Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
476 482
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
C Czubbajka
+18 / 22

Tak było! Najbardziej jako dziecku utkwił mi w pamięci miesięczny przydział słodyczy w ilości 100 g (słownie: stu gramów).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dadada0122
+23 / 31

@Czubbajka
Jeszcze jedna kadencja PiSu i my młodzi dowiemy się jak było w tamtych czasach.
Więc nie tylko " Tak było!", ale znowu może tak być.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P peppi
+9 / 9

@Czubbajka
Nie wszystkich słodyczy - jak mnie pamięć nie myli dotyczyło to czekolady,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Czubbajka
+6 / 6

@peppi Cukierków też. Pamiętam, bo wredna sklepowa chciała mnie orżnąć próbując dać mi 10 dkg za dwie kartki, ale ja byłam czujna!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+1 / 1

@Czubbajka Kiedyś sklepowa to był ktoś. Lata mijają ale pewnym osobom ciągle pamiętam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Doombringerpl
+7 / 13

@Czubbajka Trzeba dodać tylko jedną rzecz. Bo to też ważne. Komuna to nie tylko kartki. Bo zanim do tego doszło to nastąpiła odbudowa polski po wojnie, na co zostały wzięte kredyty, które w połączeniu z chęcią wzbogacenia polityków i trzymania wszystkich za mordę, doprowadziły do tej sytuacji. Tak, drodzy PiS-owcy, kartki poprzedziła polityka właśnie taka jak Wasza. Rozdawnictwo, kolesiostwo i bagatelizowanie długu publicznego. Do tego zamykanie każdego kto myśli sam i ma czelność publicznie prezentować swoje zdanie. Warto o tym powiedzieć, bo Komuna jest demonizowana, co gorsza przez nieuków w wieku emerytalnym, którzy głosowali na swoich idoli wtedy, że to tylko kartki i ocet na pólkach. Nikt z nich nie zadał sobie trudu zastanowić się że Warszawa ma ulice i budynki, choć zaraz po wojnie to były same gruzy... I mała uwaga w kwestii propagandy, którą PiS Wam tak zawzięcie funduje i nasila w ostatnim czasie. Wiecie kiedy Ruscy z części azjatyckiej ZSRR dowiedzieli się o II Wojnie Światowej? W 1942, kiedy Niemcy im się wbili na dzielnię, a Ruscy z okupanta stali się wyzwolicielami. Słuchacie dalej swoich idoli i ich przekazu jak to kraj jest wspaniały a wszystko co złe to ta przeklęta inteligencja, która Was okrada, a obudzimy się rzeczywiście w Komunie 2.0, a wojna domowa będzie po raz kolejny między niedouczonymi chłopami a tą wredną inteligencją, okradającą ten kraj... A politycy zabiorą swoje majątki i sp...lą... Przykład macie w Rosji. Bogaci, którym sankcje zaczęły doskwierać, po prostu spierniczają żeby im się pieniążki zgadzały i dało się żyć jak pączek w maśle nadal. Nie łudźcie się co do ich zmiany podejścia do polityki. Czysta kalkulacja jak nie stracić. Z resztą tak działają kolaboranci. Płyną z wiatrem, licząc, że nie zepchnie ich w sztorm...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar gstrzeg
+1 / 1

@Czubbajka Na cukierki były osobne kartki. Z tego co pamiętam to było 100g czekolady (lub wyrobu czekoladopodobnego, najczęściej w opakowaniu zastępczym) i 250g cukierków. Ciastka (o ile w ogóle pojawiały się w sklepie) nie były reglamentowane.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tenqoba
+43 / 53

patrzcie matoły, fani pisu. tak wygląda rzeczywistość do której dąży wasz ideał.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tenqoba
+4 / 8

@memik432 nie do końca rozumiem Twój przekaz.
Żródło nie ma tu znaczenia, wyłączając oczywiście TVP, bo to nie jest źródło informacji.
Pis dąży do przejęcia gospodarki w całości, kaczyński planuje nacjonalizację wszystkiego, czyli dąży dokładnie do modelu z czasów PZPR.
- maksymalne uzależnienie od partii i centralnych decyzji. Już brakuje węgla, drewna, peletu, i uprzedzam, nie ma to nic wspólnego z wojną.
Ale to wiedzą wszyscy, którzy czytają i wychodzą czasem z domu. pewnie źle Ciebie zrozumiałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar RomekC
-3 / 9

"Dla tych bardziej rozgarniętych, którzy czytają wskaźniki gospodarcze i wychodzą z domu:" - To mi się bardzo podoba, @memik432.
Ad. 1 U nas nie ma gospodarki wolnorynkowej. Jeśli wierzysz, że jest... cóż, masz prawo.
Ad. 2 Polska i inne kraje UE stają się socjalistyczne dlatego porównywanie wydatków socjalnych nie ma sensu. Dlaczego nie porównasz wydatków socjalnych w Polsce teraz z tymi z lat 80-tych?
Ad. 3 A w komunie był wysoki poziom bezrobocia w Polsce?
Ad. 4 To inflacja i wyższe ceny muszą być powiązane z pustkami w sklepach? I brakiem kupujących? Jak Ty sobie to wyobrażasz, że wszystko zdrożało i ludzie przestają kupować chleb, artykuły pierwszej potrzeby. Z komuny także była inflacja a kolejki to ciągnęły się kilometrami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 grudnia 2022 o 11:51

D Deithwen_PL
+3 / 9

@memik432
Gospodarka wolnorynkowa różni się od centralnie planowanej brakiem interwencjonizmu państwa. W pierwszej każdy ma możliwość prowadzenia działalności wedle swoich możliwości, kwalifikacji i swojego upodobania, dostosowując podaż do aktualnych potrzeb. W drugiej działalność gospodarczą prowadzi państwo, a o aktualnych potrzebach konsumenta decyduje urzędnik. Przykładowo w pierwszym wariancie zauważam że ludzie w moim mieście lubią frytki (potrzeba) ale nie lubią wódki, a ja mam kawałek ziemi (środki produkcji) to obsadzę je ziemniakami (działalność gospodarcza), od sąsiada kupię olej (wymiana towarów na wolnym rynku), obok założę kiosk i będę te frytki sprzedawać (zysk). W drugim wariancie urzędnik w Warszawie decyduje ile z tych ziemniaków ma iść na produkcję frytek (ustala poziom potrzeb za konsumenta) i jeżeli stwierdzi że ziemniaki mają iść na produkcję wódki to w moim mieście nie ma frytek chociaż jest niezaspokojona potrzeba ale jest towar na który nie ma potrzeby.
Wg danych Eurostatu na 2020 rok (nie mogłem znaleźć bardziej aktualnych) - w Polsce 23,3% PKB w stosunku do średniej UE 30,4%. Najwięcej wydawała Francja, najmniej Irlandia.
Bezrobocie rejestrowanego w październiku 2022 roku to 5,1%.
Sprzedaż spadła ilościowo o 7,4% r/r, choć wartościowo wzrosła 9,7% (wzrost cen). Polacy kupują mniej, płacąc więcej. Źródło to nie TVN ani GW:
https://www.rp.pl/handel/art37178041-sprzedaz-juz-zaczela-spadac-coraz-wiecej-polakow-oszczedza-na-jedzeniu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar grzybek836
+9 / 15

To mamy deja vu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
U ubooot
+11 / 17

młodzież patrzeć i uczyć się bo to właśnie was czeka

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+3 / 7

Tak na oko to za dużo mięsa na tym obrazku. Kiełbasa była też na te kartki a tu coś za dużo tego.
Na kartkach było zdaje się 2,5 kg mięsa na osobę dorosłą, w tym czystego mięsa można było kupić na konkretny odcinek 0,4 kg a za inne to podroby, parówki i kiełbasę, ale już nie mięso.
https://muzhp.pl/files/articles/24/64/images/3390_1000.jpg

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 6 grudnia 2022 o 18:36

C Czubbajka
+7 / 7

@antyfrajer No ale tam jest mięso z kością trzeciego gatunku razem z budą rąbane! Poza tym pracownicy fizyczni i oczywiście, a jakże, górnicy, mieli większy przydział mięsa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+7 / 7

@Czubbajka znalazłem na sieci:
Miesięczne przydziały
- cukier - 2 kg
- mięso - 2,5 kg miesięcznie (pracownicy umysłowi) oraz 4 kg - pracownicy fizyczni i dorastająca młodzież
- pół litra wódki lub butelka wina importowanego
- 300 g proszku do prania
- 2 kostki mydła
- 100 g wyrobów czekoladopodobnych
- 250 g. cukierków
- 30 l. benzyny do fiata 126p
- 1,3 kg kaszy, mąki lub ryżu
- 12 paczek papierosów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Czubbajka
+2 / 2

@antyfrajer No tak, sklepowa chciała mnie orżnąć na cukierkach czekoladowych, to pamiętam. Pamiętam też tę jedną jedyną tabliczkę czekolady, na którą cały miesiąc czekałam... I zamiast papierosów można było wykupić słodycze.
A w tym wykazie to mi masła jeszcze brakuje, ono też było na kartki?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+3 / 3

@Czubbajka Też to zauważyłem.
Tak były kartki na masło i tłuszcze, wg wklejonego obrazka 2 kostki ale jest tam też pudełko margaryny (a to chyba za dużo). Wg znalezionej w necie kartki to tylko 375 gr na osobę
tak to wyglądało
https://zapodaj.net/images/e912a8f7d4463.jpg

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 grudnia 2022 o 10:20

C Czubbajka
+2 / 2

@antyfrajer Wtedy masło było pakowane po 250 g, więc to 1,5 kostki na miesiąc było. Ale margaryna chyba nie była na kartki? Kiedyś przed Wielkanocą stałam po nią od świtu w kolejce...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+1 / 1

@Czubbajka hmm kiedyś masło sprzedawano też z bloku, czyli krojono na wagę, nie wiem czy sprzedawano po 1/2 kostki. Z margaryną nie jestem pewien jak to było.

Ja pamiętam kiedyś w latach 80 jak stałem w długiej kolejce po masło bez kartek, z tym, że to było masło solone :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Czubbajka
+1 / 1

@antyfrajer No i po ten ohydny pomarańczowy ser! Wraz z solonym masłem pochodził z darów, pewnie z USA, bo tam masło solone jest standardem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar romeksz
+2 / 2

Telefon wygląda na służbowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
+1 / 1

@romeksz Ta pani też wygląda bardzo służbowo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I irulax
+3 / 3

W sklepach walka o cokolwiek użytecznego. Wystarczyło jednak pójść np. na bazar Różyckiego, a tam wszystko, co było nie do dostania w oficjalnych sklepach. Tylko ceny...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Trooyan
+4 / 4

Jeszcze troche to bedziemy zazdroscic tego co lezy na tym stole :) 2 lata rzadow pis i kly w sciane

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Elterchet
+1 / 1

1 kg mąki na cały miesiąc...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+3 / 3

Najlepsze w kartkach było to, że dziadek który prawie nic nie pił miał pełno skrzynek wódki na strychu. Bo przecież jak był przydział to trzeba było wykorzystać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+4 / 4

@agronomista . Ale za tę wódkę mógł mieć wszystko. To była waluta lepsza niż złotówki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+2 / 2

@agronomista Znałem jednego dziadka który będąc abstynentem tak robił, ale miał w tym cel, nadchodzące wesele córki i tam się przydało, resztę dokupiono w Pewexie w cenie 1$ za 0,5 litra.

Znałem też babcię abstynentkę co trzymała w szafie i jak nadchodziły jej urodziny to zapraszała całą rodzinę i było 12 butelek do wypicia :D

Poza tym wielu dziadków i babć trudniło się wtedy sprzedażą alkoholu na melinie w odpowiednio wyższej cenie. Nie wiem skąd mieli alkohol bo przemyt wtedy nie za bardzo istniał, więc może skupowali od innych babć i dziadków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 grudnia 2022 o 10:27

avatar agronomista
+1 / 1

@Banasik Tak było. Najwięcej miał z tego chętnych do pracy przy żniwach czy innych pracach w gospodarstwie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dbgoku
+1 / 7

Zwolennicy ustrojów lewicowych widzicie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+5 / 7

@dbgoku obecny niby rząd jest prawicowy, ale tak naprawdę to PRL-bis czyli lewica w odmianie religijnej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dbgoku
+2 / 4

@antyfrajer no tak, lewica religijna masz rację. PIS jest lewicowy gospodarczo, a prawicowy obyczajowo (konserwatyzm - podejście do religii, tradycji czy kultury). Mnie obraża nazywanie ich prawicowymi bo gospodarczo mają pomysły tak samo idiotyczne jak lewica.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
I Izek01
+4 / 4

kartki na cukier pojawiły się już w latach 70 tych i przydział wynosił 2 kg na miesiąc. potem w latach 80tych na kartki była też benzyna i buty. Natomiast kupić można było wszystko tylko dużo drożej, na wszelkich maści bazarach, no i do "zakładów pracy" przychodziła pani, która sprzedawała mięso, oczywiście też po odpowiedniej cenie. Mój dziadek w lach 80tych hodował świnie ale państwo nie chciało wywiązać się z kontraktacji i nie skupowało trzody chlewnej a mięso było na kartki. Kuriozalna sytuacja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X xargs
+3 / 3

@Izek01 dokładnie, różnica między tym, co było wtedy, a tym co będzie jest taka, że wtedy były pieniądze, nie było towaru "oficjalnie". A będzie tak, że nie będzie ani towaru ani pieniędzy. Koniec przypowieści.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+4 / 4

Dodam, że kartki kartkami, ale jak w sklepie nie było mięsa to kartkę mogłeś sobie w dupę wsadzić. Żeby ją zrealizować nie raz stałem w kolejce godzinami przed otwarciem sklepu. I nie było przebierania w tym co bym chciał kupić, brało się co było i cieszyło że jest cokolwiek.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
+1 / 1

11. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (z 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S seybr
+3 / 3

Tak będzie miało spora część społeczeństwa gdy będziecie nadal wybierać socjalistów. Będzie was na tyle stać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X xargs
-1 / 1

Do wszystkich, którzy porównują to z aktualną sytuacją - wtedy nie kupowało się tylko w sklepie, ale były bazary, prywatki, a także chłopi przyjeżdżali ze wsi sprzedając na rogatkach. Aktualnie tego nie ma, bo sklepy te zostały zamknięte, a poza kartkami była gotówka. Teraz gotówki nie ma.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+1 / 1

@xargs panie, toć u nas w pobliskim mieście dwa razy w tygodniu rynek otwierają. Asortyment od lewa do prawa, i jeszcze żarcie na wynos sprzedają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X xargs
+1 / 1

@agronomista chodzi mi o to, że jak było na kartki, ale były pieniądze to na bazarze coś kupiłeś. A jak nie będzie pieniędzy, to na bazarze za darmo nikt Ci nie da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+2 / 2

@xargs . Będą pieniądze, Glapa wydrukuje. W Wenezueli mają tyle pieniędzy, że walają się po ulicach jak opadłe liście na jesieni. W Zimbabwe też na bogato, ceny w trylionach a banknoty liczone nie w sztukach tylko w paczkach na wagę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Deithwen_PL
+2 / 2

Kiedyś to było kurła, a za komuny było lepij...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H hokek
0 / 2

połowa lat 20 XXIw. na stole leży tyle co polak ze średnim wynagrodzeniem może kupić za swoją pensję

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-3 / 3

@hokek chyba dzienna

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
0 / 2

@Wolfi1485 twoj ideal, tak ulubiony przez ciebie komunizm - wymarzona kraina dla zyciowych nieudacznikow

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
+1 / 1

Ciekawe, czy pojawi się tu jakaś sierota po Leninie i napisze, że było by bogato i szczęśliwie gdyby nie Solidarność

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Dragoo
0 / 0

Wyborcy PiSu głosują na nich bo:
1) Mają sentyment do tych lat. Jakoś dawali radę, woleliby kombinować. A życie w kraju gdzie normalnie się pracuje za pensje która starczy na rachunki, życie i spełanianie marzeń to jest abstrakcja i utopia.
2) Ludzie którzy żyją w przekonaniu, że państwo powinno mieć monopol na gospodarkę, i powinno zapewniać wszystko ale nie zagłosują na lewicę bezbożną tylko na pobożną czyli PiS.
3) PiS im obieca, że dostaną 1000 zł w roku (ale nie dociera do nich że 5 razy tyle w podatkach zabiorą). Co tam że młodzi będą mieli jeszcze ciężej w życiu przez takie rządy. Ważne że starszyzna skorzysta jednorazowo.
4) I chyba najgorsze, bo są świadomi tego żeby każdy miał po równo czyli g*wno.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem