samozachowawczego.
Od jakiegoś czasu próbuję zrozumieć jak to jest, że ludzie którzy potrafią rozliczać każdy grosz, jednocześnie mają w nosie czy politycy zabiorą im połowę czy 3/4 pensji, albo czy każą płacić 6 zł za litr paliwa czy 3 zł, czy pozwolą im prowadzić firmę czy nie itp. i nie mogę. Nie mieści mi się jednak w głowie jak można tak działać na swoją szkodę.

Tak apropo zróżnicowania sceny politycznej to obecnie mamy prawie 90 partii politycznych. Zapoznałeś się ze wszystkimi, że wierdzisz, iż Polska scena polityczna jest mało różnorodna?
Pewnie zaraz powiesz, że to plankton bez znaczenia więc od razu powiem tak. Skoro obecna scena Ci nie odpowiada to zaangażuj się i przekonaj ludzi do tego planktonu. 11,5mln Polaków nie głosowało w ostatnich wyborach. Jak przekonasz do swojego planktonu połowę niegłosujących to masz 3. siłę polityczną, a może nawet i drugą. Przekonasz wszystkich niegłosujących - masz samodzielny rząd. A że to nie jest łatwe? Rzeczy ważne nie są łatwe do zdobycia i wymagają wiele wysiłku. Samo nic nie przyjdzie, a ciągle chowanie głowy w piasek jak pokazuje ostatnie 20 lat to słaba strategia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@Wolterianin Z pierwszym akapitem się zgodzę ale pamiętaj że mamy dużą część osób która nawet nie zdaje sobie sprawy z tego że płaci podatki więc nie wiem czemu oczekujesz że będą się znać chociaż odrobinę na polityce.

Nie znam wszystkich 90 partii ale nigdy nie nazwałbym ich planktonem, na karcie do głosowania nigdy nie widziałem więcej niż 10 partii a mimo tego że interesuję się polityką o większości z tych 90 nawet nie słyszałem. Aby partia miała jakiekolwiek znaczenie musi być przynajmniej na tyle duża aby można było o niej usłyszeć, wtedy można ją wspierać, jeżeli partia składa się z kilkunastu osób i działa jedynie lokalnie to ciężko będzie przekonać ludzi aby ją poparli skoro sama zamyka się na bardzo małym obszarze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@kibishi Być może masz rację i oczekiwanie od ludzi racjonalnego zachowania i zadbania o swoje podstawowe interesy to zbyt wiele. Pozwól jednak, że nie zgodzę się z tym stwierdzeniem i tak jak człowiekowi, który podpisał umowę bez czytania i narzeka jak mu źle, bo obiecywano mu coś innego mówię, że trzeba było myśleć wcześniej, tak samo ludziom, którzy nie głosują lub głosują bezmyślnie będę mówił, że nie mają prawa narzekać, bo to co się dzieje jest efektem ich działań.

O ile w sporej części zgodzę się z tym co napisałeś w drugiej części to odrzucam wniosek. Każda partia na początku była mała. Nie podobają Ci się największe? Znajdź małą, która Ci odpowiada i przekonaj do niej innych. Patrząc po ostatnich wyborach masz 11,5 mln ludzi, których możesz przekonać. Pomijając te pozostałe 80, to jak sam zauważyłeś na karcie do głosowania jest około 10. ugrupowań. Wypada więc zapytać na jakiej podstawie twierdzisz, że się one wszystkie od siebie nie różnią?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@Wolterianin Aby się dało o partii usłyszeć nie trzeba wiele, wystarczy że ma kilka osób, stronę internetową i kogoś kto się odezwie gdzieś na forum i powie że jest z takiego ugrupowania, jeżeli to za dużo dla osób które zakładają partię to nawet przy zwiększeniu poparcia dla tej partii nadal nie będzie ona w stanie nic zrobić przez ograniczenia narzucone przez władze partii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@kibishi Tylko czy w ten sposób nie zaprzeczasz swojej diagnozie o braku różnorodności? Bo jak dla mnie to jak stwierdzenie, że problem jest łatwy do rozwiązania, ale nic z tym nie robisz, bo Ci się nie chce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@Wolterianin Nie zaprzeczam i problem nie jest łatwy do rozwiązania, partia nawet ze świetnymi założeniami nie będzie w stanie nic osiągnąć bez dobrego lidera, a wiadomo że osoby które zakładają partię nie oddadzą takiego stanowiska.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@kibishi Czemu miałby oddać stanowisko? Bo zabrzmiało to tak jakbyś uważał, że albo Ty będziesz liderem, albo nikt.
Problem wydaje mi się niezbyt trudny do rozwiązania, tylko trzeba wiedzieć czego się chce. Bo tak naprawdę w wariancie bez zaangażowania mamy bardzo ograniczony zbiór możliwości:
1. Nie głosować - co nic nie zmienia
2. Zagłosować na którąś z większych partii, której program nam nie odpowiada - albo nic to nie zmienia, albo pogorszy sytuację
3. Zagłosować na małe ugrupowanie, którego program uznamy za odpowiedni, ale może nie wejść do sejmu - albo nic to nie zmieni, albo trochę poprawi sytuację
Kwestia dyskusyjna co kto wybierze, ale IMO lepiej zaryzykować szansę na poprawę sytuacji.

Do tego dochodzą możliwości wymagające zaangażowania. Tu już jest pytanie jak bardzo, ale możliwości są bardzo zbliżone:
1. Wesprzeć duże ugrupowanie, którego program nam nie odpowiada. Pytanie tylko po co?
2. Wesprzeć ugrupowanie mniejsze, które może zdobyć kilka mandatów max, ale którego program uznamy za chociaż trochę pasujący. Być może to nic nie da, a być może da.
3. Wsparcie ugrupowania, którego program uznajemy za bardzo odpowiadający, ale które nie ma szans na przejście progu wyborczego czyli nie ma możliwości niczego zmienić.

No i teraz pytanie o racjonalność. Nie głosujący oddają swój los w ręce innych. Jak ktoś uważa się za osobę, która nie jest w stanie samodzielnie decydować o sobie i uważa, że obce osoby zrobią to lepiej to spoko. W innym przypadku bez sensu, gdyż rezygnuje się z szansy na ewentualną poprawę swojego losu. Wspieranie ugrupowania z którego wizją się ktoś nie zgadza oznacza działanie na własną szkodę, co także nie wydaje się racjonalne. Pozostaje zatem wspieranie ugrupowania, które w jakimś zakresie uznajemy za odpowiednie, gdyż tylko to daje szansę na osiągnięcie chociaż części swoich celów. Pozostaje więc tylko kwestia którego. To już kwestia indywidualna. Z mojego punktu widzenia najlepiej wesprzeć ugrupowanie, które uznajemy za sobie najbliższe (zwłaszcza, że jak zauważyłeś wiele nie trzeba) i na takie głosować. Nawet jeżeli ugrupowanie nie dostanie się do sejmu to jest szansa, że dzięki własnemu zaangażowaniu zrobi to w przyszłości. Więc znowu jest pytanie co lepsze. Pogorszenie sytuacji teraz czy szansa na jej poprawę teraz lub później?

Problem jest w tym, że angażując się trzeba poświęcić czas i energię, a w przypadku porażki będzie się miało poczucie straty. No i nie ma gwarancji natychmiastowego sukcesu, a dzisiejsze społeczeństwo myśli życzeniowo i chce natychmiastowego sukcesu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@Wolterianin Ja się nie nadaje na lidera, jednak partia takiego potrzebuje, wiele z tych małych partii nie ma dobrego lidera przez co nie masz szans o nich nawet usłyszeć.
"3. Zagłosować na małe ugrupowanie, którego program uznamy za odpowiedni, ale może nie wejść do sejmu - albo nic to nie zmieni, albo trochę poprawi sytuację " Głosowanie na małe partie ma sens, tylko jest jedno ale, partia musi wystawić kandydatów. Ile z tych 90 partii wystawiła swoich kandydatów w ostatnich wyborach do sejmu? W moim okręgu nie było żadnego z partii znajdujących się poza głównym nurtem bo z chęcią bym na takie oddał głos.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@kibishi Z tego co pamiętam w ostatnich wyborach było na liście wyborczej 10 komitetów wyborczych w tym kilka spoza głównego nurtu. Czy mam rozumieć, że w Twoim okręgu na liście było mniej pozycji? Jeżeli tak to faktycznie słabo, ale niewiele to w sumie zmienia co do zasady, chociaż może utrudnić wybór.
Z mojego punktu widzenia w takiej sytuacji powinno się sprawdzić każde dostępne na liście ugrupowanie i zobaczyć czy jest w nim cokolwiek co pasuje. Potem zastanowić się nad tym co nie pasuje i zastanowić się czy szansa na wprowadzenie tego co pasuje przeważa nad tym co nie pasuje. Jeżeli tak to jest na co zagłosować. A że będzie to oznaczać jakiś kompromis? Cóż. Nie ma ugrupowań idealnych.
Alternatywą jest oddanie głosu na ugrupowanie, które na pewno nie przekroczy progu jako wzmacnianie opozycji lub nie głosowanie wcale. Z tym że brak głosu jest jednocześnie wsparciem ugrupowań o nieakceptowanych przez siebie poglądach

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@Wolterianin W dużych miastach może tak, ja głosowałem w mniejszej miejscowości i nie kojarzę żadnego z ugrupowań spoza głównego nurtu jeżeli do tego zaliczasz też Konfederacje,Kukiza itp. zawsze sprawdzam wszystkie dostępne opcje i decyduje się na to co jest najbliższe moim przekonaniom nie patrząc na to pod kątem szans na wygraną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wolterianin
0 / 0

@kibishi Moje miasteczko też nie jest duże, a jednak byli więc się zastanawiam czy ja mam szczęście czy Ty pecha. W każdym razie jeżeli zawsze sprawdzasz wszystkie dostępne opcje i wybierasz to co Ci najbardziej pasuje to szacun i byle tak dalej. No i obyś miał większy wybór w przyszłości.
Może jednak jeżeli wybór jest tak słaby warto by było zaangażować się po stronie jakiegoś małego ugrupowania i pomóc mu stać się trochę większym by w przyszłości inni też mogli na nie głosować? Z drugiej strony jakby wszyscy mieli Twoje podejście coś takiego mogłoby być zbędne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem