Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Kiedy do wykonania roboty zatrudnisz prawdziwego fachowca

0:46

www.demotywatory.pl
+
440 448
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
R Ricochet69
+4 / 4

Już słyszę jak klnie gość chcący dostać się do rozdzielaczy podłogówki zastawionych przez zbiorniki instalacji uzdatniania wody. Nie zmienia to faktu, że instalator to perfekcjonista i odwalił kawał dobrej roboty, a przy braku miejsca w pomieszczeniu, niestety każdy "orze jak może" :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Dawletiarow
-1 / 3

Ktoś wytłumaczy po co tyle zbiorników bo nie ogarniam niczego poza chyba kotłem gazowym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J justnoonee
+2 / 2

@Dawletiarow duży - bufor ciepła. Średnie - filtry usuwające magnez i wapń z wody (zapobiega odkładaniu kamienia w CO i CWU). Małe - naczynia wzbiorcze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
+5 / 5

Niestety, może to i wygląda estetycznie, ale widzę tam wiele braków. Przede wszystkim rury nie są zaizolowane. To bardzo powszechny minus większości instalacji. U nas często spotyka się pseudo izolację w postaci czerwonej otuliny o grubości ścianki 6mm. To nie jest izolacja termiczna a co najwyżej osłona przed kurzem. Ja stosuję otuliny 20mm. Rury ciepłej wody i cyrkulacji MUSZĄ być porządnie zaizolowane, bo byle jaka i nieszczelna izolacja generuje spore straty. Gość raczej nie nastawia się na zaizolowanie tych rur, bo niektóre prowadził bardzo blisko siebie.
Kolejny błąd, to brak zaworów na podłączeniach bojlera.
Następny, to brak mieszacza na wyjściu ciepłej wody z bojlera. Ja montuję też termometr za mieszaczem i manometr na wejściu zimnej wody. Brak tu również zaworu zwrotnego na wejściu zimnej wody do zasobnika. Naczynie przeponowe stanowczo za duże w stosunku do zasobnika. Nie wiem dlaczego są dwa.

Sądząc po zastosowanych materiałach kotłownia jest gdzieś w zachodniej Europie. U nas taki montaż, to przepłacenie za materiały ze 30%. Ale jak kogoś stać, albo instalator wciśnie to klientowi, to i u nas się da tak zrobić.
Mam też wrażenie, że gość robi tę kotłownię wg. jakiegoś szablonu. Być może deweloperka, w więc i powtarzalność.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HAWAJ
0 / 0

@adamis62 No nie wiem czy zachód. Majster ma na koszulce napis w cyrylicy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sasquatchv
+3 / 3

@adamis62 2 naczynia przeponowe bo jeden dla CWU drugi na CO. Wyglądają na 5l, idealny rozmiar do instalacji CO o pojemności całkowitej 150 litrów i temperaturze roboczej 45C.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mietek888
+2 / 2

@adamis62 izolację o grubości 6 mm można dawać na rury z zimną wodą przeciw roszeniu się. A izolacja 20 mm to też nie jest jakoś dużo, zależy od kilku rzeczy np od średnicy rury. To jest opisane w "warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
0 / 0

@Sasquatchv , naczynie do c.o. jest w kotle. Te dwa mają pojemność po ok. 18l - 25l. Są połączone do obwodu cwu. Nie spotkałem się z naczyniami do c.o. i cwu tego samego producenta w tym samym kolorze.
Naczynie 5l do instalacji o pojemności 150l???

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
0 / 0

@mietek888 , warunki techniczne? Hehehehe. Wybacz, ale jeszcze nigdy nie spotkałem projektu, gdzie byłyby przewidziane porządne izolacje. Nasi projektanci instalacji, to w ogromnej większości dyletanci bez pojęcia o praktyce.
Ciężko kupić otuliny powyżej 13mm, a co dopiero powyżej 20mm. Poza tym nie wszędzie da się wcisnąć 20mm, a co dopiero większe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mietek888
0 / 0

@adamis62 WT to obowiązujący przepis, projektant ma obowiązek projektować zgodnie z przepisami. Nie wiem w jakich sferach się obracasz ale ja od dawna nie spotkałem projektu gdzie grubości izolacji nie są opisane "kopiuj-wklej" tabelka z Warunków.
"Ciężko kupić otuliny powyżej 13mm" no bez żartów, chyba każdy większy producent ma w ofercie. Nie wiem jak małych sklepach ale w dużych hurtowaniach masz łatwo dostępne do 100mm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
0 / 0

@mietek888, działam głównie u prywatnych inwestorów, choć i firmy się trafiają. Od 24 lat.
Nigdy nie robiłem instalacji wg. projektu. Najczęściej są tylko po to, żeby skasować więcej za projekt, ale nie mają żadnej wartości praktycznej i zawierają mnóstwo błędów. W swoich wykonaniach idę dalej niż chcą projektanci. Jestem chyba jedynym instalatorem w okolicy, który stosuje tak grubą izolację na cwu i cyrkulacji. 98% zadowala się cienizną 6mm.
Oferta producenta, a zamówienia przez poszczególne sklepy to dwie różne sprawy. Od ok. 20 lat zaopatuje się przede wszystkim w sieci BIMs plus, czasem Onninen. Tam nie mam problemów z dostępem do grubych otulin. Często jednak jest do nich daleko więc szukam u lokalnych sprzedawców. Są zdziwieni, bo: "Jak tu jesteśmy od ...nastu lat, nikt nie pytał o tak grube otuliny." Już 13 uważają za ekstrawagancję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamis62
0 / 0

@mietek888, wybacz, że znów hehehehe, ale jak piszesz o tym jakie obowiązki ma projektant, to przypominają mi się projekty bez wentylacji w kotłowni, albo z kibelkiem 3,5 m od pionu 110mm przy sumarycznej grubości stropu 150mm. Geniusza architektury nie interesuje jak rurę 110mm (z kielichami 130mm) schować w podłodze z ogrzewaniem podłogowym i jeszcze uzyskać przyzwoity spadek.

Jeden taki wyliczył w swoim programie, że ogromny salon z ok. 35m² przeszklonej w pełni ściany musi być dogrzany sześcioma grzejnikami kanałowymi, bo sama podłogówka nie da rady. Zapytalm klienta, czy bardziej zaufa praktykowi, czy krawaciarzowi z laptopkiem. Zaufał mi. Dom stoi już 17 lat i nigdy nie brakowało w nim ciepła nawet kiedy przez tydzień było pod -20°.
Podobnych doświadczeń z inżynierami mam mnóstwo.
Nie robię projektów. Wszystko mam w głowie. Klient na bierzaco jestinformowany, co, jak i dlaczego tak, a nie inczej, jest potem przeszkolony i poleca mnie znajomym.
Od 24 lat działam bez jakiejkolwiek reklamy. Klienci zgłaszają sie w kolejkę nawet rok wcześniej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D drjak
0 / 4

Zrobił pięknie, ładnie i starannie, ale czy działa i nie przecieka to już inna bajka :-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mariockr
-2 / 2

Na zaciskanych nierdzewkach takie cuda się robi łatwo i przyjemnie choć tanio nie jest

Odpowiedz Komentuj obrazkiem