Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
H hirotikaro
+25 / 27

1. Nie masz prawa publikować mojego wizerunku bez mojej zgody. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zdjęcie nie ma przedstawiać mnie. Np. kiedy robisz sobie zdjęcie z zabytkiem w tle, a ja akurat przechodziłem. Wtedy nie musisz pytać mnie o zgodę. Ale jeśli w takiej sytuacji, ja wyrażę brak zgody, masz obowiązek usunąć zdjęcie lub ocenzurować mój wizerunek.

Więc nie, nie jest niegrzecznym proszenie o usunięcie zdjęcia. Niegrzecznym jest wrzucanie zdjęcie bez czyjejś zgody. Więcej niż niegrzeczne, bo wręcz nielegalne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
-1 / 1

@hirotikaro Nie do końca tak jest.
Z perspektywy prawa w wielu krajach zakłada się, że wszystko wystawione na widok publiczny może być wykorzystane publicznie. Publikowanie zdjęć jest kwestią prywatności i jeśli te zdjęcia nie przekraczają tej granicy, to jest to w pełni legalne. Nie wolno publikować rzeczy, które powinny być prywatne i zostały wychwycone przez przypadek (na przykład usterki garderoby), bo nie zostały one świadomie wystawione na widok publiczny. Nie można też publikować rzeczy, które w jakiś sposób naruszają prywatność, na przykład strzelać komuś fotki z bliska czy celowo robić zdjęcia prywatnego lokalu przez odsłonięte okno. Tu jednak granica jest rozmyta, czasem bardziej rygorystyczna (stąd chociażby braki street view w większości Niemiec), a czasem bardziej luźna. Kwestie kultury działają bardzo podobnie. Jeśli będziesz domagać się od każdego usunięcia zdjęć, na których się przypadkiem znalazłeś, to będzie to niekulturalne. Jeśli zrobisz to w szczególnym przypadku (w jakiś sposób narusza prywatność), to jest to w porządku. Każde działanie powinno mieć swoje uzasadnienie i nie może nim być "nie chcę publikacji jakichkolwiek zdjęć z moim wizerunkiem". Z zasady wszystko, co wystawiasz na widok publiczny może być wystawione na widok publiczny w swojej pierwotnej formie.
Zupełnie czymś innym jest przekraczanie granicy prywatności czy wykorzystywanie wizerunku w jakikolwiek inny sposób.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H hirotikaro
0 / 0

@ZONTAR “Chociaż nie we wszystkich sytuacjach wymagana jest zgoda na publikowanie zdjęcia, istnieją pewne konteksty, w których zgoda jest konieczna. Przykłady obejmują sytuacje, w których osoba jest głównym przedmiotem zdjęcia, zdjęcia wykonane w prywatnych miejscach, takich jak dom, lub zdjęcia, które mogą być uznane za kompromitujące lub w inny sposób krzywdzące dla przedstawionej osoby.
Postępowanie cywilne
W świetle prawa polskiego każda osoba ma prawo do ochrony swojego wizerunku. To oznacza, że wykorzystanie zdjęcia kogoś bez jego zgody jest uważane za naruszenie dóbr osobistych.
Środki prawne w postępowaniu cywilnym: Jeśli dojdzie do takiego naruszenia, poszkodowany może podjąć kroki prawne w drodze postępowania cywilnego. Możliwe środki prawne to:
Żądanie usunięcia zdjęcia: Jeśli zdjęcie zostało opublikowane w Internecie lub w jakimkolwiek innym medium, poszkodowany może żądać jego natychmiastowego usunięcia.
Żądanie przeprosin: Poszkodowany ma prawo domagać się publicznych przeprosin od osoby naruszającej jego prawa.
Dochodzenie odszkodowania: W przypadkach, gdy naruszenie wizerunku spowodowało konkretne straty materialne lub niematerialne, poszkodowany może dochodzić odszkodowania.”

https://slmadwokaci.pl/blog/co-grozi-za-publikowanie-zdjec-bez-zgody/#:~:text=W%20świetle%20prawa%20polskiego%20każda,uważane%20za%20naruszenie%20dóbr%20osobistych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H hirotikaro
0 / 0

@ZONTAR i jeszcze tutaj

“Rozpowszechnienie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Obowiązek ten wynika z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgoda na rozpowszechnienie wizerunku powinna być:

stanowcza – zgoda na rozpowszechnienie wizerunku nie może być dorozumiana, musi zostać wyrażona w sposób jasny,
świadoma – osoba, której wizerunek ma zostać upubliczniony, wyrażając zgodę musi mieć pełną świadomość, w jaki sposób ten wizerunek będzie rozpowszechniany. Ma ona prawo podejmować decyzje w jakim zakresie, w jakich przypadkach i w jakiej formie jej wizerunek będzie wykorzystany.
Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku nie ma określonej formy. Można ją złożyć zarówno w pisemnie, jak i ustnie. Zgoda na upublicznianie wizerunku może być w każdej chwili odwołana. Podkreślić należy, że zgoda na utrwalenie wizerunku nie stanowi zgody na jego rozpowszechnienie. W celu rozpowszechnienia wizerunku należy uzyskać zgodę na to działanie.

Istnieją również przypadki, kiedy zgoda na rozpowszechnienie wizerunku nie jest wymaga. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,

osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza,

osoby, która otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie, w braku wyraźnego zastrzeżenia.”

https://rkrodo.pl/co-grozi-za-wykorzystanie-wizerunku-bez-zgody/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H hirotikaro
0 / 0

@ZONTAR nie pamiętam skąd wziąłem to, że jak jesteś elementem tła, to aktywnej zgody nie trzeba na publikację, ale możesz zgłosić protest. Poszukam i zobaczę, czy ktoś mi nie nakłamał.

Jednak opis sytuacji z punktu 1 tej serii sugeruje, że ktoś nie jest tłem, a np. jedną z kilku osób w centralnej części zdjęcia. W tej sytuacji RODO i inne przepisy obowiązują i nie masz prawa publikować zdjęcia bez jasnej zgody

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
-1 / 1

@hirotikaro Brawo, odkryłeś właśnie definicję granicy prywatności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H hirotikaro
0 / 0

@ZONTAR prywatność a ochrona wizerunku, to są dwie różne rzeczy. Widziałeś kiedyś w tv tłum ludzi i niektórzy mieli zamazane twarze? To dlatego, że dziennikarz nie musi pytać o zgodę, żeby takie nagranie opublikować, ale jak ktoś podejdzie i powie, że nie życzy sobie, aby pokazywali jego wizerunek, to wtedy zamazują.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

@hirotikaro No nie widziałem nigdy zamazanych twarzy w tłumie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AGATAXA
+13 / 15

Przypomniał mi się Nergal, który upublicznił filmik z prywatnej imprezy urodzinowej, czyli rozbawionego i rozśpiewanego jubilata. Piasek po tym filmiku stracił pracę jurora w voice of Poland i to nie było już takie śmieszne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar raviK
+3 / 7

de_bile. idio_ci. kre_tyni...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tniusia1
+1 / 1

Po pierwszej nie tylko bzdurnej ale wręcz szkodliwej "zasadzie etykiety" (miałam napisać mniej więcej to co już napisał hirotikaro) na resztę szkoda mi czasu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J joseluisdiez
0 / 0

Można poprosić o usunięcie zdjęcia, a w określonych sytuacjach administrator przed dodaniem zdjęcia powinien uzyskać zgodę na publikacje wizerunku, a jak jej nie uzyska, to ocenzurować ten fragment zdjęcia.
I to wcale nie jest niegrzeczne.
Lokal ma prawo zakazać fotografowania jedzenia.
Emotikony i gify powinny być stosowane jedynie w prywatnej korespondencji, w tej oficjalnej nie.
To kto kogo doda do znajomych na jakimś portalu społecznościowym, to jego prywatna sprawa. To samo lajki, komentarze, oznaczanie kogoś itd. Nikt nie powinien wymagać ww. aktywności i obrażać się, jeżeli ktoś tego nie zrobi. To samo wysyłanie zaproszeń do kogo popadnie.
Słuchawki w pracy ok - jak pracujesz samemu i ne musisz kontaktować się z innymi pracownikami/klientami.
Jak ktoś chce się dosiąść, to powinien zapytać o zgodę.
Zawsze warto wiedzieć o kimś jak najwięcej, ale niekoniecznie ujawniać tą wiedzę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem