Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
336 344
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
M MIKKOP
+5 / 9

Mam mieszane uczucia. Ceny takie sobie, nie odbiegają od cmentarzy komunalnych.
Z drugiej strony jest tyle głosów że powinien być cennik- proszę, oto macie!
Ponieważ jest to teren parafialny to zakładam że posługa katolicka kapłańska jest za darmo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lokutus
+13 / 13

@MIKKOP ok prosze o FV lub paragon

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tniusia1
+1 / 5

@MIKKOP pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie razem z trumną najtańszą to ponad 8000, coś więcej i ponad 9000. Zasiłek pogrzebowy... A reszta?
Natomiast ten ostatni punkt, ciekawe czy gdyby ktoś pozwał parafię to by wygrał?
A zdjęcie to albo podobne już było.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kucz10
+22 / 22

I teraz cyk... I hydraulik bierze podwójnie od księdza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+26 / 26

Dlaczego w niektórych krajach prochy zmarłego można rozsypać niemal wszędzie (Szwecja, Austria) inne zezwalają na umiejscowienie ich w urnie ulegającej biodegradacji, pod drzewem w systemie korzeniowym (np. Niemcy) A u nas jedyne miejsce pochówku to cmentarz? Rozumiem tradycyjny pochówek, ale sterylny popiół?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Darksmakosz
+21 / 21

@bartoszewiczkrzysztof Wydaje mi się, że powiedzenie "Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze" Idealnie pasuje, tam oczywiście też pieniądze sie liczą ale mało kto tam chodzi do kościoła, no i kler ma tam gowno do gadania, a u nas, każdy chyba wie jak jest.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lokutus
+4 / 4

@bartoszewiczkrzysztof tu niby chodzi o bezczeszczenie zwłok ALE a pracowałem pół roku to coś wiem z gościa od 100 do 120 kg masz ok 3 kg prochów nie można ich rozsypać a do urny wchodzi od 0.5 do 0.7 kg jak myślisz co sie robi z resztą.Wiwcej nie spalasz ciała a cmentarze sa na górkach cały ten syf idzie w glebe pola wode itd

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tniusia1
0 / 0

@bartoszewiczkrzysztof a jak zwłoki spali się samemu (teoretycznie, nie wyobrażam sobie tego naprawdę), rozsypie się prochy np w ukochanym ogrodzie, lesie itp to paragraf za bezczeszczenie zwłok i pewnie coś tam jeszcze.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tniusia1
0 / 0

@bartoszewiczkrzysztof i dlatego napisałam o teoretycznym oczywiście spaleniu zwłok samemu, żeby rozsypać prochy tam gdzie zmarły by chciał. Jakby dało się to zrobić legalnie było by super.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tniusia1
0 / 2

@bartoszewiczkrzysztof Nb nie miałabym nic przeciwko żeby moje zwłoki ktoś np zakopał w lesie, przynajmniej lisy i dziki i mrówki itp by miały posiłek. No chyba że mogło by im to zaszkodzić. No ale to już by było bezczeszczenie zwłok, niezależne od tego co ja bym chciała.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janosiqq
+1 / 1

@bartoszewiczkrzysztof W UK urnę z prochami możesz trzymać w domu, w ogrodzie, zakopać pod drzewem...
Popularne jest też trzymanie prochów zmarłego / zmarłej w biżuterii (oczywiście tylko małą część prochów).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik3001
0 / 0

@janosiqq u nas od jakiegoś czasu możesz poprosić o dosypke odsypiamy do mini urny na tv

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ashera01
+27 / 31

A czemu niepraktykujący podwójnie mają płacić? Przecież przy nich ksiądz nie ma nic do roboty

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+12 / 12

@basurero Napisałeś ''Jak ktoś niewierzący i nie chce opłat na rzecz parafii, jaki problem, żeby skorzystać z cmentarzy komunalnych?''
Nic nie wspominałem o pieniądzach. Myślę że łatwiej by mi się umierało, gdybym wiedział że moje spopielone szczątki zasilą moje ulubione drzewo w przydomowym ogrodzie. Nie potrzebuję jakiś szczególnych miejsc pamięci, będzie mi to zbędne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kucz10
+10 / 10

@basurero skoro ksiądz chce podwójnie kasować firmy to niech firmy podwójnie kasują księdza.... Proste. Ale wiesz, że nie wszędzie są cmentarze komunalne i zazwyczaj nie ma wyjścia?! Parafia i klub żeglarski? Ciekawe porównanie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
+1 / 11

@bartoszewiczkrzysztof Grób jest dla bliskich, nie dla Ciebie. Kult zmarłych jest potrzebny żywym, dla poczucia jakiegoś spokoju i ciągłości. Jest różny w różnych kręgach kulturowych, a u nas akurat taki, jaki jest. I może niech tak zostanie? Nie wszystko trzeba koniecznie postawić na głowie i nie każdą tradycję zanegować.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Loganesko
+2 / 4

@daclaw Kult śmierci to najgłupsza rzecz, jaka powstała wokół całego wydarzenia, jakim jest czyjaś śmierć. Dlatego ja do mojej mówię - jak będę umierający to wyślij mnie zagranicę, gdzie mnie przerobią na popiół i będę mógł wylądować, gdzie tylko się da. Niech usiądzie w domu i o mnie pomyśli, otworzy album, zdjęcia, czy cokolwiek innego, a nie daje bandzie mafijnej kasę.
Jest taki stary dowcip, ciągle na czasie, jak widać - "Grzebiąc mnie połóżcie mnie do góry plecami, by ten jeden, ostatni raz wszyscy ci, których nie lubię, bądź nie lubią mnie, mogli mnie pocałować w dupe.".
Zmarłych można nosić w pamięci i w sercu, kult zmarłych to wyłudzanie kasy od naiwniaków i nic więcej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar bartoszewiczkrzysztof
+3 / 3

@daclaw Ale mieli by bliżej, ''odwiedzić mnie'' w ogrodzie, niż pchać się na jakiś cmentarz :-)

lokutus No właśnie,bezczeszczenie zwłok. Zakopanie zwłok, żeby pożywiały się robaki i powodowanie zagrożenia epidemiologicznego, można uznać za większe bezczeszczenie, niż użyźnienie ziemi popiołem. No i przeludnienie, powoduje deficyt miejsc na nekropoliach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+1 / 1

@basurero... o ile wiem to takie stowarzyszenie płaci podatki .... zaraz powiesz że kler też (no i owszem płacą, ale całkiem inne niż różnego rodzaju stowarzyszenia)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Ashera01
+4 / 6

@basurero porównujesz klub żeglarski z cmentarzem? Do klubu należą wyłącznie chętni, a na cmentarz trafia każdy obowiązkowo, można tylko zmienić lokalizację, ale co jeśli gdzie indziej są takie same zasady? Na wsiach i w małych miasteczkach nie ma często cmentarzy komunalnych, są tylko parafialne gdzie rządzi miejscowy ksiądz. I tu jest problem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janosiqq
+3 / 3

@daclaw Tradycja tradycją, ale przyznasz chyba, że w wolnym kraju powinieneś mieć możliwość decydowania co zrobić z prochami zmarłego. Mówię tu o kremacji.
Przepisy zostały wprowadzone dawno temu (grubo przed wprowadzeniem kremacji zwłok) i nijak mają się do obecnych czasów.
Problem w tym, że czarna mafia trzyma rękę na pulsie/kasie i nie odpuści tak łatwo takiego zarobku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar basurero
-2 / 10

@Ashera01
>na cmentarz trafia każdy obowiązkowo, można tylko zmienić lokalizację, ale co jeśli gdzie indziej są takie same zasady?

No i? Ten jest parafialny i utrzymywany przez parafię (czyli taki klub żeglarski). Jeżeli chcesz, możesz skorzystać z komunalnego.

>Na wsiach i w małych miasteczkach nie ma często cmentarzy komunalnych

A jest obowiązek bycia pochowanym na wsi?

@Ashera01, skup się proszę. Jest usługa. I to bardzo tania. Ja za rok 2023 zapłaciłem 1500zł składki parafialnej (wiem, bo do PIT patrzyłem) + jeszcze wpłaty "do koszyczka". A tu masz 3000 za grób małżeński na 20 lat. Jeżeli za drogo, to możesz spokojnie w sąsiednim mieście kupić komunalne. Obawiam się, że stawka będzie podobna i że parafia wcale nie doi tu niewiernych. Usługa jest świadczona, wyceniona, jest stawka dla członków klubu i stawka dla pozostałych, ba! ZUS wypłaca Zasiłek Pogrzebowy, który to w pełni pokryje, więc możesz spokojnie umierać za darmo.

Ja po prostu nie rozumiem, dlaczego osoby nie należące do danego stowarzyszenia mają się domagać usług świadczonych przez to stowarzyszenie za darmo… To stowarzyszenie robi to, co robi i to wycenia. Nie podoba się – możesz korzystać z komunalnych. Nie podoba się bardziej – możesz zakładać własne stowarzyszenie i prowadzić własny cmentarz dla członków. Są na rynku różne cmentarze, pod różnym zarządem.

@janosiqq @Ashera01

Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie tę usługę oferować taniej, to załóż proszę Stowarzyszenie Taniego Pochówku i oferujcie kwaterę cmentarną w cenie 500 a może 50zł na 20 lat, dla wszystkich, także dla ludzi spoza stowarzyszenia. Obawiam się, że szybko się przekonasz, że utrzymanie cmentarza to jednak nie są takie proste sprawy i choć pewnie znajdziesz pełną obsadę najemców, to biznesplan ci się nie zepnie.

A ja naprawdę nie widzę powodu, dla którego członkowie klubu-parafia mają dotować działanie cmentarza dla osób spoza klubu.

@Xar
> Poza punktem 8. i oplata za msze,to w czym problem?

Nie wiem co masz do punktu 8. Właśnie o tu wyżej objaśniam.

Co do opłaty za ceremonię, to również nie widzę tu jakiegoś powodu do narzekania. Jest ceremonia, cała obsługa, oświetlenie, sprzątanie etc. Policz ile kosztuje sam wynajem sali pokroju kościoła na godzinę na rynku komercyjnym.

Ten klub-stowarzyszenie nie może dopłacać, zwłaszcza do osób nie będących członkami. Nie widzę niczego zdrożnego w tym cenniku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar basurero
-3 / 7

@Pasqdnik82

>@basurero... o ile wiem to takie stowarzyszenie płaci podatki .... zaraz powiesz że kler też (no i owszem płacą, ale całkiem inne niż różnego rodzaju stowarzyszenia)

Owszem, płaci podatek DOCHODOWY, od dochodu. Jak wyliczam w osobnej odpowiedzi, raczej tu wielkiego dochodu nie ma. Poza tym,

Organizacje korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego, jeśli ich celem statutowym jest któraś z działalności wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, np. oświatowa, kulturalna, pomocy społecznej, w części przeznaczonej na te cele.

więc jak rozumiem, nasz klub żeglarski nie płaci podatku od dochodu ze szkoleń. Ale to musiałbym sprawdzić u księgowej. Tak czy siak, jaki problem? Że usługa nie zawiera podatku w cenie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar basurero
-4 / 8

@kucz10
> Ale wiesz, że nie wszędzie są cmentarze komunalne i zazwyczaj nie ma wyjścia?!

A jest obowiązek leżenia wszędzie? Zapewniam cię, że Państwo ma obowiązek zapewnić ci miejsce pochówku, więc jeśli w Twojej wsi nie ma komunalnego (tak, w mojej też nie ma), możesz zostać pochowany w sąsiednim mieście.

Jestem w stanie postawić złoto przeciwko orzechom, że nie masz obowiązku prawnego korzystać z parafialnego cmentarza.

>Parafia i klub żeglarski? Ciekawe porównanie

Ja to tak widzę. Parafia działa tak, jak stowarzyszenia tematyczne, kluby etc. Chętni się zapisują, ci co nie chcą, się wypisują. Stowarzyszenia organizują różne działania. Akurat klub żeglarski jako przykład, bo należę, ale każde inne podobnie. Część działań jest tylko dla członków, ja to rozumiem, bo płacimy składki klubowe oraz robimy prace bosmańskie na rzecz klubu. Część działań mamy taniej niż nie-członek.

Tematyka klubu jest tu wtórna, bo co za różnica czy jest to klub śpiewów operowych, czy klub modlitwy i śpiewu liturgicznego?


Parafia i klub żeglarski? Ciekawe porównanie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
X xargs
-2 / 2

@Ashera01 nie grzesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janosiqq
+5 / 5

@basurero Ty chyba nie zrozumiałeś o co mi chodzi.
Jeszcze raz. Chodzi mi o możliwość dysponowania prochami po kremacji. Pisałem już to pod innym postem.
W UK urnę z prochami możesz trzymać w domu, w ogrodzie, zakopać pod drzewem...
Popularne jest też trzymanie prochów zmarłego / zmarłej w biżuterii (oczywiście tylko małą część prochów).
Dlaczego tak nie może być w Polsce?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar d4rek
+3 / 3

@kucz10 "Parafia i klub żeglarski? Ciekawe porównanie" porównanie jak najbardziej na miejscu, wiara katolicka wyrosła od kilku rybaków pływających po jeziorze Galilejskim.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 lutego 2024 o 16:05

avatar pokos
+1 / 5

@Ashera01 . A dlaczego w sklepie z kartą Biedronki jest taniej? Obsłużenie klienta bez karty jest identyczne jak klienta z kartą, a nawet szybsze bo nie trzeba skanować karty czy wklepywać numeru telefonu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W WhiteD
+1 / 1

@Ashera01 paradoksalnie ma to sens... może to zniechęci katolicką rodzinę do zamawiania katolickiego pogrzebu dla ateisty :D i pochowania go na katolickim cmentarzu.
To się zdarza wręcz nagminnie, bo masa rodzin uznaje że skoro delikwent już nie żywy to nie zaprotestuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 lutego 2024 o 17:10

avatar basurero
-3 / 3

@janosiqq
>Chodzi mi o możliwość dysponowania prochami po kremacji.

Też jestem ZA.

>Dlaczego tak nie może być w Polsce?

Podejrzewam, że dlatego, że przepisy tworzą ludzie i ktoś kiedyś stworzył przepisy sanitarne i ich nie zmienił, bo nie było parcia społecznego.

Kwestie funeralne to są kwestie mocno kulturowe i w PL jest inna kultura niż np. w USA czy w Hiszpanii. Ja osobiście nie cierpię polskich nekropolii z ich polami pomników. W Hiszpanii widziałem plac, na którym stały takie mini-bloki i urny były wstawiane jak w półki na regale.

Co nadal jest dla mnie nadmiarowe, bo ja pójdę dalej - po co ci ta urna? Tam te prochy zmarłego są symboliczne jedynie. Coś tam zbierają zmieszane z pieca, żeby rodzinie dać. A skoro chcesz to rozsypać, zakopać w ogrodzie, to po co w ogóle brać? a już brać i wstawiać na regał na cmentarzu? Ja tego nie potrzebuję. Na grobie babci, która była jedyną osobą w rodzinie, która jakkolwiek się mną interesowała, byłem z 3 razy przy specjalnej okazji i nie czuję, żeby to cokolwiek zmieniało, wnosiło. Dla niej to zupełnie obojętne, a dla mnie nie daje nic pozytywnego.

Dlatego ja bym urządzał kremację, utylizację popiołu (i tak się robi po tym, jak się te kupkę zbierze, gdzie i tak większość popiołu to z drewna z trumny jest zapewne, a nie komórek człowieka) i tyle.

Ale polska kultura przewiduje rozbudowany system pominikowy, ludzie sobie pomniki za życia kupują i miejsce na cmentarzu :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J janosiqq
+3 / 3

@basurero Ogólnie i od początku to mi chodziło o możliwość wyboru. O wolność wyboru i o prawo do decydowania. Wiedomo, że nie ciałem zmarłego, ale prochami już tak. Przecież to jest nieszkodliwe.

Cmentarze mają swój urok, że tak to ujmę. Szczególnie 1.11. Mjejsce na zadumę, modlitwę. Ja to rozumiem. Szanuję. Tylko dajmy ludziom wybór. Ktoś ma ochotę zakopać urnę w swoim ogrodzie niech może to zrobić. Ma chęć umieścić część prochów w biżuterii, bo chce czuć cały czas bliskość zmarłej osoby? A co w tym złego? Komu to może zaszkodzić?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar basurero
-3 / 3

@janosiqq Dlatego mówię – jestem ZA. Ale nie ma parcia społecznego na polityków, więc nikt nie rusza starych przepisów sanitarnych. Niestety ale ten temat jest szerszy, kolega przywoził urnę dziadka z DE do PL i się woził też z całą masą przepisów i musiał transport zamawiać, bo nie mógł se wziąć do auta i przywieźć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mudamudamuda
+1 / 3

> jaki problem, żeby skorzystać z cmentarzy komunalnych?

@basurero brak cmentarzy komunalnych, chocicażby. Większość gmin po prostu korzysta z sektora na cmentarzu kościelnym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar basurero
-3 / 3

@mudamudamuda
No ale korzystają na własnych warunkach, nie? Klient nie musi z Parafią realizować usługi, tylko realizuje z Gminą, a Gmina podnajmuje usługę w parafii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Dziki_Lelek
+7 / 9

Nie warto płacić za więcej niż minimalna ilość lat, bo w większości parafii i tak za chwilę przyjdą po więcej, wystarczy, że się proboszcz zmieni albo cokolwiek, byle jaki pretekst wystarczy. Poza kwestiami porządkowymi, o ile te wynikają z konkretnego przepisu prawa, mogą sobie ten cennik w dupę wsadzić - każe się wskazać zarządcy cmentarza podstawę prawną, idzie się na skargę do biskupa i od razu do prawnika, tego drugiego najlepiej w kilka potencjalnie poszkodowanych osób, ale zwykle nie trzeba, bo szybko się uginają. Ostatnimi czasy zaczęło się temperowanie takich cwaniaków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E elefun
+11 / 15

JPR lę! W tym kraju, ludzie nie mają nawet kasy, aby umrzeć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
0 / 6

@elefun bez przesady, raptem 5tysiecy zlotych, to mniej-wiecej srednia pensja a nie jakies kokosy ktore trzeba przez kilka lat odkladac

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mazii
+3 / 9

I właśnie dlatego trzeba pognac czarną hołotę. Tfu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar d4rek
+1 / 5

@mazii A Ty myślisz ze pogrzeb na komunalnym jest za darmo?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mazii
+2 / 4

@d4rek może nie, ale żaden ch.. nie będzie kasował za "sprzątanie" takiej sumy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-2 / 6

Poza punktem 8. i oplata za msze,to w czym problem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar grzechotek
+4 / 4

Drogo strasznie, na wsi gdzie mieszkam osoba zmarła z parafii za miejsce na cmentarzu nie płaci nic, a osoba z poza płaci 200 zł (jednorazowo). Msza pogrzebowa 600 zł, organista i kościelny po 100 zł.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AGATAXA
+7 / 9

Jest cennik, dać kasę fiskalną i opodatkować jak każdego przedsiębiorcę !
I nasyłać kontrole z urzędu skarbowego czy nie kantują pod stołem, albo pod ołtarzem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rademenes_82
+4 / 6

Teraz pytanie jest takie: czy w parafii jest jeszcze cmentarz komunalny, czy tylko kościelny? Jeżeli jest komunalny, to ksiądz faktycznie może sobie narzucać stawki z kosmosu. Jeżeli natomiast kościelny jest jedynym, to może sobie tym cennikiem .... no wiedzą wszyscy, co może. A już ta podwójna opłata dla niepraktykujących i spoza parafii w ogóle pachnie kryminałem. Każdy sąd rozstrzygnąłby sprawę już na pierwszym posiedzeniu. Zgodnie z polskim prawem każdy ma prawo do pochówku na cmentarzu, bez względy czy był wierzący czy nie. Jeżeli zmarły mieszkał w danej parafii i był tam wyłącznie cmentarz kościelny, to ksiądz ma obowiązek pochowania takiej osoby na cmentarzu. Podobnie jest z wpuszczaniem firm. Oczywiście przy takich stawkach każdy chyba oczekuje faktury VAT.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
+2 / 2

@rademenes_82 a podałbyś jakiś przepis prawa o obowiązku pochowania na konkretnym cmentarzu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rademenes_82
+3 / 3

@Amera Nie na konkretnym, ale jeżeli zmarły żył w danej parafii i wyraził chęć pochowania w niej właśnie, a nie ma tam cmentarza komunalnego, ksiądz nie może odmówić pochówku na cmentarzu parafialnym. Polskie prawo nie dopuszcza możliwości pochowania ciała w miejscu innym, niż cmentarz. Reguluje to ustawa z 31 stycznia 1959 roku, o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ten konkretny przypadek o którym piszę, znajdziesz w art.8, pkt. 2 tejże ustawy:" 2. W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących.". Dodatkowo znajduje się tam również pkt.5 który mówi, że: "Zwłoki osób (...) powinny być przez zarząd cmentarza traktowane na równi ze zwłokami osób należących do wyznania, do którego należy cmentarz, a w szczególności pod względem wyznaczenia miejsca pochowania, właściwego ceremoniału pogrzebowego i wznoszenia stosownych nagrobków." który jasno i dobitnie pokazuje, że pkt.8 z cennika z demotywatora ksiądz może sobie wsadzić w buty, żeby być wyższym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Amera
+1 / 1

@rademenes_82 ok, nie wiedziałam, człowiek uczy się całe życie. Czyli faktycznie ksiądz nie mógł sobie wymyślić podwyższonej opłaty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
+4 / 6

A paragon dajO? :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P puchuskubatek
+3 / 5

a paragon dostanę? a ile od tego podatku odprowadzają?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pluszczek
-2 / 2

Można oddać ciało do celów naukowych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem