Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A Anonim_Gall
+1 / 9

Patrząc na nowoczesne budynki prawie zawsze myślę sobie "co za paskudztwo". Pewien architekt tłumaczył mi, że buduje się tak ze względów ekonomicznych, ale nadal nie bardzo rozumiem dlaczego kiedyś się dało, a teraz się nie da.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pandoro
+19 / 19

@Anonim_Gall bo było fajniej...i można było posiadać poddanych, niewolników, sługusów czy chłopów pańszczyźnianych i się miało w dupie to, że swoim królestwie 5km dalej umierają ludzie z głodu czy ilu zginie na budowie... ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+6 / 8

@pandoro
niestety obecnie ludzie mierzą wszystko miarą obecnych czasów ponieważ nie znają historii i kontekstu. potem pojawia się takie pytanie jak powyżej :( :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar basurero
+1 / 5

@Anonim_Gall Dlatego, że kiedyś budynki budowała szlachta i możnowładcy i zajmowało im to kilka pokoleń. Znaczy się biedota też budowała chaty, ale one się nie zachowały i do tego nie zachwycają. A to co się ostało, jest trochę jak piramidy. No ładne, ładne, ale współcześnie się tego nie robi, albo inaczej – robi się, ale równie rzadko jak wówczas. Tylko z wówczas ostało się wyłącznie to ładne, a z obecnie masz wszystko.

Katedra Sagrada Familia w Barcelonie jest budowana od 150 lat. A współczesny barak powstaje w ciągu miesiąca.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar OP2000
+9 / 11

Co do posągów to racja, karnawał ideologii.

Ale co do budynków... drogi styl vs funkcjonalność. Co tu wybrać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
+14 / 14

To, co oglądamy z przeszłości to często budynki wybitne, wyjątkowe, które nie tylko przerwały, ale i były wielokrotnie przebudowywane i upiększane. Były perłami pośród tysięcy zwykłych baraków, czworaków i po prostu zwykłych budynków. Co więcej, często w momencie powstania uważane były za dzieła awangardowe, zbyt odważne, niepasujące do miast, w których zostały zbudowane. Dziś jest podobnie. Wystarczy spojrzeć, jakie dzieła architektury z lat '90 nie zostały jeszcze gruntownie przebudowany lub wyburzone: zostało jedynie kilka budynków w jakiś sposób wyjątkowych lub wybitnych. I podobnie będzie z tymi, które powstają dziś - betonowo - szklane prostopadłościany znikną, a ich miejsce zajmą następcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
-4 / 26

ci, którym się tak nowoczesne budownictwo nie podoba powinni wyrzucić swoje komputery i smartfony i przerzucić się na stare metody komunikacji. telegram, list w butelce albo gołębie pocztowe. jakież to romantyczne. nieprawdaż? :) :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 sierpnia 2023 o 16:04

avatar TomorrowNeverKnows
+6 / 8

@adamIM Znaki dymne lepsze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Ciocia_Helenka
0 / 4

@adamIM a teraz wyjaśnij - co ma postęp technologiczny do braku gustu ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Anonim_Gall
+1 / 9

@adamIM Głupie myślenie. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+1 / 5

@Anonim_Gall
czyżby??

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Bimbol
0 / 0

@Anonim_Gall
Głupie, ale powszechne w dyskusjach internetowych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lunimajek
0 / 0

@adamIM Budynek estetyczny i dekoracyjny czy budynek prosty i modernistyczny to nadal jest budynek. Można mieć telefon estetyczny i dekoracyjny i minimalistyczną nokie, w zależności od gustu i potrzeby, ale to nadal telefon. To samo komputer itd. Np kiedyś telefony wyglądały inaczej i teraz wyglądają inaczej. Tak samo jest z budynkami, ubraniami itd.
Niech im się to budownictwo nie podoba. Ile ludzi tyle opinii i gustu. Dobrze, że każdy ma wolność by mieć własne poczucie estetyki, nieprawdaż?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar dracon2002
+7 / 7

Budynek bez okien z ostatniego zdjęcia to stara centrala telefoniczna. Dzisiaj pełni funkcję wielkiej serwerowni (chyba telekomunikacyjnej) i dlatego nie ma okien. Podobno budynek jest powiązany z NSA. Zresztą macie filmik o tym:

https://www.youtube.com/watch?v=Koz9iUK0FHI

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+3 / 3

Bo tak, budynki budowane często przez dekady, a nawet stulecia, które pochłonęły równie dużo funduszy, co żyć, a z drugiej strony budynki głównie użytkowe budowane przez inwestorów dla odniesienia jakiegoś zysku. Śmiało, zainwestuj kilkadziesiąt milionów w budowę wieżowca i domagają się budynku w stylu neogotyckim. Znajdź jeszcze kilku takich inwestorów i spokojnie to postawicie. Czy może drogi autor by chciał, żeby to powstało z naszych podatków aby pokazać, że potrafimy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H Haishenwai
-1 / 5

Generalnie w archiwach zachowała się większość dokumentacji budowlanej, co pozwoliłoby na odtworzenie sporych obszarów zabudowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
+1 / 3

Odpowiedź na pytanie o różnice pomiędzy współczesną, a dawną architekturą brzmi: pieniądze. Wzniesienie budynku w dawnym stylu będzie nawet kilkakrotnie droższe, niż postawienie prostego pudła. A że żyjemy w czasach, w których najważniejszą rzeczą jest maksymalizacja zysku i minimalizacja kosztów, to buduje się tak, a nie inaczej. Co prawda są wyjątki od tej reguły, bo gdzieniegdzie, od czasu do czasu powstaje coś nowego i jednocześnie pięknego, ale to są bardzo nieliczne przypadki. W dawnych czasach, budowle nie były nastawione na zyski. Budowano dla prestiżu, w celu zademonstrowania bogactwa i potęgi inwestora. Aby osiągnąć ten cel, trzeba było postawić coś naprawdę imponującego. A później inni inwestorzy zazdrościli, więc starali się postawić coś jeszcze bardziej imponującego. Taka rywalizacja tworzyła krajobraz architektoniczny, do którego wszyscy musieli się dostosować. Nawet jeżeli danemu inwestorowi nie zależało na imponowaniu, to i tak musiał budować tak, aby obiekt pasował do otoczenia. Dlatego nawet budynki stawiane w przyziemnych celach i tak musiały być ładne i pełne zdobień i gzymsów. Dzisiaj poza zabytkowymi obszarami nikt się nie przejmuje otoczeniem. Stawia się byle co i byle gdzie, byleby zarabiać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H humman
+1 / 1

Żeby zbudować budynek o bogatych kamienny zdobieniach wcale nie potrzeba zawansowanej technologii, nawet przed epoką brązu było to możliwe przy miękkim kamieniu
Potrzeba za to mnóstwa pracy doświadczonych w obróbce ludzi i mnóstwa czasu a czas to pieniądz, więc jedyna szansa na zdobienia w przyszłości to druk 3D w cemencie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 0

@humman - nie potrzeba czegoś tak wyrafinowano jak druk 3D. Istnieją technologie produkcji prefabrykowanych elementów ozdobnych. Wystarczy je przykleić do ściany przed tynkowaniem. Tylko, że to zawsze jest dodatkowy koszt.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jakisgoscanonim
0 / 0

I co? A no, ekonomia proszę pana. Ekonomia coś panu mówi? Myślicie, że ktoś będzie niby budował ładne, piękne i dekoracyjne budowla? No kurde, jesteś naiwni :).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Krystec82
0 / 0

budynki bez okien mają także drugą funkcję np. pełnią rolę bunkru

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G gonzor73
+1 / 1

A czego się spodziewać po ... KSIĘGOWYCH ??
Polotu, kreatywności, wizji ???

Odpowiedz Komentuj obrazkiem