Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
371 374
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Laviol
-2 / 10

Dawaj, bocie, źródło tej wiedzy. Po 3 semestrach dendrologii nic mi nie wiadomo na temat heterofylii ostrokrzewu. No, ale to może jakiś gatunek, który nie rośnie w Polsce, więc chętnie się dowiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 stycznia 2024 o 17:57

avatar Laviol
+1 / 3

@tobimadara, dzięki, przed wyjściem zdążyłam tylko zerknąć na polskojęzyczne strony i tam nic nie znalazłam.
Pierwsze na co przy rozpoznawaniu roślin się patrzy to liście. Jeśli występuje heterofylia, to na zajęciach zawsze o tym wspominano, jak na przykład morwa biała czy bluszcz pospolity. W przypadku ostrokrzewu nie było o tym mowy, a do tego widziałam wiele ostrokrzewów po ogrodach i szkółkach i nigdy nie spotkałam się z innymi liśćmi niż kolczaste. Sądziłam, że może chodzić o gatunek niespotykany u nas, ale nie, ostrokrzew kolczasty, który rośnie u nas. Dlatego to dla mnie taka nowość, a jak się domyślasz wiedzę o roślinach mam ponadprzeciętną. Jednak wiem, że nie znam wszystkich roślin na świecie, a te, które da się uprawiać w Polsce. No i jeszcze jedna rzecz, podawanie źródła informacji, dobry zwyczaj. Wtedy inni nie muszą tracić czasu na wyszukiwanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tobimadara
0 / 0

@Laviol Ja nigdy w naturze tego nie obserwowałem, ale z tego co ludzie piszą, to raczej te większe ostrokrzewy tak mają.

Ja nawet nie wiem jak by coś takiego zbadać, bo trzeba by chyba od małego hodować w jakimś odizolowanym miejscu jedną grupę ostrokrzewów podgryzaną przez jelenie, drugą grupę kontrolną i wtedy to porównać. Bo tak to w sumie nie wiesz czy podgryzanie miało na to jakiś wpływ, czy one np. naturalnie tak mają, że wyżej są bardziej zaokrąglone liście.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Laviol
0 / 0

@tobimadara, wykopałam podręcznik Senety* do dendrologii i znalazłam informację, że "u dojrzałych roślin przynajmniej częściowo całobrzegie (heterofylia)". Jestem zaskoczona, bo jestem pewna, że na zajęciach nie było o tym mowy. Niewiele mogło mi umknąć, bo zdałam egzamin z dendrologii na 5-. co chyba nie zdarza się zbyt często, skoro piątka została nagrodzona bodajże miesięcznikiem dendrologicznym z dedykacją. Zatem nieco inna diagnoza niż podgryzanie.
Faktycznie do sprawdzenia trzeba by dwie grupy z tym, że nie potrzebne byłyby jelenie do podgryzania. Wystarczyłoby cięcie. Roślinie jest wszystko jedno. Na yt można znaleźć fajny film pt. Inteligencja roślin. Między innymi opisuje badania mające na celu znalezienie przyczyny śmierci antylop. Podejrzewano, że mają z tym związek akacje (rzecz się dzieje w Afryce) i produkowane przez nie toksyny jako reakcja obronna na objadanie przez antylopy. Badano zawartość toksyn w liściach obryzionych przez zwierzęta i nie i zastępczo, na potrzeby eksperymentu obrywano liście. Stąd wiadomo, że roślinom rybka co je uszkodzi, reakcja jest taka sama. Poleca ten film, bo wiele tam ciekawych informacji o roślinach.


* Seneta to najbardziej uznany polski dendrolog.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+6 / 6

Aż byłem sprawdzić swój ostrokrzew. Wychodzi na to, że u mnie w ogrodzie muszą grasować ogromne jelenie bo mam tak samo kolczaste liście w każdym miejscu drzewka. Ale muszą być te jelenie jednocześnie bardzo płochliwe bo jeszcze ani jednego nie widziałem...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 stycznia 2024 o 13:09

avatar bartoszewiczkrzysztof
+2 / 2

@koszmarek66 U mnie też muszą być jelenie, bo wszystkie listki mają kolce. Albo czegoś nie wiemy, o swoich małżonkach Opss. XD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lady_Apocalypse
+2 / 2

Identycznie dzieje się zazwyczaj z człowiekiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar gstrzeg
+3 / 3

A jak obgryza nie-jeleń to się nie broni?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar pawelkolodziej
0 / 0

Gdyby człowiek był jeleniem jadłby dalej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem