Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
221 234
-

Komentarze ⬇⬇

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
N konto usunięte
-1 / 5

"Rdzennych amerykanów"... ? Indian po polsku by nie przeszło?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
-1 / 1

@nuras9 tak trochę z d##y nazywać ich indianami, Indie są gdzie indziej a ta nazwa to tylko dowód na to, że często mylimy tezę z faktem. Kiedyś gdy byli przedstawicielami innej cywilizacji takie coś uchodziło, teraz gdy są częścią naszej jest to już raczej obraźliwe. Pewnie powinno się ich nazywać zgodnie z nazwami ich plemion ale jako całość "rdzenni amerykanie" jest raczej trafne ... My się możemy oburzać na "polskie obozy zagłady", oni mogą na "indian" ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N konto usunięte
-2 / 4

@Pug_79 Ty tak na serio robisz znak równości, pomiędzy bezczelnym kłamstwem i manipulacją z "polskimi obozami śmierci", a Indianami? Sprawdź, skąd w publicznej przestrzeni pojawiły się "obozy", może coś zrozumiesz.
I tak trochę z d###y jest używać obcego języka, jak ma sie własny, co dalej, nie studia, ale college, nie Murzyn ale afroamerykanin, nie Polska ale... CO?
Szanujmy swój język.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N konto usunięte
-3 / 3

@Pug_79 twierdzisz, iż Indianie są częścią naszej cywilizacji, pytałeś ich o zdanie? Bo jak na razie, nie chcą być jej częścią, nawet nią gardzą, więc...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
0 / 0

@nuras9
Nasza cywilizacja zabiła zdecydowanie więcej oryginalnych mieszkańców w obu Amerykach niż zginęło Polaków w obozach koncentracyjnych. Z ukradzionych tam środków zbudowaliśmy naszą akumulację pierwotną którą stała u podstaw kapitalizmu i dobrobytu, którym cieszymy się dzisiaj. W praktyce żyjesz sobie wygodnie dzięki ich przelanej przez naszych przodków krwi. Tak więc okazując szacunek ofiarom własnego narodu, nie zapominaj o ofiarach przemocy w której nasi przodkowie też mieli swój udział. Chciałbyś być nazywany Polaczkiem, białasem, ruskim, bo tak komuś wygodnie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
0 / 0

@nuras9
Są bo ich na siłę do niej włączyliśmy. Nikt ich nie pytał o zdanie, tak jak Rosjanie nie pytali nas czy chcemy być przez 50 lat za żelazną kurtyną ... Jakie ma znaczenie, że kimś gardzisz skoro i tak musisz grać zgodnie z jego zasadami? W ciągu ostatnich kilkuset lat cywilizacja zachodnia, której jesteśmy częścią wykorzystała i skrzywdziła masę ludzi. Gdy traktujesz ich potomków w arogancki sposób nie dziw się, że inni tak samo traktują Ciebie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N konto usunięte
-1 / 1

@Pug_79 "Nasza cywilizacja zabiła zdecydowanie więcej oryginalnych mieszkańców w obu Amerykach niż zginęło Polaków w obozach koncentracyjnych"... "oryginalnych "? Oryginalne to moga być buty Adidasa :]
Porównujesz straty JEDNEJ nacji ze stratami RASY z dwóch KONTYNENTÓW? Nieudolna manipulacja.
Kolejny raz pytam, czy pytałeś Indian iż takie nazewnictwo ich obraża, czy też sobie lubisz pogadać?
Przypomnę też, iż ZSRR to nie byli tylko Rosjanie, (Stalin Gruzin rządził 34 lata, ukraińcy 27, Rosjanie ledwo 8.5) ignorancja też powinna mieć swoją granicę, ty je przekraczasz zbyt często.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pug_79
0 / 0

@nuras9
proponuję artykuł w wikipedii "Native American name controversy", gdyby wszyscy byli zachwyceni nazwą "Indianie" nikt by się nie bawił w tworzenie innych, pomijając absurdalność samej nazwy, która raczej odnosi się do mieszkańców Indii. To ciekawe, że zauważasz jakie konsekwencje miały działania naszej "rasy" względem pozostałych, i jaka była skala ludobójstwa z tym związanego. Proponowałbym zachowywać się z szacunkiem wobec ich potomków, bo ich sytuacja to konsekwencja agresji i brutalności naszych przodków. Porównanie do naszej własnej traumy powinno pomóc Ci to zrozumieć.

Tak, nasza pięćdziesięcioletnia niewola pod butem ZSSR to wina Gruzinów i Ukraińców. Rosjanie nie mieli z tym nic wspólnego. Co ty pierd... kolego? Siła, którą dysponował Stalin nie pochodziła z Gruzji, tylko z Rosji. Pojedynczy człowiek bez wsparcia armii innych ludzi w większości świadomie godzących się na jego władzę nie może masowo niewolić i zabijać. To Rosjanie i ich sposób myślenia i działania odpowiadają za to co się wydarzyło bo to ich było najwięcej. Zawsze mnie jednak bawi to wybielanie Rosjan i ich działań. Wskazuje na podobieństwo w wartościach wyznawanych przez Rosjan i przez osoby, które ich tak dzielnie wspierają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem